Dungean - Antreman Günlüğü

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve dungean tarafından 3 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. TZOKO

TZOKO Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    ben kardio hiç yapmoyorum bence ağır ve sert çalış dinlenme aralığını kısa tut beslenmeni ayarla kardioya gerek yok. dizlerinde sorun varsa kesinlikle merdiven çalışması yapma haftada bir kere bacak çalış normal kilolarla, yaptığın çalışmalarda oturularak yapılanları tercih ederek dizlere sürekli yük binmesini engelleyebilirsin başarılar.

2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Kardio & stretching yapmayin odun gibi vucuda sahip olun. Cok mantikli.

Sadece agirlik kaldirarak kendisine sporcu diyen insanlardan uzak durmali. Treadmill'i de bu yuzden sevmem. Rin gibi git dag bayir kos abi, sahilde kos, baska bir yerde kos, mumkunse dedigim gibi trail running yap. (harika bir olaydir) Kardiosuz olur mu? Hayir tamam, ben de demistim supersetli bir rutin kardio niteliginde, cok terletiyor, kalp atislari tavan yapiyor falan ama sadece agirlikla yapilacak vucuttan hayir gelmez. Bu insanlar kendisine gidip de sporcu demesin.

dungean bunu beğendi.
  3. TZOKO

TZOKO Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Kardio tabiki faydalidir yapilsa iyide olur ama zaman bulamayanlar için kardioyu bahane edip spor yapmaktan vazgeçenler için bir sebep oluşturmamali, yapmak isteyen yapar yapmak istemeyende ağirlik çalişarak spora devam eder. Bence sadece vucut ağirliğiyla yapilan sqaut varyasyonlari, dips, barfiks, abs egzersizleride kardio olabilecek çalişmalar. çik dağ bayir koş demek bu sporu çok basit göstermek bence saygilarimla

4. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    khep'e sonuna kadar katılıyorum. Cardiosuz bu iş olmaz maalesef. (bu aralar ben de aksattım biraz cardioyu) Salon yerine doğal ortamda, sokakta koşmak khepin dediğin gibi en iyisi. Hem açık havada yağ yakımı oksijen fazlalığı nedeniyle daha fazla oluyor, hem de çevreyi izleme şansın olduğundan canın sıkılmıyor. En yakın zamanda dandik bi kronometre alıp sokaklara çıkmalıyım kısaca. :) Tabii ki HIIT(evet taktım :)) sistemine bağlı kalarak.

khephnes bunu beğendi.
  5. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    biz bulk hacim döneminde kardiyo yapmıyoruz yani bizden bir cacık olmaz mı? bunu ifade ediyorsun?

6. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Aynen oyle.

Sadece bu da degil, sporcu olarak da nitelemem diyorum. Sadece agirlik kaldir, sonra sporcuyum diye dolas.
    Baska?

7. TZOKO

TZOKO Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    khephnes BENCE SPORCU TAMDA SENİN GİBİ OLMALI HEM KARDİO HEM ARAŞTIRMA HEM AĞIRLIK HEM BESLENME KOMPLE SPOR. DİĞERLERİ BENDE DAHİL SADECE HAMALLIK YAPIYORUZ SPORCULUK DEĞİL AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

8. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Kardio yapin ve sporcu olun demedim ben. Boyle bir baginti temelde sacma olurdu. Salt kardioyla mi sporcu olunacak? Eger bunu kastetseydim kosu bandinda kosan herkesi sporcu olarak nitelerdim. Biraz daha detaylandirayim. Soylediklerim/soyleyeceklerim, bu spora dair bireysel bir goru niteleginde algilanmali.

Forumda Fitness & Model klasik bir sporcu ornegidir. Bu adam ne yapar, bodybuilding'le ugrasir, bunun yaninda yuzer, basketbol oynar, KB yapar.

Sadece BB ile ugrasan insanlarin sporcu olarak nitelenmesine en sahane bicimlerde guluyorum. Basit bir sey. Diger branslarda pro olmaya gerek yok. Bicycling, trail running, wavesurfing (rica ederim deneyin sunu, ah pardon, o kutleli vucutlarinizla dengede durmak biraz zor olsa gerek) snowboarding, mountaineering, canoe, boxing ne bileyim baska bir sey ya da.

Hicbirini yapamiyorsaniz gidin kosun abi. Treadmill degil, disarida kosun. Hantal bodybuilder gorunumunden hoslanmiyorum, hoslanmamakla birlikte isopodalari andiran, sanki bir ittirsem yere dusecek ve bir daha kalkamayacakmis gibi gorunen estetik ve esneklik yoksunu vucutlardan hoslanmiyorum.

Diyorum ya, bu, spor ya da sporcunun tanimlanmasina dair bireysel bir goru. Hepsi bundan ibaret.

Basligini fazlasiyla mesgul ettim dungean, afedersin.

Son düzenleme: 9 Kasım 2012
  9. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    bulk dönemin olanlar ozaman yanlış yapıyor ahah hiç güleceğim yoktu.

bulk ile cardio birbirine çok zıt şeyler. Kardio yapmak mı insanı sporcu yapıyor?

sadece kardiyo yapınca mı kas inşaa ediyorsun ?

misal ağırsiklet te dövüşenlerin % 70 i kardio yapmaz koşu bisiklet o bu şu ozmn onlarda sporcu değil. Neyse konu p.c olmasın

10. TZOKO

TZOKO Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    khephnes sen sanırım modellikle bodybuldingi karıştırdın. formda bir model o dediklerini yapar veya yapmaz o ayrı şey ama body sporu ile uğraşan biri her zaman kardio yapacak diye bir şey yok bu onun sporculuğunu etkilemez yada onu yargılamak sporcu değil gibi ifadeler kullanmak sana düşmez saygılarımla.

voltaj bunu beğendi.
  11. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    voltaj, cardio yapmadan bulk döneminin başarılı geçeceğini düşünüyorsan düzeltmen gereken çok şey var.

Olayı basite indirgiyorsunuz. Bence anlatılmak istenen şey çok doğru. Tek yönlü olmayın. Sadece ağırlık indir kaldır ile bu iş olmuyor. Bir bütün olarak çevik, atik, kondisyonu yerinde bireyler olmamız asıl amacımız olmalı. Zaten dikkatli bakarsanız bu sporda başarılı olmuş adamlar da yukarda dendiği gibi sporun farklı yönlerini değerlendiren insanlar.

12. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    gayet kardiyo yapmadan temiz bir bulk dönemi geçer. önemli olan dietin. yediklerine dikkat etmen.

ayrıca 7 yaşından beri sporun içindeyim.

7 yaşında tekvando ile başladım 4. dan ı aldıktan sonra sırasıyla hapkido, aikido, wing tsun ve son olarak muay thai yaptım. korede yerleşikken mma lere katıldım. son 2 yıldırda vg yapıyorum. yani merak etme neyin ne olduğunu iyi bilirim.

her sporda olduğu gibi en önemli şey yediklerimiz.

burda itiraz ettiğim konu kardiyo yapmayan sporcu değil denmesi. Yok öyle bir dünya. Ozaman powerlifter cılarda sporcu değil. olimpiyatlarda da yer almaması gerekir.

13. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Yazdiklarimi dikkatli oku. Hayir, yazmayayim yazmayayim diyorum ama gozunuzle okuyun be abi. Neler yazmisim bak yukarda. Kardio yapmayan sporcu degildir gibi laflar mi etmisim?

Bak demisim ki;
    Ilk cumlem hatta ve birkac cumle sonrasi;

"Kardio yapin ve sporcu olun demedim ben. Boyle bir baginti temelde sacma olurdu. Salt kardioyla mi sporcu olunacak? Eger bunu kastetseydim kosu bandinda kosan herkesi sporcu olarak nitelerdim. Biraz daha detaylandirayim..." (burada kesiyorum fakat post'un devamini okuyacak olursan, ki muhtemelen gozden kacirdin, soylemek istediklerimi kavrayacagini dusunuyorum, en azindan umut ediyorum.)

Ex'in cumlesi dogru. Tek yonlu olmayin cumlesi anlattiklarimi acimlayan ozet cumle niteliginde.

14. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    bunu yazdıktan sonra itiraz ettik ondan sonra o şekilde yazdın. ya yazdıklarını unutuyorsun yada ... neyse arkadaş. bu quote ladım yazında aynen yukarıda söylediğim şeyi ifade etmişsin.. neyse arkadaşın konusu p.c oldu. bu son postum gerekirse özelden yazarsın.. hade eyw

15. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Sen itiraz etmeden once ben aciklamistim zaten farkindaysan, dikkat ettiysen. Tekrar bak konunun gidisine ve mesajlarin siralamasina.

dungean, afedersin diyorum bro, son mesajim bu konuya dair. Soylediklerim anlasildi saniyorum, fazlasina luzum yok.

16. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Voltaj,
    Beni yanlis anladin. Ben, kardio yapmadigin icin bulk iyi gececekse orda hata var demek istedim. Kardiosuz temiz bulk olmaz anlaminda degil. Guzel bir kardioda 300kcal yakarsin. Bir avuc findik yersin notrlersin. Yani bulk yapiyorum diye komple kardioyu kesmek mantikli degil. Haftada bir bile olsa kardiovaskuler sistem icin faydali olacaktir.

Ayrica ben hicbirinizi tek yonlusunuz diye itham etmedim. Sadece arkadasin yazdiklarina aciklik getirmek istedim. Gecmisinde yaptigin sporlari sorgulamadim.

technical1967 ve Rinkushichi bunu beğendi.
  17. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Berbat geçen bir sırt-karın antrenmanından geldim. Gün boyu meydana gelen olaylardan dolayı moralim bozuktu, bir de üstüne tam evden çıkmaya hazırlanırken cüzdanımı kaybettiğimi fark edince mahvoldum ve o şekilde antrenmana başladım. (neyse ki eve gelince cüzdanımı buldum) Salonun kalabalık olması da cabası...

Her ne kadar berbat geçti desem de sırttan istediğim verimi aldım. Özellikle son hareket olarak yaptığım One-Arm Cable Rowing'in son setlerine doğru sırtımda tatlı bi yanma hissettim. Yalnız, sırt programım hakkında tereddütlerim var. Yardımlarınızı bekliyorum bu konuda.

Karın çalışmasından bahsetmeye hiç gerek yok sanırım. :) Berbat, berbat....

Ayrıntılar:

Olağanın aksine bugün ilk olarak sırt ile başladım. (normalde ilk önce karın çalışırım.)

SIRT

Barfiks 10-10-10-8 (Vücut Ağırlığı)
    Bar Bent-Over 12-10-8-6/10-6/10 || 70 kg - 80 kg - 90 kg - 100 kg/60 kg - 100 kg /60 kg (son iki set drop, makaraya uzun bar takarak yaptım)
    Close-Grip Pull Down 10-10-8-6/10 || 50 kg - 60 kg -60 kg -65 kg/40 kg (son set drop)
    One-Arm Cable Rowing 10-10-10 || 30 kg - 30 kg - 30 kg

KARIN

Tekrarları saymadım.

Windshield Wiper & Hanging Leg Raise (superset)
    Standing Rope Crunch
    Decline Crunch (ismi bu sanırım. Elime 10 kilo alıp, tepe noktada üste doğru kaldırıyorum) & Decline Twist Crunch (10 kilo) (superset)
    Floor Wipers (Rin'in dediği gibi bu sefer popoyu kaldırarak yaptım. :) Etkisi güzeldi)

18. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Hyperextension ya da karmasik bir sirt icin deadlift eklenmeli. Lower back yok. Sirt programin alarm vermekte. :)

dungean bunu beğendi.
  19. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Hyperextension yaptm yahu. Eklemeyi unutmuşum. Diyorum ya kafa yerinde değil diye. :) Deadlifti bacak antrenmanında yapıyorum.

20. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Bugün planlarım dahilinde omuz-karın çalışmak vardı. Ama maalesef spor salonuna gidecek vaktim yok. duh ALES sınavından yeni geldim, dün yazlıktaki bir komşumuzun vefat ettiğini öğrendik, onun cenazesine gideceğiz, akşam da Fenerimin maçına gideceğim.

Sayfayı Paylaş