Dumbell Curl mu ? Barbell Curl mu ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve boyukarizali tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Evet abilerim.Salonda calısmayı bıraktım.Okullarım yakında baslayacagı için.Evde çalışmaya baslayacagım.Ama bunun için halter ve plakaları veya 2 çift dumbell lasım.

Uzatmadan konuya gireyim.Sizce barbell curl mu bicepsi daha iyi geliştirir yoksa dumbell curl mu ?

Birde hazır sormusken 2.bir aklıma takılan bir soru daha var.

Dumbell curl hareketi oturarak yapılanıda var ayakta yapılanıda var.Arasındaki fark nedir.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

2. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Hocalarımız daha net bir cevap vericektir. Ama bildiğim kadarıyla ayakta yapılanda vücuttan güç alındıgından tam verim alınmayabiliyor. Ama oturarak yapıldıgında (Dumbbell Concentration Curl hareketinde mesela) daha iyi verim alabilirsin. Forumda böyle bi iki yazıya rastlamıştım aslında ama şu anda bulamıyorum. Genel açıklamalar sürekli yapılıyor forumda

3. mandrill

mandrill Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    her ikisinide yap ....
    bicepsleri iyi beslenme geliştirir

4. precorefx

precorefx Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ayakta yapılan barbell veya dumbbell curl hareketlerinde sırtı bir duvara dayamak, hareketin sadece bicepsi etkilemesi için yararlı olur.

Dumbbellerle çalışırken denge sağlamak için daha fazla çaba sarfedilir, böylece barbellerde çalışmayan bazı küçük yardımcı, dengeleyici, kavramaya yarayan kasları da vurduğunu biliyorum.

İkisini de programa koymak lazım.

5. cokcu

cokcu Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0

Dumbel ile yapılan çalışmalarda kollar bağımsız bir şekilde hareket eder. Bu yüzden izole hareketlerde daha çok dambel kullanılır. Barbel daha çok hacim kazanmada etkilidir.
    Ayrıca vücudun konumu sadece ayakta ve oturarak değil yatarak bile değişik sonuçlara neden olabilidiği için hareketi yaparken vücudun duruş şekli herşeyi etkiliyor. Herşeyden önce hareketleri yaparken edinmiş olduğun bilgilerin işe yarayıp yaramadığını tespit edebilmen lazım. Bu da denemeler ile olacaktır. bunun için zamanını ayırıp etkileri kendinde incelemen senin için iyi bir tecrübe yaratacaktır...

6. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Hmm anladım.Abilerim çok teşekkür ederim ama ben cevabımı alamadım.Peki Biceps için

Dumbell mi Barbell mi ? Hangisi daha iyi hacim yapar ?

7. LUDA

LUDA Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    barbell curl hacim için olmaz ise olmazdır ama ayrıca dumbel curl hacimden ziyade şekillendirici bir harekettir.oturarak yapmak çok daha zordur çünkü bacakları izole edersin yani daha pro bir harekettir..

8. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.023
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    İllaki ikisinden birini seçeceksen hacim için barbell curl derim ben.. Dar ve geniş tutuş opsiyonlarıyla vazgeçilmezdir bence..

9. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    İkiside kullanılmalı bir programda. Ama eğer ikisinden birini seçmek zorundaysan kesinlikle barbell curl.

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    Her 2 hareketin de kendine göre artıları ve eksileri var.
    Mesela dumbell curlde hareketin zirve noktasında bileği dışa doğru bükerek kası sıkıştırma imkanımız vardır.
    Bu açıyla sıkıştırma hareketi zirveleme ve kası kesmek açısından önemlidir.

Aynı şansa barbell curl'de sahip değiliz, ancak barbell çalışmasında ise tutuş mesafesine bağlı olarak kası değişik açılardan çalıştırabiliyoruz.
    Hatta bazı sporcular aynı egzersizde her sette geniş açıdan dara doğru giderek kası her açıdan vurmaya çalışırlar.

Bunun dışında sağ ve sol kol ararsında ölçü farkı varsa bu farkı kapamadan barbell çalışması daha etkindir. Çünkü her iki kola da eşit yük bineceğinden güçlü olan kol güçsüzün kaldırabileceği kadar ağırlığa maruz kalacaktır, daha fazlasına değil.
    Bu sayede ağırlık artırımı güçsüz kola endeksleneceğinden ölçüler orta vdede eşitlenecektir.

Barbell çalışması "cheating" yapmaya daha müsaittir, o nedenle özellikle bulk (hacimlenme) döneminde barbell ile çalışarak çok yüksek kilolara çıkılabilir.
    Dumbell çalışması daha odaklı ve cheating'e daha az müsade eden yapısı itibariyle çok yüksek kilolara müsade etmez, çünkü hareket sırasında destek alınabilecek kas grupları daha sınırlıdır.

Dumbell çalışmasından istenilen verimi almak için nizami çalışmayı bilmek, ve hareketleri hakkıyla yapmak gerekir.
    Zira sağ ve sol kola farklı ağırlıklar uygulanırsa, veya hareket esnasında hareketin nizamı bozularak yapılırsa estetik olmayan gelişime yol açması kaçınılmazdır.

Şahsi olarak 2 hareketi aynı programa koymam.
    İçinde bulunduğum döneme ve hedefe göre dumbell veya barbell curl'den birini programa koyarım.
    Barbell ile programa başlıyorsam programı dumbell ile yapılan hummer curl ile sürdürür ve yine dumbell ile yapılan konsantre curl ile zirveleme ve kesiş yaparak bitiririm mesela.

halterman bunu beğendi.
  11. mandrill

mandrill Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    45 derece incline sehpada yapılan dumbell curl gibi bicepse gerilim veren başka bir hareket bilmiyorum ...

12. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    43
    kesinlikle hacim ve extra gelişim için barbell curl denendi onaylandı

halterman bunu beğendi.
  13. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.742
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Evet nizami yapılırsa gerçekten çok iyi gerilim veriyor ve kasa vurduğunuzu hissediyorsunuz. Yavaş yavaş yedir yedire yapmak lazım iyice aşağı kadar indirip kaldırırken tam kaldırmadan dik konumdan tekrar yavaş yavaş indirince iyi etki ediyor. Ama bu hareketi nizami yapmayan çok hızlı yapıp tam indirmeden iyice germeden çok yapan var ağır gireceğim diye.

14. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    220
    Ödül Puanları:
    0
    Bende barbell curl derim.

Barbell curl'de bel vurma vucuttan destek alma gibi şeyler olabilir ama bu dumbell ile otutarak yapılırkende olabilir.. Önemli olan çalışırken bunun farkında olmak.

15. uraaal

uraaal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    benim oyumda barbell curlden yana ancak dün şöyle birşey farkettim dumbell curl hareketinde daha serbest (dengeyi sağlamak açısından ) çalıştığımız için mesela güçsüz olan sol kol nizami hareketler çıkaramıyordu.ancak yüksek kilolarda bile barbellda sol kolumda çok ufak kaynamalar dışında nizami çıkarabildiğimi farkettim ancak ustalarında belirttiği gibi dumbell curlde ufak denge kaslarınıda vurduğundan vazgeçilmezdir.ancak pump için bence barbell curl.

Sayfayı Paylaş