Dumbell Bench Press ile Bar ile bench press'in farkı.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Flea tarafından 29 Aralık 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 51 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  2. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    flexor hocam benimde yeni programım bu şekilde acaba o arkadaşa dediğiniz gibi bende mi hacim alamam bu programla ? dumbell çalışmaları serbest olduğu için hacim konusunda daha etkili değilmidir ? yada set sayısı az diye mi hacim alamazsın dediniz the answer'a

A)Gögüs
    1-Dumbell Benc Press 10.10.8.8.6
    2-Dumbell Flyes 8.8.6.6
    3-Dumbell İncline Press 10.10.8.8
    4-Cable Crossover 10.8.6.6
    5-Plower 10.10.8.8

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    neredeyse tamamını pres girmiş. tabiki hacim alamaz . bir bayana 4 press hareketinden oluşan göğüs programı verin bakın bakalım ne oluyor. tek başına usta usta değildir.

4. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    press bakımından haklısınız hocam benim başlayalı 5 ayı geçti hem barla çalıştım bu ay dumbell ile press gireyim dedim sizce doğru bir seçim yaptım mı ?

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    5 ayı geçtiyse resimlerinizle birlikte kurallara uygun başlık açınız.

6. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    üye fotoğraflarında konum mevcut flexor hocam gögüslerim yok denecek kadar azdı 5ayda baya bir gelişim gördüm ama dumbell la mı gireyim yoksa bar olarak mı devam edeyim diyordum

7. Fit

Fit Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    iki göğüsün arasının kapanması için dumbell benc press mi yapmak lazım?

8. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    2side farklı hareket diye biliyorum, bench press göğüs hacim içindir bence , dambıl bench press ise göğüsü 3genleştiriyor diye biliyorum yani hacimden daha çok şekil vermesi öncelikte , yanlış birşey söylemek istemem ben böyle biliyorum ve göğüs idmanımıda o yüzden
    göğüs bench press
    üst göğüs bench press
    üst göğüs dambl press yapıp 3 harekette bitiriyorum

iki göğüs arası kapamak içinde dambıl fly girilmeli , dambıl bench press değil

9. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    aşağı yukarı ikiside aynı sayılır tek farkı bar ile fazla kilo girebilirsin ve dolayısıyla fazla hacim. dumbell ile iç kısım doluyo istemedende olsa sıkıştırabildiğin için ve denge sağlamak için güç harcıyosun buda daha ağır basamamana neden olabiliyor. bana sorarsan 2 sinide yap çünkü 2 side birbirini tam anlamıyla tamamlayan hareketler... başarılar

10. tyly12

tyly12 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Uzun zamandir deginilmemis bu konuya Ben bu aralar dumbell bench press griorum bi sure bole gidicem bya vurdu gogslerİ

11. kajaga

kajaga Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    1) barbel bench presste göğüsler yeterince gerilemiyor , göğüsün iç kısımları gelişmiyor
    2) ister istemez bir göğüs diğerine göre daha fazla çalışıyor bunun sonucunda da dengesiz gelişim oluyor

benim tercihim dumbell pench press

12. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    benim gördüğüm:

dumbell savunanların temel dayanağı:::

"dumbell ile daha aşağıya inmek mümkün"

buna katılmıyorum. iniyor elbet ama 1-2 santim ancak bu da aman aman geliştirir mi? geliştirmez gibi. ve dahası bence çok geriden başlamak da sakatlık için zemin oluşturabilir. sonuçta doğadaki hareketleri taklit ediyoruz madem, doğada bir şeyi iterken iki elle iteriz. dumbell tutar gibi elleri göğüsün çok altından - aşağısından çıkartmayız.

yine de kesin net kanıtlarım yok bu konuda, dumbell çok farklı geliştiriyordur veya sakatlanmaya hiç ama hiç neden olmuyordur, olabilir ama pratikte olanlara bakıyorum:

barla ile gayet nizami çalışan adam dumbell ile havada 8 18 28 çiziyor, asimetri ne kelime press fly arası karmakarışık hareketler yapıyor. nerede barla yaparken kasın nizami olarak şişmesi...

zaten fly hareketinde de var aynısı. spor salonunda hep ama hep gördüğüm: benchte 40 kilo basan adam eline 15 kilo dumbellar alıyor, havada 8 çiziyor. veya elini yere değecek kadar indiriyor sonra sakatlanıyor tabi.

yani diyeceğim, genel pratik hayatta, dumbell press'i nizami çalışanı ben pek görmedim, zaten insanın kendisini aynada görmesi de sıkıntılı kontrol de pek mümkün. bence 3 gram fayda için 30gram riske gerek yok, ondan gelecek fayda bar ile yapılacak pressten gelsin.

tabi esas mesele şu:

eskilerden aklımda kalan bir söz vardı, şöyle:

"sen bara hakim olursun ama dumbellar sana hakim olur" yaklaşık olarak böyle bir şey idi.

ben bir hareketi bar ile yapmak varken dumbell ile yapmayı pek anlayamıyorum. asimetrisi gayri nizamisi vs vs derken hiçbir anlamı yok bence, elbette faydası vardır ama pratik hayatta en kontrollü adam bile kaçırıyor dumbell'ları.

mesela biceps'te curl yaparken, bar ile belden vurarak yüzde 30 hile yapan adam eline dumbell alınca yüzde 70 hile yapıyor.

13. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Çevren bu işten anlamayan insanlar ile dolu belliki :)

14. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    çevremden gayet memnunum. dumbell press'te 8 çizenler de spor salonlarında hata yapan insanlar. ki burayı okuyanlardan da yeniler var ortalar var prolar var var da var. ben genelde gördüğümü yazdım. burada amaç hataları yazmak doğruları paylaşmak.

çevremin anlayıp anlamadığını dert edinmek yerine, koca yazıya 1 cümle ve smiley ile yanıt vermek yerine, bu işteyen anlayan çevrenin de katkısı ile şurada hatalısın burada değilsin deseydin çok daha güzel olurdu.

yoksa "he he he çevren bu işten anlamıyor he he" gibi bir yanıt, ancak, çöp bir yanıttır.

sen eleştiri getir, tartış, düzgün uslupla yanıt ver, önce ben tebrik ediyim.

Tekniği tarzı dumbell'ı tartışmak yerine kişiselleştip "çevreN..." oldu konumuz, çünkü burada konu benim çevremin bilgisi. harika.

15. tan1925

tan1925 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    izmir
    dumbbell ile bench yaparken agırlıkları saga sola kaydırma riski daha fazla oldugu icin bence bar ile yapmak daha verimli tabi hafif kilolarla yaparsan bi kayma olmaz ama o zaman gelisme azalır

16. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    denemeyanılma

bende 2 set bench press 2 set dumbell press 2 set incline press 2 set dumbell incline tarzında yapmayı dusunuyorum daha once yapan var mı ? yada boyle yaparsak nasıl bir sonuc bekler bizi ?

17. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Barbell ile 100-120 arası nizami bir şekilde yapabiliyorum. Ama dumbell ile tek el 30kg aşamıyorum. 2-3 aydır barbell ile yapıyordum. İç göğsümde eksik hissettiğim için dumbella geçtim sizce doğru yapıyor muyum?

jaymz_23 bunu beğendi.
  18. steawart54

steawart54 Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    8 tekrarlı sistemle çalışıyorum barla yapınca göğüsü hissedemiyorum tam anlamıyla, çeşitli tutuş şekilleriyle de denedim bunu. göğsümde yeterli gerilimi sağlayamıyorum. zaten 8. tekrardan sonra 9. tekrarı çıkaramamamın nedeni bileklerimdeki ağrı oluyor. şahsen dumbbell pressle az kiloda olsa göğüsü daha iyi hissediyorum. bence yeni başlayanlar için özellikle kolları yeterince güçlü olmayanlar için dumbbell press göğüsü hissetmek için daha iyi. çünkü barla yapılan çalışmada göğüsü hissetmek için girmen gereken ağırlığı kolların tartmıyor.

19. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    6.ayımda bench press (bar) hoca yeni yazdı bundan önce dumbell ile yapıyordum.dumbellerla 17.5 kg larla çalışıyodum.Bara geçtiğmde 30 kg + bar ağırlığında zorlanarak yaptım.Bu daha ilk bar denemelerim olduğu için mi böyledir? Yoksa dumbellerla gayet rahat 17.5 kg basıyorm daha da artırabilirim.Yani konuyu okuduktan sonra kafam karıştı çoğunluk dumbellı önermiş.2 kere bar ile bastım şimdiye kadar devam mı etsem dumbell a mı dönsem ?

20. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    arada programında hareketleri degistirmen lazım bellı kı hocan da dumbell bench degısıp barla yaptırmıs bar göğüse daha iyi hacim kazandırır kilo artımın beslenme ve dınlenmenle beraber artıcaktır barla devam et

jaymz_23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş