Dumbbell mı Barbell mi Yoksa ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve dbayraktar tarafından 16 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. dbayraktar

dbayraktar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar az önce de farklı bir konu açtım. Spor salonuna 3 gün önce yazıldım ve bu konu hakkında ki cahilliğim bitmiyor. Şimdi de merak ettiğim ve spora odaklanmamı engelleyen bir durum var. Sizler programlarınızı nasıl düzenliyorsunuz? Mesela bazı insanlar kol çalışırken, bar ile curl yapıyor.. Bazıları ise dumbell ile curl yapıyorlar...

Bazıları makine ile press yaparken, bazıları barbell bazıları ise dumbell ile press yapıyor.. Hangisini kullanmalıyız? Bunlar arasında ki fark ne? Aynı hareketi yapabileceğim 3 alet var. Dumbell, barbell ve makine... Dumbell kullanırsam bir şey kaçırır mıyım? Mesela dumbell ile kol çalışırken, acaba bar ile mi çalışsam diye düşünüyorum.. Belki daha iyidir diyorum hep..: Program yapıcam mesela yapamıyorum çünkü kafam karışıyor.. Hem dumbell bench press hem de barbell bench press eklemek aklımdan geçiyor. YAni ikisini de aynı gün yapmayı düşünüyorum ama bu da yorucu olur?

2. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Dumbell Halteride kaldır

3. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Hem db hem bb yapmana elbette gerek yok.

Vg dunyasinda egzersizlerin ucu bucagi yok. Dedigin gibi ayni kasi 3 farkli ekipmanda calistirabiliyorsun. Cok onemli farklar yaratmamasina ragmen calistirdiklari kas detaylari farklidir. Atiyorum bb gogus kaslarini daha cok gerer ve hareket serbestisinden dolayi kasin calisma seklini daha dogal taklit eder falan filan. Aradaki farklar bu sekilde.

Hepsini dene. Sen hangi ekipmana daha iyi konsantre olabiliyorsun. Hangisi kasini en etkili calistiriyor onu sec. Bir sure sonra istiyorsan calistigin ekipmani degistirebilirsin.

Yabanci dilin varsa youtubeda dumbbell press vs barbell press gibi kaliplarla arama yap. Uzmanlarin gorusu hakkinda da bilgi sahibi ol.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. dbayraktar

dbayraktar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yabancı dilim var allaha şükür bir kaç video izledim bununla ilgili fakat merak ettiğim şey şu; diyelim ben dumbell ile daha rahat çalışıyorum .. Ve değiştirmek istemiyorum.. Bu şekilde ne kadar verimli olur? Uzun süre aynı aleti kullanarak çalışmak ne kadar verimli olur?

5. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    db'nin bb'den daha etkili olduguna dair fikirler var zaten.
    ayni ekipmani kullanmaya devam ederek fakat drop set gibi farkli calisma teknigi uygulayarak da kas buyutme saglayabilirsin.
    veya hareketlerin yerini degistirebilirsin. atiyorum db press, db fly'dan ondedir. onumuzdeki ay fly'i one alirsin. fly'a gelene kadar kaslar yoruluyordur, bu da seni psikolojik olarak daha agir kaldiramayacagini dusunduruyordur. one alip degisiklik yaparsin.

6. Janves

Janves Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yanılmıyorsam hayvansal proteinlerle beslenenler dambıl ile,bitkisel protein ile beslenenler barbell ile yapmalıymış.

7. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Neden?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi