Drop set nasil yapilir?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve münzevi tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    S.a. arkadaşlar,

Vg'de drop set nasıl yapılır bilgili arkadaşlar bu çalışma sisteminin detaylarını paylaşırlarsa eminim ben dahil pek çok forum üyesinin çok işine yarayacaktır.

Yine forum üyelerimizden powerlifting sporcusu Halil'in bahsettiği sistem yani max 2 kere kaldırabildiğimiz ağırlıkla başlayarak 2.5 kilo düşerek yapılan sistem bizim gibi amatör sporcular için fazlasıyla ağır olduğunu düşünüyorum, en azından kendi adıma kesinlikle oluru olmadığını söyleyebilirim.

Mesela ben şu anda 110 kg ile 5 tekrar yapabiliyorum. Kafamda 120'den başlayarak drop set yapmak var, örnek:

120*2-3 (ne çıkarsa:))

110* ne çıkarsa

100* ne çıkarsa

Yani anlaşıldığı üzere 10'ar kilo indirerek o ağırlıklarla kaç tekrar çıkarabiliyorsam o kadar tekrar yapmayı planlıyorum. Uygun mudur?

Son olarak setler arasında dinlenme miktarı ne olmalıdır? Halil'in dediği gibi bar en yüksek seviyedeyken değişim filan yine bizi aşan şeyler. Yine amatörler için makul set arası dinlenme ne olmalıdır bilenler aydınlatırsa çok sevinirim.

2. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Benim bildiğim kadarıyla drop set aynı bölgenin farklı hareketlerinin arka arkaya yapılan setlerine deniyor.
    Örneğin göğüs çalışıyorsan;
    Son sette maksimum çıkaracağın ağırlığıa göre ilk sette ağırlığını seçiyorsun.
    40 kg x 20 tekrar bench pres
    30 kg x 20 tekrar incline pres
    15 kg dumbel bench pres 20 tekrar
    15 kg dumbel fly 20 tekrar
    dips 15 tekrar
    bu yukarda saydığım hareketleri arka arkaya yapınca 1 set tamamlanmış oluyor, ağırlığı artırıp baştan başlıyorsun böylece 3 sette bitiriyorsun.

münzevi bunu beğendi.
  3. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    http://www.izlesene.com/video/drop-sets-for-mass-gain/3952429

İlginçtir ki ne bizim forumda ne de nette (Türkçe sayfalarda) drop setle alakalı detaylı bilgi mevcut. Paylaştığım linkteki adam kimdir, ne derecede uzmandır bilmiyorum ama birkaç ifadesini paylaşarak katılımı artırmayı umuyorum:

1- Drop set genelde %30-40 ağırlık düşürülerek yapılır, baya yüksek bir oran değil mi?

2- Drop set ancak ayda bir hafta yapılmalıdır. Normal bir antreman şekli olarak değil plato aşma aracı olarak kullanılmalıdır.

3- Setler arasında dinlenme olmamalıdır. Bunun pratik yollarını da gösteriyor, faydalı oldu benim için.

Evet, drop set hakkında bilgisi olan tecrübeli arkadaşlar için last call. :)

4. kratos1

kratos1 Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    120 kg 2 tekrar yaptıktan sonra 110kg kaç tekrar çıkartabilirsin sence? 2 bile çıkmaz sanmıyorum .Mantıklı değil dediğin sistem o yüzden %30-40 düşürülüyor.

Göğüste yapmayı düşünüyorsan illa 100kg 6tekrar 60kg 8tekrar 30kg max denenebilir. Sürekli yapılmaz zaten 4-5 antrenmanda 1, 1 hareket yapılır bence tabi naturelsen.

Ayrıca en son harekette yapılması daha uygun çünkü inanılmaz yoruyor ve antrenmanın devamında halin kalmayabilir. Omuzda lat raise hareketinde ilk defa denediğimde inanılmaz gelmişti. Daha önce hiç omuz antrenmanı yapmamışım gibi hissetmiştim.

münzevi bunu beğendi.
  5. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Başlangıç kilosu normal çalışma kilosunun üstünde olmalı, genelde uygulama da bu, tabii amaç burda plato aşmak, kilo yükseltmek zaten. Bu arada tamamen naturel çalışıyorum

6. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0

Hayır senin anlattığın "Giant Set". Ayrıca, ağırlık attırma kısmı da yanlış.

Drop set ise, bir egzersizde belli bir kiloyla tükenme aşamasına gelince, hemen ara vermeden (ya da çok çok az bir ara vererek) daha hafif kiloyla harekete yine tükenesiye kadar devam etmektir. Döngü bu şekilde gider...kilolar azalır, egzersizin şiddeti üst düzeye çıkar. En az iki ağırlık geçişi yapılır. Bu bir set sayılır. örneğin;

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=qYl7fTR3AXQ[/YOUTUBE]

Çok şiddetlidir. Devamlı yapılırsa, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
  8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Değerli üyemiz;
    Başlığınız kilitlenip kapatılmıştır.

Kilitlenme Sebepleri :
    Daha önce benzer bir konu açılmıştır.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş