Dost tam yağlı yoğurt ve ketojen diyete etkisi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve generall07 tarafından 12 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba, ketojen diyette 4. günüm olan perşembe akşam öğünümde bim de satılan dost tam yağlı yoğurttan 200 gr yedim. Daha sonradan bu yoğurttaki şeker oranının ketojen diyet için riskli olabileceği aklıma geldi ve çok pişman oldum.
    Aşağıda 200 gr için besin değerlerinin yazılı olduğu ambalaj fotoğrafını görebilirsiniz. Bu miktardaki şeker ketojen diyetimi bozmuş olabilir mi?
    Bu yoğurdun yerine tavsiye edebileceğiniz şekersiz ve tam yağlı bir yoğurt markası var mı?

Not: bu hafta sonunda diyet ve spor programları m için günlük oluşturarak hem sizlerle deneyimlerimi paylaşmayı hemde bilgi sahibi forum üyelerinin değerli bilgileri ile bilgi haznemi geliştirmeyi umuyorum.

Tablette fotoğrafı net ve düzgün bir bir şekilde ekleyemedim bu durum için özürdilerim. Resimde 200 gr için 9,2 gr şeker olduğu yazıyor
    20140912_004902.jpg

mrtyler2 bunu beğendi.
  2. mrtyler2

mrtyler2 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kırşehir
    bu konuyu bende merak ediyorum

3. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    DOST Yoğurt almadım bu kez SÜTAŞ Tam Yağlı aldım. Sırf bu şeker oranı yüzünden. Bir bilgisi olan bu konu hakkında yardımcı olursa kafamdaki soru işareti silinecek ve mrtyler2 gibi arkadaşlara da ışık tutacak umarım.

4. mrtyler2

mrtyler2 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kırşehir
    dost 8 tl civarı , sütaş ne kadar ayrıca ben sütaş süt aldım bugün ondada var bu şeker galiba laktozlu ürünlerde oluyor , bundan sonra şekersiz alacağım.

5. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    2250g Kaymaksız olanından aldım 7,75 TL
    Şimdi tekrar baktım ambalajında şeker veya laktoz ile ilgili hiç bir ibare göremedim. İnşallah şeker yoktur.

6. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Yoğurtlarda laktoz vardır, sütaşta da vardır

letsev bunu beğendi.
  7. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yoğurtta laktoz yoktur requ süt yoğurt yapilirken o süt şekeri parcalaniyor laktos değil o yani. Ama 9 gr şeker nedir yav kaebonhidrat bile değil direk şeker yani. Bulabilirsen karbonhidratsiz yoğurt tüket yoksa tüketme yoğurt. Tam yagli peynir tam yagli kasar tüket. Yuklemeyi 3-4 gün geciktir bence

8. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
  9. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    O zaman ketojen diyette yoğurt olmayacak. Yoğurdu yarından itibaren çıkartıyorum. Peki şalgam suyu? Şalgam tüketilebiliyor galiba. Yanılıyor muyum?
    Birde yarın ağırlığımı ölçeceğim çok merak ediyorum ne kadar kilo verdim :) Tabi önemli olan yağ oranı artık onuda hesaplarım. Fakat diyete başlarken yağ oranımı hesaplamayı unuttuğumdan ancak ilerleyen haftalarda yağ oranı karşılaştırması yapabileceğim. :(

10. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    30g karbonhidrat limitini geçmedikten sonra ketosisden çıkmazsın.
    Hatta 50g a kadar çıkıp, hala ketosisde kalabilenler var.
    Ama kafam rahat etsin diyorsan, hiç tüketme.

generall07 ve Blonde bunu beğendi.
  11. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim bilgi için. Zaten ketojen diyette hata yaptığımı da bugün araştırmalarım sonunda acı bir şekilde öğrendim. Günlük aldığım yağ protein değerinden daha düşüktü. Bu yanlışmış. Diyet programımı tekrar düzenleyeceğim. Ketojen diyette süt ürünlerinden uzak durulmalıdır deniliyor. Fakat bir çok ketojen diyet listesinde tam yağlı peynirler var. (kaşardan bahsetmiyorum, beyaz peynirler.) Bu nasıl serbest oluyor? Birde gün içinde şalgam suyu ve sabah kahvaltılarım da dana etinden hazırlanmış sucuk tüketmeyi düşünüyorum yani işlenmiş et oluyor. Bu konuda dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Son düzenleme: 14 Eylül 2014
  12. powerring

powerring Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yoğurtların besin değerlerindeki fark genellikle kullanılan kültüre,hayvanın cinsine ve beslendiği yeme göre değişebilir.Tabi bu içine kültür dışında hiçbir şey eklenmemiş yoğurt için geçerli :D

13. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Sucuklarda maltodekstrin kullanımı olabiliyor, içindekileri okuyarak alırsanız sıkıntı olmaz.

14. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yağ miktari proteinden fazla olsun yada 1 e 1. Tam yağlı kaşar tüketebilirsin sucukta olur ama icindekilere iyi bak nişasta glikoz falan olmasin aldigin ürünlerde yumurtayi arttir 4 tam olabilir hem yağ hem proteini arttirmiş olursun

15. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bugün sabah BİM den aldığım dana sucuktan 75 gr tükettim. 1 hafta aradan sonra sucuk gibi rutin tatlardan farklı bir besin tükettiğim için sevinçliyim.... :) Tavsiyenizi dikkate alacağım. Hatta sucuğun içindekiler bölümünü okudum belirttiğiniz madde yazmıyordu. Fakat bundan sonra alacağım sucuk vb. gıdalarda sükroz, früktoz, maltoz, laktoz, glikoz, dekstroz, maltodekstrin gibi şekeri tanımlayan maddeler olup olmadığını da inceleyeceğim. Çok teşekkürler.
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2014 ---
    Çok teşekkür ederim bilgiler için. Yumurtayı arttıracağım. Bugün fındık ezmesi (Şekersiz), Kaymak, Sucuk gibi keto diyette tüketilebilir gıdalardan alacağım. Diyeti hatalı yapmış olmama rağmen 1 haftada 1,5 - 2 KG a yakın kilo kaybetmişim ama tabiki bunun belli bir oranıda kaslardan gitti galiba yaplardan çok gitmedi gibi :( İnşallah sizlerin sayeinde diyetimi tam doğru yaparsam ilerleyen 2 - 3 hafta içinde olumlu sonuçlar alacağımı ümid ediyorum. Tekrar teşekkürler.

Blonde bunu beğendi.
  16. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Findik yada fisttik ezmesi evde kendin yap şekersiz. Aldigin findik ezmesi nasil şekersiz oluyor ? Tatlandirici vardir içinde
    Şekerler bazen urunlerde karbonhidrat diye de geçer dikkat et

17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Market yoğurdunu hangi diyette olursan ol tüketme zaten. Dolapta 1,5 ay unutup tadının değişmediğini bilirim.

Blonde ve generall07 bunu beğendi.
  18. generall07

generall07 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Tatlandırıcı işin içine girerse bunu da listeme eklemeden çıkartmak zorunda kalacağım anlaşılan :)

Teşekkür ederim bilgi için.
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Aslında yoğurdu tükettiğim 3 - 4 gün boyunca vücudumda şişkinlik oluştuğunu ve o ketojen diyetteki hafifliğin kaybolduğunu farketmiştim.

Son düzenleme: 15 Eylül 2014
    Blonde ve SCHWARZXXL bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş