Doğru nefes alış-verişi nasıl olmalı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve KD tarafından 14 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, çalışma sırasında nasıl nefes alınıp verileceğini bilmiyorum. Yanlış nefes alıp vermenin kalp problemlerine yol açtığını duymuştum ve açıkcası korkuyorum. Bir senedir 5kiloluk dambıllarla çalışıyorum siz ustalara bu hareketler esnasında nefes alışverişi nasl olmalı sormak istedim.

kollar açıldığındamı nefes almamız gerekiyor?

yukarı kaldırdığımızdamı nefes almamız gerekiyor?

aşağı indirdiğimizdemi nefes almamız gerekiyor?

yukarı kaldırdığımzdamı almamız gerekiyor?

Forumda araştırdım bulamadım lütfen beni aydınlatın. Okumaya vakit ayırdığınız için teşekkürler.

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Tek tek hareket sormana gerek yok, vücudunu zorlarken nefes vereceksin(barfikste kendini yukarı çekerken, triceps pushdown hareketinde aşağıya bastırırken vs...), ilk pozisyona dönerken nefes alacaksın.

Edit: Nefes alma hakkında makale https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=8518

3. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    hocam sağolun hızlı ve aydınlatıcı bir cevap oldu.

4. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu spora başlarken saçma gelebilr ama karıştırıyordum bazen hiç sallamıyodum sonradan gördüm ki yanlış nefes koordinasyonlarında(bench press sırasında) pectoral major da catlaklar bile meydana gelebilr ve dahası kalp ritmi bozulur haraket bitiminde baş dönmesi ve kendini biraz daha geç toparlama gibi olumsuz şeyler oluşur...

Nefes koordinasyonu şudur ilk harakette daima nefes ver 2. de al...

Yani en kolayından bench press den örnek verelim ilk hareket nedir kaldırma kaldırırken nefes ver inerken al...Yada arkadaşımızn dediği gibi pushdown da ilk haraket aşağı cekme nefesi ver sonra makarayı yukarı boşaltırken al mantık budur...

5. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    sagolun hocam

Sayfayı Paylaş