Doğal Protein Bar Fotoğraflı :)

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve kaka tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Değerli forum üyeleri bu zamana kadar gördüğüm protein bar tariflerinden esinlenerek kendime bi tarif geliştirdim protein tozu kullanmak istemedim ama dileyen arkadaşlar kullanabilir. Gelelim malzemelere :

200-250 gr yulaf her zamanki gibi :)
    350 gr lor %0 yağlı 100g 18 gr protein 2 gr karb.
    200-250 gr %2 yağlı kaşar peyniri 100 gr 17 g protein 2gr yağ
    100-200 gr kuruyemiş ceviz badem dilediğiniz gibi.
    3 tane muz
    3 tane tam yumurta(Sanırsam 5 6 yumurta akı 1-2 sarı daha iyi olur ama ben sarıları ziyan etmeyi sevmiyorum)
    100 gr %75 bitter çikolata 100 gr 10gr protein yağ karb. bakmadım yanlış olmasın 40 50 gr civarı yağ 30 grama yakında karb. var.
    2 yemek kaşığı bal kıvamı biraz daha koyulaştırmak için
    Biraz tat katmak ve kafein için 3 4 yemek kaşığı çözünebilir kahve.

Önce kuru malzemelerimizi yulaf kuruyemiş kaşar peyniri çikolatayı blendırdan geçirip derin bir kapta karıştırıyoruz dileyenler bu sırada protein tozu ekleyebilir. Sonra muzları ince ince kesip yahut kaşıkla ezerek karışıma atıyoruz.Biraz karıştrıp loru ufak parçalar halinde içine atıyoruz ve yine karıştırıp en sonda yumurtaları içine kırarak 2 kaşıkta balı ekleyerek macun kıvamına kadar karıştırıyoruz bunu imkanı olanlar mikserle yaparsa daha kolay olur.Sonra fırın kabımızı zeytinyağı tereyağı ile yağlayıp 180 derece ısıtılmış fırında kıvamını kontrol ederek min 30 pişiriyoruz fırındayken sert kıvam almıyor. Burda yanılmayın. Piştikten sonra yarım saat dışarda soğutursak istediğimiz kıvama geliyor ve dilediğimiz büyüklükte keserek streçe sarıyoruz.Ben 10 parçaya bölüyorum günde 2 taneden 5 gün gidiyor bana tüm bu yaptıklarım.

Hazırlarken fotoğraf çekmeyi unuttum ama hazır pişmemiş ve pişmiş halinin fotoğrafı var gayet lezzetli gözüküyor :p

Pişmemiş hali:

Buda pişmiş hali:

Tek tek besin değerlerini hesaplamadım ama eğer 10 parçaya bölersek 18-20 gr gibi protein düşüyor. Tavsiye edilir :)

Son düzenleme: 4 Mayıs 2013
    Robe, caga, melizcia ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. huso16

huso16 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Bursa
    iyi bir ara öğün

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:05 ----------

kaç derece ve kaç dk bekletiyoruz onuda eklersen iyi olur

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:10 ----------

prd iyi okuyamamışım özür

3. drokin

drokin Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    birşey soracam protein tozu olmadan olurmu ?

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    protein bar gibi olmamış daha çok her besini alabileceğiniz bir tarif gibi olmuş :)
    ancak emeğin ve azmin için teşekkür ediorum
    protein için çok dağılmaa gerek yok
    soya fasulye tavuk et yumurta mantar balık vb ürünlerden çeşit çeşit yiyebilirsiniz
    bunun dışında protein tozu evde alamaacağın zamanlarda tüketilebilir
    yada bol protein ağırlıklı beslenmelisin

kaka bunu beğendi.
  5. Push-Up

Push-Up Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ yakmaya uğraşan birinin ara öğünü olabilirmi?

6. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    gayet rahatlıkla yiyebilirsin ara öğün olarak basit karb. olarak sadece bal ve çikolatadaki şeker var.yağ ise kaliteli yağlardan oluşmakta ben bazen ara öğün bazende sütle vs öğün olarak tüketiyorum.

7. drokin

drokin Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bunu protein tozu olmadan yapsak olurmu ?

8. Push-Up

Push-Up Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Adam protein tozu kullanmak istemedim demiş zaten tozsuzda olur

9. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum çok hoşuma gitti. Bunu antrenman öncesi yiyebilir miyiz acaba? Okulda olduğumdan antrenman öncesi pek bir şey yiyemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2013
  10. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bitter çikolatayı kafadan eleyelim. ondaki trans yağdan hayır gelmez balıda eliyelim o kadar şekerli olmasına hiç gerek yok(orijinal bal olursa o ayrı oda imkansız gibi birşey).3 tane muz bence fazla 1 yada 1.5 yeterli

Bunun dışında iyi ancak kullandıgınız kaşar peynirini anlayamadım 2 gr yağ nasıl oluyor light larda bile 10 gr yağ 30 gr protein oldugunu biliyorum farklı geldi gözüme markasını falan merak ettim açıkcası

bide çok yağ kullanılmış vesselam yapışmayı önleyici sprey sıkıp fırına vermek daha mantıklı geldi gözüme en azından

kilo alma konusunda sıkıntısı olmayanlar deneyebilirler tarif güzele benziyor açıkcası ancak yağdan ve şekerden korktugum için içerikleri değiştirip bir tanede ben hazırlamayı planlıyorum...

11. onurerkan22

onurerkan22 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    yağ yakmaya çalışan biriyim 186 boy 93 kilo biri için 18.00 - 19.00 saatlerinde okulda oluyorum ve 23.00 eve geldigim için aksam protein alamıyorum gelince de cok geco luyor okula giderken 2 adet yanımda gotursem 19.00 gibi yesem okulda yaglanma yapar mı yada yag yakımı mı negatif etkiler mi

12. StolenHeart

StolenHeart Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Baya bi geçmiş konunun üstünden ama, yulaf ezmesi mi yulaf kepeği mi kullanıcaz ?

ADANALI1980 bunu beğendi.
  13. 3duLa

3duLa Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yulaf ezmesi

14. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Gerçekten harika olmuş, akşam eve geçince eğer üşenmezsem yapmayı düşünüyorum. Hem arada ortaya çıkan şeker açlığımı bastırmak için harika bir alternatif.

15. supermemorio

supermemorio Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    kuşadası
    sıfır yağlı loru ve %2 yağlı kaşarı nasıl temin ediyorsunuz. Ben yağsız protein içeriki besim konusunda sıkıntı yaşıyorumda.

tapatalk ile cep telefonundan gönderilmiştir.

16. abdullah demir

abdullah demir Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    yaptım gayette hoş oldu ancak kullandıgım kaşarın 100 gramında 25 gr yag var :D yüzde 2 lik bir yag oranı olan kaşarı temin etmek oldukça zor

17. Nauplios

Nauplios Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    yanlış bilgilendirmiş olmayayım ama protein belli bi sıcaklıkta dejenere olmazmı. hatta benim protein bar nasıl yapılır videolarını izlediğim neredeyse tüm yabancılar derin dondurucuya koyarak yapıyodular. emin olamadım..

18. abdullah demir

abdullah demir Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    olabilir araştırmak lazım :)

19. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    baya geçmiş üzerinden ama cevap veriyim bazı sorulara %2 kaşar peynirini hatalı olarak yazmışım, hatırladığım kadarıyla %17 falandı yağ oranı. Türkiyede yaşamıyorum burda lor peyniri %0.5 yağlı bulmak kolay ama tarife bağımlı kalmayın genel hatlarıylan uyun kendi zevkinize göre yapın bi süre sonra istediğiniz tadı ve tarifi yakalarsınız. Ben bile şu anda aynı şekilde yapmıyorum keyfime göre değiştiriyorum, yulaf kepeği kullanılabilir hatta bence daha iyi olur gibi çünkü daha küçük taneli toz gibi oluyor yulaf kepeği, tahin pekmez yerken aklıma yahu niye tahin koymuyorum içine diye bi fikir geldi eminim çok güzel olacaktır bidahaki sefere öyle yapacağım ha bide bence şu pişince proteini gidiyor falan bunları pek düşünmeye gerek yok sonuçta çiğ et te yumurta da yemiyoruz 2 gram eksilse bişey olmaz herkese iyi çalışmalar diliyorum, spora devam :)

Düzenleme: Şu anda nasıl yaptığımı anlatıyım az biraz muz ve yumurta bide kakouyu yapacağım tepsiye boyuta göre sayısını ayarlayıp blenderdan geçirip büyük bi kaba aktarıyorum sonra üstüne blenderdan geçirilmiş malzemeleri ve peyniri iyice ufak ufak yapıp içine atıyorum, en son yavaş yavaş yulaf ekleyip (bu arada sade yulaf değil kepeğiyle birlikte kullanıyorum) karıştırarak yulafı yedirip en son macun sert hamur kıvamına gelene kadar karıştırıyorum maksat aldığı kadar yulaf alsın karışım sonra geriye tepsiye oturtup istenildiği kadar pişirmek kalıyor.)

Son düzenleme: 12 Mart 2014
  20. abdullah demir

abdullah demir Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    ben verdiğin tarife ek olarak içine sütün içine atılan nesquik lerden ekledim bir miktar ( beisn yönünden oldukça zengin :)) fakat aklıma takılan senin resimde çikolata kıvamında duruyor ancak benim yaptığım kek gibi oldu :D

Sayfayı Paylaş