Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Merdo tarafından 10 Mart 2011 başlatılmıştır.

Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

1. Doğal Beslenme

oy sayısı 461
    69,2%
  2. Supplement

oy sayısı 205
    30,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 111 üye.
  1. mahasamatman

mahasamatman Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Allahaşkına forumda sayfalarca yazı var, hiçbirini mi merak edip okumadınız?

Supplement doping yada steroid değildir, beslenme takviyesidir (adı üstüne SUPPLEMENT, sözlükten karşılığına bir bakın!)

Eşim gıda mühendisi, emin olun piyasadaki ürünlerin ne olup ne olmadığını buradaki birçok insandan daha iyi biliyorum. Birçoğunuz doğal beslendiğini sanarken aslında supplement almanın yanında neredeyse kimyasal besleniyorsunuz. (Heleki türkiye gibi gıda konusunda facia olan bir ülkede. örnek vermek gerekirse türkiyedeki yoğurtları avrupaya götürseniz satanıyorsunuz çünki içerilerinde AB kriterlerine göre konulması yasak olan raf ömrünü uzatıcı katkı maddeleri var.)

Hergün yediğiniz tavuğun acaba çabuk büyüsün diye östrojen verilip 1 ayda büyütülüp büyütülmediğini, yada yediğiniz o tonbalığı konservelerinin içerisinde ne kadar ağır metal ve civa olduğunu, yada bal diye yediğiniz şeylerin ne olduğunu, zeytin yağı dyie aldığınız o defalarca rafine edilmiş yağın ne kadar zeytinyağı özellikleirnin kaldığını gerçekten biliyormusunuz?

Hiçkimse bana gelipte benim yediğim herşeyi organik tarım yapan yerlerden özellikle seçip alıyorum, zeytinyağını ekstra virgin işlenmemişinden, sütü de gerçek pastörize edilmemiş, uht yapılmamış çiğ süt olarak alıyorum, tavuk alırken özellikle kapalı binlerce tavuğun dip dibe hareketsiz kaldığı kaldığı yerde yağlanıp yem yediği yerlerden değil, böcekle, vs. ile beslenip serbestçe gezen tavuklardan alıyorum, kırmızı eti de içinde bol bol kreatin bulunan yeşil otlarla beslenip serbestçe dolaşan hayvanların etinden alıyorum vs.. diyemediği sürece ben buradaki hiçkimseyi doğal beslenmiş olarak görmüyorum. Doğal beslenmek demek bunlar demek. bunları yapabiliyorsanız, yada yapabilecek kadar paranız varsa ne ala zaten bunları almak supplement ihtiyacınızı ortadan kaldırıyor, ama tutupta ben whey proetin almıyorum, onun yerine marketten bir tavuk alıp yiyorum, vs.. diyerek doğal beslendiğini iddia etmesin buralarda.

Piyasadan marketlerden aldığınız modern yöntemlerle üretilen yada geliştirilen şeyler artık eskisi gibi yüksek besin değerlerine sahip değil, eskisi kadar sağlıklı besinlerle beslenmiyoruz. Bu sebepten dolayı bana göre supplement almak kaçınılmaz. Geçtiğimiz aylarda tv de bir uzman konuşuyordu. Çiftlik tavuklarının etleri de artık hareketsizlikten en az kırmızı et kadar yağlanmış vaziyette. Zaten bunu anlamak zor değil, gidin bir köye orada bir tavuğu kesip yiyin, bakalım hiç hayatınızda o tadda bir tavuğu daha önce şehirde yemiş misiniz?

SUPPLEMENT ler iktidarsızlık yapmaz. Peynir yemek, süt içmek, et yemek sizde iktidarsızlık yapıyormu? supplementlerde bulunan şeyler genelde bunlardan üretiliyor. Yeraltındaki laboratuvarlar da kimyasal maddeler karıştırılarak üretilmiyorlar.

Üstüne doğal beslenmenize destek olarak supplement kullanmak (ör. whey protein, creatine, multivitamin gibi) vücudunuzdaki testosteron seviyenizin yükselmesine ve beraberinde cinsel performansınızın da yükselmesine sebep olur.

Bunun birçok canlı örneğini tanıyorum, kendimde 6 aydır supplement kullanıyorum. fazla ayrıntıya girmeyim..

m.d., eludem, MrProsperous ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. mahasamatman

mahasamatman Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    legolas sonradan okuyunca sanki sana kızıp yazmışım gibi görünüyor ama konuda yazanları görünce sinirleniyorum o yüzden yazdım üstüne alınmadın değilmi?

3. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Yok yok niye üstüme alınayım.Üstüme alınsam neden teşekkür edeyim:)
    Ayrıca aynı şeyi savunuyoruz ben de bu doğal beslenme diye ısrarla üzerine basanlara sitemimi bir önce ki mesajımda belirtmiştim zaten.Hatta ismini vermiyim bir arkadaş zamanın birinde hepiniz de böbrek taşı olacak 10 yıl sonra felan yazmıştı.Sonra gerçi geçici olarak banlanmştı zaten.:lol:

Bende bu tarz düşünen insanlara atfen yazmıştım onu.

4. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Her gün tartışılan bi konu bayada olmuş zaten açılalı.

Türkiye'de supplement ile steroid çok karıştırılıyor. Tarım bakanlığı onaylı olmamasıda enteresan ama şuana kadar supplementden ölen veya kişiye birşey yaptığını görmedim ki süt bile zararlıyken, etrafımızda radyasyondan geçmilmiyorken bir modemin yaydığı radyasyonu düşünmüyorken supplemete bu kadar takmak işin tuaf yanı. :) Ayrıca bende kullanıyorum.

5. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    ikiside aynı anda lazım 1 inden 1 i eksik olunca gelişim çok daha yavaş olur

6. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    300 milyon dolarım olsun yine de bir tane supplement almam. bu supplementler faydasız, aşırı zararlı demek değildir çünkü supplement destekleyicidir ama ama ama koca yusuflar, seyit onbaşılar, yavuz sultan selimler, fatih sultan mehmetler, hatta ve hatta eski zamanların gladyatörleri, eskilerin dövüş sanatları uzmanları, bu saydıklarım supplementsiz neler neler başarıyor ise...

bilmeyenler için dip not: isimdaşım olan yavuz'un bazı idman teknikleri okay tiryakioğlu'nun "yavuz" isimli biyografisinde anlatılmıştır, hatta dedesi fatih'in de. attığımdan değildir yani. ilgilenen olursa söyleyeyim, yavuz sultan selim bizim şu an yaptığımız bütün rowing hareketlerini o dönem gemi halatlarına ağır taş blokları bağlatıp yapmakta imiş. ayrıca bugünkü squat adını verdiğimiz çömelme hareketlerini, deadlift'i, shoulder press hareketlerini özel hazırlattığı mermerler ile yapmaktaymış. biraz önce belittiğim halat çekme hareketlerini de fatih sultan mehmet venediklilerden öğrenmiş, levendlerin idmanlarına ekletmiştir...

7. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    İyi hoş diyorsun güzel diyorsunda, beslenmeyide boşverelim o zaman, protein besinlerindende uzak duralım o zaman?, o dediğin gladiyatör efsaneleri çokmu iyi besleniyorlardı?

8. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    beslenmeyi asla boşlamayacaksın, Allah'a şükür ihtiyacımız olan her şey doğada mevcut. amacım da polemik filan yaratmak değil onu da belirteyim, sadece bazı arkadaşlarımızı daha dikkatli düşünmeye çağırdım.

legolas246 bunu beğendi.
  9. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Zaten kimse supplementsiz vücut yapılamayacağını savunmuyor ki.Amaç en kısa sürede en verimli vücudu ortaya çıkarmak, bu sebeple insanlar supplement kullanıyor.

Mesela bugün ayakkabı üreticileri krampon bile üretirken yok daha hafif olsun, yok hava alsın felan diye uğraşıyorlar.Onlarda Pele'nin zamanında krampon bile yoktu desinler boşlasınlar bu işi. :) Bana yazdıkların bunu anımsattı. Aslına bakarsan Arnold'ın zamanında hiçbir supplement yoktu.Ama bugünün teknolojisiyle ve getirdiği şartlar sayesinde günümüzdeki Mr olympialar Arnold dan hacim olarak çok üstünler.Benimde amacım polemik yaratmak değil :)

Bende Supplement kullananlardanım ve supplementsız da vücut yapılabileceğinin farkındayım ancak daha verimli vücut yapabilmek için kullanıyorum .

R10 ve Bodybuildingke bunu beğendi.
  10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    ama şimdi pele örneğinle bunun arasında çok fark var yanlışmıyım :D kramponu yemiyorsun etmiyorsun, sadece yağmurda, karda, çamurda, sert zeminde işini görsün diye giyiyorsun.

günümüzün olympiaları bahsettiğin gibi arnoldun yanında ağır siklet kalıyor orası öyle tabi

benim anlamadığım ise şu, beslenmesini sallayıp supplement diye yanıp tutuşanlar. herkes senin gibi, ya da misal D.Wolf gibi değil. bilgisiz bilgisiz hareket edenler oluyor. örneğin bizim salondaki birisi yağ almamak için yemek yemiyor resmen, fakat her türlü arginin, creatin, whey, bcaa kullanıyor, şimdilerde de takıldı 74 kiloda.

benim supplement kullananlara bir antipatim yok, adam hakkıyla yumurtasını, ton balığını, etini, tavuğunu, yulafını vs yesin, sonrasında gelişemiyor ise supplement kullansın diyorum sadece. yani öyle şeyler görüyorum ki aklım almıyor, mesela adam spora yeni başlamış gainerlar wheyler creatinler... resmen saçmalık yahu. ben spora başladığımda 1 ay içinde 4 kilo almıştım, sonrasında programımı ağırlaştırdıklarında hyper mass 3000 önermişlerdi, başka türlü kasların yanar, emeğine yazık olur vs denmişti, 1 ay sonrasında gelişimim yine devam etti

yani demek istediğim o ki güzel kardeşim, insanlar supplementi mucize zannediyor. doğal beslenmenin yerini tutar zannediyor. herkes bilinçli olsa supplementlere karşı da çıkmam zaten, ancak yine de ben kendimi sonuna kadar zorlayıp sonucu görmek isterim, supplement kullanmaktansa.

mahasamatman ve legolas246 bunu beğendi.
  11. Bodybuildingke

Bodybuildingke Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Supplementler zaten doğal şeyler arkadaşım. Fazla kullanımı tabii ki karaciğeri yorabilir ama çok fazla tavuk cart curt yersen yine yorulur. Whey ve aminosuz bu spor bence olmaz !

12. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bu işin sence-bence kısmı yok. kendi adıma konuşayım, spora başladığımdan beri inanılmaz hacimlendim, 0 supplement ile. wheysiz şunsuz bunsuz olmaz diyorsan da senin görüşündür, kolay gelsin sana..

Son düzenleme: 10 Eylül 2011
  13. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    ne saçmalıyosun adam doğru bişey yazmış oraya gülünecek nesi var kaybedillen hacimin kreatinden dolayı olduğunu yazmış buda yeni başlayanları bilgilendirmek için sizin gibi yok supplement kullandım şiştim bıraktım indim gibi değil neden sonuçla belirtmiş oraya

Son düzenleme: 10 Eylül 2011
  14. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Yalnız R10 'un bazı yazdıkları çok doğru şeyler.Kesinlikle supplement ın arkasına sığınıp beslenmeyi boşlamanın anlamı yok. Çünkü tüm supplementler ın arkasında besin takviyesidir öğün yerine geçmez yazar.Kesinlikle beslenme de boşlanmamalı.

Ayrıca en azından bu spora başladıktan sonra ilk 3 ay supp. lar çok gerekli değildir.Zaten forumda ki herkes bunu savunuyor, ancak bazıları öyle başlıyorki : Halo, amino,nox,whey,creatine,gainer ne varsa alıyor daha sonra kahvaltıda 1 tane poğaça yiyip spora gidiyor.İşte bu işin yanlış olan kısmı da bu.Bu şekilde spor yapılırsa, hem supp a verilen para çöpe gidiyor hemde bu sporun gerektirdiklerini öğrenilemiyor. Bunun temel nedeninin spora yeni başlayan 14-17 yaş arası kişilerin aşırı sabırsız ve tez canlı oluşuna bağlıyorum.Onlar gerekli özveride bulunmadan yalnızca supp kullanarak işin kolayına kaçıyorlar.

Ben ilk 3 aydan sonra eğer yeterli bütçe varsa supplementlara başlanmalı diye düşünüyorum.Çok özel bir kaç supplement dışında çoğu supplement'ın sağlığa belirgin bir zararı olmadığı düşüncesindeyim.

Saygılar.

R10 bunu beğendi.
  15. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Bu konuyu ben daha anlayamadım, stroid ile doğal beslenme konusu olsa anliyacagimda, whey proteini ornek göstermemiz gerekirse oldukça doğal bir ek takviyedir, ne kadar protein alıyorsanız besinlerden wheyle harika bir tamamlayici elde edebilirsiniz.
    Doğal anlamını ben daha bu arada çözemedim, yediğiniz domatesler,hiyarlar felan cokmu doğal?

Bodybuildingke bunu beğendi.
  16. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    müsabık mısın? vücudunu 2 ay içinde irileştirmen mi lazım? o kadar paraya değer mi? kişi bu sorulara evet cevabını veriyorsa alsın o zaman. ben almam yani onu söyleyeyim de, tutup ta 250 sayfalık makaleler yayınlansa bile insanların supplementi gerekli gördüğü gerçeği değişmez, o yüzden saygı duyuyorum buna. bu mevzuyu asırlarca tartışsak yine sonuca varamayız onu söyleyeyim de. tutup o doğaldır bu değildir, zaten yediğiniz çok doğal mı, tartışmalarına girersek hele.. ben dediğimi tekrarlayayım, eskiler bu işleri takviyesiz halledebiliyor ise, beslenme imkanımızın çok daha iyi olduğu bir dönemde tutup ta supplement kullanmam. ille de kullanacaksanız kullanın kardeşim ne para benim param ne de vücut benim vücudum..

17. TeFo

TeFo Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    hyper_hyper_hyper_hyper_hyper_hyper_hyper_duhduhduhduhduhkafa_kafa_kafa_kafa_a32 dağılın beyler:D

18. shadown

shadown Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sigortacılık
    Yer:
    antalya
    bu spor herşeyden önce psikolojisi olan felesefesi olan bir spordur.önce insanın kendisi içindir.içinden gelerek ve özümseyerek yapılmalıdır.kızlar yada başkası beğensin diye yapılırsa bi hayır göremez belli bi yerden sonta zaten sıkılırsınız.

19. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Dostum sen GÜÇ ile vücut estetiğini karıştırıyorsun birde kafayı yemişsin supplement almam da almam diye çok güldürdün beni.

Al bendende sana anti tez : MİLLET AÇLIKTAN ÖLÜYO SIZ KILO KILO YUMURTA TAVUK YIYOSUNUZ BIRAKIN SPORU

20. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    ya bu insalar Supplement i neden bu kdar seviyor anlamıyorum. yada savunuyorlar. Supplement olmadan kasta yapılır fit vucutta yapılır hepsi yapılır. adam kalkio tevekkele bir gün tavuk yiyiyor yumurta arada sayısı belli değil. yediğiniz makarnın pirincin yulafın tavugun yumutanın sütün herşeyin içindeki carb ve protein değerlerini hesaplayıp yiyin. bir deneyin. kardeşlerim vucudun gelişmesi için alması gereken protein miktarını sen al bir şekilde hele.. şimdi bana kalıp diceklerki işte emilimi daha hızlı falan.. bende dicemki yarışmalık bir vucutmu yapıyorsun. normalde işi gücü olup arta kalan zamanında body yapan bir insan için Supplement olmadanda yapılabilir. ama her zaman gerekli besin miktarını alamayabilirler. he işte o noktada Supplement kullanılır. bir tavugu almak haslamak yemek.. habuki tozu koy karıştır tamam :D pratik olmasına pratik. ama hiç bir zaman normal vatandaş için olmazsa olmaz değil Supplement bence. bu işi meslek olarak yapanlar, yüksek hedefi olanlar kullanabilir. birde ilk ayda suplement.. töbe yarabbim. ya tamam iyi güzel herşeyi alıyolarda... adam bench preste 10 kilo basar gider bakrsın amino içer. alıcaksada sağlam ağırlıklar çalışılıp antremanda kasları yeteri kadar zedebildiğimiz kıvama gelince almalıyız. ben Supplement kullanırım. ama işimiş kolaylaştırmak için.Supplementsiz bu iş olmayacağı için değil. tabi benim hedefimde sporcu olmak müsabakaya girmek mr olympia olmak yok. böyle düşünüyorum :)

Sayfayı Paylaş