Doğal Beslenme ( Hormonlu Tavuk ) & BaLık ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Exacting51 tarafından 7 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Konuma başlamadan önce Herşeyde hormon var hormon olmayan şey varda biz mi yemiyoruz diyenler lütfen sonuna kadar okusun
    Protein Sonucta Bizim kaslarımızı besleyen Amino asit ve kas inşaasında yardımcı olan amino asittir onunda dogal olması şart !
    Arkadaşlar bildiğimiz üzere tavuk gayet güzel bi protein kaynağı bizim için.
    Hem hazırlaması Kolay hemde fiyatı gayet güzel Tadından bahsetmiyorum bile.
    Fiyat konusuna gelecek olursak tavuk gögüsü kilo'su 9 tl
    Etin kilosu %100 YAĞSIZ Dana eti 30 lira 35 lira.
    tabikide et ile tavug'u bir tutamayız ama Tavuk ucuz oldugu için body'cilerin vaz gecilmezi.
    Ama ney yazıkki sırf para uğruna milletin sağlıgı ile oynuyorlar sırf ceblerine biraz daha fazla para kalsın diye.

Hormonlu tavuk konusuna gelecek olursak.
    Bizim Bi abinin tavuk ciftligine gittik adamın kendisi diyor bunları.
    Normalde bi Olgun Hormonsuz tavuk 5-6 ayda yetişiyor
    Ama biz Olgun tavuğu 2 ayda yetiştiriyoz ve bu bize hormonsuz yetişen tavuğ'un 3 Katı Daha fazla para kazandırıyor
    Yani adam 6 ayda 1000 tane tavuk'dan aynı parayı almak var bide hormon basıp 3000 bin tane tavukdan para kazanmak var
    Bizde hormon
    Kulanıyoruz diyor. Ne yazıkki devletimizin bu konuda hic bi yasaklama getirmesi gibi yada ceza kesimi gibi bir cezası yok.
    Hormon diyince merak ettim sordum hani body'ciler büyümek için steroid kulanıyor . İğne tarzı şeymi diye sordum
    Yok ne iğnesi tek tek iğne atacaksak olsak gene zarara gireriz hormon yemler kulannıyorlarmış.
    yani 5-6 ayda büyüyecek tavuk 2 ayda büyüyor ve hem eti fazla oluyor hem kendisi daha büyük oluyor.
    Sizde bu tarz büyüyen bi tavuk'da ne kadar sağlıklı protein olur ? Benim kanaatimce O Tavuk'ta protein bile yoktur.
    ben o abi ile konuşmayı yapmadan önce bende tavuk yiyordum hem fiyat ucuz hem daha piratik Oldugu İçin

Balık Konusuna gelelim şidmide.
    Hemen hemen Tavuk ile aynı protein. Ve Sularda yetişiyor hic bi hormon vsvs gibi büyüme şeyi yok tamamen doğal.
    Şidmi bazı arkadaşlar cıkacak ton balıkları diyecek ton balıktan bahsetmiyorum ton balıkta baris civa var ve işlenmiş fabrika ürünü.
    Doktorlar prof. bile diyor hormonlu tavuk tüketmeyin diye balık faydalı balık yiyin diyorlar.
    biz body'ci olarak kas kütlesi inşaa ediyoruz tuzdan yağdan şekerden uzak duruyoruz sağlıga zararlı diye Hormonlu tavukdan neden Uzak durmayalım?

İtal palamut Besin değerleri
    Protein (g)21.50 21.5
    Yağ (g) 10.00 10 yağ tabiki bu yağ zararlı yağ degil balık yağı en faydalı yağ.

Potasyum (mg)283.00 283
    Kalsiyum26.00 26
    Vitamin A970.00970
    Vitamin C5.005
    Demir1.001

Besin değerleri gayet güzel. Ve Şidmi fiyat ve hazırnış konusuna gelelim.
    Fiyat olarak Şuan ital palamut 8 Lira kilosu hemen hemen tavuk'la aynı. Ve tadı'da tavuk'dan daha güzel.
    Hazırlama Konusuna gelecek olursak.
    Balığı aldıgınız yerde büyük balık oldugu için kılçıgını alıyorlar balıgı ayıklıyorlar yıkayıp elinize veriyorlar.
    Hic bir temizleme gibi caba harcamıyoruz balık temizleme işi illaki ailemiz hamsi alıp yerken annelerimiz 1 saat
    hamsi ayıklamala uğraşıyor ama bu balıkta o sorun bile yok kendileri ayıklayıp yıkayıp veriyor.
    Sizin tek yapmanız gereken fırına koyup 30 dk yada 45 dk pişirmeniz ve 30 dk sonra yemeye hazır oluyor.
    Tavuk'da her ğün tavug'u kuş başı dogranacak vs vsvs zahmetli degil hic yoktan

Biraz uzun oldu ama bu görüşte sizin fikirlerinizide merak ediyorum .

zLatans, Yaver27, ArnoldBody ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Tavuk ile hindiyi kestim artık, yemiyorum. Hiç bir fark gözlemlemedim. Hiç bir işe yaramıyordu. Yumurta, süt ondan daha iyi. Balıkta güzel.

3. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Uzun süredir bende tavuk tüketiyorum ve sanki vücudumda gelişim durdu protein kaynağı olarakta 4 öğün. Tavuk yiyorsam 1 öğün et yiyordum ve bundan sonra balık tüketecem

4. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Sanki verdiğim onca para boşuna gitti. Sütten verim aldım. Yumurtadan aldım. Ama ne hindiden ne tavuktan alamadım. Kırmızı etten de verim aldım balıktanda.

5. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    arkadaş yazdığı yazıda tavuklar hormonlu diyor iyi değil diyor yumurtası nasıl iyi olacak ki ?

6. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Şimdi bu dediğin konu tartışmaya değer
    O zaman o hormonlu tavuğun yumurtasındaki civciv büyüse doğal yoldan 6 ay içinde sonuçta oda doğal sayılmaz ama.

7. KutsalSpartacus

KutsalSpartacus Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çorum
    Güzel konu. Normalde bu tarz konulardan gına geldi okumazdm ama neden okudum bu yazıyı hâlâ bilmiyorum, iyi ki de okumuşum, eline sağlık. Bildiğim düşündüğüm birşeyi hatırlattı bana ve ben ikna oldum. Gerçekten balık daha lezzetli benim gözümde. Insanlar kokusunu sevmese bile ben seviyorum balığı ve tavuktan daha pratik olduğu doğal olduğu aşikar. Ayrıca fazla hormonlu tavuk yemenin jinekomastiye sebep olduğunu söyleyenler de var. Şunu da ekleyim hangi balık bilmiyorum ama ortalama fiyatı 6 tl, daha hesaplı proteini de aynı olan balık var, ismini unuttum. Neyse yazı için teşekkürler, bir çok değerli konu gibi ilgi görmez ama emek verip yazmışsın teşekkürler.
    Bu arada vücut geliştirmecinin yemeği tavuk pilavdır lafını değiştirdin artık :)
    Benim için balık salata oldu :)

ArnoldBody ve Exacting51 bunu beğendi.
  8. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Teşekkür ederim yorumun için
    Valla bende hep hormonlu tavuk vs gibi konulari ciddiye almıyordum tavuk yemiyelimde ne yigecez başka diye düşünüyorum o abi ile görüştükten sonra bide balık fikri çok mantıklı geldi
    Vücud bide cidden olduğu yerde duruyordu bakalım balık ile nasıl sonuç alacaz :)

9. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar 1 tane çinekop ortalama kaç gram bileniniz var mı?

10. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Çinekop hemen hemen palamut ile ayni boydalar palamut 3 tanesi 1 kilo onunda o civardadir

11. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Peki fiyat/protein açısından hangi balığa yüklenelim? :)

12. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Valla palamut iyi 8 liraya 3 adet aldım tabi ben fazla aldım protein fazla tüketiyorum 3.5 kilo 28 lira oda 1 hafta yiyeceğim benim 22 gr protein var

13. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Palamutun 1 kilosunda 251 protein varmış. 3 tanesi 1 kilo diyorsan, 251/7=35 protein. Günde 22 gr protein alırsan bir haftadan daha fazla yeter. Yanlış mı hesaplıyorum?

14. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Aynen öyle senin vücut kilonu ve ne kadardir spor yapıyorsun ve kas kutleni bilmiyorum ben günlük 160 gr hayvansal protein alacam onun için günlük 400 450 gr tuketecem

15. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Benim için tadı önemli değil, hiç balık pişirmedim, biraz cahilce olabilir ama bunu da tavuk gibi at tencereye pişsin modunda yapabilir miyiz? :) Tabi 1 palamutu ikiye böleceğim yaklaşık 40 gr protein yapıyor.

16. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Valla şimdi tavada pişirirsen yag ile pişireceksin illaki oda trans yağ olur oda zararlı fırında gayet lezzetli pişer sağlıklı

zLatans ve pwii bunu beğendi.
  17. fuigo

fuigo Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Yer:
    Trabzon
    Bu yazdıklarınızı etraftan çok duyuyordum, çokta umursamıyordum lakin balık konusu fikrimi değiştirmeye sebep oldu. Bundan sonraki beslenme düzenimde günlük yediğim 500 gram tavuğu 250 grama düşürüp ekstra olarak 500 gram balık ilave edeceğim. Hem çeşitlilik olur hemde balıktan dediğiniz gibi daha faydalı mineraller alabiliriz.
    Konu için teşekkür ederim. İyi geceler dilerim.

Exacting51 bunu beğendi.
  18. Thorm

Thorm Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba öncelikle tavuklar GDOlu besinlerle beslendiğinden ve doğalarının gerektirdiği gibi büyümediklerinden vadedilen besin değerini verebildiklerini ve sağlıklı olduklarını düşünmüyorum. Ancak bahsi geçen balıklar da tavuklar gibi çiftlik balığı yani benzer yemlerle benzer şartlar altında yetiştiriliyorlar. Balıkların tavuklardan farkı olduğunu düşünmüyorum. Yukarıda süt ve yumurtadan bahsedilmiş. Yumurta dediğiniz aynı gıdalarla beslenen tavuklardan çıkıyor. Süt dediğiniz yine benzer besinler ile beslenen ineklerden. Yani aslında yediğimiz hayvansal kaynaklı ürünlerin tamamı sağlık ve besin değerleri açısından yeterli değil. Burada seçmeniz gereken boşver deyip yemeye devam etmek veya vejetaryen olmak. Yani birbirinin ikamesi olan besinler de birbirinden daha iyi veya kötü değil kırmızı et de dahil olmak üzere. Başarılar.

19. Exacting51

Exacting51 Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    43
    Şidmi balıklar hakkında bilgisiz oldugun gayet belli ve burda milleti yanlış yönlendiriyorsun.
    balıkların tatlı suda yaşayanı var bide tuzlu suda yaşayanı var ve o senin yem ile beslenen dedigin balıklar ala balıklar öbür balıklarla alakası yok.
    Özelikle bizim halkımız balık konusunda cok hasas eğer tutugu balık kücük 'ise büyüsün diye geri denize yada göl herneyse geri bırakıyorlar.

20. Thorm

Thorm Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    Kimseyi yönlendirmek gibi bir gayem yok balıkçılarda satılan balıkların çoğu çiftlik balığı deniz balıklarında da ağır metallerden söz ediliyor. Balıkçı olduğumu iddia etmiyorum ancak bu durum sıkça söz edilen bir durum. Yanlış biliyorsam da doğrusunu öğrenmek isterim teşekkürler.

Sayfayı Paylaş