Dizimdeki amansız sorun

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Rocker47 tarafından 20 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Rocker47

Rocker47 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle selamlar, Yaklaşık 2-3 ay öncesinde spor esnasında sol dizimde bir zorlama meydana geldi. Squat sırasında yada salon bisikletinde olduğuna eminim. Sonrasında dizimde yürürken, bağdaş kurarken, ayakta dururken yada yatarken sebepsiz yere ağrı ise hiç görmedim. Sol dizimi 90 derece kırılı hal ile yapıştıracak derecede kırdığım hal arasında kalan kısımda zorlarsam ağrıyor.

Doktora gittim MR sonucum:
    MR, EKLEM TEK (Sol meniskopati)
    Kesitlere dahil femur distal, tibia ve fibula proksimal pateller kemiklerim kortikal bütünlükleri normaldir.
    -Anterior krusiad ligament intensitesi hafif düzeyde artmıştır.
    Medial ve lateral kollateral, posterior krusiad ligamentlerin, pateller ve kuadriseps tentonun kalınlık ve intensiteleri normaldir.
    -Diz eklem aralığında hafif düzeyde sıvı artışı (sıvı-sinovit) izlenmiştir.
    Ayrıca medial, lateral menisküs ve popliteal fossada sorun yok

Bunlar ne anlama geliyor hocam? Neyim var?Nelere dikkat etmem gerekiyor? Spor yapmama mani olur mu? (Ne çok soru oldu a32)

2. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sevgili Rocker47; bu soruları doktora niye sormadın pardon? forumdaki üyeler nerden bilsin ancak uzmanı bilir. sen tekrar doktoruna telefon aç ve derdini anlat.

1 kişi bunu beğeniyor.
  3. cayman

cayman Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Bendeki sıkıntıda buna benzer, squat, leg press gibi hareketlerde antrenman sırasında dizlerimden çatır çutur sesler geliyor ertesi günde ağrı yapıyor, ben normalde yüksek ağırlık düşük tekrar çalışmayı seviyorum ancak dizimden dolayı bacak için mecbur yüksek tekrarlara çıkıyorum. Ben bacak için ısınma olarak leg extension ile 2x15 yapıp dizlerimide ısıtıyorum. sonrasında squatta 3x12-15 arası yapıyorum. Eskiden direk squata atlayıp 4x6-8 tekrar arası yapıyordum. Böyle yapınca ağrı azaldı, dizinde ne var bilmiyorum ama doktor çok önemli birşey değil der ise benim yaptıgım gibi değiştirebilirsin programını.

4. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba. Ben doktor değilim. Ancak 2009'daki diz MR raporuma göre sıvı artışı problemi bende de nüksetmişti. Doktorum dizde oluşan problem sonucu (kıkırdak aşınması) eklem iç sıvısında artış olduğunu söyledi. Sorunun benimkiyle benzer olabilir. MR raporunu bir Fizik Tedavi Uzmanı'na ya da Ortopedi Uzmanı'na gösterip bilgi alabilirsin. Dizde ağrı olduğunu söylüyorsun. Bunun yanıda ayağını dümdüz yapınca kütleme sesi geliyor mu? Ayrıca zaman zaman dizin boşa çıkıyor mu? (Yürüme esnasında ayağını yere bastığında dizin kendiliğinden hafifçe bükülmesi şeklinde olur) Eğer doktorun sana da Konromalazi teşhisi koyarsa aşağıdaki başlıkta uzunca bir yazım var. Sağlıklı günler dilerim.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/dizden-gelen-sesler-ve-r-t2246.html

Sayfayı Paylaş