Dizim :(

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ALPEREN tarafından 1 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Voleybol oynarken, dizlerimde bi sızı, ağrı oluştu. Tam olarak dizin üzerinde değil, yan kısmında sivri bir kemik çıkıntısı var, onun çevresinde. Merdicen çıkarken falan zorluyor. Onun dışında yürürken, yada dizimi aşağı yukarı kaldırırken, düzlerken sorun yok. Bu konuda bir önerisi olan var mı? Bir süre daha geçmezse, doktora gidicem...

Saygılar...

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Hemen doktora git latarel menüsküsünde proğlem olabilir tahminle yada öneri ile hareket etme beni dinle doktora git

3. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Benim de dizimde merdiven çıkarken sıkıntı yaratan bir ağrı var ama tarif ettiğin yer ile tamamen aynı değil. Doktora da gittim ama kesin çözüm yok gibi. Glucosamine Sulfate veya Glucosamine Chondroitin kullanınca baya azalıyor ağrı. Bir doktora da görün tabi.

4. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ALPEREN, FLeXoR a katiliyorum,

Baskasindan duydugunu degil once doktorun dedigini uygulamalisin. Cunku BodyBuilding in temelinde de once saglik kontrolu yatar bildigim kadariyla, once doktor sonra body vs isleri,

Bizler tipci degiliz, kendi adima konusayim en azindan ben degilim, ve bilgi ve deneyim ne kadar cok olursa olsun hickimseninde iyi bir doktor dan daha saglikli ve guvenilir bilgi verebilecegine + bunun sorumlulugunu kaldirabilecegine inanmiyorum dostum.

ve Blitz ustune alinma dostum, ALPEREN doktora gitmeden ve ona kontrol ettirmeden once hickimsenin dedigi ilac veya egzersizleri uygulamaman gerekir bence, herseyden once (ve aslinda sadece) iyi bir doktora gorunup onun tedavisini uygulamalisin.

Bence vakit gecirmeden hemen doktora gitmelisin..

5. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    En son dizimdeki bir ağrı yüzünden merdiven çıkamayınca(daha doğrusu zorla çıkıp sonra inemeyince) menisküs korkusu ile doktora gittim. Daha önce sol dizimde basketboldan olan bir sakatlığım vardı. Doktor gittim, 10 dakika kadar kendi kontrol etti, sora MR çektirmeye yolladı. Oradan önemli bir şey olmadığı, antreman ile zamanla dokunun kendini iyileştireceğini söyledi. Şimdi bir ağrı yok ama ara sıra parmak gibi çıtlıyor. Şunlar varsa hemen doktora görün:

- Bacağını dümdüz vaziyete getirirken bir çekme hissi
    - Dizini kırarken sanki dizinin kurmalı bir mekanizma olduğu hissi(kulağa saçma gelebilir, ama olursa ne demek istediğimi anlarsın)
    - Dizi açarken diz kapağının altında bir gerginlik
    - Merdiven çıkarken-inerken dize yüklenememe

Bunlar belli bir sakatlık olduğunun göstergesi. Menisküs olması için daha büyük problemler yaratması lazım, gece ağrıdan uyanmak gibi. Sadece üstteki belirtiler varsa, cerrahi müdahele gerek bile olmayabilir. Olursa da artroskopi yaparlar, akşamına yürüyebilirsin. Umarım gerek kalmaz tabii.

6. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili arkadaşlar teşekkür ediyorum,

sarc4stic,

yazdıklarını denedim, o tip bir sorun yok. Ön bacak, arka bacak ve bacak pressi de yapıyorum sorun yok. Çalışmaya da ara vereyim mi? Zaten bir süre vermiştim.

En kısa zamanda doktora gideceğim.

sağolun

7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    O tarz çalışma yapabiliyorsan çok önemli bir sorun değil herhalde. Güçlendirmek için(ağırlık çalışmasından başka) bileğine kum torbası bağlayıp, 4*20 yapabilirsin. Kum torbasının ağır olması gerekmez, önemli olan yavaşça ve hissederek yapmak. Her gün yapman lazım ama, doktor öyle demişti. Tabii bu konuşmalarımız boş sonuçta, sen en kısa zamanda bir doktora görün ;)

8. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Ayak bileğine takılanlardan var. Annemin dizinde bir sorun olmuştu, doktor önermişti ki annemim dizi baya sorunluydu. Onuda yapmaya başlarım, bugün merdiven denemesinde ağrı ciddi anlamda azalmıştı. Geçmezse giderim doktora,ama geçiyor gibi...Teşekkürler, kolay gelsin...

9. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sen bilirsin dostum, ama yerinde olsam yinede gidip bi gosterirdim, sonradan daha beter bi sekilde cikmasin diye.. Allah korusun

neyse, gecmis olsun dostum

10. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolasın,

dostum zaten geçmezse göstericem. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim...

11. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Dizimdeki ağrı tamamen geçti, dizim eski haline döndü. Antrenmalarımıda yavaş yavaş ağırlıkları da arttırmaya başladım. İlginize teşekkür ederim...

12. heleloyz

heleloyz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yeni başlık açmamak için burdan devam ediyim dedim.eskiden bir klüpte basketçiydim ve hergün antremanlarım vardı ama son 4 5 senedir aralıklarla oyuyorm daha önce hiç böyle bi ağrı başıma gelmemişti,beton sahada basket oynadıktan sonra diz kapağımın tam altındaki kemikte ağrı meydana geliyor normal otururken bir sorun yok ama merdiven çıkarken veya eğilip kalkarken ağrı hissediyorum bu yüzden bacak çalışamıyorum ve ağırlık çalışmama etki ediyor.basket oynarken veya günlük hayatta çok kafama takmıyorum ancak dediğim gibi bacak çalışamıyorm çalışsam da dizlikle normal kilolarımdan düşük kilolarla çalışıyorum.açıkçası doktora gitmek istemiyorum çünkü dinlenme ve spordan fedakarlık gerektirecek,bu kadar umursamaz davranmamım sebebi minisküs çıkmama ihtimalinin daha fazla olması yani dizde kitlenme veya durduum yerde ağrı yok belli ki zedelenmiş,daha önce başkasının başına geldi mi böyle bişey ve sizce çözüm nedir?yapı olarak aksayan yerin üstüne gitmeyi severim basket oynamaya da devam ediyorum ayrıca sabahları koşuyorum sizce fazla mı yükleniyorm bu kadar da üstüne gitmek fazla mı..teşekkürler şimdiden

13. heleloyz

heleloyz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bi fikri olan yok mu

14. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Doktora gitmek istemediğini belirtmişsin ,
    ama asıl yapmak gereken şey doktora gitmek ,
    ve tabiki MR çektireceksin ,
    doğru olan bu ,kesin çözüm için vakit kaybetmeden yapmalısın,
    Üstelik koşmanda dize kuşkusuz daha fazla yük bindirecek ,
    örneğin
    80 kg lik birisi koşmaya başladıgı zaman dize uyguladıgı baskıda tahmini bir rakam 100 -110 kg olacaktır ,
    yani dize ekstradan daha fazla yıpratmış olacaksın,
    okdugum kadarıyla günlük hayatta da seni rahatsız ediyor merdiven cıkarken veya eğilip kalkarken,
    yapacağın alternatif bir çözüm yok ,
    koşulara ara ver , aynı şekilde bacak çalışmalarınada,
    ve doktora git,başka bir alternatif çözüm yok malesef bu durum için .thums:

15. heleloyz

heleloyz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bakalım,bacak çalışmayı bıraktım biraz daha iyi gibi dizlikle falan idare ediyorum şu aralar.ağrılarım artarsa başka seçeneğim kalmayacak.eskiden bacaklarım hacimli ve kaslıydı sonra şuursuz bir zayıflama dönemine girdim bacaklar gitti tabi ve şu anda vücudumun üstüne göre zayıf duruyorlar biraz,acaba bununla da bi ilgisi olabilir mi,sonuçta bacaklarım inceldiğinden beri ağırlık çalışmanın dışında sabah koşuları veya basketbola çok eğilmemiştim,belki şimdi bunlara başladığım için bi tepki oluşmuş olabilir mi

16. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    kuşkusuz,
    hem bacak hemde uzun masefe koşular uzun süre birlikte yapılmaya devam edildiği halde ince bacaklara kavuşmak kaçılmaz

heleloyz bunu beğendi.
  17. heleloyz

heleloyz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    acaba onu nasıl dengelemek lazım,sonuçta hacim için köpekler gibi basacaksın ama cardio için de köpekler gibi koşacaksın=)ben haftada 3 maksimum 4 kez koşu yapıyorum bu yüzden,geri kalan günleri de ağırlık çalışıyorum.mesela pazartesi göğüs biceps/ salı koşu/ çarşamba omuz triceps/ perş koşu ve cuma sırt bacak/ cumartesi koşu pazar off gibi yapıyorum.eskiden kışın sırf hacim çalışıp yazın diyet ve koşu abanırdım definasyon sürecine girip ama kışları suratım da hafif yuvarlak olduğundan çok hacimlenmek istemiyorum nedense çok zor inceliyo yüzüm o yüzden pek tercih edilmese de hacim ve cardio yu beraber yapmak durumunda kalıyorum aslında çok da şikayetçi değilim,burakula sen nasıl bir program izliyosun

18. heleloyz

heleloyz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bacaklarım son bi kaç senede vücudumdan zayıf kalmaya başladılar.büyük ihtimalle basket oynarken beton zeminde dize bu kadar sorun yaratmasının sebebi de bu.hangi bacak hareketlerini önerirsiniz.tek başına bacak çalışmak yerine tüm vücutu mu çalışmam gerekir ve direk ağırlıklarla mı başlasam yoksa önce ağırlıksız hafif hafif mi güçlendirmek gerek?

19. tharko

tharko Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    S.A arkadaşlar 1 hafta kadar önce spor salonunda leg curl hareketi yaparken dizimde bir ağrı hissettim.çok fazla ağrı yok sadece sızlıyor ve merdiven inip çıkarken ağrı yapıor .1 ocakta doktora gittim bağlar zedelenmişitr dedi.kas gevşetici ve ağrı kesici verip 2 -3 gün kullanmamı istedi pazartesi tekrar gideceğim mr çekilecek.dizimi istediği kadar kırabiliorum herhangi şişlik kızarıklık olmadı .rahat basabiliyorum.ama dediğim gibi rahatsız edici bi his var zorlayıncada ağrı yapıyor.sizce bağlarım kopmuş mudur? cevap lütfen?

Sayfayı Paylaş