Dizde Eklem(sinoviyal) Sıvısı Eksikliği

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve draft tarafından 10 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Geçen hafta uzun zamandan beri ağrıyan dizim için doktora gittim. MR sonuçlarına göre diz eklemimde sinoviyal sıvısında eksilme var. Nedeni ise darbe nedeniyle oluşan kemik travması. Doktor menisküs olma riskimin bulunduğunu söyledi moralim bozuldu. Nede olsa daha yaş 19 :( 1 ay boyunca Arveles kulanacağım ve eğer bir değişiklik olmazsa dizime horoz ibiği yağı enjekte edilecek. Doktor önümüzdeki 4-5 ay kadar bacak antremanı, kardio gibi şeylerden uzak kalacağım. Bide en sevdiğim antreman squat ve deadlift:(

Bu durumum nedeniyle eskiden televizyona da çıkan elektrik akımıyla kaslarımı uyaran bir alet almayı düşünüyorum. Bide yanlış anlaşılmasın sporda yeni değilim, squatı ve deadlifti 100kg 8 tekrar yapabiliyorum.

Türkçesini bilmiyorum ama ingilizcesi Electrical Muscle Stimulator. Kısaca TENS diye geçiyor internette. Bu tarz bir ürünü daha önce kullanan var mı? Bide aklıma gelmişken sorayım en düşük voltajda uzun süre bağlamakla bacaklarıma kardio etkisini görebilir miyim?

2. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Geçmiş olsun Draft. Çapraz bağ ameliyatı geçirmiş ve yıllarca bacaklarını önemsemediği için şu an kireçlenme sorunu çeken biri olarak kaygılarını anlıyorum.
    Bir zamanlar karın bölgesi için o elektrikli aletlerden almıştım ama belki 7-8 sene önce. Bana mantıklı gelmişti çünkü diz ameliyatımdan sonra oluşan atrofi sebebiyle fizik tedavi sırasında aynı mantıkla çalışan bir aleti bacağıma bağlayıp 10 dk elektrik akımı veriyorlardı. Tabi sene 1997 o zamanlar.
    Gelişim için ne kadar etkili olur bilemiyorum ama en azından düzenli kullanımla belki de bacaklardan hacim kaybetmeni engelleyebilirsin.
    Diğer bir tavsiyem ise, eklem sıvısı desteğinde bulunduğu iddia edilen Glucosamine tabletleri kullanman olur. Kışın kireçlenmeyi ilk farkettiğimde ortaya çıkan acılarımı dindirmişti bu ürün. Son zamanlarda ise iHerb'de ve nette yaptığım araştırmalar sonucunda Hyaluronic Asit'in eklemler için de iyi geldiğini öğrendim. Getirttim, 2 haftadır da kullanıyorum. Dilersen doktoruna da danış, belki de bir-iki takviye ve elektrikli uyarıcı ile bu süreci en kayıpsız şekilde atlatırsın.

draft bunu beğendi.
  3. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    GNC Triflex, Doctor's Best GCM dahi kullandım ve hala kullanıyorum. Ayrıca omega 3 te amlaya önem gösteriyorum eklemlerim için. Bakalım neler olcak:( Aslında korkuyorum oluşabilecek sonuçlardan. Yaş daha 19 ama el bileğimde tendinit, omurilikte skolyoz(bayaa düzelttim bu sporla)i şimdide dizde sorun olunca annem başıma felaket tellalı kesildi. Neymiş, bu sporu yaptığım için bu kadar sorun yaşıyormuşum. İnsanın moralini bozuyor tabii bu durum. Builtman dediğin gibi bir aile dostumuzda çapraz bağların kopması sonucu fizik tedavi gördü ve ona da akım verdiler bacakları için. Benim içinse önemli olan hacim kaybetme sorunu değil, sadece gücümü muhafaza etmek istiyorum. Doktor tekrar antremana dönebilirsin dediği gün minimum 80 kg ile squat yapabilmeyi istiyorum.

4. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Ne olursa olsun sabırlı olmakta fayda var. Çünkü bu sıvıyı sağlıklı bir şekilde geri kazanamazsan kireçlenmeye kadar yolu var. Doktor ve hoca kontrolünde yavaş yavaş ağırlıklara girmek daha mantıklı. Hatta ben bacaklarım tamamen güçlenene kadar sadece leg extension ve curl yapıyorum. Kesinlikle squat veya itme hareketi yapmıyorum. Diz çok önemli bir bölge, aynen omuz gibi. Sadece sabır. Eski ağırlıklara ve gücüne mantıklı bir çalışma ile muhakkak kavuşacaksındır.

draft bunu beğendi.
  5. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    draft konuyu canlandırmak adına , bu agrılar ne tip agrılardı, bende squat girdigim gunler diz kapaklarım agrıyor 1 2 saat sonra arada yururken antrenmandan 2 3 gün sonra bıcak saplar gibi acıyor sonra geciyor...tam sendekiler nasıldı merak ettim?

6. undencem

undencem Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Son durum nedir ?

7. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Konunun güncellendiği iyi olmuş.. Benim babamda da eklem sıvısı eksilmesi var, ama babamın sadece dizinde değil bütün eklemlerinde öyle, bilek, parmak, boyun vs... Noldu horoz ibiği yağı enjekte edecekler demiştin, yaptılar mı bu işlemi? Nasıldı sonuçlar..

8. undencem

undencem Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Siz glukozamine chondirithin msm hyaluronic acid kullandınız mı ? Ben almayı düşünüyorum .

Ağrılar varsa hergün bir çay kaşığı zencefil , zerdeçal ile balı karıştırıp yiyin ağrı kesiyor.

9. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Babam 20 yıldır hasta, öyle sıradan bir eklem ağrısı değil bu, gitmediği profesör kalmadı, ahmet maranki, ömer coşkun, ibrahim saraçoğlu vs. vs. bir sürü tv ye çıkmış doktorla birebir görüştü, bu hastalığın tedavisi yok, ismi Ankilozan Spondilit.. O dediğin ek besinlerden ve türlü türlü iğnelerden ilaçlardan haplardan hep kullandı, 20 yıldır denemediği yol kalmadı, tedavisi yok, yani elbette vardır ölüm hariç herşeyin çaresi vardır ama, bilinmiyor işte tedavisi.. Bulunamadı diyorlar. Neyse, ben sadece bu yağ enjekte etme işini merak etmiştim o yüzden sordum..

Sayfayı Paylaş