diyet yapmadan kilo verilip, kas yapılabilir mi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve muhammeterdal tarafından 18 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben üniversite öğrencisiyim boyum 1,78 kilom 80, 6 haftada 90 kgdan düştüm(2 haftadır spor salonuna gidiyorum, ondan önce sadece yediklerime dikkat ediyordum), ve yurtta kalıyorum, hiçbir öğünümü kendim belirleyemiyorum. asıl amacım kilo vermek ama verdikten sonrada kas yapmak istiyorum. spor salonuna gidiyorum hergün 2-3 saat çalışıyorum(1 saat koşu bandı)

sabah- 1 adet meyve

öğle-okuldan çıkan yemekler , ana yemek-pilav,makarna(yarısını yerim genelde)-çorba-tatlı(çıkarsa yemem)

akşam-yurtta, bir tabak ,en çok protein içeren yemeği seçmeye çalışıyorum-et tavuk

bu şartları değiştirmem zor , sorum bu koşullarda kilo verip, ilerde kas yapabilir miyim birazda olsa.

Son düzenleme: 18 Ocak 2012
  2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sabah sadece meyvemı yıyorsunuz gunun en önemlı öğünü ve bu öğün zayıflamanı veya kılo almanı etkıleyen bır öğün neden sadece meyveyle geçiştiriyorsun?

Azi bunu beğendi.
  3. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    sabahları acıkmıyorum pek fazla ve aldığım günlük toplam kaloriyi düşürmek amacıyla böyle birşey düşündüm.

4. bycanertk

bycanertk Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    53
    *öncelikle bir diyetisyenle görüşmeni tavsiye ediyorum
    sabah acıksanda acıkmasanda yemen gerekiyor üstelik herşeyi saatinde yemen gerekiyor.1.5 kibrit kutusu kadar peynir domates salatalık 2dilim kepek ekmeği şekersiz kahve çay ve türevleri olabilir 5 adeti geçmicek şekilde siyah yada yeşil zeytin ekleyebilirsin.
    ara ögün olarak yanına 2 adet ortaboy meyve işini görür
    öğlen çorba yemem demişsin asıl çorbayı önce içerek başlaman lazım.çorbanı mutlaka iç eger ben doyarım diyosan güzel.ama yok doymam diyosan 5-6 kaşığı geçmicek şekilde pialv ye yada makarna bu senn tercihin ama keşke yemesen...
    öğleden sonra ise 5-6 tane fındık fıstık at ağzına ( meyvelerle yer değiştirebilirsin)
    akşam ise yemeğin sulu kısmından deil çatalla sadece katı-etli yada herneyse kısımlarından yiyebilirsin

5. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    aldığın günlük kaloriyi düşürmek istiyorsan akşam yemeklerini azalt yada akşam karbonhidrat almayı bırak sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü sen sabah aç kalıp diğer öğünlerle beslenirsen bu sağlıklı olmaz zaten yediklerine bakılısa az kalori alıosun istemesen bile kilo verirsin önemli olan dengeli beslenmek önerim yurttada olsan sabahları güzel kahvaltı yap öğlen çıkan şeyleri ye akşam karbonhidratı az ye yurtta kalıo olman yemek yemiceksin demek değil benimde yurtta kalan ama sporunu yapıp düzgün beslenen arkadaslarım var hic yoksa araöğünler için meyve yada kuruyemiş yiyebilirsin bunlar yapılması zor olan şeyler değil üstelik öğrencisin bolca boş zamanın oluo

jacabo1 ve muhammeterdal bunu beğendi.
  6. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    tıp okuduğum için hiç boş zamanım olmuyor, devlet memurundan farkım yok hatta durumum daha zor :/ akşamları zaten karbonhidrat almıyorum

1-kahvaltı önemlidir bir aforizma olsada bana mantıklı gelmiyor bunun nedenini bilen var mı?

2-kuruyemişlerde kalori çok fazla istesemde yiyemem onları

3-ara öğünlere açlık bakımından ihtiyaç duymuyorum, acıkınca yiyorum zaten . bazı hormonları etkiliyr çünkü

---------- Post added at 22:27 ---------- Previous post was at 22:20 ----------

benim asıl sorunum, protein eksikliğinden dolayı hiç kas gelişememesi kaygısı, zayıflama döneminde.

7. bycanertk

bycanertk Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    53
    *yazdıklarımı okumadığın belli son kez yazıyorum dikkate alırsın almazsın saygı duyarım.
    Kahvaltı, fizyolojik olarak günün en önemli öğünüdür. Gece boyunca enerji alımı durmuş olan ve enerji kullanımı en düşük düzeyde sürdürülen organizmaya güne başlamak için verilen ilk enerji yüklemesidir.Bu yüzden önem arzetmektedir.
    kuruyemişten kasıt 1 kilo antep fıstığı alıp yemek deil örneğin bir AVUÇ İÇİ kadar kuruyemiştir.ara öğünlerdede bunlardan yenmesi aralardaki açlığı bastırmanın yanında içindeki yağdan dolayı tokluk uzun sürer ve enerjisiz kalmanı engeller buda halsizlik durumunu ortadan kaldırır.kahvaltının mantıksız görmen bana garip geldi bide tıp öğrencisisin.

8. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Yapabilirsin...

Kas yapımı için gerekli proteini alıyorsun.

9. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    sabahları yediğim bir meyvede aynı tokluk hissini ve uyarılmayı sağlıyor bana, yağ yıkımı vücut çaresiz kaldığında, ihtiyaç duyduğunda, açlıkta oluyor zaten ara öğünler bunu engeller diye düşünüyorum. kahvaltıyı diğer öğünlere yüklenilmesin diye vurguluyorlar diye tahmin ediyorum tahmin ettiğim kadarıyla ki bende açlık ve halsizlik sorunu zaten pek yok. bir elma 70 kalori alıyorum zaten her sabah.

bir kız meselesi yüzünden kilo vermem lazım, birazda hızlı :D

10. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Okumadığını nerden çıkardın?

Sabah yeteri kadar acıktığını hissetmiyorsa çok şartmı?

Klasik - basmakalıp şeyleri tekrar etmek şart değil.

Eğer arkadaş gece geç yiyip yatıyorsa sabah fazla açıkma hissetmiyor olabilir..

11. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    akşam geç yemiyorum zaten zararlı olduğunu biliyorum. bu bende alışkanlık sabah kahvaltısı yapmam yıllardan beri bu meyveyide diyet döneminde başladım, midem harekete geçsin ve biraz enerji alayım diye.

kerimagil bunu beğendi.
  12. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    1- çok şart değil... bunda bildiğini oku..
    2- kuruyemişlerde yağ fazla kalori fazla doğru fakat, yağ vücutta yağa dönüşmüyor...

Eğer biyokimyadan denovo yağ oluşumunu hatırlarsan yağ oluşması için glikoliz basamağından gliserol fosfat alarak trigliseritler yapılır...

Yani karbonhidrat - yağ = yağ oluşur...
    Yani karbonhidrat almazsan sadece yağ = trigliserit değildir...

O yüzden kuruyemiş istediğin kadar ye... fakat yanında karbonhidrat alırsan... kilo olur...

3- doğru...

Biyokimyayı kısaca... metabolizmayı hatırlamaya çalış..

Karbonhidrat metabolizması, yağ metabolizması ve protein metabolizması bununla beraber birbiriyle olan bağlantılar geçişleri kısaca bir tekrar et...
    Bunu hem diyetinin nasıl olması gerektiğinin cevabını bulursun.
    Hem de TUS için hazırlık yapmış olursun... :D

muhammeterdal bunu beğendi.
  13. bycanertk

bycanertk Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    53
    benm kahvaltıdan kastım tıka basa yemek değil.fakat sabah kahvaltısını sadece elmayla yapılır diye sadece bir adam çıksın( amaç doğrultusunda) ben bu işi bırakırım basma kalıp şeyler dediğiniz bir insanın metabolizmasının çalışması için temel şeyler içerir bence önce biraz kendimizi eğitmemiz lazım tartışmıcam kimseyle hata bizde arkadaş neden yardım ediosak.

kerimagil bunu beğendi.
  14. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bizim okulda biyokimya biraz zayıftı şu aralar kliniklede yeterince meşgulümde :D forumu karıştırırken , antremandan sonra kesin protein içeren besinler alın gibi şeyler okudum bunlar beni endişelendirdi boşa mı çalışıyorum acaba diye , zaten şu an derdim kas geliştirmek değil, kilo verirken fazla sarkmayayım yeter.

kerimagil bunu beğendi.
  15. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Zayıflama..

Kullanılan enerji alınan enerjiden fazlaysa vücut bu açığı kendi yağını eriterek karşılar...

Sadece bu hesapla kilo verilir..

Bu ister spor + az enerji
    ister sadece spor
    ister sadece az enerji (diyet)

farketmez..

16. muhammeterdal

muhammeterdal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    herkese cevaplar için teşekkür ederim içimi döktüm burda

bir sorun daha var , forumda okudum yine 2,5 saatlik çalışma olmaz diye, ben bu saati çıkarabiliyorum, 1 saat koşu bandında yürüyorum, kalan 1,5 saatde tüm kas gruplarında çalışıyorum nerdeyse, fazla ağırlık kaldıramıyorum zaten kas bakımından sıfırmışım(daha önce tamamen sedanter yaşıyordum) sorun yaratır mı bu

ve bir kilo hedefim var 70 kg , buna ulaştıktan sonra diyeti değiştireceğim.

17. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    vaktinin büyük kısmını aerobik ile yani

oksijenli solunumla koşu bandında harcadığın için önemli değil bence. Bu sırada başta kas glikojenini sonra yağ asitlerini kullanıyorsun. Enerji problemin olmamalı.

2.5 saat lik çalışma olmaz denen zannedersem sadece ağırlık kaldırma ile geçirilen zaman kastediliyor... (normalde 10-15 dk ısınma-aerobik-koşu yapılır)

Ağırlık kaldırmayı gücünü çok zorlamadan yapmaya devam. yoksa fazla gelir...

18. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    dedıklerıı gıbı kalorıyı dusurmek ıstıyorsan akşam karbonhıdrat alma

sabah proteın+ karbonhıdrat

öğlende aynı şekılde

akşams sadece proteın agırlıklı beslen