Diyet Sonrası Kasları Parçalamak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve orkunsenturk tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. orkunsenturk

orkunsenturk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar herkese merhaba ,

Gectiğimiz Ocak ayında 90+ kilolara çıktıktan sonra BB ile birlikte diyete başladım ve 76 kiloya kadar düştüm.Bu saatten sonra kilo vermek istemiyorum ve kaslarımın daha düzgün ve parçalı görünmesini istiyorum.Bu yüzden forumda araştırma yaptım fakat kas parçalamak ile ilgili bir antreman programı bulamadım.Amacım Bulk/iri görünmek değil.Sadece kaslarımı belirginleştirip atletik bir vücuda sahip olmak.Bu konuda bana yardımcı olabilecek bir arkadas varmı ?
    Şu anda Yeni Zelanda'dayım ve önümüzdeki 1 yıl burada olacağım.Düzenli spor yapma imkanım var.Nasıl bir program uygulamalıyım ? Program önerileriniz nedir ?Programı uygularken nasıl bir beslenme yolu izlemeliyim ?

Yardımlarından dolayı herkese cok tesekkur ederim.

2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Normal bir hacim programı girersen istediğine ulaşırsın. Kaslar parçalanmaz, sadece senin yağ oranına göre daha define görünürler. Bunun dışında hareketleri doğru yapmakta define gözükmek açısından çok önemli. Yani çok tekrar-az kilo bir balondur. Güç ve yağ yakmak adına iyidir. Sen normal piramit sistem bir program gir, yağ oranın düşür düşürebildiğin kadar. Gör bak kasları parçalamak ne demekmiş.

orkunsenturk bunu beğendi.
  3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle başarınız için tebrik ederim.

Sonra ise kendi bilgi ve tecrübelerimden şunu önerebilirim;
    Eğer daha kısa sürede daha iyi kas inşa etmek istiyorsan bulk bir dönem geçirmen adeta kaçınılmaz.

Kas koymadan mevcut kilonuzla iki seçenek var beslenme ve antrenmana göre;
    Ya biraz daha kas alıp fitleşmek ya da biraz kütle kaybedip fitleşmek.

Kulağa ilk seçeneği gerçekleştirmek daha zor gelse de bana göre ilk seçenek doğru bir beslenme ve beslenme zamanlamasıyla daha kolay. Çünkü gözlemlerime göre bulk dönemine girmeden kilo alabilenler kas olarak aabiliyor üstelik yağlanmadan. Ama ileri derecede vücudu gelişenler için bu bahsettiğim şey bir hayal adeta. Bunun bilimsel sebebini bilmiyorum ama öyle gözlemledim.

Bence haftada 3 gün 20dk orta tempolu koşuyla başlayan ve gerdirme hareketleriyle devam eden daha sonra orta ağırlıkta (maks set çıkarttığınız ağırlığın yarısından biraz çok diyeyim) daha yüksek tekrarlı setlerle istediğiniz bölgeleri çalıştırın, yalnız sırt bacak ve göğüsü eklemek şartıyla. Sağlık probleminiz yoksa antrenmandan sonraki günlerde dinlenmek yerine yine antrenman yapmanız, aynı bölgeleri bazı günler iki gün üst üste çalıştırmanız sizin isteğiniz için işe yarayabilecek en azından 1 ayda olsa denenmesi gereken yöntemler.

Beslenme ise tabii ki düşük yağlı, karbonhidrat ve protein ağırlıklı olacak ama nasıl olacağını bence oradaki imkanlara göre siz belirlemelisiniz.

Bir de forumda makaleler bölümünde emin değilim ama kas parçalamayla ilgili bir program vardı.

Mestano'ya katılıyorum ama yeterli ve doğru beslenmeyle çok tekrarlı antrenmanlardanda sonuç alınıyor.

Sedif ve orkunsenturk bunu beğendi.
  4. orkunsenturk

orkunsenturk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplar için çok teşekkürler arkadaslar.
    Kilo verirken saolsun İstanbuldaki hocamın yardımıyla sürekli yağ verdim ve yağ oranım şu anda normal.Benim endişem açıkçası şu ; eğer bulk bir programa girersem tekrar hantal görüntüye ulaşmam.Haftada 4 gün BB yapıyorum , 2 gün tenis oynuyorum ve 1 günde dinleniyorum.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s-per-set-program-t69.html

Bu linkte Despo hocanın bir programını buldum.Acaba bu program benim aradığım program mı ?

5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle spor programınız bence güzel, dinlenmesiyle olsun bbsiyle olsun. Ama ben olsam tenisi 1 güne BB'yi 5 güne çekerdim : )) Bulk programları "beslenmeyle" bir bütündür. Beslenmeyi ayarlamanıza göre hantal görüntü azalır, artar.

İlgili program aradığınız gibi bir program ama beslenme kısmı yok.
    Bir de ağırlıkları çok düşürmeden o programı o kadar dinlenme aralığında çıkartabilirseniz, deneyebilirsiniz.

6. orkunsenturk

orkunsenturk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Üstadım , beslenme konusunda ne yapacağız peki.Ben hep günde 6 öğün yedim şimdiye kadar.Genelde sebze , meyve ve protein ağırlıklı beslendim.Şimdi ne yapacağım.Nasıl bir beslenme programı uygulayacağım.Kilo verirken AA ve L-Carnitine kullanmıştım.Şimdi ne kullanmalıyım ?

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle üstad değilim burada Vg'yi bednen iyi bilenler varken o sıfata itiraz etmek zorunluluğunu hissediyorum yanlış anlamayın lütfen : ) ama çok teşekkür ederim inşallah bir gün bende "üstad" sıfatını gocunmadan kabullenecek bir seviyeye gelirim. Üstad olmadığıma bariz bir kanıt vereyim AA ve L_carnitine kullanmadım ne işe yaradıklarını da kulaktan doyma bilgilerle biliyorum, bu konuda bilgi verme yeterliliğim yok. Başlığınız bi kaç gün beklerse bir bilen yardımcı olacaktır. Bu forum böyle bi forum : )

Supplement öneremiycem benim bu konularayeterli bilgim olmadığından ben bile wheyden başka bişeyi pek nadiren kullanıyorum. Bişey kullandığım zamanda tıkanmış oluyorum, bir büyüğüme soruyorum o şunu al amino al şundan bundan al diyor dopinge girmeden onlara hi sorgulamadan uyuyorum. Sonuç öyle aldım. Çünkü bu işe gerçek anlamda yıllarını veren birine sorgular gibi nedenini sormaya cesaret edemiyorum telefonda. Ya adam kendine güveniyor telefonla seni görmeden daha önceki gördüğü halinden yola çıakrak sana birşey önerebiliyorsa o ya soytarıdır ya kendine güvenen bir profesyonel.

Beslenme için şunları söyleyebilrim; Kilo vermek için sebze-meyve-protein çok etkili, eyvallah. Ama forma girmek için diyete karbonhidratları sokmanız şart. Meyve sebze proteinle dolgun bir görüntü elde edilmez, ya en azından ben duymadım görmedim.

Fit bir görüntüden ben kaslı, kaslarn belirgin ve dengeli olduğu ve aynı zamanda dolgun bir görüntüyü anlıyorum. Karbonhidrat tüketmeden de nasıl elde edeceksiniz? Bu iş meyve şekerleriyle vitaminlerle falan olmuyor.

Yine çok yönlü beslenmeyi elden bırakmayın bence, faydalı çünkü. Ama özellikle ilk 2 ana öğünde karbonhidrat olsun. Meyveler ara öğünlerde olsun. Zaten proteinin alınması gereken zamanları biliyorsunuzdur. Keza karbonhidratlarında.

Kendinizi artık kilo verme modundan çıkartıp, spor yapma moduna sokun psikolojik olarak. Bunu da söyleyeyim. İkisi farklı şeyler ve farklı yöntemler gerektiriyor.

8. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    yağı şekeri azaltıp hatta kesip karb. ve proteinide dengede tutup yeterli miktarda alman gerekir..bende şuan yağ oranını düşürüp kas miktarını korumak için mücadele ediyorum..definasyon için sadece beslenmene dikkat etmen antreman dan çok daha önemli ama yinede set aralarında 50-60 sn. den fazla dinlemeni tavsiye etmem antremanı uzun tutmaman gerekir..ve yine haftada 1-2 gün kısa süre ve sert kardio antremanları yapmanı tavsiye ederim bu 40 dk. olabilir

9. orkunsenturk

orkunsenturk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar ,

Ben zaten her idmana başlamadan once 30 Dk (ilk 12 dakikası koşu) daha sonraki 18 dakikası nabız atışını %60-%80 aralığında tutacak şekilde koşu/ yürüyüş yapıyorum.Bu yüzden cardiyodan yana bir sıkıntı yok.Ama yanlız yaşadığım için yemek yemek biraz problem oluyor.Acaba Whey alsammı diye düşünüyorum.Uzmanlar bakalım bana nasıl bir öneride bulunacaklar..

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Üyelere hitap şekillerine dikkat edelim.
    Forum kurallarını okuyalım.
    (İmzamdaki linkten ulaşabilirsiniz)

11. Doggy

Doggy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    beslenmene dikkat etmelisin en başta ve definasyon.
    fazla ağırlığa girmeden çok tekrar hatta süper set (fazla ağırlığa girmeden çok tekrar + 2 hareket olarak ama)

12. ayıbogan

ayıbogan Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    Kaslari Parçali Hale Getirmek Istiyorsan çok Tekrar Az Ağilikla çalişmalisin Siki Antremnalar Yaninda Yağ Yakici Almalisin Tabi Protein De Unutulmamali........

13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Zaman içinde edindiğim tecrübelere göre, çok tekrar az ağırlık tek kelimeyle tırt. Kg vermek içinde Az tekrar çok kilo girilmeli. Bunun sebebi çok tekrar az ağırlıkta vücudun metobolizma hızını antremandan saatler sonrasına kadar yüksek tutamamasıdır. Aynı kısa ve sert koşu ile uzun ve yavaş koşudaki yani interval çalışmadaki gibi.

Ağır antremanlardan sonra metobolizmamız 39 saat boyunca hızlı kalmayı başarabiliyor. Hele antremanlarda temel hareketlere ağırlık verirsek daha başarılı sonuçlar çıkabiliyor.
    Ancak çok tekrar az ağırlıkta kas inşası daha doğrusu kaslarda bir devir daim olmadığı için metobilizma kısa zamanda antremana başladığımız andakine düşebiliyor. Bununla birlikte gerekli şiddette uyarıyı almayan kaslarımızda hacimce küçülmede söz konusu olabiliyor...

Çok tekrar az ağırlık, daha seri olmak için kullanabilir. Yani 100m koşucuları, futbolcular daha doğrusu diğer spor dalları için hazırlık döneminde uygulanabilecek güzel bir yöntem...

14. Doggy

Doggy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    dediğin doğru Mestano, kilo vermek için ağırlıkta olur ama zaten artık kilo vermek istemiyormuş, eğer ağırlık altına girip beslenmesine dikkat etmezse ya aynı kilosunda kalır yada kas kaybeder, yediklerini çok iyi ayarlayamayıp, bomba gibi beslenirse kilo alır ama hacim yönünden o yüzden çok iyi ayarlamalı beslenmesini

15. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    100 m koşucularının kısa süreli yüksek güce ihtiyaçları olduğu için onların da çok kilo az tekrar yapması gerek sanırım. ya zaten artık bu az kilo çok tekrar olayı açılmasın forumda gereksiz yere.

16. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Doğru ancak kırmızı ve beyaz kas olayından gidecek olursak, kaslarının seri bir şekilde çalışması içinde çok tekrar az kg çalışmaları gerek. Sonuçta onlar 100m-200m-400m ve bayrak yarışmaları gibi yarışmalar yapıyorlar ve patlamalı güç haricinde seriliğede ihtiyaçları var.

17. orkunsenturk

orkunsenturk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar Merhaba ,

Daha önce yazmıştım Despo hocanın programını uygulamaya başladım diye. ( https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...ogram-t69.html ).
    Bu program gercekten de inanılmaz ve neredeyse 8-9 aydır body building yapmama rağmen çalıştırdığım bölgelerde antreman sonrası kas (normal) kas ağrıları oluyor.Bu da demektirki bu program işe yarıyor :)Şu an için programdan çok memnunum ve kısa zamanda sonucları sizlerle paylaşacağım.Aslında ilerleyen dönemlerde eski ve yeni halimin fotoları koymayı planlıyorum ki benim gibi kilo vermek isteyen ve daha sonrada fit bir vücut yapmak isteyen arkadaslar için motivasyon kaynağı olsun :)
    Benim Yeni Zelanda'da tek sıkıntım beslenmedeki düzensizlik..Daha once tek başıma yaşamamıştım ve sürekli yemeğim önüme geliyordu :)Burada oyle bir şansım olmadığı için yeterli protein'i alamıyorum fakat yakın zamanda protein takviyesi almayı düşünüyorum.Burası doğru başlık değil belki ama forumda kirlilik yaratmamak için sorumu burada sorayım.Şu sütün içine katılıp içilen protein tozları var.Sizce hangisini almalıyım.Ayrıca bu protein tozları kilo aldırırmı , tekrar yağlanma gibi bir risk oluştururmu bu konudada biraz endişelerim yok değil..Önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkürler..

18. engineer36

engineer36 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar sayfada yeniyim fakat 2 yıldır bb yapıyorum.aynı zamanda da buradaki yazıları bayağıdır takip ediyorum.gerçekten çok faydalı bilgiler ve de tartışmalar mevcut.emeği geçenlere teşekkür ediyorum.lafı fazla uzatmadan kafama takılan birşeyi sorayım;

az kilo çok tekrar yapmaktaki kastınız tam olarak nedir.az kilo dediğiniz şey ne kadar az olacak.normalde bench press de 50 kg ile maks. yapıyorum.az kilo çok tekrar yapmak istersem bunu kaç kilo ile yapmalıyım.veya maksimum olarak 12.5 kg ile biceps çalışıyorum.kaç kilo ile çalışmalıyım.
    şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş