Diyet programı için tavsiyeleriniz

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Fıratkoc tarafından 5 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Fıratkoc

Fıratkoc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hayırlı akşamlar. Öncelikle kendimi tanıtayım :

İsmim : Fırat
    Boy : 1.91
    Kilo : 98

Hikayemi ve sizden istediğim yardımı anlatayım konu biraz uzun olabilir şimdiden okuyan, yardım eden etmeyen herkese teşekkür ediyorum.

2 yıl öncesine kadar 140 kilo civarındaydım. Basketbol oynuyorum tek hayalim başarılı bir basketbolcu olmak, 2013 Ocak ayı gibi basketbol idmanında koşamadığımı ve basketbolcu olmak istiyorsam zayıflamam gerektiğini fark etmiştim. ( geç olmuştu biraz ama ne yapalım ) Kilo vermeyi kafaya koydum ve kendimce ( bilinçsiz ve sağlıksız olduğunu sonradan anladım ) kilo vermeye çalıştım. 7-8 ay gibi bir sürede yaklaşık 60-70 kilo verdim 80 kilo civarına düştüm. Çok aşırı kötü beslenmiştim, günde 1 konserve ton balığı yağsız ve arada bir yoğurt yiyordum bi kase. Sonralarda 1-2 kase yulaf ezmesi yada mısır gevreği türü şey yedim ama çok ağır spor yapıyordum. Spor derken sadece koşu ve basketbol (yaklaşık 4-5 saat) Bundan yaklaşık 10 ay önce okul takımı maçında sakatlandım. (Hala sakatlık tam olarak geçmedi) Ağır bi sakatlıktı Mersin'in beceriksiz doktorları isim bile koyamadı sakatlığa. İstanbul'da bulduğum bir doktora gitmekte buldum çareyi bundan 2 ay önce. Gittiğimde yakın geçmişi anlattım ve sorunun hızlı kilo vermeyle beraber vücudun çok güçsüz düştüğü bu yüzden tendonları iyileştiremediğini söyledi. Kilo almalısın böbrek duvarların zayıflamış hafif göbekle sağlığına kavuşana kadar korumalısın dedi. 2 ay içerisinde 95 civarı bi kiloya yükseldim ve çok şükür sakatlığımın büyük kısmı geçti ve vücut yavaş yavaş toparlanmaya başladı.

Benim sizden ricam tekrar aynı hataları yapıp sağlıksız kilo vermemek ve düzgün bir şekilde sıkılaşmak. Tahmin edersiniz ki büyük bir kilo verince sarkmalar meydana geldi vücutta. Hiçbir zaman görüntü derdim olmadı, tek derdim sağlam sıkı ve güçlü bir kas inşaa edip basketbolda ileri seviyelere gidebilmek. Azmim ve yeteneğim olduğunu düşünüyorum sizler sayesinde hayalime ulaşmak istiyorum.

Not olarakta söylemek isterim doktor kesinlikle ağırlığı yasakladı 2 aylık süreçte. Vücut ağırlığımla çalışmam gerektiğini izole hareketlerden kaçınmam gerektiğini belirtti. Buna göre egzersiz ve diyet programında bana yardım ederseniz çok sevinirim.

Konu içeriği uzun oldu lakin okuyan abilerime ve kardeşlerime çok çok teşekkür ediyorum. İyi forumlar

2. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Yüksek karbonhidrat (özellikle şeker) insan vücudunda eklemleri çürütür.
    Mümkün mertebe sağlıklı ve düşük glisemik indeksli karbonhidrat tüketmen lazım.
    Sebzeler, nohut, kuru fasülye, mercimek vs. zeytin yağı ile birlikte.

İkinci önerim de doğal olan ve bol yağlı olan yiyecekleri yemelisin. Balık, zeytin, zeytin yağı, yağlı kırmızı et, kavrulmamış çiğ kuru yemişler vs.

Yanmış yağlardan, margarinden, mısırözü yağından, şişelenmiş ayçiçek yağından, fastfooddan ve paketlenmiş sahte gıdalardan uzak durmalısın.

Öğle vakitleri her gün vücudunu güneşlendirmelisin, D vitamini sentezi için.

Genel olarak bu kurallara uyarsan, ne kilo problemin olur, ne de vücudunun herhangi bir yeri zayıf düşer, ne de kolay kolay hastalanırsın.

Fıratkoc bunu beğendi.
  3. Fıratkoc

Fıratkoc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yazdıklarınızın hemen hemen hepsini doktorum söyledi, buna dayanarak doğru şeyler söylediğiniz bildiğimden size çok çok teşekkür ederim.

Şuan sıkıntım vücut ağırlığıyla egzersizi ayarlamak. Hala ayarlayamadım bu yüzden diyet ve egzersize başlayamadım. Bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum ve tekrar teşekkür ediyorum.

4. Fıratkoc

Fıratkoc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yardım edecek yok mu başka ?

Sayfayı Paylaş