diyet dönemi beslenme,pirinç mi bulgur mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Çağdaş Albayrak tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Çağdaş Albayrak

Çağdaş Albayrak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar merhaba.
    daha define bir vucut için diyetteyim pirinçi bulgura cevirdim.haftada 5 gün bulgur 1 gün siyah pirinç 1 gün siyah makarna yiyorum.Nişasta ekliğinden dolayısıyla şeker eklikliğinden inanılmaz bir güç düşüşü oldu.Ağırlıklarım yarı yarıya düştü ve yorulma sürem azaldı.Anlalayacağınız antremanı zor çıkartıyoruö. Boy 176 kilo 79 yağ oranım yuzde 11 . tek hanelere inmek istiyorum.
    size bulgur mu pirinç mi yenmeli? pirinçteki nişasta korkutuyor öte yandan bulgur gücümü azaltıyor. ne yapacağıma karar veremedim
    Tesekkürler

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Nişasta neden korkutuyor?

3. Çağdaş Albayrak

Çağdaş Albayrak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    metabolizma tarafından şekere cevrildiğini biliyorum,buda yağ depolanmasına kolaylık sağlıyor? yanlışım var düzelt doxux

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Şekere çevrildiği doğru ve insülini yükselterek yağ olarak depolanma şansını arttırdığı doğru ama bunun yağ olarak depolanmak olarak almamak lazım. Şu anda nerede olduğunu bulamayacağım bir araştırmayı yazmıştım bir mesajda, forumda bir yerlerde, bütün gün sadece basit karbonhidrat yiyen bir grupla bütün gün sadece bileşik karbonhidrat yiyen bir grup arasında, günlük aldıkları kalori miktarı sabitken yağ depolama açısından bir farklılık oluşuyor, doğru ama düşündüğümüz kadar çok değil. Ki bunlar bizim kadar protein almayan insanlar, proteinlerin sindirimi yavaş olduğu için karbonhidratların emilimini geciktirirler, bu da insüline olan etkilerinin azalmasına sebep olur. Yani bizim kadar protein alan insanlar için bunun önemi daha da düşük olacaktır. Ama hiç fark yok değil tabi, pirinçle bulgur arasında tercih edilecek olan bulgur olmalı.

Ama güç düşüşünün bununla ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Karbonhidratın cinsinden ziyade kalori miktarına dikkat etmeni öneririm. Eğer yağ yakımı için gerekenden daha büyük bir kalori açığı veriyorsan kas yıkımı başlamış olabilir, ki %11'den düşmeye çalışırken bu kas yıkımı riski zaten %20'den veya 15'ten düşmeye çalışan bir insana göre çok artmış durumda. Günlük aldığın kalori miktarı düşükse 100 kadar arttırman iyi gelebilir. Bunun haricinde günlük yağ ihtiyacını karşılayamıyor da olabilirsin. 50gr'ın altına düşmemeye bak derim.

Biraz güç düşüşü normaldir ama yarı yarıya düşüş varsa karbonhidrat çeşidinden daha ciddi bir sorun var demektir. Kalori ve/veya yağ miktarlarından daha iyi tahminim yok şimdilik. Başka bir ihtimale bakmak için bunları elemek lazım önce.

Çağdaş Albayrak bunu beğendi.
  5. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

Yurtdışındaki sporcular genelde pirinç tüketiyorlar. Yağlanmayı pirince bağlamamak lazım.Bulgur veya esmer makarna da bir karbonhidrat çeşididir pirinç kadar olmasa da insulin i yukseltecektir. Şeker eksikliğinden güç düşüşü olacağını zannetmiyorum.Zaten insulin yükseldikçe kan seviyen dalgalanacak ve bu sayede performans düşüklüğü meydana gelecek. Antrenman sırasında performans yukseltmek istiyorsan 1-2 fincan türk kahvesi veya pump etkili supplementler kullanabilirsin.

6. Çağdaş Albayrak

Çağdaş Albayrak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    assault kullanıyorum aslında ve supplement problemim yok temin edebiliyorum şükür.. ama piriçten bulgura dönünce otomatikmen psikolojik olarak buna bağladım durumu.
    bu durumda bulgur kullanmaya devam edeceğim..

7. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Pirinc Gluten icermedigi icin vücutta su tutmaz bu sebeptende diyette ilk tercih oluyor.

Balboa7 ve Çağdaş Albayrak bunu beğendi.
  8. Orkun Oltu

Orkun Oltu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    chef
    Antremandan sonra basmati pirinç diğer öğünlerde esmer pirinç tüketebilirsin. Bulgurdan daha iyi olur senin için

9. Çağdaş Albayrak

Çağdaş Albayrak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    antreman saatim problemli,aksam 20:30 gibi başlıyorum 23:00 gibi evdeyim. osaatten sonra karbo tüketmek istemiyorum,whey ve 5 yumurta yediktens onra gece 1 de uyuyorum. ve jasmine pirinç kullanıyorum,kullanıyodum.

10. Oqi

Oqi Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Bir tabak pirinç Pilavı 55 küp şekere karşılık geliyor

Ankesörlü cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi...

11. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Pirinç pilavında glüten yokmu??
    Bence bu bilgiyi gözden geçirin derim.

12. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

Bizim bahsettiğimiz pilavdan ziyade haşlanmış pirinç. Ve evet pirinçte gluten yok PİRİNÇ GLUTEN. Bulgur ise gluten bombası

Bekci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş