Diyet İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 5 Ocak 2006 başlatılmıştır.

1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Geçen gün aklımda kalanları yazdım Pump Forever, bugün evdeyim, hemen actim bir dergi, aynen aktarıyorum.
    10 basamakli anlatmis, basamak basamak.
    Öncelikle bu is, hem kaslara müthis bir doluluk veriyor, hemde deri altindaki suyun atilmasina yardimci oluyor, yani çok dolu ve sudan arınmış bir vücut.

1) Yağsız olmamız gerekiyor, yüzde on civari yağ oranının üstünde istenen sonucu vermez.
    2) vücut kilomuz, glikojen tüketim süresini belirler, mesela 90 kiloluk bir vucutcunun glikojen depolarını tüketmesi, 70 kiloluk bir vucutcudan daha uzun sürer. 90 kilo ve üstü vücutcularda, karbonhidrat bosaltma fazi genellikle 4 gün sürer ve bunu 4 günlük bir yükleme dönemi takip eder. Daha ufak olanlarda 3 gün, bayanlarda ise 2 gün yeterlidir.
    Unutulmamasi gereken husus, tüketim ve yükleme fazları birbirine eşit olmalıdır, mesela 4 güne 4 gün.
    3) Aşırı glikojen tüketim, zorlukla kazandığımız kas kütlesinin erimesine neden olur, onun icin, asiriya kacmamaliyiz.
    4) Karbonhidratları yüzde 50 kesmemiz gerekiyor. Mesela dietteyiz, günde 300 gr. karbonhidrat tüketiyoruz, bunu 4 gün boyunca 150 gr. düşürücez. Bu esnada, vücut glikojen stoklarını tüketecek, kaslarımız düzleşecek, sünger gibi olacak, ama buna karşılık, vücudumuzda glikojen üretiminden sorumlu enzim aktivasyonu artacak, bu sayede, yükleme yaptığımız anda vücudumuzda daha fazla miktarda karbonhidrat alıkoyulacak, kaslarımız glikojenle dolup taşacak.
    5) Yüksek tekrarlı düşük kilolu çalışılmalı, karbonhidrat tüketim fazında.Bölge başına, iki egzersiz secip, 3'er set yapacagiz, 15-20 tekrarlı.Yani bölge başına altı set.
    6) Protein ve yağ alımımızı sabit tutacağız, zira fazlalaştırırsak, vücut, proteini glikojene çevirir, buda isteğimize ulaşmamızı engeller.
    7) Tüketim fazı bitti, örnek olarak 88 kiloyuz, 4 günde tükettik karbonhidratları, 5. gün diet dönemimizde aldığımızdan yüzde elli karbonhidrat alıyoruz bu sefer. Yani, 300 gr. karbonhidrat alıyorduk, Tüketim fazında 150 gr.'a düştük, Yükleme Fazında, 450 gr. çıkacağız. ve bunu 4 gün sürdüreceğiz.
    8) Yükleme dönemi kesinlikle idman yapmıyoruz, zira idman sırasında, vücut glikojen kullanır, ama biz bunu istemiyoruz, bütün glikojen kaslarda kalacak.
    9) Yüksek Glisemik İndeksli karbonhidratlar tüketeceğiz.Özellikle ilk gün, glikojen depolaması fazla olacak, bu dönemde, beyaz ekmek, patates püresi, beyaz pirinç yiyelim (profiterol değil Blitz ;)
    Diğer günler, gene kompleks karbonhidratlara dönmeliyiz, patetes, esmer pirinç ve işte yarışma öncesi dietimizde ne yapıyorsak o şekil karbonhidrat almalıyız, ama yüzde elli fazla olarak. ( dikkatinizi çekerim, bizde öyle esmer,sarışın pirinç falan yok, bizde en kral vücutçuların dietini biliyorum, beyaz pirinç, ne yapalım burası Törkiy :D
    10) Bu önerileri uyguladığınızda deri altındaki suyu kaybetmiş olacaksınız, zira glikojeni tüketmiş kaslara karbonhidrat yüklemesi yapmak, su gerektirir. Karbonhidrat yükleme döneminde su alımı kısıtlamak, daha dolu ve sıkı bir görünüm sağlar.
    Bu sebeple su alımımızı, yükleme döneminde yüzde elli azaltalım ( zaten o dönem idmanda yapmayacağız)
    ve en iyi pozlarımızı verelim.
    Işıklar, kamera!!! :lol:

Dilerim yaza kadar birçoğumuz bu yöntemi uygulayacak form seviyesine ulaşmış olacağız.

2. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Kardes ben sana ne diyeyim... süper walla
    hemen ptrintini aldım ve bi kenara koydum.. bunu kaybetmemek gerekiyor.. Cok onemli bilgiler bunlar yaa.. bi kac tane yorumda ben ekliyeyim..

- esmer pirinc, kepekli pirinc artık türkiyede war.. ben anneme esmer pirinc lapası veya kepekli pirinc lapası yaptırıyorum... hem daha lezzetli hemde carb degeri daha kaliteli ...
    - Blitz, profitrol yag ve seker acısından intahar... bulk doneminde de yiyeceklere dikkat etmek ilerde yasayacagımız zorlukları minimuma indirecektir unutma.. aman yapma etme... 1 kg profitrol yerine git 3 kg patates ye :) .. hangisi daha lezzetli diye bi tartisma yapmıyorum tabi :p
    - ben bugun itibariyle 99.4 kiloyum,.. diet yaparken, yag oranımı %12-13lere indirdigimde düdüge donecekmiyim diye baya bi merak icindeyim aslında.. 90 kilonun altına inecegimi sanmıyorum.. ama merak konusu... ozaman tam olarak görecez anyayı konyayı
    - 4 gün full calısıup, 4 gün boyunca hic antreman yapmıyacaz yani Karasan... O da psikolojik olarak zor ya :) bu 4 günün sonunda max. fit durumamı ulasılıyor acaba...
    5. günün sabahi kalkariz, su icmeyiz hic... 2-3 tane muz, kuru incir kayısı, az biraz da cikolata yiyip dogru stüdyoya...:c) ordan cıkınca.... :p
    haha bu arada international body arenasında, yarsımacılar, musabaka biter bitmez pizzacıya kosuyorlar gozleri donmus sekilde, ama bizim aslanlarımız " Barbarian the Conan" iskembeciye kosuyor.. süper yaa...

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut demek tuza hasret kalıyor Pump Forever, banada enteresan geldi iskembe olayi :D ama düsününce, bol miktarda sodyum iceren bir olay işkembe corbasi. Anadoluda insanlar bazen toprak yermişler ya, vücutlarındaki mineral eksikliğini hissederek, demek diet sonrası, hipnotize olmuş gibi tuzun bol oldugu maddelere saldıracaz.
    4 gün antrenman yapmamak hakikaten zor, özellikle kalori alımını arttırmışken, ama oturup aynada şisen kaslarının tadını çıkaracan, işin raconu buymuş :D
    Bu esmer pirinç olayına dikkat edeceğim dostum, sanki bende gördüm sağda solda, ama bizim ev pek bodybuilder friendly bir ev değil, yemek istemediğin bol , patlayana kadar ye, ama öyle kaprislerim geçmiyor walla, esmer pirinç desem, bilemiyorum neler olur.
    Kendim yapacam artık ;)
    Bu arada, 90 kilonun altına düşme bencede, ama sırf su karbonhidrat yüklemesini denemek için düşülebilir.
    ama onu disinda, zaten yüzde 19'da bile formda görünüyorsun, belin ince sayılır, o zaman çok ağırlık düşmeye gerek yok.
    Hadi en az 88'e düş...
    Yalnız bir şey daha var, çok yavaş diet yapmak, kalorileri azar azar düşürmek lazım, metabolizma yavaşladıkça biraz daha, biraz daha.
    Bizde direkt 300 gr. pirinç ye mantığı var, bence cok yanlis, ben 500 gr. yesem bile eririm be!
    550-600 ile başlarım, ağır ağır 500-450-400'e inerim, zaten 300'e inmeye fırsat olmadan eminim formumu bulmuş olurum.
    Bir anda çok sert kalori kesmek hem metabolizmanin hemde kasların katili bana kalırsa.

4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    dietin kademe kademe uygulanması konusunda tamamen hem fikiriz...

Ew konusunda cok haklısın, ozellkile yumurta konusunda buyuk problemlerim war, annem yapmıyoer, allahtan bir ark. ım war sirkette kız saolsun her gün 10 tane haslayıp getiriyor bana...

Simdi annemi aradım, bana lapa yapsana dedim, yine biraz soylendi.. aksam ne war dedim protein olarak, ciger warmıs bi de tawuk.. " hazretleri baska bisey ister mi??" diyor.. hahaha... iice dalgaya alıolar beni :) bak bunla ilgili bi konu acabiliriz, "KONU DISI" bölümüne :)
    uehueh...

hersey guzel olacak kardes, hawa bugun cok guzel.. boyle hawalarda herseye pozitif bakmak daha kolay oluyor

Saygılar

5. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Beyler bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım :) , ben aşırı karbonhidrat alımını şişmek amacıyla yapmıyorum. Hatta amaçsızım. Ancak olay şöyle oluyor :
    Herkes çok şiştin falan diyor, gaza geliyorum bulk döneminin ortasında 2-3 kilo versem hiçbişi olmaz diyorum ve mantıklı ölçülerde yemeğe başlıyorum. Ardından 3-4 günün sonunda tatlılar, pastalar hayal etmeye başlıyorum, annem de bunu hissediyor olacak ki tam doğru zamanlama ile bana profiterol ve ekler tarzı tatlılar alıyor. Ben de şansıma şükredip aman bitmeden yiyim diye tüm kutuyu yiyorum (Tam ayuluk farkındayım). Sonuçta benim mini definisyon günlerim boşa gidiyor. Yani herhangi bir şişkin olayım falan tarzı amacım yok ama ondan sonra o yediklerimin suçluluk duygusuyla idmana gittiğimde göbeğimin yanı sıra kollarımın da şiştiği görülüyor ki görenler şaşırıyorlar.

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Yok senin o amacla yapmadigini tahmin ediyordum Blitz, o işin şakası, seninde yaza doğru bu olayı uygulayacağını tahmin ediyorum, laf atmış olmak için söyledim ;)

7. pauloakenfold

pauloakenfold Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    4- Karbonhidrat niçin egzersiz için de büyük önem taşır?: Vücudumuzda glikojen olarak depolanan karbonhidratlar, kas gücünü arttırmada son derece önemli rol oynar. Ayrıca, aşırı olmamak kaydıyla vücudumuzda depoladığımız yağlar da aynı etkiyi gösterir. Kas gelişiminde önemli rol oynayan glikojeni vücudunuza tedarik edebilmek için, egzersiz çalışmalarınız sonrası karbonhidrat içeren yiyeceklerden yemelisiniz. Mesela 90 dakikalık bir egzersiz sonrası, fırınlanmış patates, bir porsiyon meyve veya kepekli krakerler iyi birer seçim.

Yukardaki yazılanlarla kafam biraz karıştı.Bazı kesimler antreman öncesi karbonhidrat al diyor burda ise antremandan sonra alın diyosunuz.Bu konuyu açılığa kavuşturursanız sevinirim.Teşekkürler.

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Idmandan önce alınan karbonhidrat, sana idmanda ihtiyaç duydugun enerjiyi verir, ve kompleks yapıda olması daha iyidir, zira 1,5 saat boyunca o enerjiden yararlanacaksın.
    İdman sonrasinda ise, gene cok iyi karbonhidrat alman lazim, zira bu seferde, idmanda kullandıgın glikojeni tekrar vücuda sokman lazım, eğer sokmaz isen, sonraki idmanların bundan etkilenir, en cabuk idman sonrası alınan karbonhidratlar ile, glikojen tazelemesi oluyor, gecikmemek lazım.
    Yani hem önce, hemde sonra karbonhidrat şart, öncesinde kompleks, sonrasında hem kompleks, hemde muz gibi basit ve cabuk enerji veren karbonhidratlar almalısın.
    Sorun, su olsaydi, idman oncesi mi , sonrasi mi protein almalı.
    O zaman, ben sana, sonrasında protein ve amino asit alımı daha önemli derim, zira protein sindirimi vücudu yoran bir şey, idman öncesi mesela kırmızı et yedin, bu senin sindirim sistemini cok mesgul eder, bunun yerine, idman sonrasi bol protein almak daha mantıklı.
    Elbette, 3 saatte bir protein almak en doğrusu, ama asıl ağırlığı, idmandan sonraya vermek lazım.
    İdmanda yoğun protein yıkımı oluyor, bunu karşılamak için en doğru zaman idman sonrası.

9. pauloakenfold

pauloakenfold Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    Verdiğin yararlı bilgiler için teşekkür ederim.Kolay gelsin.

10. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Blitz,

ben tatlıya ve bogazıma cok duskun bi admaım, ozellikle abur cubur olayına hastayım.. aş erdeigim zamanlar olur Nutellaya filan, kasık kasık bi kutu bitirdigimi bilirim...
    Ama beslenmeye dikkat etmeye basladıgımdan beri hic ama hic canım istemior.. yaklasık 1,5-2 aydır bu gecerli.. hic seker yemiorum istemiorumda.. nedenini gecen gun ogrendim.. bol karb alımı ( pirinc cornflakes, yulaf , mısır vb...) tatlı ve sekerli yiyecekler istegini cok dusuruyor.... diet donemine gelecek olursak.. senin de o donemde yemenin sebebi, psiklojik deil, carb alımını azaltmandan kaynaklamıyor.. ama birazcık disimizi sıkacaz napalım :)

11. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Annem de bu carb. ihtiyacı dönemlerimi çok iyi yakalıyor valla ve hemen profiterolü basıyor bana :).
    Eskiden ben sadece kendimi aşeriyor sanıyordum ama çoğumuzun başına geliyor sanırım, özellikle de stresli dönemlerde (okul,iş vs.)
    Ben de bol carb aldığım dönemlerde pek tatlılara bakmıyorum, açıkçası keyif bile vermiyor. Weight gainer vs.'nin üzerine profiterol yemek heralde kabus gibi olurdu.

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Sayfayı Paylaş