Direnç - Güç - Kuvvet = 0 | Yardım Bekliyorum Arkadaşlar.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve BeRaTCaNN tarafından 10 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.Lütfen okumadan geçmeyin.Ben 17 yaşında U18 Liginde forma giyen bir futbolcuyum.Geçen sezon çok iyi bir özgüven,kuvvet,direncim vardı.Çok kuvvetli hissediyordum kendimi.Ama bu seneye şanssızlıklarla başladım.Önce üst adalem yırtıldı.Daha sonra 5 haftalık ( adale kendine gelimi + kuvvetlendirme ) bir zamnda tekrar sahalara döndüm.Fakat tekrar üst adalemde sıkıtnı oldu.Ordanda 2-3 hafta gitti.Daha sonra bu geçti ve aynı bacağımın arka adalesi yırtıldı.Bunuda geçirdim derken dizimin sağ dış kemiğinde ödem oluştu ve şu anda bu sıkıntım var.3 Maça çıkabildim.O kadar kötü bir sezon oldu ki benim için ve bu arada bütün idmanlarım gitti.Kondisyon,Kuvvet,Direnç hiç bir şey kalmadı.Bacaklarım aşırı kaslıydı geçen sene.Fakat şu an :( . Masör gördü ve senin kaslarına ne oldu diye sordu.Eridiler adeta arkadaşlar.Benim bu açığı kesinlikle kapaltım bu 1 senenin üzerine katmam lazım ve sizden bu işin uzmanları olarak bir çözüm istiyorum..Ne yapmalıyım arkadaşlar.nasıl kuvvetlendirebilirim bacakları,adaleleri.Bir idman programı verebilir misiniz ? Yada bir vitamin,kas yapımına yardımcı bir ilaçlar vs.. ne geliyorsa aklınıza arkadaşlar.

Yardımlarınızı bekliyorum.Yorumlarınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    hepsi farklı parametreler ve hepsi "kondüsyonun " genel parçalarından bazıları!:..

nedense , "kondüsyon" denince hep milletin aklına "koşu, aerobik koşu vb gelir!..."(((

bu konu detaylı ele alınması gereken bi hsusu...

gerçek bi antrenör , konuya spesifik eğilebilecek bir antrenör bulmanız en doğrusu...)))

3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Futbol farklı body farklı genç arkadaşım. Bir futbolcunun kasları dayanıklılık ve çabukluk üzerine kuruludur. body ise daha çok güç ve kas gelişimi üzerine kuruludur. Futbol üzerine ihtisas yapmış uzman kişilere danışırsan senin için daha yararlı olur.

4. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    *Elbette haklısınız.Yorumlarınız içinde teşekkür ederim.Fakat benim istediğim şey aslında bir nevi antreman programı denilebilir.vede yanında işime yarayacak bir vitamin,protein vs.

*Kondisyon idman ile kazanılır elbette fakat adalelerin,kasların kuvvetli değilse eğer çıkaramazsınız o idmanı.İşte benimde son 1 senedir o sakatlıklar yüzünden adalelerim,kaslarım çok hasar gördüler.Yani istediğim kaslarımın gelişimi için gereken düzenli bir antreman programıdır. :)

5. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    BeRaTCaNN bunu beğendi.
  6. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Spor Toto Süper Lig'de klübümüz fakat malesef yok.Üst tarafıda aynı oranda geliştirmem gerekiyor.Çok hırslıyımdır.Kolay kolay bıkmadan her şeyi yapabilirim..Link için teşekkür ederim :)

7. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    peki spor salonu var mı kulübün?

BeRaTCaNN bunu beğendi.
  8. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Elbettee..Arada çıkıyorum ağırlığa.Fakat idman olduğunda fazla yüklenemiyorum.Nisanın sonuna doğru ligimiz bitiyor.O Arada 2-3 ay kadar boşluğum var.O zaman tamamlamak istiyorum bu eksiklerimi. Ne yapabilirim acaba ?

9. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Bacak egzersiz hareketlerine bak forumdan bulabilirsin. Kendine bir program hazırla, kendine gelmeye çalış, koş, kuvvetlenirsin de bacak kasların nasıl erir arkadaşım ben 4 yıldır futbol oynamıyordum ama hala bacak kaslarım taş gibi. Zaten kas erimez ki?!

10. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    futbolcularda maç kondüsyonu diye birşey vardır..1 hafta bile oynamazlarsa güç kaybı olur ki arkadaş çok uzun süreler oynamamış..

berat forumda hazır programlar var haftada 4 gün kulübün spor salonunu kullanarak 3 ayda bacağını ve vücudunu kuvvetlendirebilirsin..

BeRaTCaNN bunu beğendi.
  11. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Tamam haklısın ama sonuçta bacak kası ya da herhangi bir kas öyle kaybolmaz ben de Trabzonspor'da oyamıştım resmi maçlara falan çıktım da futbolu amatör olarak oynamayı bırakınca da kaslarım hiç erimedi zaten bacak kasları hayatımızın her yerinde var istesen de erimez. Ben de bunu anlayamadım zaten :)

12. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    *Flixir haklı Deniz kardeşim.1 hafta idmana çıkmasan bile gerilersin bu futbolda böyledir ki ben hem idmana çıkamadım düzgün hemde sakatlandım kuvvet çalışamadım doğru düzgün bu yüzden eridi gitti,yok oldular.

*Flixir kardeşim yardımların için teşekkür ederim :) Ben şimdik şu 1 ayı boş geçireceğim.Daha sonra haftada 4 gün ağırlığı kullanacağım.Diğer günler ağırlıklar ile ormandan cross yapmayı planlıyorum.Peki önerebileceğin enerji verici,vücudu yapılandırıcı bir ilaç var mıdır ? Dopinge girmeyecek bir şeyler tabikide.Sizin kullandığınız vs..

*Yarın fotoğraf ekleyeceğim.Kaslarımın durumunu göreceksinizdir.Bakalım gözle görülür bir değişme olacak mı çalışmadan sonra :)

13. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    deniz o zaman en yakın zamanda bir futbol sahasına çıkıp 90 dk boyunca ortalama 7-8 km koşmanı ve bunun 1-2 kmsini top sürerek yapmanı tavsiye edeyim..bacak kondüsyonunu ölçmüş olursun..

neyse uzatmaya gerek yok arkadaşın bacak konusunda sıkıntısı varmış nasıl erimiş onu bilemiyorum..umarım toparlar ve A takımda oynamaya başlar..

BeRaTCaNN bunu beğendi.
  14. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Futbolu bırakmak evet belki erimez futbolu bıraktığında kasların,ama emin ol 3-4 sefer üst üste kaslarla adalelerle ilgili sakatlık yaşadığında bak nasıl eriyor görürsün :) Menisküsü duydunuz mu ? Bu bir tamamen kas yok oluşudur :)

15. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    ben sadece protein tozu kullanmanı tavsiye edebilirim, kas gelişimi için önemlidir..beslenmenin nasıl olması gerektiğini sen biliyorsundur zaten..

fotoğrafları ekleyince yardım edecek daha fazla kişi çıkacaktır..sana başarılar diliyorum..

16. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Tamam kusura bakmayın adalelerle ilgili sıkıntı olduğunu görmemişim sadece futbolu bıraktığından erdiğini zannettim.

17. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok kardeşim ne kusuru :) sağol Flixir. Yarın fotoları ekliyorum.Sende konuya hakim olursan sevinirim :)

18. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar işte fotoğraf.Biraz kötü kusura bakmayın makinayı bulamadım.telefon ile çektim.

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    adale yırtılmaları ve sakatlık, sık sık?!...muhtemelen futbolun travmatik yapısından...

bence esas sorun "kas kaybından "ziyade kasların yeteri kadar dirneç gösterememesi, yani kasların (bu arada liagmentlerde ,tendonarda herhangi bi sorun olmadığını ve sakatlık evrelerinin geçtiğini!..farzederek yazıyorum) burulma, tosriyon, çekme ,egzantik ,kompleks hareketler ,darbe vb karşısında yeterli kondüsyona sahip olamaması...

bunu "squat , leg press , leg extension vb" ile kazanamazsınız...

size aşağıda ufak bi tavsiye programı:

- ısınma (10 dakika ) önce sabit koşu ( 4-5 dakika) , kültürfizik (boş çömelme, bel çevirme, omuz,sırt ,kol hepsi)...dolaşım ve kasıl ısnma tamamlanacak ..
    - 2 x 10 tekrar yere çöküp,olduğun yerden tavana sıçrama ( vücut ağırlığıyla)
    - gücünüze göre bir halter plakası (10 -15 kgs) ile geriye koparma 2 x 10
    (bel dik , öne eğilmeden ,gücü bacaklardan alarak plakayı geriye taş atar gibi fırlatma, tabi fırlatmayacasınız)
    -mide (crunch ) 2 x 30 tekrar
    - 3 x 80 veya 100 metre sprint koşu
    - esneme ,germe (3 dakika) bacaklar için
    -en az 25 basamak , maksimum 40 basamak hızlı tırmanma 2-3 set
    -orta sertlikte kum torbasına
    düz (ön tekme şeklinde ) 15 şer(her ayak) , dairesel (kaval ile) 20 şer tekme (seviye alçak olabilir ....3 set total
    -orta tempo 2 x 5 dakika koşu , dinlenme 2 dakika
    -5 dakika stretch

--------------
    belki fazla bi hipertrofi oluşmaz ,ama en azından kaslar futbolun ihtiyacı olan kondüsyona kavuşur...hele sakatlık açısından...

-

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:45 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:40 ----------

bu arada torba tekmeleri ön 3 set , dairesel 3 set olacak...

gün aşırı ve mümkünse 4 hafta uyguladıktan sonra normal futbol antrenmanlarına çıkın...daha sonra haftada 2 olarak devam edebilirsiniz...

20. BeRaTCaNN

BeRaTCaNN Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğiklerinizde kesinlikle haklı olabilirsiniz.Belli bir süre oynadıktan sonra kaslarımdaki yoğunlaşmayı hissedebiliyorum.Ağrılarıda çok uzun zamanda geçer oldu.Önceden bir adalede bir zorlanma yada ağrılar yaşadığımda geçmesi max. 2-3 gün oluyordu.Şu anda ise bu süre 1 haftayı aşkın zamanda kendini toparlayabiliyor.

*Yorumlarınızı için teşekkür ederim.Fakat halter plakasını anlamadım ? Nasıl olacak tam olarak ? Yada yerine başka bir hareket koyabilir miyiz ?

Sayfayı Paylaş