Dips yaparken sakatlandım

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve pastnova tarafından 26 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. parlaks

parlaks Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    pastnova Aynı Sakatlığı 1 Hafta Once Bende Gecirdim.Ne kadar Sürede İyilestin Sıkıntı Yasıyormusun ?

2. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
  3. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Forumda bir konuda arama yapıp ilgilendiğiniz konuyla alakalı bir başlık bulunca mesaj yazmadan önce o konuda en son mesajın ne zaman yazıldığına bakmayı da ihmal etmeyin. Bu şekilde eski / kapanmış konuları hortlatarak mesaj kirliliğine sebep olmamış olursunuz.

4. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Şu an ne durumdasınız?

5. parlaks

parlaks Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Suan iyiyim kas zedelemsi olmus

antijen bunu beğendi.
  6. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Başına benzer olaylar gelmiş başka arkadaşlar olmuşsa benim bundan ve daha önceki sakatlanmalarımdan çıkardığım sonuç kendinize hareketi yapabileceğiniz konusunda güvenseniz de bir harekete vücudu en az 1 ay alıştırmadan maksimum şekilde kaslarınızı zorlamaya çalışmayın. Vücutta kaslarda eklemlerde bağlarda gerilimi algılayan proprioseptörler ve golgi tendon organı gibi yapılar var. Merkezi sinir sisteminin bu yapılardan aldığı bilgilerle vücudu o harekete alıştırması ve MSS'de de bir adaptasyon gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun için de 1 ay kadar bir süre gerekebiliyor. Bu süreden önce zaten bağ dokuları da yeterince kuvvetlenemiyor.

Ben risk aldım kendimi sakatladım. Bundan sonra böyle bir hata yapmayacağımı tahmin ediyorum.

Başıma gelen olaydan bahsedeyim.
    Genelde evde şınav mekik tarzı antrenmanlar yaparım geçmi yıllarda vaktim oldukça da spor salonuna yazılıp salonda çalışırdım. Bu sene yine fırsatını bulup yazıldım salona. İlk gününde hafif dambıllarla biceps triceps omuz göğüs tüm kasları ısıttım. Sonra bench presse geçtim hafiften 3 tekrar çıkarabileceğim ağırlığa kadar yükselttim. Evdeki şınavdan olacak hiçbir zorluk yaşamadım. Salonda ilk güne göre gayet iyi de çalıştım. Sonra alt göğüs için en iyi hareketlerden biri olduğunu düşündüğüm paralel dipse geçtim. vücut ağırlığıyla başladım ilk set. Sonra 10 kg dambıl aldım ayağıma. Yine sorun yok. Ama yeterince zorlanmadığımı düşünerek 3. sette 20 kg aldım ayağıma. (işte en büyük hatayı burda yaptım.) 3 tekrar güzel gitti 4 tekrar artık yeter demeye başladı kaslarım ama 5 tekrar çıkarmaya kararlıydım. 5'e zorladım ve tam hareketin ortasında tahta çatırtısına benzer bir sesle beraber bacaklarımın arasına aldığım dambılı attım ve hareketi bitirdim.

Şu an 3. gündeyim günlük yaşantımı çok fazla etkileyecek bir sakatlık yok ama derin nefes aldığımda hafif bir ağrı oluyor. Zorlanmadan bi kaç tekrar şınav bile çekebiliyorum fakat üzerine gitmiyorum.

NSAI alıyorum sabah ve akşam onun dışında bir krem ya da başka bir şey uygulamıyorum. İlerlemeyi hafta hafta buraya yazmayı düşünüyorum.

7. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Uzun zamandır foruma girmiyordum.Tıp fakültesi 3. sınıfta idim sakatlandığımda :) Şu an tıp fakültesi bitti doğu görevi bitti.3 yıldır elime ağırlık almamıştım.Epeeeeycene bir yağlandım doğuda. Boy 1.74 kilo 85 olarak yaşadığım şehire geri döndüm(Spora giderkenki kilom 75-76 idi)

1-1.5 ay kadar oldu spora geri döneli.Valla merak edip 1-2 tekrar dips yaptım pek bir ağrım olmadı.Ama vücudum hala çok ham.Bu sizi yanıltmasın.

Ben spora 1 ay sonra dönebilmiştim.Dipsi yardımlı bir şekilde 3-4 ay sonra yapmaya başlamıştım.Ama sakatlanmamın üstünden 5 yıl geçmesine rağmen hala arada kendini hatırlatır.Hani ağrı gibi değilde ben buradayım diyor :)

Maddi durumun varsa fizik tedavi alabilirsin.Ha yoksa ağrı kesici kas gevşetici ve 1 ay kadar spordan uzak durman seni rahatlatıcaktır.

Çok geçmiş olsun.

antijen bunu beğendi.
  8. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Şu an yaralanmamın üzerinden bir süre geçti boş ağırlıklarla göğüs çalışıyorum. Hala dips'de zorlamıyorum zaten zorlamaya kalktığım anda ben burdayım diyor acı. Psikolojik olarak zor bi durum

İyileşmesini beklemekten başka çare yok maalesef. Normalde kütleme göre iyi sayılabilecek ağırlıkları kaldırırken boş barla çalışmak anlatılamaz bi duygu.

Yaralanmadan önce çok güçlüydüm fakat şu an göğüs kasları gücümün en az yarısını yitirmiş durumdayım. İyileşme sürecimin ne kadar süreceğini de tam olarak kestiremiyorum. En büyük zevklerimden birisi bilek güreşi yapmak. Gücü sırf hacimle alakalı sanan arkadaşlara bunun böyle olmadığını anlatmanın en kolay yollarından biri de bilek güreşi fakat artık bilek güreşi de yapmıyorum.

Ne yaparsanız yapın eklem bölgelerinizi ve göğüs kafesinizde bir bölgeyi sakatlamamaya çalışın. Çünkü sürekli hareket etmek zorunda olan bir bölge. Her nefes alış veriş bir harekete sebep oluyor ve bu da iyileşmesi için bir süre hareketsizlik gerektiren dokuların kolay kolay iyileşememesine sebep oluyor.

Şu an hala ağrılarım var ve gelişmemin önündeki tek engel bu.

parlaks bunu beğendi.
  9. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Uzun süreden sonra konuya denk geldim. Şu an çok iyiyim şükürler olsun ki. İyileşmiş durumdayım. Ne yaptığıma gelecek olursam ağrısız olan her şeyi yaptım ağrılı hiçbir şey yapmadım ve iyileşmeyi bekledim. Ara ara da hafif hafif denedim kendimi. Şunu öğrendim, her şeyden önce en önemlisi ISINMA ISINMA ISINMA.

10. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yıllar sonra tekrar sahalara ve foruma döndüm. Dips hareketini artık kendi ağırlığımla rahat bir şekilde yapabiliyorum. Belki merak eden olmuştur. Vücut kendini tamir ediyor. Sevgiler saygılar

11. KaanScaletta

KaanScaletta Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaşlar omuz çalışanlar çok uzun tutmasın antrenmanlarını benimde sol omzum gitti pazartesiye kadar düzelir inş

Sayfayı Paylaş