Dinlenme süresi ve Kisinin kendi vucudunu tanimasi ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Anaksagoras tarafından 5 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Anaksagoras

Anaksagoras Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaslar. Yaklasik 4 aydir calisiyorum. Basladigim günden beri bftr'yi takip ediyorum

Yas : 21
    Boy : 1.79-1.80
    Kilo 70 (Ayda 200-400 gr arasi kilo alarak devam ediyorum)
    Günlük 130-150 gr arasi protein almaya calisiyorum. 3-4 litre su
    Whey, Ton Baligi, Tavuk, Sut vs düzenli beslenmeye calisiyorum.

Uyguladigim program

Pazartesi
    -------------
    4 Gögüs hareketi - 3er setten
    3 Biceps Hareketi - 4'er setten

Sali
    -------------
    2 Omuz Hareketi - 4er set
    2 Sirt-Kanat Hareketi - 4er set
    3 Triceps Hareketi - 4er set

Carsamba
    ------------
    Dinlenme günü

Perşembe
    ------------
    Tekrar başa dönüyorum Pazartesi Ile Aynı

Cuma
    ------------
    Dinlenme Günü

Cumartesi
    -----------
    Sali günü ile ayni

Pazar
    -----------
    Dinlenme günü.

(Not : bacak sürekli calismiyorum 1-2 haftada bir squat vs)

Küçük bir hesap yapıyorum.
    Örneğin Pazartesi Gögüs çalıştım. Tekrar gögüsü perşembe günü çalışıyorum. Geçen süre, 72 saat
    Hep bu şekilde çalışıyordum bugune kadar. Yani kas gruplarını haftada 2 kez

Forumda biraz araştırma yaptım.
    Bazı arkadaşlar haftada 1 kez bazı arkadaşlar ise haftada 2 kez çalışıp verim alabildiklerini yazmışlar.
    Hatta Flexor bi yazisinda yeni baslayan arkadaslar haftada bir kez calismali (https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bir-kas-grubunu-haftada-kac-t1338p11.html?highlight=haftada+1+kez+g%F6%F0%FCs)

Baska bir yazisinda iki kez calismali demis (https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-nas-l-t8674.html?t=8674
    ) (Tabi iki yazi arasinda 1.5 sene kadar falan zaman var)

Acaba konuyu ben mi idrak edemedim.
    Ben de önümüzdeki ay haftada 1 kez çalışıp kendimi gözlemleyecektim acaba nasıl daha verimli çalışabilirim diye, ama yine de sormak istedim

Yukarida uyguladigim calisma programinda sizce yeterli sekilde dinlenme ayiriyor muyum kendime?
    Elbetteki her insanin genetigi vucut yapisi farkli oldugu icin beslenme ve calisma sistemlerinin gösterdigi etki farkli olacaktir bunun
    bilincindeyim.

Hangi beslenmenin, calisma, dinlenme sisteminin bana faydali olup olmayacagini da kendi vucudumu dinleyerek yapmam gerektigini de biliyorum.
    Fakat on bilgi olmasi icin sormak istedim.

Haftada yalniz 1 kez gogus, 1 kez omuz, 1 kez biceps triceps calisinca ne kadar sert calissam da sanki o hafta bir bosluk hissediyorum kendimde. Ornegin Pump forever bir yazisinda haftada tek gun gogus sert calismaya basladiktan sonra gogusten verim aldigini yazmisti. Fakat baska bir arkadas bunu uygulamak kasi cok yorar kas yıkımı fazla gerceklesir demisti. Demekki kisiden kisiye gore bazi kavramlar degisebiliyor.

Bu sporda kararliyim kesinlikle. Cunku yillardir yapmak istiyorum (17 yasindan beri) 1-2 hafta gidiyorum gerek aile gerek is vs gibi sebeplerden
    dolayi yapamiyorum. BU sene yani 3-4 ay once calismaya tekrar basladim. Ve yillardir icime ukte olan bu konuyu kafamda bitirmek icin ugrasiyorum.
    Hedefledigim bir olcu var ve o hedefe ulasmam icin onumde hic bir engel yok bence. Gerekli beslenme calisma sistemini uyguladiktan sonra.
    Genetik olarak da zaten gittigi yere kadar.

Ilk basladigimda durus bozuklugu vardi ben de En azindan bunu yoketmek icin sarfettigim caba bosa gitmedi. Durus bozuklugununun % 80'i gitti.

Basladigim gune oranla gelisme var vucudumda hissedebiliyorum.
    Aylik bilgi tutuyorum ne kadar gelismisim hangi bolgedeki gelisim fazla olmus.
    Cok cabuk gelisen bolge cok az calismama ragmen kanatlar.
    Normal gelisen bolge kollar, arkakollar

Gogusten hic verim alamadigim icin zaten bu konuyu acma gereksinimi duydum.
    Calisma programim sizce bana uygun mu? Gogus'u haftada 1 gun calisip sert calissam uygun olur mu?

Buna benzer sorunlari yasayip calisma sistemini degistirip kendini gozlemleyen arkadaslar tecrubelerini paylasirsa cok sevinirim.
    Forum'u arastirdim. Bir cok bilgi buldum aslinda Ama bazi bilgilere bakiyorum evet bu dogru diyorum fakat ikinci sayfada baska bir arkadasin
    soyledigine bakiyorum hoppala :) Baska bir sey..

Tabiki en iyisi kendimi gozlemlemem hangi programin bana uygun oldugunu bu sekilde bulmam.
    Tesekkurler iyi calismalar.

Edit : Bir de sunu farkettim arkadaslar forum bir derya. Cok bilgi var, arama yapmak nasil arama yapmak bu gibi seyleri bilmekten ziyade forumun kulturunu azicik kapip tecrube gerekiyor neyi nerede bulacagimiz konusunda. Belki bu konu daha once konusulmus olabilir. Net bir bilginin oldugu forum basligini da cevap olarak gonderebilirseniz cok sevinirim. Belki vardir belki gozumden kacmistir. Arama yapmak ve neyi nerede bulabilecegini bilmek gercekten cok zor bunu foruma yeni katilan arkadaslar sadece bilebilirler :)

Son düzenleme: 5 Temmuz 2009
  2. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    Dumbella gogus calismayi denedinmi daha az kilo ile yaparsin belki daha fazla verim alirsin ben ust gogusu dambilla yapmaya basladim iyi de geldi (dediklerim sadece deneme yanilma yontemine Dayanmaktadir)ayrica supplement kulanmiosan haftada 1kere yetr bence

Son düzenleme: 6 Temmuz 2009
  3. Anaksagoras

Anaksagoras Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Amino ve whey kullaniyorum. Kreatin de kullanmaya baslayacagim bir kac ay sonra.

4. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    7 Buçuk aydır vg. çalışıyorum.

son iki aydır haftada 6 gün çalışyorum ve günde sadece bir bölge çalıştırıyorum...

karın ant. haftada 3 kez.

piramit sistemde antrenmanlar yapıyordum, 12-10-10-8 tekrarlı seter uyguluyordum.

gelişme çok yavaştı, ayrıca göğüs konusunda genetik anlamda şanssız kişilerdenim, geliştiremiyorum...

beslenme konusunda çok titiz değildim. ama elimden geldiğince iyi olsun diye uğraşıyordum. aynı zamanda çalışıyor olmak işimi daha da zorlaştırıyordu. (öğretmenim)

okulların kapamnasıyla birlikte hem antrenman sistemimde hem de beslenme programımda değişiklikler yapmaya karar verdim...

1. Vücut geliştirmenin en önemli öğesinin beslenme olduğu kanısına vararak beslenme programımı yeniledim, supplementlerle birlikte günlük yaklaşık 200 gr. üzerinde protein almaya başladım.

2. çok tekrarlı setler yerine (12-10-8) daha ağır ve az tekrarlı setler uygulamaya başladım (8-7-6-5 tekrar)

3. antrenman süremi kısalttım, fazla oyalanmıyorum, sadece antrenmana odaklanıp başka şeylerle ilgilenmiyorum. (Max 45 dk.)

4. her bölgeyi haftada sadece 1 kez çalıştırıyorum (haftada 6 gün ant.)

5. günde en az 8-9 saat uyumaya dikkat ediyorum.

6. en son yaptığım göğüs antrenmanlarında barı tam kaldırış değil de yarım kaldırış yapmaya başladım. bugün 3. gün olmasına rağmen hala acı duyuyorum, ilk defa bu kadar çalıştığını hissettim. tavsiye ederim...

lafı fazla uzatmaya gerek yok, herkes vücudunu dinlemeli ve ona kulak vererek kendisi için en iyi olanı bulmaya çalışmalıdır.

3 haftada 1 kilo aldım.

ne mi yaptım? max ağırlık, minimum tekrar, iyi beslenme, iyi uyku...

iyi çalışmalar...

5. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    3 ay aralıksız body yaptım bir idman günü kaçırmadım 4. ayda salon değiştirdim protein whey+amino kullanmaya başladım beslenme+dinlenmeye dikkat ediyorum 3 ayda sağlayamadığım gelişmeyi 3 haftada başardım

Sayfayı Paylaş