Dikkatimi çeken bir konu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve _Fabregas_ tarafından 25 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar ben bu forumu uzun zamandır takip etmekteyim fakat dikkatimi bir konu çekti babam doktor benim ve meyvenin yararlarından uzun uzun bahseder Ama Beslenme listelerine baktıgımda ne yemekten sonra bir portakal elma vs. ne biliyim hiç göremedim bir götürüsümü var meyvenin Bodyciler açısından bende 2. ayımdayım bol bol muz portakal elma tüketiyorum bu konudaki bilgilerinizi paylaşırmısınız.

2. bir konuda Ben idmandan sonra yaklaşik bi 8-10 dk yol yürüyorum idmandan çıktığımda 1 lt sütü dikliyom kafaya Belki psikolojik açıdan bilemiycem ama kendimi daha dinç hissediyorum Süt(yağlı)

2. ay programı uyguluyorum Ölçülerim: Boy:1.78 Kilo:68 Süt konusunda özellikle düşüncelerinizi bekliyorum teşekürler.

2. dubtis

dubtis Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    İdman sonrası süt doğru bir tercih değil nedeni ise geç sindirilmesi idmandan sonra yükselen kortizolu düşürmek için basit şeker almalısın. Ondan sonra başta yumurta akı olmak üzere tavuk kırmızı et gibi protein kaynaklarına yönelebilirsin.

3. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Basit şeker derken biraz açarmısınız?

4. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    431
    Ödül Puanları:
    0
    meyve sebze tabiki önemli vitamin ve nineral ihtiyaçalarımızı karşılarlar antioksidan hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlar. hasta bi insan spor yapamaz..

spordan sonra meyve yiyebilirsin mesela hem fruktoz sayesinde kan şekerin düzene girer hemde vücut kaybettiği minarellerin bir bölümünü kazanmış olur.. yanlız şöyle bişey var fruktoz kana çok çabuk karışmaz ve yiyeceğin meyve iştahını kesebilir (antreman sonrasıdaki öğün çok önemlidir) bu yüzden şeker oranı daha yüksek olan yüzde yüz meyvesuyunu tercih edersen daha iyi olur..

sütü gece yatarken iç kana geç karışan casein proteini vücudunu gece boyunca besler..

_Fabregas_ bunu beğendi.
  5. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    burda bir yanlışlık var dediğiniz gibi fruktoz kana daha geç karışır ve şekeri daha yavaş yukarı çeker bu yüzden antreman sonrası glikoz oranı yüksek içecekler tercih edilmeli. Ancak %100 meyve suyu doğala yakındır ve fruktoz oranı yüksektir o yüzden tercih edilmemeli antreman sonrası.%100 olmayan normal meyve suyu idealdir.Çünkü glikoz oranı daha yüksektir.Meyve oranı yükseldikçe yani içicek saflaştıkça fruktoz oranı artar.

Gecede süt içilmesinin Gh(büyüme hormonu) üzerine olumsuz etkisi var diye okumuştum.Başka casein tarzı protein seçilebilir.

Normal zamandada süt içiceksen bence yarım yağlı yada light tüketirsen daha iyi olur.Çünkü oranlara baktığımda yanlış hatırlamıyosam light sütteki kalsiyum oranı vs daha fazlayken yani yararlı olanlar ; yağ oranı daha düşüktür.

Son düzenleme: 27 Nisan 2009
    fitnessist bunu beğendi.
  6. semto_lopez

semto_lopez Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    forumda muzlu tarifler mevcut bayaa, yok deil yani

7. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    639
    Ödül Puanları:
    0
    Meyve suyu konusunda katılıyorum, yanlız süt-kalsiyum bağlamında bir yanlışlık var.

Bunu birçok kez yazdım.

Bir yiyeceğin-içeceğin içindeki kalsiyumun emilebilmesi için kalsiyum-fosfor oranı 2:1 olmalıdır.

Anne sütünde bu oran tam olarak 2:1 dir.

İnek sütünde ise 1,25:1' dir bu oran.

Böyle olunca kalsiyumun büyük kısmı atılıyor, hatta hepsi de olabilir. (Bu konuda kaynaklar açık birşey yazmamış)

O yüzden kalsiyum ihtiyacını süt ürünlerinden karşılamak istiyorsanız en azından keçilerden elde edilen süt ürünlerini tercih edin.

Çünkü keçi sütü anne sütüne en yakın süttür.

...ve tabiki sebzeleri kullanın. Lahana, brokoli vs...

İnternette bu dediğim konuyu biraz araştırırsanız bununla ilgili makaleler bulabilirsiniz.

Malebolgia ve deep_fly bunu beğendi.
  8. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    sleepy mesajımı sanırım yanlış anladın.Ben sadece yağlı süt ile light süt arasında bir karşılaştırma yaptım.Light sütün içindeki kalsiyum oranı yağlı süte göre daha fazla dedim.Yani kalsiyum emilmesi veya kalsiyumun sütten karşılanması ile ilgili bir şey söylemedim.

sleepy bunu beğendi.
  9. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    431
    Ödül Puanları:
    0
    "yüzde yüz" diye geçen meyve suyunun içerisinde yüzde yüz meyve konsantresi var. diğer meyve nektarı olarak geçen meyve sularında meyve konsantresi oranı %10 - %30 civarı. bu yüzden yüzde yüz tüketmesini önerdim bu yüzde yüz meyve suyunu üzüm suyu olarak alırsa eğer kana karışma hızı basit şekere göre bile daha hızlı olacaktır çünkü içerisinde dekstroz var.

aslına bakarsanız idman sonrası içilebilecek en mantıklı şey yüzde yüz üzüm suyudur.

sütün gece yatarken growtha olumsuz etkisi olduğunu ben de okumuştum ama nekadar etkilediği hakkında bir bilgi yoktu hormon dengeleri çok hassas, pet şişeden su içmenin bile ostrojeni tetiklediği söykleniyor ona bakarsanız.. proteinsiz kalıp yıkıma gitmekten iyidir diye düşünüyorum. ha içinize kuşku düşecekse eğer yağsız yoğurt ta iyi bir tercih olabilir.. sütüde sabah kahvaltıda içersiniz.

10. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    639
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğim aslında biraz dolaylı oldu benim.

Yani light ile yağlı arasında kalsiyum açısından tek fark kağıt üzerinde.

Fazla kalsiyum içerse de bir yararı yok.

O mânâda yazdım.

11. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    234
    Ödül Puanları:
    0
    1lt sütü bir defada içmek çok zararlı bir durum. Bu kalsiyumun böbreklerde birikmesine ve taşlaşmasına yol açar. Bu da böbrek taşı demektir. Sleepy arkadaşımızın açıklmasıyla örtüşen bir durum. Bu yüzden bir kerede en fazla yarım lt süt içmeliyiz.

Meyvelerin vücutgeliştirmede büyük bir yeri yok. Vücut geliştirmeci önce kaliteli proteinleri ve ardından karbonhidratları(...) almalıdır. Bunlar meyvelerde yok. Her insan için vitamin ve mineral gereklidir, bunun için de meyve tüketmek çok makul bir seçenektir. Meyve için protein programında bir yer olmasına gerek yok, canı çeken her bodyci meyve yemekten çekinmez.

Sayfayı Paylaş