Dikkat Protein ve Amino acid kullanımının zararı!!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve N-aim tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    3hafta kullanmayla o iş olmaz altında başka ve geçmişte yatan nednler vardır yoksa prof olanlar ölmeliydi o kadar ster sonra

2. serialblood

serialblood Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar
    bir örnek vericem bizim burada bir ihtiyar var 92 yasında su an günde bir paket sigara içer ve sapasağlam ama etrafta duyuyoruz adam sağlıklı yaşar akciger kanseri olmustur.

Malesef bazı şeyler kader kalıtsallık v.s.

Bende spora baslamadan hiçbirşey yapmadan önce taş düşürdüm kum döktüm Çok agrım oldu. Ama ailemde tüm kardeşlerim döktü bu benim kaderim Suplemen su an kullanıyorum ama korkarak belkide bu 1 kg bitsin hiç kullanmayacağımda.

Protein tozunu böbrek tasına etkisi varmıdır Bazı insanlarda vardır bazı insanlarda yoktur. Eğer vucudu böbrek tası yapmaya elverişli ise zaten ister istemez taş olusuyor (örnek ben) Taş oluşmuyorsa sağam calısan böbreklerivarsa zaten oluşmaz

3. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba,

Aman dikkat arkadaşlar. Sigara konusunda bir yanlış anlama olmasın.
    92 yaşında olupta içiyorsa sağlıklı demek yanlış tespit rastlantı olur...
    ne zaman içmeye başlamış belki arada uzun süre bırakmıştır..tekrar başlamıştır...
    veya dumanı içine çekmiyordur...
    2x2 = 4 tür...kaçış yok...

Böbrekte taş oluşumu genetiktir...
    Taş oluşumu çok su içmekten kaynaklanıyor..özellikle yazın bol su içildiği için...
    Suyun içindeki element olarak Kalsyum, Magnezyum gibi minerallerin olmasından...
    Hapların yapısında talk konuluyor. Etkin madde miktarı %10 civarıdır diye hatırlıyorum..

görüşmek üzere

4. mordow

mordow Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Bazı arkdaşlar burda protein tozlarının dogallıgından bahsetmiş.Daha dogruus dogal oldugu için bi sorun olmıcagını vurgulamış.Bunun dogallıkla alakası yok.Eger sen fazla miktarda protein karbonhidrat vs.. alırsan gunde ters tepki yapar.Fazla protein karacigeri yorar fonksiyon fozukluguna yol açar veya karaciger yaglanması yapar.

Diger bir konu Su içme konusu.

Su öyle basit bir olay degil.Eger sen belli supplemtlerle veya başka bişeyden dolayı böbreklerin sorunluysa fazla su seni çok daha kötu duruma sokar.Şöyleki böbreklerinde herhangi bir sorun varsa içdigin suyu dışarıya atamayabilir buda vucudunda ödeme sebeb olur.

+Gunda 3-4 litreden fazla su ne kdr saglam olursan ol tansiyonda bozukluklara sebeb olabilir.
    Herşey kıvamında guzel...Herşeyin fazlası zarardır

5. hailstorm

hailstorm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    protein tozu ile böbrek taşlarının alakası yoktur, genelde genetik sebeplerle oluşmakla beraber, böbreklerdeki mineral birikimindende oluşabilir(ürik asit, kalsiyum oxalate"Ca (COO)2."), genelde 30-40 yaş arasında cogunlukla erkeklerde oluşur, hemen hemen her bünye böbrek taşı üretir fakat ürin(idrar yolu) ile bu ufak parçalar vücuttan atılır , atılamayan böbrek taşları giderek büyüyerek halk tabiriyle "böbrek taşı düşürme" sendromunu yaşatır. engellemenin en güzel yolu bol sıvı alımı, tuz alımı azaltılması kahve çay tüketimi azaltılması , egzersiz yapmak ve lifli besinler tüketmektir, ayriyetten limonun böbrek taşını önlediğini söyleyen doktorlarda var.bu arada bira içmek taş düşürürken tamamen yalnış bi tedavi yöntemidir, çünkü alkollü içecekler böbreklerde tahribatı arttırır, bunun yerine bol su içilmesi en doğrusu..
    sonuc olarak protein tozu kullanımı 3 hafta gibi kısa bi sürede böbrek taşı üretmez, zaten böbreklerinde oluşmuş olan taşın üretra kanalıyla atılım sırasında takılması yada kanalları tıkaması sebebiyle bu 3haftalık protein kullanım zamanına rastlamış.

6. kzlyarasa

kzlyarasa Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara ~
    Usta ilk makalenin yeni verdiğin linkin son paragrafında (hepsini okudum güzel yazılmış) son cümlesi "standard supplements are not absorbed well by your body" dikkatimi çekti..

Ben burda yazılanların çoğunu okudum çıkardığım sonuç şu ki : Fazladan ve kontrolsüzce alınan kalsiyum, demir, vitamin D ve bazı suppl.ler böbreği olumsuz etkiliyor. Çözüm ise bol su en başta, limon suyu, kalsiyumun fazlasından kaçınmak, suppl. belli kontrollerden sonra ve ölçülü kullanmak, düzenli beslenip her şeyi suppl.ten beklememek, vs..

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Kasım 2013
  7. kemalist36

kemalist36 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    beyler bnde spora başladım 3 hafta oldu 1 ayı tamamlasın aminoasit almayı düşünüyorum acemilğime verin bir sorum olacak aminoasit saç döker mi lütfen cevaplayın :(

8. tantalos

tantalos Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    makine mühendisi öğrencisi
    Yer:
    İstanbul-Tekirdağ
    Belki okuyan yardım arayan birileri olur diye yazayım böbrek taşı için eşkina taşı bulsunlar, doğal yoldan böbrek taşını düşürmeyi denesinler,koca karı ilacı vs değildir yararını gören çokça insan vardır.

9. aliiii

aliiii Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dün ilkj defa 2 ölçek protein tozunu anteremandan 1 saat önce ve hemen sonra tükettim,2 ölçek creatini aynı şeklide tükettim,gün içinde bi sıkıntı yoktu akşam saatlerine doğru böbreklerim yerinden çıkacakmış gibi ağrmaya başladı,bu normalmidir?

10. teamst

teamst Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Az su içersen, değil protein tozu nescafe içsen taş olur. Bol su bol su bol su.Geçmiş olsun.

Son düzenleme: 11 Mart 2012
  11. snowman

snowman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben vucut geliştirmeye yeni başladım. Amacım nispeten sağlıklı bir birey olarak bir miktar kas gelişimi yapmak ve yağlarımdan kurtularak abartı olmayacak şekilde düzenli bir şekle kavuşmak. Maalesef Türkiye'de ki birçok link ve forumda protein tozlarının etkisi zararları ve yararları ile ilgili bireysel sıkıntıların aktarılmasından öte bir bilşgiye rastlayamayınca soluğu yabancı sitelerde ve bizzat bu işle ugraşmış fizyoterapist ve mikrobiyolog kişilerin safalarını inceledim.
    Şu anda hepimizin bildiği belkide bilmediği bodybuilding.com adlı site de birçok şey kullanımı, dozları ve bilimsel açıklamaları ile anlatılmaktadır. Hatta sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için uygulanacak programların ne olması gerektiği ve ne kadar supplement alınması gerektiği ile ilgilide bir çok bilgi mevcut. Bunların birçoğunu okudum ve yapmak istediğim hedefim ile bağdaştırmaya çalıştım.
    Öncelikle ağırlık kaldırmak ve bunu ortalama 1-1,5 saatlk bir süre boyunca tekrarlamak inanlmaz yorucu ve kas liflerini yıpratıcı birşey. Bu noktada Whey protein tozundan başka bir alternatifiniz yok. İstediğiniz kadar süt için yumurta akı yiyin 30 ila 45 dakika içinde o proteini kaslarınıza yollamadığınız anda emeğinizin büyük bir miktarını boşa harcamış olursunuz. Bu noktada diğer arkadaşiların vurguladığı şekilde doz önemlidir.
    İşte bu noktada kişilerin şikayetlerini dinlemek ve tekil böbrek sorunlarını öne çıkarmak bilimsel hiçbir değer katmaz. Çünkü insan bünyesi çok farklı maddelere çok farklı etkiler gösterebilir. Bal alerjisine sahip biri %100 doğal bir besin olan bal ı yediği anda ölebilir.
    Bu noktada yapılacak olan genelin ne yaptığı ve etkilerinin neler olduğunu gözlemlemektedir.
    Bu noktada en güvenebileğim kaynaklardan birisi Dr. Jim Stoppani oldu. Neden derseniz kısaca kendisi
    "
    Jim Stoppani holds a doctorate in exercise physiology with a minor in biochemistry from the University of Connecticut. Soon after graduation, he served as a postdoctoral research fellow in the prestigious John B. Pierce Laboratory and Department of Cellular and Molecular Physiology at Yale University School of Medicine. This is the time when Jim started to investigate the effects of diet and exercise on gene regulation in muscle tissue. Following his research, he was given the “Gatorade Beginning Investigator in Exercise Science” Award in 2002 by the American Physiological Society."
    ki Yale School of Medicine konusunda(moleküler fzyoloji) dünyadaki en sağlam bölümlerden birisidir.
    Bu adam programında Creatin ve Whey Protein i önermiş ve dozlarıda açıkça belirtmiştir.
    Kullanımı gayet basittir.
    Sabah kalkıldığında bir ölçek ve antreman yoksa off.
    Antremant var ise antremandan 30-45 dakika önce 1 ölçek whey ile 2-2,5 gr creatin(çay kaşığının yarısı) antremandan sonra 1 ölçek whey ile 2-2,5gr creatin i high glycemine carb ile alınması ve insulin hormonunun antremandan sonra pick değere ulkaşması ile proteinin kaslara nufüs edilmesini sağlamasıdır.
    Off günlerde 4 ölçek protein almak amino asit kullanmak hele ON whey protein kullanıyorsanız ilave BCAA almak sadece vucudu yorar. Normal sartlarda yaptığınız antremanın hakkını vermek için alınması gereken BCAA miktarı 5gr civarındadır. Aldığınız protein tozunda genelde Optimum kullanıldığı için söylüyorum, bu zaten bulunmaktadır. Ayrıca hiçbir pre workout ürünü normal seviyede vucut geliştiren biri için uygun değildir. Çünkü bu tarz ürünler kan damarlarını genişlettiği için gerekli olan antreman yapılmaz ise ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.
    Bol su içmek ve antreman esnasında özellikle 1 lt nin altınad su içmemek önemlidir. Proteinin yeterli alınması kaslara nufus edilmesi ve yeteli miktarda su ile atılması en önemli döngüdür. Normal öğünün aksatılmaması ve cardio ile terin atılıp ilave suyun tamamlanması da vucutaki toksisiteyi azaltmak adına faydalı olacaktır. Amerikada bu tarz adamlar konusunda doktorasını yapmış adamlar bu tarz supplementleri öneriyor ve minimum dozlarda kullanılmsın destekliyorlar ise bunun bir zehir yada sağlıksızlık konusuyla bağdaştırılması saçmalıktan öteye geçemez. Whey protein kullamından dolayı ölen yada ciddi hasta olan hiç bir bulguya rastlanmadığı gibi USA gibi insan hayatının en üst seviyede olduğu yerlerde kendi insanlarına bu ürünlerin kullanımı öneriliyor ise emin olun sizinde kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır. Dozunda ve gerekli miktarlarda kullanmak kaydıyla elbette.
    İncelemek isteyenler bodybuilding.com a gidip Jim Stoppani yazarak inceleme yapabilirler ve bu konular hakkında ciddi bilinç seviyesine ulaşabilirler.

GreenStreet bunu beğendi.
  12. DenizKendigelen

DenizKendigelen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Deniz
    Yer:
    istanbul
    .

Kardeşim benide korkuttun şimdi,günde 2 litre en az sıvı alımına dikkat etmelisin nasıl ki bir kas için amino asit ve protein e ihtiyaç varsa böbrek için ve diğer organlar için suya ihtiyaç vardır senin adına gerçekten üzgünüm geçmiş olsun...

Sayfayı Paylaş