Dikkat Protein ve Amino acid kullanımının zararı!!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve N-aim tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bunu bir bilim adamı olarak söylüyoruz ya. hiçbir şekilde bununla bir alakası yok diyoruz. Şimdi siz , doktora inanmıyorsunuz , bilim insanlarına inanmıyorsunuz. Bizim ne çıkarımız var ? Optimum'un hisse ortağımıyım ben ithalatçısımıyım ? Yarım saat anlattım ama yine anlatayım bıkmadan usanmadan.

Whey Proteini , peynir altı suyu peptidlerinden oluşur. Yani "DOĞAL YOLLARLA" açığa çıkar. Sizin elinizdeki toz haline gelmesi için geçen işlemler , bunun filtrasyonu (yağdan ve karbonhidratlardan ayrıştırılması gibi) fiziksel metodlarla yapılır. "KİMYASAL YOLLAR KULLANILMAZ". Whey protein tozları tamamen doğal elde yollarıyla elde edilir. Tek doğal olmayan kısmı belki tadlandırma kısmıdır. Aroma için çeşitli organik bileşiklerden yararlanılır. Aspartam içermemesine dikkat edilmelidir. böbrek taşına sebep olması imkan dahilinde değildir. çünkü tamamiyle sindirilebilir yapılardan oluşur. Midede sindirilir. istiyorsanız sindirim aşamalarınıda bir bir anlatayım rahat edecekseniz tripsinojenin aktifleşmesinden bahsederek yada pepsinojenin ? daha ne yapalım anlamıyorum ki. biz anlatıyoruz inanmıyorsunuz Seda Sayan anlatsa inanırsınız. gülüyorum sadece.

Jundar ve slymnasye bunu beğendi.
  2. Jundar

Jundar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Müzisyen , Öğrenci ( Hacettepe Üniversitesi Güzel
    Yer:
    Ankara
    Tamam sinirlenmeyin , alıcam kullanıcam : )
    Teşekkürler.

3. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Kalsiyum ve demir fazlalığı vücutta böbrek taşı yapar. Engellemek için fazlaca su içmek gerekmektedir. Bunu nasıl engelleyeceğimizle ilgili birkaç yazı buldum. Yazıda su ile limon suyunu karıştırıp içmenin böbrek taşını engelleyici etkisinin olduğunu belirtiyor. Bazıları ise Limon suyuyla zeytinyağını içmenin dahada faydalı olduğunu belirtmiş. Denemekte fayda var derim ki fazlaca süt tüketen sporcularız.

http://www.compleatmother.com/womens-health/kidney/kidney-stone.shtml

Ayrıca üriner sistem seviyesi yüksek çıkanlara da cranberry (sanırım kızılcık) konsantresi öneriliyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cranberry

zumruduanka ve residente_calle bunu beğendi.
  4. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Protein tozu ile ilgili çok başlık var, göz atarsan korkun kaybolur emin ol.

Protein tozunu antrenmandan sonrası alman, sana maksimum verimi saglayacaktır.

Antrenman için enerjiyi, antrenmandan 1-1bucuk saat kadar öncesinde karbonhidrat alarak saglayabilirsin, ayrıca antrenman sırasında enerji içeceği tüketmenin de faydalı olabileceğini belirten mesajlar okumuştum.

5. Jundar

Jundar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Ankara
    Antrenmandan önce yiyecek bir şey bulamıyorum okulda olduğum için , sıkıntı biraz orda aslında.Ben o eksiği kapatmak için istiyordum Protein Tozunu.

Karbonhidrat olarak ne götürebilirim yanımda , taşımaya uygun olan bir besin varmı , okulda iken tüketebileceğim , karbonhidrat eksiği için.

Antrenmandan sonra yeterli besini alıyorum çünkü.

6. boozey_34

boozey_34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    protein tozlarının 2 yıl ve üstü kullanımlarda böbrekte birikme yaptıgını duydum arkadaslar,ama bana kalırsa naim protein tozu kullanarak 3 haftada taş falan oluşmaz kardeşim bu işin öncesi vardır muhtemelen..ben sunu önerebilrim kilonuzu 30 a bölün çıkan sonuc minumum su ihtiyacınız eger body bulding ile ugrasıyorsanız bu miktar daha fazla olmalı..mesela ben 1 gün içinde 1,5 litreye yakın su ve antrenman içinde en az 1,5 litre daha su ve protein tozunu almak içinde 1 litre süt içiorum aldıgım sıvı günde neredeyse 4 litreyi geçio böylelikle bu tarz şikayetlerinde önüne gecebilirsiniz..saygılar

7. Hasang

Hasang Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    protein tozlarının bb'de ilk aylarda kullanılmasının bir sakıncası var mıdır? özellikle 2 ay gibi bi süre sonrasında yani belli bir ilerleme kaydettikten sonra.

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ek besin takviyesi ilk altı ayda yapmadım.

Cunku vücudumuz belli bir seviyeye gelmeden evvel vücut proteinin fazlalığını kullanamaz. Bu sebeple parayı çöpe atmış oluruz.

Buda ortalama 6-9 ay olabilir.

deathlifter ve Hasang bunu beğendi.
  9. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Ben de günde yaklaşık 2.5 litre su içiyorum, 1 litreye yakın da yağsız süt.
    Suyu 3 litreye çıkarmam gerekecek sanırım, whey + amino takviyesi alıyorum çünkü.

Tabii ki patates, haşlanmış patates.
    Antrenmandan 45 dakika önce alırsan çok faydalı olur.

10. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    ARKADAŞLAR BENCE BİRAZ GEREKSİZ SORULAR SORUYOR VE GEREKSİZ MEVZULARI TARŞIYORSUNUZ GİBİME GELİYOR.

Bir ürünü kullanıyorsanız ve bunlar hormon yada hormonlu ürünler , kimyasal madde içeren ürünler , içerisinde zehir ve toksik atık içeren maddeler (eroin , kokain, extasy gibi uyuşturucular) se eğer ozaman bir problem yada sorun arayabilirsiniz.

Tabi birde normal yollardan aldığımız tüm gıdaların bilhassa sebzelerin iyi yıkanmaması sonucunda böbreklerde taş olma riski artar , tabi bunun genetik yanı da var.

amino asit ve protein tozu gibi maddelerin bir kullanım standardı vardır ve bunlar ürünün üzerinde yazar ve anlaması da gerçekten kolaydır. bunun üzerine şöylemi yapsam böylemi yapsam diye işi didikledikçe ne kullandığınız üründen fayda alabilir ne de ürünün gerçekten ne işe yaradığını anlayabilirsiniz.

amino ve protein kullanımına gelince ben de kullanıyorum ve en ufak bir yan etkisini görmedim. tabi şöyle bir detayı atlamamak lazım : eğer bünyenizde kalıtsal veya kronik bir sorun varsa mesela hepatit b yada böbrek yetmezliği daha farklı karaciğer sorunları mide sorunları vs vs .. bunlardan biri yada birkaçı varsa belki bir problem yaratabilir ki bunuda normal bir insan belli bir kullanımdan sonra anlar ve kullanmayı keser diye düşünüyorum.

çalışmaya başladığınız ilk üç ay hayvansal ve doğal olan proteinleri tercih edebilirsiniz. mesela ben kendimden örnek vereyim ;

antremana gitmeden iki saat önce et tavuk yada köfte tarzı hayvansal protein alıyordum ilk başlarda antreman sonrası hemen 1 lt süt ve en geç 1 1,5 saat için gene hayvansal protein içeren sağlam bir menü ve tabi vitamin mineral alımına da dikkat etmeniz gerekli.

magnezyum çinko ve diğen vitaminlerden kullanabilirsiniz. solgar olabilir araştırın artık aminolarla birlikte b6 v c vitamini öneriliyor ki ben bir ay öncesine kadar neler kullandığımı tam olarak yazayım size son bir aydır antreman yapamıyorum göğüsümde birproblem var

antreman 1 saat öncesi 6 tablet amino 6000 ve birbuçuk porsyon protein antremandan sonra da gene 6 tablet amino 6000 ve 2 porsyon protein. artı her akşam akşam yemeğinden 2 saat sonra bir büyük bardak taze sıkılmış greyfurt portakal mandalina ve limon ayrıca içerisine yaklaşık 500 mg magnezyum ve solgar çinko tablet.

tabi benim kilo problemim yok bunu da dipnot olarak yazayım.

11. teranova26

teranova26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    17 yaşındayım sicce optimum whey kullanmamın bi zararı olurmu??

12. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

bence 17 yaşında isen eğer ağırlıkları çok çok hafif kaldırman gerekli diye düşünüyorum. kemik gelişimini baskılayıp boy uzamanı yavaşlatabilir.

13. xOrhanx

xOrhanx Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Apikobal ve aktibol.1 doz da olsa kullandıgım steroid böbreklerime ve karacigerime baskı yapmıstı bu ilaclarla gercekten rahatladım.Fazla protein tuketirken de yararını gördüm tabi en mantıklısı yine de doktor tavsiyesidir.

14. Andr0

Andr0 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bence periyodik olarak kontrole girilmeli , doğalda yapsanız bu gerekli bence hem bazı şeyleri erkenden göre bilmek, hemde kendinizi rahatlatmak için gerekli. Ben daha 2 hafta önce böbrek testi yaptırdım kan , idrar , ve ultrason herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bende kendimi rahatlatmış oldum. Bana bunun toplam maliyeti 65 TL .Bu sporu yaptığım sürece 6 ayda bir yaptırmayı düşünüyorum. En kısa zamandada Kaciğer testi yaptırmayı düşünüyorum.

15. illegal.666

illegal.666 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

katılıyorum sölediklerine delinin biri kuyuya bi taş atıyo çıkar çıkarabilirsenhyper_

16. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Bende suplement konusunda baya bi arastirma yaptim, beslenme uzmanlariyla konustum. Kullanan arkadaslarla konustum, hala karar verme asamasindayim alsammi diye. yaklasik 4 yildir aralikli olarak bu sporla ugrastim, bi ara beslenmeme cok dikkat ettim. Dogal yollardan cok iyi protein aldim gorenler toz kullanmadigima inanmiyordu. ben 90 kiloyum yaklasik gunde 150-200 gram arasi protein almam lazim, bunu dogal yollardan saglamak icin cok saglam yemek yemek gerekiyor. Bu durumda simdi 20li yaslarda cok buyuk problem yaratmiyor, ama beslenme uzmani arkadaslarimin dedigi bu sekilde yemek yemenin karacigeri yoracagi yonunde cok erken yag bagliyacagini soyluyorlar karacigerin. Bende birkac sene oncesine kadar cok karsiydim toz kullanimina fakat su anda ciddi sekilde dusunuyorum ve arastirmalar icersindeyim zararlari konusunda. Ama gorunen o ki dogal yollardan bu proteini saglamak daha zararli.

17. PTgm

PTgm Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Tecrübelerimi paylaşmak isterim arkadaşlar.

Boy 1.73
    Kilo 72

2 aydır güvenilir bir markanın Protein tozunu ve amino 2200 kullanmaya başladım ana distrübütorunden aldım kaçak değil.MARKA VERMİYORUM.
    Kullanım şeklim aşağıdadır.

Antreman öncesi 3 amino acid pill
    Antreman sonrası 1 ölçek protein tozu ve 4 amino acid pill . (SU ile)

Geri kalan bütün protein ihtiyacımı doğal olarak karşıladım.
    Kilo hesabı 1x1 = 70 gr.

Ağırlıklı tavuk,balık,kırmızı et.
    Ve geri kalan olması gereken herşey b complex vitaminler,magnezyum,kuruyemiş,yulaf ezmesi,buğday ezmesi bla bla.

GÜNDE 2-3 LİTRE SU.....

Askerliğimi P.komando asteğmen olarak yaptım 1 kere revire çıkmadım kronik hiç bir hastalığım yok 7 düvel soy ağacımdan kronik hastalığı olan yok en son ne zaman grip oldum onuda hatırlamıyorum.

Netice sol böbrek üriterde 6mm taş.
    Sağ böbrekte 4mm taş.
    Taşa bağlı böbrek komplikasyonları bla bla..
    Taşın cinsi ÜRİK ASİT TAŞI.
    Ürik asit = protein yıkımı sonucu olusan artık madde.

Ve şu an devam eden 1haftalık iş gücümü elimden alan kariyerimi tehlikeye atan hayatınızda hayal edemeyeceğiniz o sancılar ki inanın kas kütleniz o sancıları durdurmuyor..

Şunu HEPİMİZ kabul edelim supplement ler METABOLİZMA üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.BUGUN ÇIKMAZSA YARIN ÇIKACAKTIR.
    Ben yedim yuttum yaşıyorum aslan gibiyim diyen bütün arkadaşlara SAĞLIKLI BİR YAŞAM dilerim.

VUCUT GELİŞTİRMEYE DEVAM SUPPLEMENT'E DUR diyorum kendi adıma.
    Herkes kendi seçimini yapmakta özgürdür.

2 aydır takip ettiğim ve güzel bilgiler edindiğim bu siteye ve bu spora gönül vermiş bütün arkadaşlara bu deneyimimi paylaşmayı borç biliyorum.Eğer yazdıklarım moralinizi bozduysa üzgünüm.

Saygılar.,

zHeMpa, Salash ve kerem52 bunu beğendi.
  18. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    hemen supplemente bağlamak yanlış siz x1 oranında gitmişsiniz burada yıllardır x2 x2.5 gidenler var sizin birçok katınız whey ve amino alan var. supplementler çok masum demiyorum ama direk buna bağlamak yanlış başka bir nedeni de olabilir. 7 tane amino ve 1 ölçek whey ile 2 ayda taş oluyorsa ayvayı yedik demektir.

19. pac89

pac89 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Eğer mr.olympıa hedefiniz yoksa katkı maddelerinden hiçbirini kullanmayın.Zaten iyi bir besleme programıyla gerekli proteini vücudunuzu yormadan sağlarsınız.Her antremandan sonra tavuk yerim.Bence tavuk gelişimde en etkili nimet.Ben 3.5 senedir bu sporu yapıyorum.şu an 87 kg geliyorum.Ne supplement kullandım ne de diğer bir katkı maddesi.Bence bu sporu yapacak kişinin tek hedefi kas yığını olmak yerine yaşlandığında yıpranmamak olmalıdır.Tabi ki supplement kulllanarak daha hızlı yol alırsınız fakat o kimyasal kesildiğinde hızınız da kesilir.

20. Jundar

Jundar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Ankara
    Supplementlere kimyasal demenin çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

Kimyasal olduğunu içeriğiyle ilgili bilgi vererek kanıtlarmısınız lütfen , şu madde şudur , kimyasaldır şeklinde,kaynak göstererek.

Sayfayı Paylaş