Dihidrotestesteron (DHT) vücut üzerindeki etkisi ve sorularım

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mondas tarafından 2 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mondas

mondas Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Erkeklerde testosteron hormonu dihidrotestesteron'a (DHT) dönüşerek saç dipleri ve prostatta olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Genetik olarak yatkın olan kişilerde saç dökülmeleri DHT baskısı ile beslenemeyen saç köklerinden doğmaktadır.

Araştırmalarım sonucunda finasterid etken maddeli ilaç ile dökülmeleri engelleyebilirz ve ölmemiş saç köklerini canlandırabiliriz. Ancak bunun yan etkileri olduğunu okudum 5 yıl boyunca yapılan deneylerde . 5mg fiansterid günlük kullanım sonucunda %1,8 cinsel işlev bozuklukları olduğunu okudum. Saç için 1mg kullanım yeterli ve yan etkileri de yine benzer durumda.

1-5 mg DHT baskılayıcı bu finasterid maddesi kullanımının vücutta testesteron oranını %15 oranında artırığı da aynı araştırmada yazıyor. Ve bununla birlikte yine DHT baskıladığımız için ostrojen hormonunun da pasifize edilme oranı düşeceğinden bir miktar ostrojen seviyemizin de yükseleceği aynı araştırmada yazmakta.

Benim merak ettiğim ve sizlere sormak istediğim de bu durumla ilgili;

Testesteron DHT olmadan kas gelişiminde etkili midir? DHT baskılayıcı kullandığımızda %15 artan testesteron seviyesi kas gelişiminde olumlu etkili olacak mıdır? yoksa DHT seviyesi düştüğünden bu faydasız bir artış mıdır?
    ostrojen seviyesinin de az miktar yükselmesi yine bu kas gelişiminde olumlu veya olumsuz etkisi var mıdır?

Saçlarımda henüz pek bir sorun olmamasına rağmen , ailede erkek tipi saç dökülmesi görüldüğünden saç güçlendirmek adına DHT baskılayıcı finasterid kullanmayı düşünüyorum, belki oranı 0,5mg tutabilirim. Ama nihai kararımı vermedim. Öncesinde merak ettiğim sorulara cevap arıyorum bilgisi olan ve paylaşanlara şimdiden teşekkür ederim.

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Cumartesi günü doktra gittim ve saçlarımın zayıfladığını falan söyledim. Dayım ve amcamda olduğunu da söyleyince genetik yatkınlığın var dedi ve senin yukarda anlattıklarını anlattı. Bunun içinde bir ilaç verdi kullanmam için saç diplerinde testesteronun dönüşümünü bloke ediyormuş. Bende kullanmaya başladım. Testesteron için bir artış söz konusumu bilemem ama yaşım daha 18 ve erken yaşta kel kalmak istemiyorum. Kesinlikle doktor verirse kullanın yoksa tavsiye etmiyorum. Ayrıca bunu spor sonrası alınmasını öneririm, nede olsa testesteron seviyesi bayaa bir artışa geçiyor.
    Sonuçta doktor kullan demiyorsa kullanma. Bendeki ilacın prospektüsünde yan etki olarak senin anlattıklarından bahsediyor ve %1 bile olsa buna deymez. Ayrıca bayaa da pahalı bir ilaç ve sağlık karnesiyle de alamıyorsun. Onun yerine Hmb veya Zma almanı tavsiye ederim testesteron seviyeni arttırmak istiyorsan.

mondas bunu beğendi.
  3. mondas

mondas Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul

Yaş itibariyle 18 yaş altına tavsiye etmedikleri bir ürün. Ben 29 yaşındayım önleyici bir tedavi olarak düşünüyorum. Testesteron seviyesini doğal olmayan yollardan artırmak istemiyorum , sadece yan etki olarak %15 civarında bir testesteron artışının DHT'nin pasifize edilmesi koşulunda vucut, kaslar üzerindeki etkisini merak ediyorum ve tabii ostrojenin de.

İlacın yan etkileri kullanım bırakıldıktan sonraki gün geçiyormuş, %1 civarı kişi yan etkiye maruz kalmış sadece ve bu %1 in %60'ı düzenli kullanım sonrası vucut alışınca yan etkilerden kurtulmuş anladığım kadarıyla.

Saç problemim dökülmeden ziyade zayıflık olduğundan ve dökülmesini önlemek için tavsiye edilen oranın yarısı yani 0,5 mg kullanmayı düşünüyorum. Daha ziyade ilk mesajımda koyu renkte belirttiğim soruların cevabını merak ediyorum. Teşekkürler.

4. berk_nbdlr

berk_nbdlr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    mondas selamlar öncelikle.. bahsettiğin ilaç üzerinde ben de araştırma yaptım. Yan etkilerinden dolayı finasterid in ağız yoluyla alınmasını uzmanlar önermiyorlar. onun yerine piyasada bulunan birkaç losyon bu maddenin bölgesel olarak uygulanmasına imkan veriyor. böylece madde sadece istenen bölgede yani saç kökleri üzerinde etkili oluyormuş. araştırırsan internette bu losyonları bulabilirsin. isim istersen özel mesaj da atabilirim .

5. cqlr07

cqlr07 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    bu konuyu gündemde tutsak yararlı olcagını düşünüorum.

6. dr.mali

dr.mali Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Saç dökülmesini engelleyecek kadar dozda kullanılan (yani 1 mg) Finasterid'İN (Piyasa ismi Propecia) NE ANDROGENİK NE DE ANTİ-ANDROGENİK ETKİNLİĞİ VARDIR. GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ. Yanız piyasada daha ucuz olan Proscar isimli ilaç 5 mg finasterid içermektedir. Onun için aynı şeyi söyleyemem. Soruna gelince kanda bulunan en potent androjen DHT'dir. Ve reseptörlere kaslarda dahil DHT şeklinde bağlanır. Onun için Testosteronu arttırması bir anlam ifade etmiyor. Sadece dengeyi sağlamak için vücudun gösterdiği bir cevap(negatif-positif feedback). Şunuda belirteyim "silici" olarak doping listesinde bulunmaktadır. Müsabakalara katılacak arkadaşlar kulanmasın.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:48 ----------

Oral finasterid+topikal Minoxidil kombine halde kullanlmalıdır. Finasteridin topikal losyonlarının tek başına etkinliği yok denecek kadar azdır.
    Saygılarımla

mucore bunu beğendi.
  7. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    sacdökülmesini engellemek icin BB'ciler genellikle Nizoral ve finesterid kullaniyorlar,
    Finastarid kullnirken Deca kullanilmiyor, veya Deca kullaniyorsan kürde ozaman finesterid kullanilmayacak, sac do¨külmesini tetikliyormus, mesele Decanin DHN'e dösüsmesinden ibaretmis.
    cogu sayfalarda okuduguma göre DUDASTERIDE, finesterideden dahada etkiliymis. ama dudasteride 2.5mg aliniyormus. bkz:
    0.5mg Dutasteride ~ 92% serum DHT'yi bloke eder ve 55% kafadibindeki DHT'yi bloke eder
    2.5mg Dutasteride ~ 95% serum DHT'yi bloke eder ve 82% kafadibindeki DHT'yi bloke eder
    0.5mg finasteride tek 38% kafadibindeki DHT'yi bloke eder
    yaziyor okudugum arastirmada.

Bunlardan dahada ilginc olan yeni bir madde RU58841, bunun satisa sunulup sunulmadigini bilmiyorum, kimi bazi sitelerde kullandiklarini yaziyorlar, ama hic biri nereden temin edildigini yazmiyor. okuduguma göre ve yapilan arastirmalara göre, sac dökülmesine ebedi care bu ilacmis. google'da arastirin ve okuyun.

Eger sac dökülmesi sizin icin sorunsa ve steroid kullaniyorsaniz, vede kullanmak istiyorsaniz (tesvik yok!!!) az da olsa "mild" olan steroidleri kullanin. öneri vermeyecegim, tesvik olur.

saygilar.

cqlr07 bunu beğendi.
  8. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar DHT dediğiniz zaten erkeklik hormonunun ta kendisi...DHT olmadan testosteron hiçbir işe yaramaz ve işlevsel olamaz..Testosteron'un, androjen reseptörüne bağlanabilmesi için DHT'ye dönüşmesi temel bir koşuldur..

Finasterid, DHT'yi tamamen yok etmez.. Ancak gene de ciddi yanetkilere yol açabiliyor cinsellik ve kas gelişimi açısından...

Finasteride'in yanetkileri:

** Cinsel kalitede ve performansta düşüş

** Sperm sayısında azalma ( bilimsel araştırmalarla sabittir..)

** Ejakülat volümde azalma

** Empotans ( Penis sertleşmesiyle ilgili problemler )

** Kas gücü ve gelişiminde azalma

** Genç erkeklerde sakal ve bıyık çıkmasının, vücut kıllarının uzamasının tamamen durması ( köse kalma riski )

** Cinsel istek ve libidoda azalma

Bodysoft bunu beğendi.
  9. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    Bodysoft bunu beğendi.
  10. dht

dht Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Peki DHT yi artırmanın bir yolu yokmu.

11. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    Finastarid kullansak kas gelisimimiz olumsuz mu etkilenir yani?

12. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Kısaca, evet.

13. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    saclarim cok dokuldugu icin su an proscar alip yaninda minoxidil ve nizoralle sac kurune basladim.

bakalim before afterlarla konuyu guncellemeyi dusunuyorum

14. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Benimde dökülüyor.

1-2 numara yap. Hafif sakal bırak. Hitman gibi gez işte :)

Proscar cinsel isteksizlik yapabilir bu arada.

technical1967 bunu beğendi.
  15. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    sakalda cikmiyor ki :))

Proscarin yan etkilerinden tirsiyorum ama kel kalmakta istemiyorum:) arastirmalarima gore kalici bi hasar olmuyormus, olurda bi sikinti olursa hapi birakinca eski haline donuyormussun.

su anki sac ve vucut durumum;

https://si0.twimg.com/profile_images/378800000146242844/c468e627c88fad651b802feebce62564.jpeg

cok ince ve gun gectikce zayifliyor tepeleri aciliyor. Ayrica bakalim kas olarak kayip yasicak miyim

Son düzenleme: 17 Temmuz 2013
  16. aqualinebursa

aqualinebursa Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    DESTAN AKVARYUM MARKET
    Yer:
    Bursa
    Forumda belkide bu konuyla en fazla haşır neşir olan kişiyimdir ve finasterid'i 7-8 yıla yakın kullanmışlığım vardır propecia pahalı olduğundan prostat bezi büyümesinin önlenmesinde kullanılan ve etken maddesi aynı olan proscar adlı ürünü tercih ediyordum,Malesef finasterid'in bazı yan etkileri var bu yan etkiler sizin hayatınızı yönlendirebiliyor,Nasıl derseniz finasterid kullandığınız dönemde hiç olmadığınız kadar vurdumduymaz oluyorsunuz,Çünkü hormonlarınızın kapasitesiyle oynuyorsunuz ve bu başlangıçta bir mühdet'te olsa libidoda azalma olduğu gibi başka sorunlarıda yanında getirebiliyor,ayrıca propecia kullandığım ve bb yaptığım 4 aylık bir dönemde sehpaya oturmak ne kadar zor geliyordu anlatamam ,ayrıca bu bir plecebo etkisi değildir,bu konuda fikrim gayet net ve sabittir,bir vucud geliştirmeci finasterid kullanmamalıdır,Kişi kullandığı takdirde oluşabilecek durumları kabul etmelidir,Aslında şu şekilde anlatsak testeronun saç köklerine nufuz ederek seyrelmesine neden olan yani ''dehidrotestesterona'' dönüşümünü sağlayan enzim 5 alfa redüktaz enzimidir. Bu enzimin aktivitesini durdurarak saç dökülmesini önlenmektedir ,yani dht dediğin hormon senin erkeklik hormonundan başka bir şey değil,ayrıca topical yönde kullanılan minoxidil haricinde diğer uygulanan yöntemler pek işe yaramazlar buna finasteridi topical şekilde kullanmak dahildir,Bir sağlıkçı olarak deneyimlerimi ve bilgilerimi aktardım umarım faydam dokunur...

WadeFB bunu beğendi.
  17. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    finasteridi biraktiginiz an tekrar dokulmemi basliyor? yan etkilerini ne zaman hissetmeye basladiniz? Herkeste yanetkiler degisebiliyormus bazi kisilerde hic yan etkide olmuyormus

tesekkurler

Son düzenleme: 17 Temmuz 2013
  18. aqualinebursa

aqualinebursa Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    DESTAN AKVARYUM MARKET
    Yer:
    Bursa
    Herkez yan etkilerini şiddetli hissedemeyebilir yada herkezte yan etki görülecek diye bir durum yok lakin şu var ilacı kullandığınız dönem içerisinde belli aralıklarla zaten ilaca ara vermeniz yada dozajı düşürmeniz gerekebiliyor uzun süreli aralarda malesef verdiğini geri alan bir ilaçtır ,ben nerdeyse tüm yan etkilerini gördüğümü söyleyebilirim ,aynı zamanda dermansızda bırakabilir.

19. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    Yol yakinden birakayim ben bari varsin kel kalalim artik:)

20. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    napıcam yahu ben :( abi 3 kişi dökülmeyi durduruyosa 2 kişide kas gelişimi durur cinsel istek gider diyor :( ulan bu ilaç sektörü bizi yedi bitirdi bi yerden düzeltip bi yerden bozdular bizi

Sayfayı Paylaş