Desteğinize ihtiyacım var.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve eunlee tarafından 9 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar. Ben 18 yaşında, 90 kiloda bir bayanım. 105 kilodan 98 kiloya spor yapmadan diyet ile bir kaç ay içinde düştüm. (Nisan-Haziran arası) Geri kalanı kendi kendisine azar azar gitmeye başladı. Aklımda bir kaç soru var, sizinle paylaşmak istiyorum birileri yardımcı olabilir belki.
    İnsanity'e rastladım geçen gün ve başladım. Bugün 2. günümdü.

Ben her hareketi yapamıyorum, örneğin 2. günün videosu 40 dakika iken ben 20 dakikasını yapabildim. Bunu sabah erkenden aç karna yapıyorum, yinede bir kârım olmuştur değil mi?
    Safra kesemde taş var, ona göre olan diyeti bile uygulayamıyorum 3. gün artık tıkanıyor. En rahat sindirebildiğim şeyler çorba. Ekmeksiz, tuzsuz, az yağlı domates çorbası içsem 2 öğün, bi zararı veya yararı olur mu? Bu sorum spora ek bir soru, saframa değil yanlış anlaşılmasın.
    Gencim malum daha hızlı kilo verebiliyorum. Sizce insanityi böyle azar azar bile uygulayabilsem bana bir faydası dokunur mu? Ben şubata kadar 20 kilo vermek istiyorum.
    veya, bunlara ek ne yapabilirim? Sağlıklı beslenmek gibi bir seçeneğim malesef yok. (Pardon ama) yediklerimin yarısından çoğunu kusuyorum.

2. özgür2529

özgür2529 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Oncelikle cok gecmis olsun . Spor icin soyleyebilecegim sey bos durmaktansa 10 dk yapsaniz bile kardir , bu gozle bakmanizi tavsiye ederim . Faydasi da elbette olur yavas yavas bunu sizde fark edeceksiniz.
    Beslenme sikintiniza gelince uzaktan boyle seyleri anladim demek kolaydir ancak yasamak bir o kadar zor .Ancak sadece spor icin degil , yasaminizin kalitesi icinde beslenme onemli . Bu nedenle beslenmenize 1 porsiyon yagsiz tuzsuz makarna, yagsiz hafif sebze yemeklerinden ekleyebilirsiniz . Yagsiz tuzsuz sadece haslama tavuk gogsu de midenizi rahatsiz etmeyecektir . Ancak daha oncede soyledigim gibi uzaktan soylemesi kolay ve bu safra kesesi rahatsizliklari herkes de farkli etki gostermekte. Ornegin siz domates yiyebilirken digerinde bulanti yapabilir . Bu nedenle beslenme tavsiyesi vermekte zor.
    Tekrar cok gecmis olsun .

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

3. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bende boş durmak istemiyorum bu zamana kadar durdum yeterince günde çekeceğim bir yarım saatlik eziyet olsun artık diye düşünüyorum. Sebze yemeği olarak annem taze fasulye ve salçalı ıspanak falan yapıyordu ama sanırım yemem gereken yemeklerin susuz olması gerekiyormuş. Yemek konusunda biraz seçiciyim o yüzden ne fayda eder ne etmez bilmiyorum. Dediğiniz gibi evet, safra taşı çok problemli malesef ve ne zaman ne sebeple tıkanacağı belli olmuyor. Aldırmayı düşünmüyorum o yüzden zorlamamaya özen gösteriyorum.
    Diyetisyene gitmemin bir anlamı olmuyor artık. Listem çok bol sebze et doluyken tam tersi tıka basa tıkanmaktan kilo almıştım, sindiremiyodum çünkü.
    3 hafta önce gittim diyetisyene 94 kiloydum 3 gün uydum 95 oldum, diyeti bıraktım 90 kiloyum mesela. Vücudumun spora en ihtiyacı olduğu zaman çünkü her yerim bıngıl bıngıl sarktı, içleri bomboş.

4. özgür2529

özgür2529 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Ben de diyetisyenlik son sinif ogrencisiyim hastahanede stajimi yapiyorum bu arada :) beslenme dilinde yemek susuz oldugunda yagsiz yemek olmus oluyor yani biz diyetlerimizde biz ole yaziyoruz . Gittiginiz diyetisyen anlasilan o ki kilo verme + safra tasi diyeti vermemis yada verdiyse bile vucudunuzun sindirim sikintisi farkli bir boyutta . Bu kilo vermenizin nedeni de aclik olarak adlandirilabilir .
    Annenizin yaptigi salcali yemekler bazi hastalarda rahatsizlik verdiginden yiyemiyor sizde yiyemiyorsaniz nedeni bu olabilir. Dedigim gibi yagsiz tuzsuz yemeklere sizi rahatsiz etmeyen baharatlar eklenebilir denemenizde fayda var .

5. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Aaa :) bu çok iyi oldu. Bir kaç soru sorabilirim o zaman size. Ben her gün 1 litre karbonatlı su tüketiyorum. Yeşil çay seven bi insanım, günde 1 bardakta ondan içiyorum. Bunların bana ek bir yararı olur mu?
    Verdiği diyet saframa göre yani bunu belirttim, ona göre verdi fakat diyette hep tavsiye edilen sık yemek olduğu için bana uymadı. Sabahları mısır gevreği yazdı, günde 2 ara öğünde mısır gevreği. Süt ve süt ürünleri tüketemediğimi bu diyetle anlamış oldum :) Yağı ve tuzu bırakalı çok oldu bende.Şeker hiç yok. Örneğin sabahları canım menemen istiyorsa bunu domatesin suyuyla yapıyorum. Sebzeli makarna yiyeceksem yağ yerine yine domatesin suyu iş görüyor. Sizce şubata kadar iyi bir yol alır mıyım?

6. özgür2529

özgür2529 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Simdi durust olmak gerekirse karbonatli suyu bi sure okudum ve tam ne dicegime karar veremedim :) en iyisi ben bildiklerimi ozetleyeyim sizde kendinize gore yorumlayin . Ictiginiz su vucudu bazik yaparak dengeyi saglamak icindir . Bildiginiz gibi mide de asiri asidik bir ortam . Sizin beslenmenizde kisitli oldugundan ve domates suyu tuketiminizden dolayi zaten alkali besleniyorsunuz. Yediklerinizin asiri bazik olmasindan dolayi mide sikintisi cekebilirsiniz ornegin hazimsizlik gibi :) sizin sindirim sikintiniz bu olabilir bu nedenle karbonatli suyu 2l su icine bi kasik karbonat olacak sekilde ayarlayin ve 2 hafta kullanip 2 hafta ara verin derim .
    Yesil cayda kilo vermekte oldukca faydali max 2 bardak olmak kosulu ile . Fazlasi carpinti ve mide sikintisi yapabilir.

7. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Ben yarım litrelik şişeye tepeleme olmayacak şekilde bir çay kaşığı atıyorum. Pek farkedilecek bi tat olmuyor, yeterli olduğunu düşünüyorum o yüzden çünkü herkes tuzlu bi tadı olduğunu bu yüzden içemediğini belirtmiş. İçtiğim suyunda değeri gayet iyi. Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim :) Çok yardımcı oldunuz :) Umarım istediğim kiloya ulaşırım şubata kadar.
    İnsanity çok yüksek tempolu. Daha 2. gün ve uyandığımdan beri her yerim ağrıyor, demek ki faydası var çok iyi hissettiriyor şuan ağrılarım :) Bazal hızım yükselirse hiç bir problemim kalmayacak aslında.

8. özgür2529

özgür2529 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Ne demek sorunuz oldugunda cevaplayabilirim iyi gunler kolay gelsin :)

9. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar spordan anlayan birileride bakabilir mi? İnsanity programını uyguladığımı belirtmiştim zaten. Çok fazla yoruluyorum, fakat terlemiyorum. (İlk gün çok terliyordum.)
    2 dakikada nefes nefese kalıyorum. Enerjimi kısa sürede nasıl toparlayabilirim? Aç karna yaptığımı söylemiştim. Sabahları aç karna bir kaç yudum powerade ile yapsam bir zararı olur mu?
    Birde ağrılar malum, her gün dahada kısaltıyor yapabildiğim hareket sayısını. Önerisi olan var mı? :(

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Aç karnına yağmak zorunda değilsiniz. Yağ yakımı üzerine sporu aç karnına mı tok karnına mı yaktığınızın çok az önemi olur. Önemli olan toplam gün içinde aldığınız kalori miktarının harcadığınızdan fazla olması. Bunun yanında zamanla kondisyon da yükselecektir, nefes nefese kalmalar azalır. Yağ yakıp kilo azaldıkça da solunum ve dolaşım sistemlerinin beslemeleri gereken kütle azalacağı için spordan bağımsız olarak da daha az yorulmaya başlayacaksınız.
    Ağrılardan kasıt kas ağrısı mı, eklem ağrısı mı, karın ağrısı mı?

columbu bunu beğendi.
  11. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    çalışırken bol su içmek de terlemeyi arttırıyor bence.

12. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    doxux, benim sabah yediğim yemek gece bile midemde duruyor ve bu şekilde spor yapmak sanırım doğru değil diye düşünüyorum. O yüzden aç karna yapmayı tercih ediyorum. Zaten ilk zamanlarım, mide bulantısıda yapıyor. Kas ağrısı oluyor sanırım. Yani ağrılarım spordan dolayı fakat şiddeti nasıl desem, bacaklarım içten kopacakmış gibi hissediyorum. Eğilemiyorum, eğildiğimde doğrulamıyorum. Bu beni o yüzden kısıtlıyor. Kiloluyum, ağırlığım fazla. Vücut ne kadar sürede alışır bilmiyorum ama örneğin ilk günki programı yarım saat yapmışken dün 20 dakika, bugün 10 dakika yapabildim. Az çalışınca insanın vicdanıda kötü oluyor tabi.
    Benim günde aldığım kalori miktarı düşük. 300-400 ya var, ya yok. Bazal metabolizma hızım 1300.
    2. günüm regl başlangıcına denk geldi. Ondan beridir terlemiyorum, bi alakası var mı acaba? Sadece hafif içten bir yanma hissediyorum yani kol çalışmışsam bu kol tarafımda içten, kardiyo yapmışsam sırt, karın çevresi.
    yaver bey, bol su içemiyorum çalışırken fakat hiç içmemezlikte yapmıyorum.
    Dumbell var ağırlığı 1,5 kg. Kollarım sarkık onu toparlamaya çalışıyorum aynı zamanda göğüs sıkılaştırması için yine dumbella çalışma yapıyorum. Tek isteğim beni 4-5 ay içerisinde 15-20 kilodan kurtarabilecek bir spor programı.
    Boyum 1.73. Yağlanmam sırt çevremde. Beni insanity kadar yormayacak ama gerçekten etkili olacak bir spor önerisi olan var mı? Sabah 7de uyanıyorum, uykum düzenli. Her gün her saat evdeyim.

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ne? Yazım yanlışı yok değil mi? Yazıyla üç yüz- dört yüz kaloriden mi bahsediyorsun? Ortalama bir günde neler yediğini yazar mısın?

14. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Evet. Dahada az olabilir bilmiyorum kahvaltı yaptığım zaman yaklaşık o civar bişey. Onun dışında sadece bazen 2 öğün 1 kase çorba içiyorum, veya 1 öğün çorba içiyorum akşamda meyve yiyorum.
    Sindiremiyorum, konu açarken ki mesajda da belirttiğim gibi ne yersem yiyeyim kusuyorum olayı da var.

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sorunu ancak doktorla çözebilirsin gibi gözüküyor.

columbu bunu beğendi.
  16. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Diyetle çok güzel gidiyordum fakat bunlar saframdaki taştan önceydi. Belki diyet sebep oldu bilmiyorum ama, diyetten 2 hafta sonra mide ülseri sebebiyle hastanede bile yattıktan sonra çamur ve ardından taş oldu. Ne doktorundan yardım alabilirim?

17. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Dahiliye. Ve vakit kaybetmemeye bakın.

18. eunlee

eunlee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Geçen ay gittim idrar tahlili, ultrason ve kan tahlili istedi. Yaptırdım. Safradan başka bir problemim yok ki benim. Belli başlı görünüyor ona göre yapılan beslenme listeleri ama yasak olan şeylerin dışındakileride malesef tüketemiyorsunuz fakat şöyle bir durum var, kilo verdikce safra kendini toparlamaya başlıyor. Bu öneriyi doktorda bana yaptı ama dediğim gibi şuan sporu bir düzene sokmam gerekiyor. Bu konuda bana gerçekten destek olabilecek birileri var mı? Fit bir bayan olmak istiyorum artık. :(

Sayfayı Paylaş