depresyon nedeniyle gelişemiyorum

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve markoni tarafından 24 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. markoni

markoni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    merhabalar herkese. arkadaşlar. ben 1 yıldır depresyon tedavisi görüyorum ve çok da hafif olmayan ilaçlar kullanıyorum. yaklaşık 5 aydır da bb ile ilgileniyorum. benim sorunum şöyle ki depresyon nedeni ile sürekli kas yıkımına uğradığımdan dolayı pek gelişim sağlayamıyorum. öncelikle bununla ilgili internette yazan bir yorumu paylaşmak istiyorum :
    '
    'iç sıkkınlığı ve çok düşünme bu sporun bir numaralı mahvedicisidir.

sen istediğin kadar bu sporun bilimini bil, kırmızı kas lifi yapısından beyaz kas lifi yapısına kadar yala yut, aminoasitleri peptit bağlarına kadar sırala, piramit, ters piramit, negatif, mass antreman programlarını bil, proteini hangi besinden ne kadar alacağını adın gibi aklında tut, çok çok iyi hocalardan akıl al, dergiler karıştır vs; akşam kafan sıkkın uyuyor isen, gün içerisinde sürekli mutsuz ve kafan karışık ise adelen yarım santim dahi büyümez, büyümeyeceği gibi geri gider.

neden mi?

katabomizma diye bir süreç var vücudunda. katabolizma, metabolizmanın yıkım reaksiyonu. normalde hayati bir ihtiyaç, lakin kas büyümesinin de baş düşmanıdır. vücut, büyük adeleyi ciddi bir enerji kaybı merkezi olduğu için hiç istemez. elinden geldiğince yıkmaya çalışır onu.

katabolik hormonlar var mesela; kortizol, glukagon ve katokelaminler, sitokin, oreksin, hipokretin, ve melatonin gibi. senin için sıkkınsa bunlar seratonin, melatonin ve dopamin dengenin ebesine atlarlar ve şiddetli kas yıkımı başlar vücudunda. uyurken lime lime yerler senin adelenden glutaminleri ve bcaa'ları. kimyasal reaksiyonlar had safhada olur ve bunların sonucunda kas yapında inanılmaz katabolik etkiler görülür. sen istediğin kadar ''ben amino asit içiyorum, şu kadar et yiyorum, 120 kilo bench basıyorum vs'' de, için sıkkınsa, gece rahat uyuyamıyorsan, kafanda 50 soru varsa geçmiş olsun güzel kardeşim.

bu sporda, cehalet mutluluktur. yer altı spor salonlarında kuru fasulye ile adelesini senin adelenin 4 katı büyümüş adamlar görürsün. bakarsın boş beleş adamlar aynı sürede seni katlayarak büyümüşler. sen de aynı antremanı yapmışsın ama mutsuzluğun seni mahvetmiş. beynindeki ikilemler sen düşündükçe adelelerini ısıra ısıra yemiş. ne glikojenler, ne aminoasitler görevini yapabilmiş. bunu ben söylemiyorum, bilim söylüyor. mutsuz isen adelen büyümez.

ben mutsuzum, ama bi şekilde adelemi de büyütmek istiyorum diyorsan anabolik ilaç kullanacaksın o zaman. çünkü senin katabolik yıkımını ancak bir anabolik ilaç engelleyebilir. yapay bir engelleme olur, sonuç da alırsın o ayrı.

önemli not: bu bilgiler ''hem mutsuzum, hem iyi yiyiyorum, hem iyi antreman yapıyorum gel gelelim adelem bir türlü büyümüyor'' diyen sporcu arkadaşlarımız içindir. bu tanımlardan bir tanesi dahi size uymuyorsa, bu bilgilerin sağlıklı, mutlu ve güzel antreman yapan arkadaşlarla alakası yoktur.''

benim antrenman beslenme kısmında bir problem yok fakat depresyon nedeniyle uykularım yeterince dinlendirici değil. bu sporu çok seviyorum belkide biraz takıntı haline getirdim ama ne yaparsam yapayım olmuyor gerçekten.. tecrübeli arkadaşlardan bir yardım istiyorum lütfen bir yol gösterin aklıma steroid kullanmak geliyor fakat bu bir çözüm olurmu bilmiyorum. gerçekten çaresiz durumda kalmasam steroid kullanmak istemezdim. buarada kandeğerlerim hormon yapısı vs herşey normal. sadece ilaçlardan dolayı libidom çok düşük. şuanki vücut yapım şu şekilde : ImageShack - DSCN9634.JPG
    değerli zamanını ayırıp ilgilenen herkese çok teşekkürler

2. omerce

omerce Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    yazılım geliştirme
    Yer:
    istanbul
    Hocam steroid kullanman seni kısa süreli tatmin eder sonrasında yarattığı etkilerden dolayı tekrardan depresyona girmene sebep olur. Bu yüzden hiç bulaşma. Sana tek önerim öncelikle günlük hayatını düzene koyman ve bu düzen gelene kadar pek bir beklenti kurmaman. Bende psikolojinin olumsuz etkilerini iyi bilirim... Zaten yaşadığın depresyon yüzünden yaptığın işe tam konsantre olamazsın yapacaklarını yapamazsın kararsızlık moral bozukluğu ve yüksek beklentinin karşılanmaması gibi etkiler de yaşarsın. Birde maddi durumunu bilmiyorum ama son olarak işini iyi bilen bir hocadan destek alabilirsin. Belki bir yerde bir şeyleri yanlış yapıyorsundur ve gözünden kaçıyordur

markoni bunu beğendi.
  3. markoni

markoni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    teşekkür ederim bunun için çabalayacağım

Sayfayı Paylaş