Depresyon ilaçlarının yanında supllementler kullanılabilir mi?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve FurkanG tarafından 12 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul

Arkadaşlar bu ilaçların yanında supplement kürüme devam edebilir miyim acaba bilgilendirebilir misiniz beni?

2. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Kaç yaşındasın?

3. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Lustralı 2 yıldır ben de kullanıyorum . (Doktora girmeye vaktim olsa hemen bırakıcam) Whey de kullanıyorum sıkıntı yok .. Olması için bir neden dd yok Zaten

4. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Rambo 98 doğumluyum 16 yaşındayım.

Ajn yorumun için sağol. Ben sadece whey değil kreatin bcaa da kullanıyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Mayıs 2014 ---
    Ya dostlar bir de ilaçların içinden çıkan kağıttla triptophan amino asidi içeren bir ilaçkullanıyorsanız doktorunizu bilgilendirin diyor. Buna whey protein dahil mi?

Son düzenleme: 13 Mayıs 2014
  5. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Antidepresanlar da da triptofan var, prospektüse bu uyarıyı yazmalarının sebebi farklı ilaçlardan fazla miktarda triptofan almayı önlemek olmalı. Whey proteinde de bir EAA olarak triptofan vardır. Ben bir zararının olacağını zannetmiyorum fakat 16 yaşındaki birisine bu iki ilacı hangi doktor yazar merak ediyorum..

Ekli Dosyalar:

ajn16 ve Predatel bunu beğendi.
  6. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Rambo hocam valla uykusuzlukla gittim psikiyatriye depresyonla çıktım anlamadım ne olduğunu ...

7. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Bu ilaçlar ankisiyete bozukluğu ve depresyon için yazılıyor ,''antidepresan'' ,sorun uykusuzluk ise çözüm bu olmamalıydı bence,yaşında ufak daha (doktor değilim kişisel görüşüm bu)

Rambo16 bunu beğendi.
  8. umut_ozkan50

umut_ozkan50 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Kardeşim 2 yıl ağır depresif nöbet tedavisi gören biri olarak ilk önerim bu ilaçları kullanma.Lustral artık şeker gibi insanlara doktorlar tarafından önerilmeye başlandı.Miğdesi ağrıyan insana bile lustral yazan doktor gördüm.Ben bir yararını görmedim.Biyolojik bir yararı varmıdır bilmiyorum?Ama psikolojiye en iyi etkisi hap aldığından dolayı kendini rahatlatıyorsun.Ek olarak kullansan bile ilaçların dozajı çok düşük supplement kullanmanın zararı olacağını düşünmüyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2014 ---
    Ayrıca dostum 16 yaşındasın.Daha spor konusunda yolun çok başındayken supplement kullanmanın çok da sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Rambo16 bunu beğendi.
  9. WhoSGoingTOSaveWORLD

WhoSGoingTOSaveWORLD Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Bu atarax'ı bana da sözde uykusuzluk tedavisi için yazdı doktor.Kullanmadım tabi.Sarı kantaron hakkında bilgisi olan var mı depresyon ve uykusuzluk için ?

10. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Pena doktor uykusuzluğumun sebebinin içinde olduğum depresif dutum olduğunu söyledi.

Umut yorumun için çok sağol bu sporu 2 senedir yapıyorum ama ancak 6-7 aydır az buz hangi hormonun ne olduğunu, neler yemeli neler yememeli, besinlerin içeriklerini vs. anlamaya başladım ve nedense supplemen kullanmayınca kendimi kötü hissediyorum sangi spordan sonra hemen katabolik duruma girecek gibi... Ayrıca maddi durumum cok iyi sayilabilir ama her gün de kırmızı et alamıyorum hatta hiç almıyorum, o yüzden creatin alma ihtiyacim var gibi hissediyorum ve alıncada ağırlık arttırmamda ciddi fark oluyor mesela creatinsiz bir dönemde 50 kiloyla setimi ıkına ıkına tamamlarken kullandığım dönemde hem iri görünüyorum hem de 60 kiloyla setimi yardımsız tamamlıyabiliyorum...

11. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Sorunuz; "bu ilaçların yanında supplement kürüme de devam edebilir miyim?" şeklinde. Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; bir takım ilaç ve gıda ürünlerinin belirli bir düzen ve periyod da kullanılmasına "kür" denir. Tek bir supplement kullanıyorsanız (protein tozu gibi...) bu kür değildir.

VG spor'u yaparken Lustral kullanmanız tam bir talihsizlik olmuş. Lakin Lustral'in etken maddesi Sertraline çoğu kişi de kilo kaybına neden olan bir maddedir ve bu bilimsel olarak da ispatlıdır. FDA Lustral'ın etken maddesi olan Sertranile'i hem obez olup hem de ruhsal sorunu olanlara "zayıflama" amaçlı önermektedir. Fakat ruhsal sorunu olmayıp kilo vermek isteyen bir çok kişi de illegal bir şekilde Lustral kullanmaktadır! Bu ilaç ruhsal sorunu olmayan kişilerde daha ciddi yan etki yapar! Onun için kilo kaybetmek isteyenlerin kesinlikle Lustral kullanmaması gerekir.

Çocukluk ve ergenlik dönemi ruhsal rahatsızlıklarda ilk olarak Lustral yazılır. Daha güçlü depresyon ilaçları 18 yaşına kadar olan bireylerde çok zorunlu olmadıkça kullanılmaz o açıdan doktorunuzun size Lustral yazması doğrudur. Burada bir sorun yok. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Gelelim Triptofan olayına;
    Lustral bağımlılık yapan bir ilaç değildir öncelikle bunu bilmenizi isterim. Çalışma mekanizması "mutluluk hormonu" Serotonin'i (5-HT) arttırma ve vücudun ürettiği mevcut Serotonin'i koruma üzerinedir. Seratonin hormonu Triptofan ile bağlantılıdır ve bu hormonu Triptofan yükseltir. İçinde Triptofan bulunan yiyecekler (tüm süt ürünleri, kakao ürünleri, et ürünleri, portakal, mandalina, domates ve özellikle muz...) mutluluk hormonunu yükseltir. (3 yıl önce Triptofan'ın ne olduğu ve güvenli olup-olmadığı dair bir yazı yazmıştım onu da okumanızı öneririm.)

Burada ki sorun Lustral ile birlikte direkt alınan Triptofan'dır. Örneğin likit aminoasit'lerin kullanılması çok tehlikelidir ve istem dışı kas seyirmelerine veya kasılmalarına neden olabilir. Sersemlik de yapabilir. Aynı şekilde aminoasit haplarını da önermem. Ama protein tozları (izole olsa bile) vücudun farklı bir mekanizma ile onları kullanıma almasından dolayı ciddi bir yan etki beklenmeyebilir. Yine de kullandığınız protein tozunun içerisinde bulunan Triptofan miktarını doktorunuza danışmanız da büyük fayda vardır. Büyük ihtimalle protein tozu'nu sorun etmeyecektir ama yine de doktorunuza danışmalısınız.

Genelde üreticiler protein tozlarını ekstra aminoasit kombinasyonu ile zenginleştirirler yani işi sadece peynir-altı suyuna veya yumurta akına bırakmazlar dolayısıyla bu şekilde vücuda giren Triptofan'ın da miktarı da ciddi derece de artacaktır. Bizzat kullanmış olduğum bazı ürünlerin üzerinde gördüğüm rakamlar akıl alır gibi değildir! Onun için kullandığınız ürünün üzerinde ki Triptofan miktarını mutlaka doktorunuza danışın ve Lustral kullandığınız sürece de kesinlikle likit (Liquid) aminoasit tarzı ürünlerden uzak durunuz.

Atarax'a gelince;
    Bu ilacın herhangi bir supplement ile etkileşime girmesi mümkün değildir kaldı ki yararı bile olabilir çünkü kendisi aslen bir alerji ilacıdır. Uykusuzluk sorununuz için tersten yararı olabilir çünkü yan etkisi uykudur! :) Yani bu ilacı içtiğinizde verdiği yan etkiden dolayı uyku moduna girebilirsiniz.

Özellikle Lustral ve diğer tüm tıbbi ilaçları kullanırken bitkisel ürünler kullanmayınız ve doktorunuz ile irtibatı koparmayınız.

Kaynaklar :
    Sertraline
    5-HT Receptor
    Seratonin
    Triptofan
    .
    .

FurkanG bunu beğendi.
  12. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Bodysoft yorumunuzu okudum ccok tesekkur ederim ilaclari aldim attim bir koseye. Bir kere kullandim gun boyu oturdugum yerde uyuyacak kadar yorgun dolastim. Atarax'ı da kullanmaya korkuyorum sadece uyku moduna girmemi mi saglayacak yoksa tum gun uykulu olmami mi? Benim uykuma daha hafif ve gecici bir cozum yok mudur acaba? Her neyse vakit ayirdiginiz icin minnettarim.

13. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Lustral'a vücut iki hafta içinde uyum sağlar ve yan etikileri maksimum iki hafta içinde azalarak belirli bir düzene oturur. İlaçlarınızı bırakmamalısınız.
    Hele ki depresyon ilaçları bir kez başlanıldı mı kesinlikle doktorun uygun gördüğü süre kadar kullanılması gerekir. Aksi takdirde önce ki halinizden bile daha kötü olabilirsiniz.
    Depresyon ilaçları birden kesilmez, doz azaltılarak kesilir, birden kesilirse tedavi beklenen neticeyi vermez.

Size uykusuzluk için önerebileceğim bir şeyler olabilirdi ama hem yaşınızın 16 olması hem de doktorunuz size Lustral gibi bir ilaç yazmış olması benim size pratik bir şeyler önermemi engelliyor.

Tek çözüm doktorunuza güvenmek ve onun yazdığı ilaçları size tarif ettiği şekilde kullanmaktır.
    İlaçlarınızı kesinlikle bir kenara atmayın, doktorunuza güvenin...

Spor'u bırakmayın... Spor başlı başına bir ilaçtır!
    .
    .

FurkanG bunu beğendi.
  14. yeşilfener

yeşilfener Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    bence uykusuzluğun en önemli ilacı kafandaki düşünceleri silmek ve gözünü kapayınca hiçbir şeyi aklına getirmemek. ama bu durum sadece senlede mi alakalı bilemiyecem çünkü insanın ailesindeki ve çevresinde sorunlar psikolojisine yanısyor. ben şahsen bu ilaçları yaşına göre ağır buldum gibi.
    ayrıca suplement i geçtim atarax uyuşturacakken seni, nasıl çalışırsın o da ayrı bir mesele olacak.

FurkanG bunu beğendi.
  15. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Bodysoft sizi vok iyi anliyorum fakat yesilfener benim yerime konusmus zaten. O gun gym e gittigimde agirlik kaldiramadim. 2-3 hareket yaptim terkettim salonu. Yesilfener silmek pek mumkun olmuyor malesef. Mesela 3 saat once yataga girdim ama hala uyuyamadim. Bodysoft ayrica 2 senedir zor kazandigim 65 kilomu ve %9-10 civari yağ oranimi kaybetmekten korkuyorum lustral kullanirken... su an vucudumun durumu boyle:

Ekli Dosyalar:

16. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    İki şeyi birbirinden ayırmak durumundasın.
    Spor ve Rahatsızlık.
    Rahatsızlık ister psikolojik olsun ister vücuden olsun onun tedavisi spor'dan önce gelir. Bu kural asla değişmez.
    Kilo kaybını, düzenli yapamayacağın VG antremanlarını kafana takmana gerek yok!
    Kaldı ki daha 16 yaşındasın. Bu spor'a 40 yaşından sonra başlayıp çok iyi vücut yapanlar var.
    Öncelik vermeniz gereken olay rahatsızlığınızın tedavisidir.

Lustral'ın yarattığı isteksizlik/sersemlik etkisi en şiddetli iki hafta sürer. Daha sonra yan etkiler kaybolmaz ama oldukça azalır.
    Lustral'ın kilo kaybetmeye etkisi iştahı kapatmasından dolayıdır yoksa yağ yakıcı bir etkisi yoktur durduk yerde size kilo kaybettirmez, korkulacak bir durum yok.

Sonuç olarak burada doktorunuzun size uygun gördüğü tedavi önemlidir, VG ikinci planda kalır.
    Önce sağlık.
    .
    .

FurkanG ve ajn16 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş