Demir Eksikliği için Beslenme Programı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve tenisci tarafından 13 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. tenisci

tenisci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba. 4 aydır vücut geliştirme için spor salonuna gidiyorum. Forumdaki birçok konuyu okudum fakat hem demir eksikliğim olduğu için hem de spor salonuna öğle yemeğinden önce gittiğim için bana göre bir beslenme programı göremedim. Nacizane edindiğim bilgilerle hazırladığım beslenme programımı değerlendirirseniz sevinirim. Ayrıca programla ilgili birkaç tane de sorum olacak.

09:30 Demir hapı ile bir kivi, bir mandalina, bir portakal, yarım elma, yarım armut
    10:00 İki tabak salçalı bulgur pilavı ya da salçalı makarna
    11:00 2 yumurta sarısı 4 yumurta beyazından lor peynirli biberli omlet
    11:45 İDMAN
    13:15 15er tane badem, fındık, antep fıstığı, kaju fıstığı ve bir kaşık keçiboynuzu pekmezi (ya da bunların tamamını içeren muzlu süt)
    13:30 Butları hariç bütün bir tavuk
    18:00 Baklagil ya da sebze
    22:00 Salata
    24:00 Yatmadan hemen önce 4er tane badem, fındık, antep fıstığı, kaju fıstığı ile küçük bir kase zeytinyağlı lor peyniri

Öncelikle saat 2de dersim olduğu için idman saatini değiştirme gibi bir şansım olmadığını ve ilk bir yıl protein tozu kullanmayı düşünmediğimi belirteyim. Programda birçok sorunlu nokta olabilir o yüzden her şeyi tek tek soracağım.
    1. Demirin emilmesi için C vitamini almam gerek, o yüzden kalktığım gibi meyve yiyorum. Peki sizce bu kadar meyve çok mudur yoksa gün boyu yakılır mı? Çoksa hangilerini çıkarayım?
    2. Zaman bulamadığım için çoğu günler makarna yapıyorum. Zararlı mıdır? Sürekli bulgur mu yapayım ya da pirinç daha mı iyidir?
    3. Sarısı olmadan haşlanmış yumurta beyazını yemek işkence gibi. O yüzden mecburen az yağda omlet yapıyorum. Zararlı mıdır? Bu konuda ne yapabilirim?
    4. İdmandan sonra yediğim kuruyemişler ve pekmez almam gereken karbonhidrat için yeterli olur mu? Olmazsa ne yiyeyim?
    5. Kuruyemişler içinden şunu azalt şunu çoğalt diyeceğiniz var mıdır? Hem öğle hem de gece öğünü için soruyorum.
    6. Yatmadan kuruyemişli lor peyniri yemek mantıklı mıdır? Değilse ne yiyelim?
    Bunlar aklıma gelen sorular. Bunlar dışında da her türlü tavsiyeye açığım. Şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş