Deliricem.Bir türlü zayıflayamıyorum. Kücük görünen dev gibi bir sorun....!

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Coyote tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    24 yasına girdim ve yaklaşık 2 senedir aldıgım kilolar bel çevresine yerleşti. Öyle hareketsiz bir yaşantımda yok. Dağ ve yol bisikleti kullanıcısıyım ve mart ve nisandan itibaren 2 yıldır ortalama kasım ayının başlarına kadar gerek kısa gerek uzun mesafeli yollar katettim. Aynı zamanda son altı aydır sıkı kardio çalışması yapıyorum, doktora gittim. Sorun vardır diye ama butun raporlar normal gözüküyor.

Açıkçası yatıp kalkıp zayıflayacağım gunu hayal ediyorum. Bilincsiz birsey yapmakta istemiyorum ama sabah su an saat 6:30 ve aklımda tek birşey var sadece zayıflamak.

Hayatımın 2 yıllık dönemi adeta bir kabusa döndü. Gerçekten öyle fazla sisman deilim ama yuzum ve göbeğim kalca bölgem yağlanmış olması, eskiden giydiğim bedene yapısan kıyafetleri giyememek, insanı derınden uzuyor.

Öncelikle ben kendimi kandırmayı bıraktım. Kendime ilk defa bu kadar dürüst davranıyorum. Doğru olanı ve yapmam gerekeni gerçekçi bir biçimde görebiliyorum. Özellikle böyle kilo ile alay eden insanların alayındanda sıkıldım. Bu insanlar gerçekten buyuk oranda böyle sorunu olan insanlarıda yaralıyorlar.

Örnek olarak ve benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlarımızın sıkça duyduğu birşey vardır. Yakısıklısın yada guzelsin ama .....

Bir diğer konuda tam her seyı kafanıza koymuşsunuzdur bu insanlar size destek çıkmazlar. Aileniz bile durumunu ciddiyetini, sizin kendinize zarar verdiğinizi anlamadan kesinlikle sizi ikna etmeye devam ediyor.

Yeri geldiğinde alay eden insanlar sizin ciddiyetinizi gördüklerinde tam tersine konusmaya başlıyorlar. Benim azmim her geçen gun dahada arttıkça, en yakın arkadaşım bırak, boşver, yemene içmene bak diyor. Aileme bu durumu söylediğimde ise senın birşeyin yok diyorlar. Beslenme duzenımı değiştirmeye çalıştıkça söylediklerimin hiç birisi olmadı arkadaşlar. Kücük bir yardım dahi görmedim.

Bir erkek olarak ben bu sorunları yaşıyorum. Özellikle son darbeden sonra iyice çileden çıktım. İnanın bu olgu zehirli bir sarmaşığın bir ağacı sarması gibi.

Bütün bu olumsuzluklar olumlu olsaydı ne olurdu? Ne olabilirki, kesinlikle kilo sorunu olan arkadaşlarımızın kalbi yüreği yaralanmazdı. En son sevgilim bile beni terketti. Kendisinede yakısıklı ve fit goruntuye sahip birini bulmuş. Bu son darbeyi asla unutamıyorum. Cunku beni sevdiğini söylüyordu ve gerçekten hayatımda kimseye kötülük yapmak aklımın ucundan bile geçmiyorken bir anda ne oldugunu anlayamadan elimden ucup gitti.

Simdi ise sabah saat 6:50 oldu gece artık düşünmekten uyuyamaz hale geldim. Yatağa yattığımda zayıfladığım hayallerini kuruyorum, uykuya dalmam cok zor oluyor :(. sabah 5.30 da kalktığımda ise elim önce karın bölgeme gidiyor. Bazen aklımda iyi çalışmıyor kendimi işimede veremiyorum. Hayatımın iş açısından en parlak dönemindeyken, gun icinde bütün çalışma isteğim birden sönüveriyor. adeta beynım duruyor ve iş yerının tam ortasında elimde bir bardak cay içerken dusundugum tek şey ise akşam koşusu ve yürüyüşü oluyor. Neden netice alamıyorum aklıma gelen tek şey ise bu oluyor.
    Her seferinde daha fazla hırslanıyorum. Kendi sınırlarımı zorluyorum.

İnanın cok üzülüyorum ve bu sorunu yaşayan butun arkadaşlarımızı çok iyi anlıyorum. Hayatımda asla sahteciliği ve yapaycılığı sevmedım ama bu gunlerde bu neşesiz ve dokunsan ağlayacak olduğum gunlerde mecburen sırf çalışmam gerektiği için ve aynı zamanda sorun ve problemlerle mucadele ederken resmen 24 yasında olan zıpkın gibi olmam gereken çağda ben yavas yavas bitiyorum.

Çözümün ne olduğunu biliyor olup uyguladığında bile sonuçlar değişmedikçe insan deliriyor sanırım bende artık eski sakinliğimi koruyamayacağım. İçimde resmen yanardağlar patlıyor. Tek istediğim şey biraz yardım ve gerçek dostlar. Cunku inanın insanları böyle depresif zamanlarınızda daha iyi tanıyorsunuz. Depresyondada olabilirim, cunku butun depresyon belirtileri gözüküyor.

O yüzden artık sanırım psikolog veya psikiyatrist hepsine gözükmem gerekiyor.

Yazının basındada söylediğim gibi kesinlikle çok kücük görünen ama gördüğünüz gibi hayat karartan problemler zinciri.

saygılar.

Malebolgia, su, bonatschi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. kujum

kujum Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    İnan ne demek istediğini çok iyi anlıyorum,bu sorunların hepsini bende yaşıyorum..
    ailem arkadaşlarım,bişey yiyip içmediğim zamanlar bana acıdıklarını söylüyorlar,onlar yiyor ben bakıyorum,ama kiloları ben alıyorum,benim kadar dikkat eden kimse yok çevremde,ama en kilolu benim,hatta kızkardeşim arada sırada alay ederibi sen bide sibel can zayıflayamadı die:D

piskolog yardımını banada önerdiler,herkes iyi olduğumu,ve beni bu halimle sevdiklerini söylüyorlar,onların gördüklerini ben göremiyorum..

Allahtan yalnız değiliz arkadaşımthums:

Coyote bunu beğendi.
  3. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    kardio çalışmalarını neye göre yapıyorsun peki
    maksimum yağ yakma nabız aralığında HIIT high intensity interval traning uygulamanı öneririm, kendini fazla zorluyorsan yağ yakımını tamamen durduyorsun, kaslarında laktik asit birikiyor, ciğerlerine yeterli oksijen gitmiyor ve kalbin kaslara oksijen gönderemiyor, yapmak istediğinin tersi yönde çalışıyorsun
    yaşına göre max nabız 196
    %50=140 alt taban olmalı %75-85=168-179 ise interval aralıkların
    örneğin 5 dk tempolu yürü, 140 a gelince hızlanıp %75-85 e geç, mutlaka burda kalmalısın bir süre ve geçmemelisin, sonra yine yavaşça 140 a gel burda biraz kendine gelip tekrarla
    bir nabız monitörü saat şeklinde alabilirsin
    30 dk fazlasıyla yeter, zaman uzatmak yerine şiddet-aralık zamanı arttırmalarına ağırlık verirsin, eğer maximumda 30 dk gidebilecek seviyeye geldiysen 5 er dk ekleyebilirsin
    biraz anlatma özürlüyüm o yüzden kusura bakma
    diğer bir yöntem ise düz bir çizgi halinde kalmak, 150 de mesela en az 45-60 dk yürümek
    bu daha fazla yağ yakar, eksi yönü ise daha uzun zaman alır, yine 60 dk geçmemekte fayda var
    ağırlık çalışması yapmalısın bunun için forumda çok fazla bilgi var
    biliyorum zor ama moralini yüksek tut, aksi taktirde verimli olmazsın

LagaLuga ve Coyote bunu beğendi.
  4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Butun her seyı yeniden duzenlemeye karar verdım. Gerçi hoş 3 ay öncede böyle söylemiştim. Ama bu sefer farklı olacak.

Farklı olmak zorunda kesinlikle. bir asker gibi yaşamaya başlayacağım. sabah artık saat 5 te uyanıp aksam ise saat 10 da uyumuş olmalıyım.

İyi bir salona kaydolmayıda dusunuyorum. Cunku artık bu işin profesyonel destek olmadan yapılamayacağını cok iyi anlıyorum.

her ne kadar kendi basıma çalışssamda, emınım iyi bir antrenör ve beslenme programcısına sahip olsaydım, şu an belki 250 km\gün ultramaratonumdan daha iyisinide yapabilirdim.

desteğiniz için teşekkür ederim. Kesinlikle sorunlardan kaçmak yerıne onların uzerine gitmek gerekiyor. Yaşantımı analiz ettim ve anladığım tek şey bu.

saygılar.

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Eğer kilo vermenizi engelleyecek sağlık sorunlarınız yoksa, doğru beslenme ve programlarla emin olun ki yağ yakarsınız.
    Size bunu yıllardır birçok insanı gözlemlemiş ve onlarca başarı hikayesine şahit olmuş biri olarak söylüyorum.
    O yüzden lütfen moralinizi bozmayın.

Eğer onca çabanıza rağmen isteğiniz noktalara ulaşamıyorsanız, kesinlikle uyguladığınız yöntemlerde hata vardır.
    Bu kadar basit. (Tıbbi sorunlar dışında)
    O nedenle hiç üzülmeyin, çünkü bu iplerin hala sizin elinizde olduğunu gösterir.

Her şeyden önce nasıl bir gündelik yaşamınız olduğunu, nasıl beslendiğinizi (detaylarla) ve nasıl bir idman programı uyguladığınızı, kısacası zayuflamak adına neler yaptığınızı, bizlerle paylaşın ki hep beraber eksik noktaları keşfedelim.

Bütün bunların yanı sıra resimlerinizi de eklerseniz ne ala, çok daha yapıcı yorumlar yapabiliriz.
    Bu forumda kimler geldi, kimler geçti.
    Nelere şahit olduk.

Lütfen hayatızı keyifle yaşamaya devam edin.
    Bunlar çözümü olmayan dertler değil.

Coyote, ciara ve aneximandros bunu beğendi.
  6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın bonatchi; öncelikle size teşekkür ederim ve geç cevap verdiğim icinde çok uzgunum, iş yerınde bir türlü vaktım olmadı. Kesinlikle çözümü olmadığı konusunda haklısınız. Tabiki çözümü var. Ama duygusal açıdan çok yıprandım. Yani uykum bölünmeye başladı artık. Son noktaya ulaştım. Artık profesyonel olan sizlerin ve hocaların iyi bir salonun yardımı olacaktır, sayın bonatchi. Öncelikle siz sayın forum kullanıcılarına, resimleri ile beraber ne yediysem ne içtiysem o an dijital kamera ile fotoğraflayıp göndermeyi dusunuyorum.

Aynı zamanda resimlerimide yollayacağım sayın bonatchi.

Uyguladığım yöntemlere gelince, Koşu, bisiklet ve yürüyüş. Benim hayatımın değişilmezleri ve kendi bedeni ağırlığımı kullanarak, squat ve benzeri geniş kas gruplarını çalıştıracak egzersizleri yapıyorum.

Kardio egzersizlerini ise, anerobik antremanlardan sonra yapmaya çalışıyorum. Bu arada kesinlikle, iyi bir bisiklet sürücüsüyüm ve uzun yol başarılarım var. Tabi bu iyi birşey değil. Kimseyede önermiyorum. 250 km/gun yol yaptım. Son ultramaraton denemem başarı ile sonuclandı ve mayıs ayındaydı. istanbul bayrampaşadan, edirneye gittim. Çok zorlayıcı bir sürüştü ve ne olduysa aslında o gunden sonra oldu. Böyle zorlayıcı olan ultramaraton ardından 10 gun boyunca çatlayana kadar yemek yemiştim. Haliyle spora kısa bir süre ara verdım. Bu 1 aylık bir süreç. Kesinlikle o zamanda karın kaslarımın uzerinde biraz yağ vardı ama bu kadar değildi.

Sporla içli dışlıydım. Yaptığım uzun yol sürüşleri gereği ağırlık çalışması yapmıyordum. Cunku yaptığım antremanlar, genellikle aerobik kapasiteyi arttırmaya laktik asiti tolere etmeye ve dayanıklığı arttırmaya yonelik antremanlardı. Haftada sadece 2 defa eğimli yokuşu 21. viteste çıkarak squat benzeri bir egzersiz etkisi yapıyordum.

Eylül ayında bisikleti kaldırdık. Ama ben bu sefer koşu ve yürüyüş benzeri antremanlar yapıyordum ancak iştahım inanılmaz artmıstı ve farkettimki bel bölgem daha da yağlı bir hale gelmiş. inanın bunu farketmeniz bedenızı kontrol eden bırı değilseniz cok zor oluyor.

Bu arada daha öncede bu konudan rahatsız oldugum icin kaç defa doktora gittim. Son raporum kasım ayındadır. Şeker testi ve troid hormon testim yapıldı. Sonuçlar normal. Doktor senın birşeyin yok dedi tabiki bende sevındım. 6 aylık süreç içerisinde ise antremanlarıma şınav mekik barfiks ve benzeri hareketleride ekledim. Simdi rahatlıkla 4x20 şınav ve 10x5 mekik yapıyorum 2 x 3 barfiks yapıyorum. Olimpik bar ve dambıl yardımıyla bazı hareketleri uyguluyorum. Arkasından ise Kardio çalışmasını yapıyorum. 40 dakika koşu, 5 dakika yürüyüş, interval antreman yüksek şiddet depar ve dinlenme şeklinde.

Bisiklettede cok yapardım. Kesinlikle interval antreman bisikletle cok iyi bir şekilde yapılıyor.

Spor salonuna giderek kesinlikle prensip ve düzenden şaşmadan, beslenme sistemimide değiştirerek çözüme gideceğim.

Sayın bonatchi, önerilerinize ve eleştrilerinize her zaman açığım. kesinlikle dinlemeyi öğrenmeyi ve eleştiriye açık olmayı hayatım boyunca bir prensip olarak edindim. Elbette bazı şeyleri yanlış yapmış ve hala yanlıs yapıyorda olabilirim.

İşte esas amacım bu terslikleri değiştirerek, gerekli doğru bilgiyi öğrenerek varolan terslikleri negatif olan her şeyi pozitif duruma getirmek icin çabalamalıyım.

Çunku içimdeki ses bana asla vazgeçme diyor, ne olursa olsun yılma savaşmaya devam et diyor.

Foruma boy fotoğraflarımı ve bir haftalık beslenme programımı resimleri ile ekleyeceğim.

Saygılar bonatchi. Konuya ilgi gösteren arkadaşlarımızada sonuna kadar saygılar.

Morphling ve bonatschi bunu beğendi.
  7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Öncelikle bisiklet sporundaki başarılarını hayranlıkla okudum.
    Bu kadar sporla içli dışlı ve yaptığı sporu hakkıyla başarıyla yapan biri olarak oldukça şanslısın bana kalırsa.
    Eğer kilo vermeye ihtiyacın varsa, bu çabanda birkaç adım önde başlayacaksın ve süreci çok daha çabuk ve başarıyla atlatacaksın.

Açıkçası anlattıkların sonucunda gözümde tam manasıyla "sporcu" olarak yer edinmiş biri olarak, böylesine bir kilo probleminin vücudunda nasıl gözüktüğünü çok merak ediyorum.

Ben büyük bir problemin olduğunu düşünmüyorum.
    Resimlerini merakla bekliyoruz.

Coyote bunu beğendi.
  8. blackday43

blackday43 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim de kalça ve bacak bölgem yağlı. nasıl olduğunu anlamıyorum..üst tarafım ise sonderece yağsız..çok dengesiz bi vücut yapım var yani..bende anlamadım..genetik bir bozukluk galiba..ne yaptıysam o yağları yakamadım..

9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Tabiki sayın bonatchi. Bu arada gerçekten çok teşekkür ederim. Kesinlikle ultramaraton ülkemizde pek bilinmiyor ve rağbet görmüyor.Cunku cok sabır ve azim gerektiren bir branş. Gerçekten zorlayıcı olduğu için seçmiştim bu branşı. Aslında triatlon dusunuyordum fakat bedenı yapım kesinlikle bir bisikletçiden ve bir triatlon yarışçısından çok, bir halter sporcusuna uygun. Ama ben genede pes etmedım ve kendi adıma yapabileceğimin en iyisini yaptım.

Resimleri gorunce kas yapımın zayıf oldugunu soleyeceksınız buyuk ihtimalle. Cunku ben hipertofiden çok, uzun yola dayanıklılığa yönelik antremanlar yapıyordum. Sizden tekrar aynı şekilde yardımcı olmanızı isteyeceğim. Cunku yaz dönemine girerken özellikle havaların daha az sıcak olduğu mayıs yada haziran ayında bir uzunyol denemesi daha yapmak gibi bir fikrim var.

Yarından itibaren siteye yenibaslayanlar bolumunde resimlerimi ve yediğim içtiğim her seyin fotoğraflarını ve yaptığım antreman hakkında bilgileri yükleyeceğim. Duzenli ve sabırlı olmak benım prensibimdir.

saygılar.

10. Ludacris

Ludacris Yeni Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Benm boy 1.92 kilo 65 civarı. Bi zayıf olarak sana yaptıklarımı sölym dene..
    1. tavsiyem bol su iç , yani sadece susayınca deil böle mutfaktan geçerken bi bardak içiver , ymek sonrası 1 bardak içceğine 2-3 bardak iç..
    2. tavsiyem bol hareket et diceksin ztn işte kilo vermeye çalışıorm vs.. ama öyle deil.. mesela ben tv izlerken bile ayağım durmaz oynatırım bi sağa bi sola. kıpırdamadan duramam mesela bi de asla tembellik etme .. her yere sen git , taxiye binme , mümkünse çok uzak deilse otobüse de binme yürü.. asla bi yere gitmekten bi şeyi yapmaktan kaçınma , tembellk etme. hatta bol su içcem die yanına su şişesi flan da alma su içmek için her seferinde mutfağa yürü.

Coyote bunu beğendi.
  11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ludacris, önerin için çok teşekkür ediyorum. İnan aerobik anlamda benim hiç bi sıkıntım yok. Yürümeyi çok seviyorum, kesinlikle örnek vermek gerekirse kız arkadasımla buluşacağım diyelim örneğin nerede bakırköy. Fırsat bu fırsat diyerekten, evimden bakırköye yürüyerek gidiyorum. Uzun zamandır acil işim olmadığı müddetçe taşıtları kullanmıyorum. Tabi artık kız arkadasım yok. Beni terk etti. Oysa ben neden terkettiğini bile anlayamadım. Cunku en son gordugumde benden daha yakısıklı ve zayıf biriyle beraberdi. Konumuz bu değil.

Sanırım sorunum kas kütlesinden kaynaklanıyor, cunku kas yapım cok zayıf ama zaten daha öncede zayıf biriydim. Cunku bisiklet ile açık arazide seyrederken, ters rüzgar inanılmaz bir şekilde size esiyor ise, sizin burada yapabileceğiniz tek birşey var, pedal devrinizi ideal çevirme değerinde tutabilmek için vites kücültmeniz ve hızınızı düşürmeniz gerekir. Dolayısı ile bu yaz ultramaraton denemesi yapmak istesem;

Bu yağ fazlalığı ile yola cıkamam. Cunku inanın yolda 5 kg fazlalık bile bariz bir şekilde sizi amacınızdan edebiliyor. Su an 77 kg ağarlığımdayım. Daha önce tam olarak 65 kg ağarlıgındaydım.

Ayrıca bedenı yapım bu yükü kaldırmıyor. Şu an itibarı ile performansımda düşüş yok ancak bu kısa mesafelerde, ya uzun mesafeye cıkmaya cabalarsam? Büyük ihtimalle tırmanışlarda kesinlikle buyuk sorunlar yaşama riski var.

Görüldüğü gibi, onumde hala uzun bir zaman var ve ben başarmalıyım.

Yeni baslayanlar bolumunden beslenmeme ait resimler ve kendi resimlerim ile devam edicem.

saygılar.

12. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    İstersen bir de atkins diyetini dene.Yardımcı olabilir.KArbonhidrat alımı çok kısıtlı olucak yağ ve protein ağırlıklı besleneceksin.

13. kuka00

kuka00 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba ben 15 yaşinda bir erkeğim.
    Ben 2 yildir zayiflamaya çalişiyorum.
    1 yil öncesine kadar günde 1 cips 3 çikolata yiyordum.
    O zmn zayiflayamamam normal ama:
    Son 4 aydir futbol oynuyorum 2 güne bir antremana gidiyorum
    cips-kola-çikolata vs şeyler tüketmiyorum.
    Yemekleri düzenli yiyorum
    her vitamini aliyorum
    ekmeği az yiyorum
    ama zayiflamak yerine daha fazla kilo aldim bu işe bi anlam veremedim.
    Ayaklarim kas geri kalani yağ.
    Lütfen bir çözüm söyleyin artik çok canim sikiliyor.

14. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    Acaba diyetisyenemi gitmelisin?Çok başarı hikayesi,önce/sonra mucizeleri gördüm..

Sayfayı Paylaş