Definition dönemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve küçük kemik tarafından 19 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Definition döneminiz ne zaman ve hangi sistemi uyguluyorsunuz ? Bu dönemin olmazsa olmazları ( hareket, set ve tekrar sayısı ) sizce nelerdir ?

Değerli görüşlerinizi rica ederim

Selamlar

KK

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
  3. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    SN. bonatschi, bu linkleri daha önce de detaylı inceleyerek yazılanları da başka konulardan da araştırarak okumuştum...

Burada öğrenmek istediğim
    "Bu dönemin olmazsa olmazları" ( ""hareket"", ""set"" ve ""tekrar sayısı "") sizce nelerdir ?

mesela kollarda bicepslerde peak yani tepe çalışması yapıyormusunuz ? evetse nasıl ?

göğsün yan ve altını nasıl kesiyorsunuz ? vb

Değerli görüşlerinizi rica ederim

Selamlar

KK

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    Hacime yönelik ve kesmeye yönelik hareketler bellidir.
    Antrenman programlarında genelde son hareketler definisyona, zirvelemeye ve kesmeye yöneliktir genelde.

Biceps çalışmasınında konsantre curl bunlardan biridir.
    Çok kaliteli ve etkili zirveleme yapar ve kapanış hareketlerimden biridir.

Göğüs çalışmasında da decline press, cross-over, dips gibi hareketlerde kası kesmeye ve şekillendirmeye yönelik hareketlerdir.
    Alt göğüs hareketlerininin hangi bölgelere vurduğunu başka bir başlıkta detaylandırmıştım.
    Mesajı bulup inceleyebilirsiniz.
    Bulursam ben de paylaşırım.

Ancak hepsinden önemlisi ve çoğu sporcunun unuttuğu bir nokta vardır.
    Definisyon varolan kas kütlesini şekillendirmektir.
    Olmayan bir kütleye definisyon yapılmaz.

Siz kış ayında kaliteli bir göğüs kütlesi veya hacimli bicepsler inşa etmişseniz bahar aylarında bunları kesip şekillendirerek olduklarından daha büyük ve estetik gösterebilirsiniz.
    Ancak definisyon demek sadece idman düzeninde ve hareketlerde yapılan değişimlerden ibaret değildir.

Doğru beslenme ve kardio definisyon döneminin olmazsa olmazlarıdır.
    Doğru beslenme ve kardio, definisyona yönelik hareketlerle ve set sayıları ile desteklenir. (Nispeten düşük ağırlık ve çok tekrar, süper setler, drop seler... gibi)

Kısacası definisyon dönemi için sporda belli bir seviyeye ulaşmış olmak gerekir.
    Yani flat benchte kaliteli bir göğüs kütlesi yapmadan alt göğüs çalışmak anlamsızdır ve sakatlıklara yol açabilir.

küçük kemik bunu beğendi.
  5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.565
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    definasyon yarışma dönemi uygulanır ve bu yağ yüzdesi ile normal hayat devam etmez.yaza doğru yapılan diyet dönemi ise daha farklıdır.önce bu ikisi karışmasın lütfen.ardındanda definasyon için yeterli kas kütlesine sahipmiyiz veya kesilecek kadar bir göğüs gelişimi mevcutmu???asıl soru değil sorunlar bunlar bence.

küçük kemik bunu beğendi.
  6. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Sn. Bonatschi, açıklamalarınıza çok teşekkür ederim. Çok yararlı olacak bilgiler..

Sn. guardbody de çok şık bi noktaya değinmiş..Elbetteki sorum " yaz diyeti" olarak adlandırılabilecek aslında genel bir yaşam tarzına hitap etmesi gereken yağ oranı hk. Bu oranın "sağlıksız olmayacak" derecede düşük olmasıyla beraber her zaman esnek ve vital kapasitesi yüksek kasları yaratmak ve korumak hedefine ulaşmak ile ilgiliydi..

Yeterince (bu herkese göre göreceli) kas kütlesine ulaştıktan sonra bu kütleyi sağlıklı ve estetik olarak en güzel şekilde gösterecek beslenme ve antenman bilgisini araştırıyorum esasen..

"yaz diyeti" görünümünü yaz kış devam ettirmek "müsabık" olmayan veya uygun ortamda "müsabık" olmaya karar verildiğinde de başarı oranının yükselmesini sağlayan, gerçekten sağlıklı ( iç organlarla beraber ) bir yaşam tarzından bahsediyorum..

Bu konuda görüş alışverişi ve beyin fırtınası bu frouma yakışır görüşündeyim..

Takipteyiz..

Selamlar

KK

guardbody bunu beğendi.
  7. poseidon316

poseidon316 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    definasyon da kas kutlesine zarar vermeden bi sette yapılması gereken maksimum tekrar sayısı kaçtır? cevap verirseniz cok minnettar olucam

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    Çok görece bir soru.
    Kas kaybının olası nedenleri içerisinde tekrar sayısının önemi çok minimal olabilir.
    Tekrar sayısının kütlenizi ne ölçüde etkileyeceği tamamen size ve birçok diğer faktöre bağlı.
    Kendi vücudunuzu dinleyerek antrenmana şeklini vermelisiniz, bu ise vücut tepkilerinizi gözlemleyerek oluyor.

Kimi definisyon döneminde çok ağırlık ve az tekrarlarla verim alırken, kimi ise hafif ağırlık ve çok sayıda tekrardan verim alır.
    Burada tekrar sayısı idman uzunluğu, kullanılan ağırlık ve kas kütlenize göre değişir.

Genel olarak yapılan maksimum tekrar 12-15 arasında olabilir.
    Ama dediğim gibi bu rakam son derece genel geçer ve şartlara göre değişmesi gereken bir rakamdır.

9. Necromancer

Necromancer Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Suan icin hersey cok guzel gelisti bende.Spora 1 sene once basladim ve 60 kiloydum simdi ise 70 kiloyum ve gercekten vucudum belli bi yere geldi.Yag oranimda %13.Gerek beslenme gerek antreman hepsini duzenli bi sekilde uyguladim.Fakat malum yaz geliyor ve artik hacim almak istemiyorum.Boyum 1.75 oldugu icin cevremden bazen olumsuz yanitlar aliyorum.Bu nedenle artik irilesme degilde vucudu korumaya ve hatlarimi belirginlestirmeye yonelik calismak istiyorum.Fakat set sayilari nasil olmali super set ne oranla uygulanmali karbonhidrat ne olcude alinmali gibi sorular kafami karistiriyor.Eksik bilgiylede bu ise girerek kas yaparken goz cikarmak istemiyorum.Bu konu hakkinda forumdaki hocalarimiz bizi aydinlatirsa cok memnun olurum.

Sayfayı Paylaş