Definasyondayım beslenme listem nasıl sizce??

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bena efsanesi tarafından 30 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. bena efsanesi

bena efsanesi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Evet beyler 5 aydır VG yapıyorum ve 58 kilodan 70 kiloya kadar cıktım. yeterince irilestigimi düsünüyorum ve yarın sabahtan itibaren artık definasyon dönemine girmek istiyorum.

uygulayacağım beslenme listem ise şöyle

Sabah: 4 yumurta beyazı ve 50 gr lor peynirli omlet. yanında domates salatalık biber.

Öğlen: 200 gr makarna veya bulgur pilavı (pişmiş), 200 gr, az tereyağı ile haşlanmış tavuk göğsü (pişmiş)

Akşam: 200 gr tavuk göğsü (pişmiş) ve salata.

bulgur pilavını ve makarnayı evde annem yapıyor :D ynai lapa olmuyor yemekler. makarnada tereyağı ve salça, bulgurda ise salça ve domates biber falan oluyor. ama onların çok büyük bir fark yaratacağını zannetmiyorum. bu konuda sizinde fikrinizi alsam daha emin olabilirim

birde biliyorum biraz eksik bir liste. protein konusunda sıkıntı yok ancak karbonhidratı baya az alacağım. ara öğünlerde eklemek istedim ancak definasyonda ara öğünde ne yiyebileceğim hakkında pek bir fikrim yok. ayrıca okuduğum bir kaç yazıda definasyondayken öğünler arasında uzun saatlerin olması ve az öğün yemenin yağ yakımına etki edeceğini görmüştüm. bu yüzden 3 öğün yemeyi düşünüyorum. karbonhidrat konusunda sabah omlete belki yulaf ezmesi ekleyebilirim.

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Tam aksine 5-6 öğün tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığı, termojenezi artırdığı ve haliyle yağ yakımını artırdığını söylüyor çalışmalar. Elbette IF gibi aksini savunanlar da var. Öğün sıklığı konusunda net bir sonuç yok ama bir çok sporcu kuruluşu 5-6 öğün olması gerektiğini söylüyor.
    Öğün ve besin çeşidi gerçekten az. Ara öğünlere yarım yağlı süt, yoğurt, meyve, ceviz, fındık gibi besinleri ekleyebilirsin :)

3. bena efsanesi

bena efsanesi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    anladım reyis. zaten bulk yaparken ara öğünlerde bu dediğin şeyleri yiyordum definasyon programında aklıma yatmamıştı deneyeceğim. peki sence pilav ve makarnada tereyağı salça gibi şeylerin kullanılması büyük sorun çıkarır mı?

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Miktarı bilmeden tereyağı ve salça konusunda yorum yapamam ama aşırıya/fazlaya kaçmadığın sürece ikisi de ölçüsünde kullanılıyorsa sorun olmayacağını düşünüyorum :)

Beslenme bakımından clean bulk ile definisyon arasındaki tek fark kalori aslında. Bulkta ihtiyacına ek 300-500 kalori ekleme yaparken definisyonda azaltma yapıyorsun. Neden meyveyi çıkarasın mesela? Vitamin ve mineraller gelişim için, metabolizma ve vücut iç dengesi için önemli değil mi? Ya da neden süt tüketmeyesin? Definisyonda kalsiyum ihtiyacın düşüyor mu? Ya da neden ceviz fındık tüketmeyesin ? Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine ihtiyacın kalmıyor mu? Ekleyip eklememen gerektiğinin cevabını sen vereceksin :)

5. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Tereyağı ve salca kalorisini artırır. Onu my ftness pall uygulamasından tereyağli makarna yazarak bulabilirsin. Lapa yiyorsun lapa pirinç yazarsın .pilav yiyorsun pilav yazarsın. Zaten yağ li olab pilav dir.yağsız olan lapa.ona göre ekle kalorini ye.yanlsim varsa düzeltin respect2 hocam

respect2us.23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş