Definasyonda Protein-Kafam Karıştı !

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve BaBe ShaQ tarafından 19 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Forumda birçok kişi beni bildiğinden uzun uzun anlatmak istemiorum..

Kafamı karıştıran bir noktayla karşılaşmış durumdayım..
    Çok güvendiğim 2 kişiden biri cardio ile define olucaksın..eskiden olduğu gibi ağırlığa girmiceksin ..Protein tozuna ihtiyacın yok..L-carnitine yeter dio...

Diğer güvendiğim kişi ise cardio bile çalışsan protein tozu kullanmalısın dio..Hafif ağırlık çalış..beslenmeyle desteklersen uygun olur diyor..

Sizce hangisi ?
    Çok daha önceki ağırlık çalışmalarımda whey protein kullanmıştım..ama Bulk dönemindeydim..Definasyonda kullanmadım..

Hafif kiloyla ağırlığa girsem,ya da cardio çalışsam bile whey protein kullanmalımıyım? (yanında l-carnitine takviyesi ile)

2. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Ikisine de fazla güvenme derim o zaman ;)
    Bu sorularin cevabini kendin de verebilirsin. Bi kere Whey protein, hatta sadece proteini de diyebiliriz ne zaman neden kullanilir?
    Tek basina alinan Protein seni ne bulk yapar ne de kuru..
    Bir de bulk olmayi spordan uzak kalmis ve kötü beslenerek kilo almis halimizden ayirdetmek lazim. Bulk olmanin da beslenmeyi icerdigi belli basli kurallari vardir.. Sen bulkim derken anladigim kadariyla spor yapamadin ve hareketsizlikten kilo aldin. Bu bi kere bir fark yaratir.

Proteine dönünce. Protein kaslarin ana maddesidir. Vücuda verecegin proteinle hem kaslari koruyabilirsin, hem kas insaa edebilirsin.. bunlardan hangisininin olacagi 1. aldigin miktara bagli 2. diger temel kalori (Karbonhidrat, yag) kalemlerine bagli..

Neden hafif (kilolarla) calisasin? öyle hafiften salonda takilarak pencereden giren rüzgarin tenini oksarken gözlerini kapatip fitnes mi takilmak istiyorsun? yoksa efor, güc, enerji sarfedip, eline gecen agirligi parcalarcasina kaldirirken, kaslarin calismasindan dogan yüksek kalori yakimindan faydalanip incelmek mi istiyorsun?

Bence yine L-carnitine, l-carnitine diye tutturacaksin ama o yüzden bosa anlatiyorum ;)

Bozo-Baku bunu beğendi.
  3. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    bence 2-3 ay kardio çalış..ayrıca kardio çalışman için tam zamanı bu aylar ... daha sonra ağırlık antremanlarına başla ve kardio yla devam et fakat kardio yu biraz azalt ve ağırlağa yüklenmeye başla yani dengelemeye çalış.. verdiğin kilolardan sonra ağırlık çalışman vücudunu daha da sıkılaştırarak hedefline ulaşmanı kolaylaştıracak definasyon döneminde protein yerine aminoasit-l-carnitin kullanırsan daha iyi olur

Bozo-Baku bunu beğendi.
  4. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle mutlaka değerli sporcularımız yorumlarını yapacaktır naçizane bildiklerim şunlar;Günlük protein ve karbonhidrat oranları yağ yakımında önemlidir.Bir fitnessçi bayanın diyetine baktığınız zaman 150 gr civarı protein aldığına şahit oluyoruz.Bu rakam abartılı gelebilir fakat karbonhidratlardan kesildikçe vücudun enerji ihityacının proteinden sağlanması gerekir ve bu durumda kas kaybını minimize ederek yağ yakımı ortaya çıkar.

Yani whey protein gerek bulk dönemde gerek definasyon döneminde vazgeçilmezdir.Tabiki bu ürünlerin destek olduğu unutulmamalı ve diyetimizdeki kaliteli protein alımının yerine ikame etmeyi düşünmemeliyiz.
    kardiyo,düşük karbonhidrat alımı ,yeterli derecede protein alımı(bunun dafazlası yağ oluşumu yapar)düşük yağ tüketimi ,yardımcı olarak da yağ yakıcılar.

BaBe ShaQ bunu beğendi.
  5. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Ayaz,Bulkım derken haretsiz kaldım kilo aldım olayından bahsetmiorum..Ayırt ediyorum çok şükür henüz bunamadım :D Daha önceki dönemimden bahsediorum .
    Cevabını almak istediğim şey de buydu..
    "Tek başına protein bulk yapmaz"
    Çünkü definasyon döneminde amaç yağ yakmak..Kütle inşaası değil..Tamam kasların yapıtaşını yerine koydun..yüksek ağırlıkla çalıştın..Ama yazın bu ağırlığı çalışmanın faydası ne ? çalıştığının %kaçı buhar olmuo ?? ;)

Ağırlık çalışarak yağ yakımının daha üst seviyede olacağı bilincindeyim zaten.Amaaannn kafam karışık işte anlayın yaaa:eek:

L-carnitine die tutturmıcam..Boşa anlatmıosun..Protein tozuna takviye yapıcam .. ;)
    Sende hep olumsuz cümle kur olur mu? İyi gaz vermiş oluosun bana :lol:

6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    amino asit lüksten başka birşey değil...zaten gördügüm kadarıyla , biraz yapılı birisisin....yani senin kas kaybı endişende olur diye düşünüyorum o yüzden...bana soracak olursan, ben ilk başlarda hiçbir takviye kullanma derim...metabolizmanı hızlandırmaya çalış ilk başlarda ve düzenli egzersizler ve bilinçli bi beslenmeyle kas dokunuda artırmış olursun....l-carnitine nin sana etkisi max %15 dir ...ben diyet dönemimde, kardiyo yapmazdım, ama ciddi oranda kalieli bir protein diyeti yapardım...mesela akşamalrı 6 dan sonra karbonhidrata dair hiçbirşey tüketme...6 dan sonra 200 gr light yoğurt ye, 5-6 yumurta beyaz yiyebilirsin yada kaç tane yiyecegini sen belirle, zeytinyaglı salata tüketmelisin bol bol ve uyku düzenine de dikkat etmelisin bu süreçte...bol bol su iç, bu seni tok tutacaktır....antrenman düzenine gelince, mutlaka yüzmelisin bir kere...eğer yakınında bir havuz varsa, hergün düzenli olarak antrenman planına yanına 20dk fln yüzmeyi ekleyebilirsin....antrenman da da 45-60 dk harcadıgını düşünürsek, günlük en fazla 1.5 saatini ayrmış olursun...biraz agır olabilir ama akşamları 15-20 dk yürümek hem sana dinçlik katacak hemde kalp saglıgına da extra bir fayda saglayacaktır...kabul ediyorum, biraz agır oldu gibi ama bende bir zamanlar bunları yaptım...o kadar da zor değil aslında...ama kilo vermek için birebir...1. aydan sonra yag yakıcıları kullanabilirsin... o zaman max verim elde edersin işte...en önemlisi beslenme , onu ihmal etmemeye çalışmalısın...bence bir bayan oldugun için günlük kilo başına 1.5 gr pro alman yeter senin için(sonucta cokta profesyonel yapmıyorsun, alacagın fazla pro bile yag deposu olarak san dönecek bu dönemde)...akşamları birde balık tüketebilirsin, kuzu fileto olabilir(içnde l carnitin vadır yüksek miktarda)...yani en önemlisi akşam 6 dan sonra sadece pro almandır...gerisi spora ve senin becerine kalmış...şimdiden kolay gelsin...

Bozo-Baku bunu beğendi.
  7. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Gaz olacagini hic sanmiyorum (Daha da gaz olasin diye diyom :p )

Agir calismaktan kastim Mike Mentzer gibi degil tabi. 8-12 tekrar arasi.. niye 20, 30 tekrar yapasin, ki bilmem kacindan sonra kas yikimini tetiklemis oluyorsun..
    Yag yakmaya giden en hizli yol karbonhidratlari azaltmaktir..proteini de yükselttin mi biraz korkma.. Fazla proteinin yag olarak depolanmasi teoride mümkündür, ancak pratik olarak asla senin hayatta karsina cikmayacaktir, korkma yani ;)

8. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    aminoasiti önermemin sebebi protein tozunun içeriğinde ekstradan şeker yağ ve dekarb. olabilmesi ayrıca 300ml sütle içildiği düşünülürse sütteki laktoz ve sütteki karbhidrat ve yağ?.. süt ligt diyelim belki yağ yok ama karb.var laktoz var
    Doğada yüksek oranda sadece sütte bulunan laktoz enerji sağlar.. bu yüzden protein tozunu definasyon zamanında pek te kullanma taraftarı değilim birde aminoasitin lüks olmasının nedeni fiyatımıdır gereksizmidir anlamadım D.Wolf

9. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    ben protein tozunun diyet sirasinda suyla icilecegini varsaymistim. Whey mikrofiltre edilmis suda da ayni sütteki gibi karisir. ayrica icinde ki 0.5 - 1 gram arasi yagdan veya 1-2 gram karbonhidrattan hic bir zarar gelmez.

Amino asit nispeten daha pahalidir ve babesh.'in su asamada elde etmek istedigi sey icin kullandigina degmez. Bence su durumda halen en ideal protein takviyesi Whey proteinidir. Optimum aldigini da düsünecek olursak zaten porsiyon basina 5,5 gram BCAA var...

Ancak amacin yedigin ictiginden zevk almaksa, cikolatali protein tozunu süt ile karismis buzlu bardagin icinde cubukla servis edilmedigi sürece icmem diyorsan o zaman alma ..

saygilar

Bozo-Baku ve mustafadündar bunu beğendi.
  10. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya

Karbonhidrat azaltilinca yag tüketimi biraz arttirilir ki enerji o degerli ve pahali proteinlerden alinmasin diye. Bu yaglar genelde doymamis veya bitkisel yaglardan olusur. mesela zeytin yagi, tuzsuz findik, ceviz .. omega yaglari vs..

yag alirsam nasil kilo vercem diyorsan da... yagi yükseltmenin de bir usulu var.. Öncelikle zaten hersey beslenmeden basladigi icin her sey 3 temel enerji maddelerinin olusumundan baslar. Yapilacak en dogru sey günlük uykuya göre, aktivitelere göre, gün icerisinden beden icin yogun gecen zamanlara göre günlük kalori ihtiyacini hesaplamaktir..

yani vücudun gün akisina göre harcayacagi enerji..
    atiyorum babesha q icin bu 2500 kaloriyse bunun üzerinde alacagi her kalori kilo aldirir..altinda alacagi her kalori ise zayiflatir.. bu böyledir.
    bu rakama göre karbonhidrat, protein ve yag tüketimi amaca göre hesaplanmalidir..
    ancak amaclara göre olsa da ne kadar üzerinde veya altinda seyredilecegine dahir de bilgiler vardir..
    zayiflamak isteniliyorsa en fazla 500 kalori altinda, kas insaa etmek isteniyorsa da 300-500 kalori üzerinde alinmasi tavsiye edilir..
    neden sadece 500 kalori altinda? 2500 kalori vücudun bazal metabolizmasidir..yani her halkarda yakacagi miktar.. kalkip 1200 kalori almaya baslanildiginda ve bunun 1,2 hafta devam ettirildiginde vücudun savunma mekanizmasi devreye girer ve bazal metabolizmayi asagiya ceker..yani kendi kendine "kötü günlere geldik, iki vites kücültelim" der ve vücudun tüm organlari azalari, kisacasi tüm metabolizma 1200-1500 kaloriye göre calismaya baslar.. bu yüzdendir ki diet sonrasi normal beslenilmeye baslandiginda hizla kilo alinir. neden ? cünkü artik bazal metabolizma 1200 dür ve üzerinde alinacak her kalori kilo aldirir... Beslenmenin supplementlerden neden daha önemli oldugu da zaten buradan anlasiliyor. Bu metabolizma hikayesi yag yakicilarla, aminoasitlerle, tozlarla yapilacak is degil (efedrin, clenbutarol vs.'den bahsetmiyorum). Tamamen beslenmeye odakli bir olaydir.

Low-Carb diet düsünülüyorsa, yani yag yakmak isteniyorsa karbonhidrat düsürülür.
    sunu söyleyebilirim.. Asagi yukari 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kaloridir. 1 gram yag ise 7 kalori.

hesaplarda kullanilabilinir bunlar. Halen bazal metabolizmayi 2500 kalori varsayalim.
    diyelim karbonhidrati yavas yavas 200-250 grama düsürdün. bu ne yapar ? 1000 kalori.. 150 gram da protein aldik.. bu ne yapar ? 600 kalori..
    karbonhidrat ve proteinlerden gelen kalori miktari etti 1600..
    amacimiz neydi? Kilo vermek... o halde bazal metabolizmanin en fazla 500 kalori altinda seyredecektik degil mi? ..
    yani 400 kalori eksigimiz var..50-60 gram da yag aldik mi hesap tamamdir..
    peki yagi neden yükselttik ? yukarda da dedigim gibi.. yag idman sirasinda vs. vücudun enerji kaynagi olacaktir ki degerli proteinlerimiz harcanmasin..

bu isin en makro tarafi..
    mikro tarafinda ise karbonhidratlari, proteinleri ve yaglari hangi kaynaklardan alacagimizi secmektir..
    onlar hakkinda da burada yüzlerce baslik var.. örnegin seker de kabonhidrattir, yulaf da..madem öyle, ikisinin de 1 graminda ayni oranda 4 kalori varsa hesaplamalarda ne farkedecek? diye sorabilirsiniz..
    baslamisken buna da cok kisaca degineyim

Vücuda giren her karbonhidrat öyle veya böyle glukoza dönüstürülür ve glukoz fazlasi da(yani hareketle yakilamayainca) kötü günler icin yag olarak depolanir..Sekerli seyler yedigimizde bunlarin yaga dönüstürlme ihtimali daha fazladir, cünkü zaten seker glukoz halindedir ve cabuk yakilmasi gerekir..
    ancak bir de pirinc, makarna, yulaf, patates gibi kompleks karbonhidratlar vardir.. yani seker gibi insulini bir anda yükseltip düsürmez, kansekerinin sabit kalmasini saglar, enerjinin disinda selulin, inulin , pektin gibi faydali maddeler de icerir, ayrica sindirim sistemini sekerden daha fazla harekete gecirir ve daha uzun süre enerji saglar.
    o yüzden gün icinde alacagimiz karbonhidratlarin da büyük bir kismi kompleks karbonhidratlardan olusmalidir..

basit seker dedigimiz karbonhidratlardan hic mi almamaiz gerekiyor o zaman diye sorarsaniz, tabi ki hayir. vücudun ona da ihtiyaci vardir.. en fazla da sabah kalkinca ve direk idmandan sonra.. her iki durumda da glikojen depolari bostur ve vücudun katabolik, kasyikimi durumu söz konusudur.. iste o zaman kana cabuk karisan ve glikojen doplarini hemen dolduran karbonhidratlara ihtiyacimiz vardir.. bunlardan en iyileri de maltodextrin, ve dextroz.. örnegin idmandan sonra 300-500 ml arasi üzüm suyu cok cok iyi bir cözümdür..

ya ben bu kadar yazmicaktim aslinda.. laf lafi aciyor diyleim ;)

saygilar

Bozo-Baku, Xanthium, mustafadündar ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  11. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Ben yeterince pekiştirdim Ayaz yazdıklarını..

Bugün Ultimate Nutrition Isocool ve Ultimate Nutrition Whey arasındaki farkı araştırdım..Çok açık bir ifadeyle Isocool saf protein..Şeker yok-Yağ yok..

Whey daha komplike..Potasyum ve diğer mineralleri içinde barındırmış..Çok düşük oranda carb.ve yağ var..

Normal beslenmede karbonhidratı minimum seviyede tuttuğum için eksik olan crb.miktarını whey'den karşılayabilirim düşüncesindeyim..

Bugün teste girdim..Aerobik ortamda yağ yakımını sağlayacak hedef nabız aralığımı buldum..Vücut yağ oranım uçmuş durumda...Vücuttaki su fazlası da öyle..Tribe girdim gene .. :mad:
    1 sene içinde % 10 vücut yağ oranımı arttırmışım..Aferim bana kafa_

Yeni başlık açıp günlük tutucam beslenme ve antrenmanlarımla ilgili..

Testesteron seviyem normalin üzerinde çıktı..Bu bence iyi bişey..

Daraldım gene..duh

12. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    normalin üzerinde testo seviyesi çıktı diye sevinen bir bayanıda ilk defa görüyorum.mach3 ile traş olucak boyutta bir testo fazlalığı değildir umarım.ayrıca proteın tozu seçimin guzel.muadil olarak bi proda alabilirsin.yağ ve şeker ondada sıfırdı yanılmıyorsam.

salvadore_xp bunu beğendi.
  13. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Whey derken biz ayri seylerden mi konusuyoruz? icinde en fazla 2 gram karbonhidrat olan isocool whey ile karbhdr. ihtiyacini nasil karsilamayi düsünüyorsun? günde 100 tane shake icerek falan mi ?
    Benim kizdigim ve israrla tekrarlamaktan kacinmadigim bu wheylere, karnitinlere gereginden fazla önem veriliyor..
    simdi de karbonhidrat kaynagi olarak veriliyor. hey Allahim :)

14. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Yahu ben bugün sana bişey anlatmakta neden zorlanıyorum Ayaz yaa..Antrenman yapmış kadar terledim bugün sana bişey anlatıcam derken..Tuttun konuyu nerden çekiştirdin..

Karbonhidratı sabah kahvaltısında sadece ekmekten alıyorum Ayazcım..Yediğim 2 dilim ekmekten..

Gün içinde kahvaltı haricinde bir başka öğünde de değişim yapabilirim bunu.. (Öğle yemeğinde ki 1 su bardağı makarna yerine)

Bu hiç carb.almıcağım anlamına gelmio..Sadece Pro ile Carb 'ı aynı öğünde yemiyorum..

Eğer carb miktarını min.tutacaksam whey'in içindeki carb. ın zararı olucağını düşünmüorum demek istiorum

Whey deki 2 gr carb.ne beklentim olabilir yahuuuu...

Ay bayılajaam...hyper_

15. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Abartma elimde traş bıçağıyla gezecek kadar değil...Normalin biraz üzerinde..Herşeyin bi ilki vardır mösyö :D

Hangi protein seçimi ? Ultimate nutrition whey mi yoksa isocool mu ?

16. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    ben apacik yazdin diye söyledim. ayni seyi yazip baska bisey demek istedigini nerden bileyim ;)

17. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bazal metabolizma olayı kafamı karıştırdı tmm düşüyor biliyorumda bende kalori miktarını çok düşürdüm daha sonra toparlamam ne kadar sürer metabolizmamı eski seviyeye çıkartmam birde hydroxcut kullanıyorum

18. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez

Bugün bitmeden anlatım şeklim değişmicek sanırım..En iisi susayım ben ..Bugün anlatımımda bozukluk var haklısın..Çıkan sonuçlar yüzünden gerginim belki ondandır :(

19. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    zaten konu bazal metabolizmayi düsürmemekte..
    o yüzden low-carb dietlerde araya bir Refeed-day dedikleri yeniden besleme günü konulur.. bunu haftada bir kez veya 5 günde bir seklinde yapabilirsin..
    o gün karbonhidrat alimini baya bir arttirmak gerekiyor..normalde 200-250lere düsürdüysen 400-450 almalisin. Yagi da düsürmelisin. Karbonhidratlar da basit sekerlerden degil "kaliteli" ve kompleks karbonhidratlardan olusmali..
    bunun amaci metabolizmayi sasirtmak ve önce ki diet duruma alistirtmamak. Yani bazal metabolizmayi düsürmemekte.

Bozo-Baku, Xanthium, zigbog ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    dediğini yapacağım gerçi keşke 4 hafta önce bilmiş olsaydım ama.Ben yaklaşık 280-300 gr karbonhidrat alırken 120 gr kadar şimdi.Çok değiştiğini sanmıyorum bazal metabolizmamın gerçi 1 hafta sonra diyetten çıkıp kontrollu bir biçimde karbonhidrat miktarını attırmayı planlıyorum.

Sayfayı Paylaş