Definasyonda Ağır Girmek

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Nicomedia41 tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
    arkadaşlar definasyon bölümüne girerken çok tekrar az ağırlık yerine az tekrar çok ağırlık girsek ne olur?
    yani ben bulkda kazandığım ağırlığı düşürmek istemiyorum. aynı bulkdaki gibi ağırlık calıssam ama çok sağlam diet ve cardio yapsam fit bir vücut amacıma ulaşabilirmiyim?

2. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Definisyon döneminde tek alternatifin az ağırlık - çok tekrar olacağı yönünde genel bir kanı var. Yalnız definisyonun amacına giden yoldaki etkenlerin birden fazla olduğu yadsınamaz. Az ağırlık çok tekrar yöntemi, bu etkenlerden yalnız yağ yakımı üzerinde etki sağlıyor fakat kütle kaybına da sebep oluyor. Şahsi fikrimce definisyon döneminde de ağır girilmelidir.

Definisyon kelime anlamı olarak netlik demektir. Ve bu netliği kazanmak için esas olan yağ oranını azaltmaktır. Az ağırlık çok tekrar mantığı, antrenmana kardiyo etkisini de katmak içindir yalnız ağırlığı düşürmek kasların gelişimini yavaşlatacaktır. Güzel bir diyet, düşük tempolu bir kardiyo ve yüksek ağırlıklı çalışma ile daha güze sonuçların elde edileceğini düşünüyorum.

Nicomedia41 bunu beğendi.
  3. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli

kardeş bende senin gibi düşünüyorum. ben şimdi bulk yapıyorum ve daha önce hiç girmediğim ağırlıklara giriyorum resmen hayretler içersindeyim ama 2 ay sonra definasyona başlıyıcam ve definasyon için herkez "Çok Tekrar - Az Ağırlık" diyor. Busefer seninde dediğin gibi kütle kaybı olabilir. Aynı bulkdaki ağırlık sistemime devam etmek istiyorum tabi bunun yanında sağlam diet ve orta derece bir cardio yapıcam.

mesajın için teşekür ederim.

Başka arkadaşlarında düşüncelerini almak isterim..
    Konu Güncel.

4. tarikaydin

tarikaydin Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Kocaeli
    Profesyonel bir Türk vücutçunun makalesini okumuştum. Antrenman programı değişmiyor sadece beslenmesini değiştirdiğinden bahsediyordu.

etsote77, doxux, Nicomedia41 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
  6. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bu konu tartışılmıştı bir çok yerde. Bazilari az aģirlik çok tekrar definasyonda en iyi yaģ yakar derken bazılar az tekrar çok ağırlığın çok tekrara göre aynı efor sarfettirdiği için ayni kaloriyi yakacağını söylüyor. Açıkçası 2 side mantikli.

Ama definasyonda diyet sebebiyle düşük karbonhidrattan ötürü zaten ağır kilo giremezsin. O yüzden kendini yormaya değmez tercih senin

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Program hiç değiştirilmeyebilinir veya güç programına girilebilir (madcows 5x5, 5/3/1 vs...). Çünkü definisyon sırasında kas hacmi eğer yeni başlanmamışsa artmaz ama güç artışı sağlanabilir bu da sonraki bulk döneminde daha yüksek ağırlıklarla bulka girmeyi, haliyle daha hızlı hacimlenmeyi sağlar. Çok tekrar - düşük ağırlık daha çok kalori yaktırır ama bunun vereceği etki sadece günlük alınan kaloriyi azaltarak da elde edilebilir.

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Definisyon döneminde kalori alımını sınırladığınız için istesenizde bulktaki ağırlıkları kaldıramazsınız. Ha kaldırıyorsanız demek ki bulk döneminde maksimali zorlamamışsınız demektir.

Ayrıca definisyon döneminde yağ oranı düşeceği için sakatlanma ihtimali yükselir. Ağır kilolar da bu ihtimali daha da yükseltebilir.

Blonde, WildRose ve sthammer bunu beğendi.
  9. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    usttekı cevap son olarak nokta atışı, daha da soze gerek yok bence

10. sthammer

sthammer Guest

düşük ağırlık çok tekrar diye bir kaide yok aslında, blonde ve wrestler in dediği gibi diyetten ötürü güç kaybı olduğundan kilolar düşüyor, zamanla vücutçuları definisyon döneminde daha düşük ağırlıklarla çalışırken görünlerde böyle bir düşünce kalıbı oluşmuş

11. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Kilolar aynı kalmalı ama antrenmanların yoğunluğu,şiddeti azaltılmalı. mesela büyük bir kas grubu için bulk döneminde totalde 12-15 set yapılıyorduysa, yağ yakım döneminde 6-9 olmalı gibi. amaç var olan kasları kaybetmeden yağ yakmak çok zorlamaya gerek yok. sadece mevcut kaslara orda kalması gerektiğinin sinyallerini göndermen yeter. ve haftada en fazla 500g kilo kaybını hedefle ki kas kaybı da bir o kadar az olsun. başarılar.

12. yasin ibrahim terzioğlu

yasin ibrahim terzioğlu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    Evet arkadaşlar canlı örneği geldi. :D İmzamda ölçülerim var ağırlıklarımda hiç azaltmadım. 3x12 dediler. Önce 4x12ye çıkardım sonra da ağırlıkları arttırdım. Sonuç? Tüm bölgelerdeki çalıştığım ağırlıkları arttırdım hem de yağlardan kurtuldum. Ağırlıkları arttırmaya rağmen ölçülerin azalması sizce de iyiye işaret değil midir? Yoksa ben kendimi mi kandırıyorum.

13. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Benim antrenmanda atıyorum sırt antrenmanım da 10 kilo ile başlayıp set set 25 e kadar çıkmışımdır sonra 20- 15 -10 kg şeklinde geri dönerim ve bazen 10 kilodan da aşağı inerim dönüşte ve bunlarda genelde 12 tekrar üstü çıkıyor , fazla yağlanmadan kas ekleme taraftarıyım yani bi anlamda da bulk definasyon beraber gidiyor gibi ama tabi ki definasyonda çok yüksek bi standardın yoksa aynı zamanda hacimde de tabi , o zaman idare edebilirsin.

Sayfayı Paylaş