deadliften sonra belde tutulma

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve serkan1984 tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    agır deadlift yaptıktan sonra genelde belimde agrı oluyor ve kaslarım tutuluyor , özellikle sırtın altında bulunan kaslar kas katı kesiliyor yere falan egilip bişey alamıyorum 2-3 gün....doktora sordugumda bu kasların ömurları korudugunu ve çok agır agırlıklar girildiginde kasılıp kaldıgını söledi .......bu kasların kasılıp semsert kesilmesini önlemek için ne yapabiliriz ? daha önce bu durumla karşılaşan oldumu ?

2. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Deadlift zaten asıl olarak "Erector Spinae" denilen belin arka kısmındaki kası çalıştırır. Hareketi yaparken bir yerini incitmiş veya kaslara zarar vermiş olabilirsin. Deadlift yaparken sporcu kemeri takmakta büyük fayda var beli desteklemek için eğer yoksa da barı kaldırırken belini çok aşırı kaçmama şartıyla sıkman gerek, son derece dikkat edilmesi gereken bir hareket

serkan1984 bunu beğendi.
  3. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    kemer takılıydı ama kilo baya agırdı 180 kg civarıydı yamulmuyorsam ...bide şöle bişey var genelde agır kilolarla yaptıgım her zaman oluyor bu sıkıntı , incitme gibi degilde nasıl anlatsam sanki belin alt kısmı bükülmiyor gibi oluyor (kas sanki kasılı pozisyonda kalmış gibi) buda yere egilirken falan sıkıntı yaratıyor , pazartesi ortopediste gidicem bakalım

4. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İnşallah bir incinme yoktur ağır yapacağım diye hareket bele yarardan çok zarara dönüşebilir

serkan1984 bunu beğendi.
  5. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    insan saglıgın kıymetini kaybedince anlıyor ama belim iyileştikten sonra hafif kilo kullanabilecegimi hiç sanmıyorum taki bu sakatlık sporu bıraktırana kadar ........evet haklısın bel en önemli bölgelerden biri fazla zorlamamak lazım aslında

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    sayın serkan, bende deadlifti cok severek yapıyorum. Daha önce konusunu açmıştık defalarca.

Gelelim konumuza. Deadlift yaptıktan sonra 3x20 ters mekik yapiyorum ben.

Ve zaten 3-4 ay sadece ters mekik yapmıstım.

Kaldıki bel adaleleri ve sırtın bir kısmı ters mekikle güçlendirilten sonra,

Bende 6 ayda kilomun 2 katına kadar cıkardım. ama bunun 4 ayı ters mekik. 11. ayıma giricem bu sporda bu arada.

Ancak Bahsettiğiniz bölgede eğer kasılma ve çok acı varsa demekki o bölgede ki kaslar daha yeterince iyi gelişememiş.

Genellikle ağır kaldırıslar sonrası olur bendede. Ancak ters mekiğe girdikten sonra azalir.

Bu ağri ve aci çok kötü birşeyde değil aslinda. Bende genellikle antreman sonrası gun ortaya cikar ve 2 gun sürer.

Ama deadlifti ben ters mekikle tamamliyorum şimdiye kadarda belimle ilgili bir sorun yaşamadim, birakin sorunu cok kuvvetli bir alt ve bel kaslarina sahip oldum.

ayrıca kemer kullanmıyorum kemer belimizi koruyor gibi gorunuyor ama aslinda bel kaslarini tembelleştirebiliyor.

Özellikle kusma sorunu yaşarım genelde . Bu sebebten kemer kullanmiyorum artik. Belimin gerçekten guclu oldugunu hissediyorum.

saygılar.

Son düzenleme: 31 Aralık 2009
    serkan1984 bunu beğendi.
  7. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    sanırım ısınmadan girmeminde etkisi var halen aynıyım salona gidince maalesef direk agırlıklara girişiyorum.......peki ters mekigi deadlift öncesi yapmak daha iyi olmazmı , kemer tavsiyesinide deniyecegim tşkler :)

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    yanlış anlamayın ama bir nevi sakatlanmaya davetiye çıkarıyormuşsunuz.

Özellikle bacak idmanlari yaptıgım gun yaparim deadlifti ve,

antremana baslamadan açma germe hareketleri + kesinlikle ya yürüyüş yaparim hizli yada 10 dakika yavas tempo ip atlarim.

Ağirliğa girmeden evelde Boş barla çalışırım ve konsantrasyon yakalamaya çalışırım. Kendimi hayal ederim. cok kuvvetli kaldırıslar yapacağimi dusunurum.

nitekimde başarıyı sağlıyorum.

Mutlaka ısınmayı gerçekleştirin serkan.

bir streching hareketleri 2. si hafif şiddette kardio. 3 ağirlikla yavas yavas ısınma ardından gerçek setler.

Ters mekik olabilir deadlift öncesi ancak cok kalkmamalısınız ters mekikte. Özellikle beliniz düz olana kadar yapın yeter.

Ama ben idman sonrası yaptıgımda kas spazmlarının önüne geçtiğini hissediyorum.

Ertesi gün cok fazla kasılma yaşamıyorum.

saygılar.

pastnova ve serkan1984 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş