Deadlift ve bel fıtığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve StandartÜye tarafından 24 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. StandartÜye

StandartÜye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhabalar.son bir aydır belimdeki deadlift sonrası şiddetlenen ağrı için gittiğim ilk ortopedi doktoru önce kas gevşetici vermişti ağrıda azalma olmadı.Bugün ikinci kez gittim MR çekildi ve bel fıtığı var dedi doktor.Ağır kaldırmayacaksın dedi.Body yapan birine ağır kaldırma demenin ne demek olduğunu anlayabilirsiniz.Her hareketi doğru şekilde yapmaya çalışan biri olarak bodyde genel çalışma programım ağır kilo az tekrar şeklinde.Aynı şekilde deadliftte 2 2.5 ay gibi bir sürede 20-25 30 35 derken 60 kaldırmaya başladım.Setlerim hep 6 tekrar şeklinde.
    Sormak istediğim 100 lerce kilo kaldıran insanlarda böyle bir rahatsızlık yokken hareketleri de öğrenerek doğru şekilde yapmaya çalıştığım halde bel fıtığı nasıl olmuş olabilir.Bu vakitten sonra ne tavsiye edersiniz.

2. kayaadam

kayaadam Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    adana
    Bel fıtığı hapsurmayla bi le olabilecek bi rahatsızlık sadece agir kaldırmaya bağlama.2 sene öncesine kadar deli gibi ağırlık kaldiriyordum.merdivenden düşme sonucu mr çekiminde bel fıtığı çıktı hemde 3 fıtık bi kemik sivrilesmesi. 2 sene boyunca çok ağrı çektim su an kilolarimdan kurtulmak ve belimi zorlamayarak ağrılarıim dindi.su an ağırlık çalışıyorum salona giderek ama deatlif yapmıyorum sadece squat oda aşırı zorlamadan.sana tavsiyem belini zorlayacak hareketlere girme çalışmalarıni genel olarak makina ve oturur pozisyonlarda yap bele yük bindirmeyi en aza indir ve mutlaka fazla kilon varsa kurtul geçmiş olsun

3. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    O doktora bir daha gitme.dokorlar boyledir bilmedigi konuda bilmiyorum demezler direk agir kaldirma derler. Durus bozuklugunu tamamen duzelt. Yok deme bir cok kiside az olsada var. Lunge hareketini yap.

4. Bahotigin

Bahotigin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Fıtık birazda şans işi olacağın varsa oluyorsun bende 3 tane var beni aylarca süründürdü tam bir illet tek çözümü fizik tedavi egzersizleri ve yüzme aylarca geçmedi bu ağrılarım acılar içinde egzersiz yaparak düzeldim sonra araba bile ittim birşey olmadı bel kaslarınızı güçlendirin ani hareket yapmayın ısınmaya özen gösterin ağırlığı azaltın sonra zamanla yavaş yavaş artırırsınız ve moralinizi bozmayın bu illetin ağrılarının geçmesi çok uzun sürüyor

maietnigri bunu beğendi.
  5. devro2005

devro2005 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18

Öncelikle geçmiş olsun
    bel fıtığı omurlarınızın arasındaki yastık görevi gören darbeleri sönümleyen kıkırdak dokunun içindeki sıvı seviyesinin bazı sebeplerle azalarak dışarı doğru taşması ve bel bölgesinden geçerek ayaklara giden sinirlere baskı yapması sonucu oluşur. birçok sebep olabilir. öncelikle bel kaslarınızı bel kaslarınızı güçlendirmenizi tavsiye ederim. bunun için vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketleri tavsiye ederim. back extension gibi. bel kaslarınızı belli bir güce ulaştırdıktan sonra (6 12 ay) deadlift ve ağırlıklı goodmorning yada back extension tavsiye ederim. bel kaslarınız güçlendikçe şikayetleriniz azalacaktır. şahsen bel fıtığını yaşamış birisi olarak naçizane tavsiyem budur

Ackres bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş