Deadlift problemi.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coyote tarafından 7 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    konuyu çok saptırmadan söylemiş olayım idman öncesi statik esneme yapmak aynen deathlifter'ın söylediği gibi sakatlıklara ve güç kaybına yol açabilir. idman öncesi dinamik esneme yapmak önerilir.

dinamik esneme de anlayacağınız gibi yürüme-hafif tempo koşu, bisiklet ve benim favorim eliptik ile olur. ip atlama da aynı görevi görecektir.

deadliftte kusacak gibi olma gibi bir sorunun kaynağı da ancak idmana dolu mideyle gitmek olabilir diye düşünüyorum (eğer o gün hasta değilseniz). bir de deadlift ne kadar olsa yine öne eğilme ve doğrulmanın olduğu bir harekettir bu da mide bulantısına sebebiyet veriyor olabilir.

sorunun kaynağını bulana kadar hyper extension yapabilirsiniz belki. neticede deadlift kadar güç ve teknik gerektiren bir hareket olmadığından hem belinizi atlamamış olursunuz hem de mide bulantısıyla baş etmiş olursunuz.

deathlifter bunu beğendi.
  2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "ip atlama, yürüme ,koşu "nun esnetme ,gerdirme ile direkt ilgisi nedir?... bunlar , "ne statik ne de dinamik senetme " ile ilgisi olmayan direkt büyük kas gruplarına hitap eden "aerobik faz tetikleyen , ıdar açıyla bakıldığında olsa olsa ısınma hareketlerdir...)))

dinamik esnetme hareketleri "kısa vadeli, gerdiren çok az hareket salınımı sağlayan "hareketlerdir...örneğin ,ayaklarınız açar ,burnunuzla hafif hafif dizinize değer geri alır tekrar değersiniz...eğer bunu sabit bi konumda kıpırdamadan yaparsanız ,bu da "statik "olur...)

sanırım, bir yanlış anlaşma mevcut?...)

-------------------------

esas olan spor otoritelerince üzerinde tartışılan konu "dinamik esnetme hareketlerinin zaralı olup olmadığı" ...bu nedenle her zaman "statik gerdirme" önemini korur...ancak, diğer konu hala net,açık bir formata giremedi...

Son düzenleme: 6 Ekim 2011
  3. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar body sporuna başlayan biri kaç ay sonra deaflift ve squat hareketleri yapabilir ? 2. ayımdayım güç için squat eklemek istiyorum programıma, tabi yapılış videolarını dikkatlice izleyeceğim ona göre yapacağım. sizce erkenmidir ?

4. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yaklaşık bir 20 dk sonra fark ettiğim için editleyemedim kusura bakmayın, dinamik ısınmayı kast etmiştim. ısınmanın da ardından ercan gürgözenin verdiği örneklerdeki gibi dinamik esneme olmalıdır tabi ki.

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    -------------------

aslında güzel bir soru ?...güçlü olmak ,ama neye göre ?...burda kasıt fonsiyonel güç veya diğer güç tipleri mi?...ya da?...)

vg-ci güçlü müdür?...neye göre , örneğin bir güreşciye göre mi?..veya halterci ye göre mi?...veya tersi?...))

konu böyle olunca ortaya kendiliğinden şu olay çıkar:

-----------
    "genel olarak güçlü olmak " diye bir kural yoktur, bunu oluşturamazsınız, izafidir ,görecelidir...)

kısaca "deadlift'i de ekleseniz ,tonlarca ağırlık da kaldırabilseniz , yine de "genel sportif anlamda güçlü olamazsınız?..." zira, tabiri caizse "her dalın, spor disiplininin bir yoğurt yiyişi "vardır...

6. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    ben lisenin basketbol takımındayım. aerobik ve hızlı olmamı gerektirecek sporlarda güçlü olmayı kastetmiştim

7. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    basketbol gibi bir spor için deadlift pekte yararlı olmaz diye düşünüyorum (en azından gerekli değildir). hyper extension-ters mekik tarzı hareketler gayet yeterlidir, neticede basketbol için spinal erektörler çok efektif bir şekilde kullanılmaz. aynı zamanda kobra, masa, köprü tarzı esneme hareketleri de alt sırtı çalıştırdığından tercih edilebilir

8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    çok fazla terimler ile ortalığı kalabalıklaştırmaya kafaları bulanıklaştırmaya gerek yok.

ip atlama, yürüme ,koşu

bunlar antrenman öncesi uygundur. ama sadece ısınma amaçlı kardiyo amaçlı değil.
    bir de o an gireceğiniz hareketi düşük kilolarla yapın yeter.

9. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Mide bulanması çok ağır çalışmaktan dolayısıyla strese girmekten olabilir bitane bodyci çok ağır bacak çalıştıktan sonra kusmuştu. Ben evde bacak çalışırken stiff leg deadlift yapmam gerekiyo heralde bunu nasıl yapabilirim? Yerdeyken bacakları bükmeden eğilince belimin kavisi gidiyo. Kaç tekrar yapmam gerekiyo 8 6 veya 5 5 5 yapıyorum.

Son düzenleme: 7 Ekim 2011
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ------

"aerobik + patlayıcı güç, kuvvette dayanıklılık ,sürat " fazlarında da kapasite geliştirmek için , her antrenman sonrası ,millet duşa giderken

" 50-60 tur saha içi koşusu , 7-8 sprint, 3-5 set x 7- 8 tekrar tavana serbest zıplama " bayağı faydalı olur...

11. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler.. ama squat deadlift konusunda cevap alamadım. ben profesyonel kariyer düşünmüyorum baskette. hacim için deadlift şartmı bu yaşımda?

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    squat'lları tabi ki çalışabilirsiniz ...hatta ,orta ağırlıkta olan "sıçrama türlerini" de ...ama, abartmadan basket için gerekecek formatta ...deadlift e gelince bunun yerine yapacağınız , basket ile bi rürü hareket mevcut...öncelikli olarak gözükenler : alçak ve ayak açık pozisyonlar için "lunge " tipleri, veya kalf hareketleri, good morning hareketi vb vb...)

Sayfayı Paylaş