Deadlift problemi.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coyote tarafından 7 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlifti yaparken miğde bulantisi hatta kusucak gibi oluyorum.

3x8 seklinde kilomun birbuçuk katı ağırlıkla çalışıyorum. Kendimi zorladıgım 2-3 tekrarlı setlerde kilomun iki katini basiyorum.

Hocama bunu söylediğimde bunun normal oldugunu söyledi. Ağır çalışmalarda bunun olabileceğini söyledi.

açıkçası her idmanda kusucak gibi olmanin sebebi nedir?

2. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    nefesini tutarken oksijensiz kaldığın için olabilir. miden dolu olduğu için de olabilir. deadlift antreman gününe görece boş mideyle girerek deneme yapabilrsin.

3. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Antreman öncesi çok ağır yemek yiyorsan ve en azından 1 saat sonra spora gitmiyorsan olabilir. Çok ağır bir ağırlıkla yapma bence, bende yeni deadlift yaparken belimi sakatladım, 2-3 gündür spor yapamıyorum...

4. bygym84

bygym84 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlarında sölediği gibi yemekten dolayı ve yemeğin hemen arkasından yapılan antrenmandan dolayı olabilir, birde eğilip kalkılan bir hareket olmasından sende sağlık problemine sebep oluyor olabilir..
    not: umarım bel kemeri kullanıyorsundur en onemli bolgemiz her harekette takın bence ben ole yapıyorum..

5. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    konu bu değil ama bel kemeri konusundaki tavsiyene kesinlikle katılmıyorum. yanlış hatırlamıyorsam forumda da daha önce tartışılmıştı.

Coyote senden de konuya dair geri besleme bekliyoruz...

6. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    yeni başlayanlarda belli bir seviyeye kadar kemersiz çalışmak daha faydalı fakat ilerledikçe ve kendi kilondan fazla kullandığın ağırlıklarda tercihe bağlı takmak sağlık açısından daha faydalı. ben de deadlift ve squat'a ilk başladığımda kendi kilomu kaldırabilene kadar hiç kemer kullanmadım fakat yüksek kilolarda önlem için takıyorum.

7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    yüksek kilo derken kendi kilonuz için gerekli olmaz kemer. kilo x 2 de gerekir veya x 1.5
    80 kilo biri için 80 kilo deadlift belirli bir süre çalışmış kişiler için kemer gerektirmemelidir.

8. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    belin güçlülüğü açısından gerekmeyebilir fakat önlem için takmakta fayda var gene, bi anlık bi boşluğa gelme bile büyük sorunlara yol açabilir, ne kadar güvenilse de bele tedbiri elden bırakmamak lazım bence

9. schecter

schecter Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    deadlift hareketi ile ilgili sorum var.

arkadaşlar kalın bir bele sahibim.Dolayısıyla inceltmek için en başta diyetime ve sonrada yaktığım kaloriye dikkat etmem gerekiyor. Bunun dışında asıl sormak istediğim şu: deadlift ve squat gibi hareketler genel olarak kütle ve kas kazanımında etkili olduğu için vazgeçilmezim.Ancak ilk başta da dediğim gibi belim kalın özellikle yan kısımlarımda yağlar var. Deadlift ve squat ın özellikle deadliftin bu bel kısmını dahada kalınlaştırması mümkün olabilir mi? yaptım tekrar sayılarını bu 2 harekette 15 in altına düşürmüyorum.bu 2 hareket belimde ne tür bir değişikliğe yol açar ? teşekkürler

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    squat , bacakları kalınlaştırır, geliştirir, belinizin daha ince görünmesini sağlayabilir...

dead lift'e gelince ,yine bacakları kalınlaştırır ,geliştirir,kalçaya da etki eder ,ancak "bel kalınlaşması "konusu ,eğer " beslenme dikkati ,ekstra hareketler ve enerji sarfettirecek diğer hareketler programa eklenirse ,pek fazla sorun çıkarmaz...

ancak, konu eğer daha "vg, atletik,estetik bir vücuda sahip olmak " ise deadlift fazla elzem bir hareket değilidir...daha ziyade "performans sporlarında "kullanılan bir hareket türüdür...)

11. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    deadlift elzem bir harekettir başka bir yerde de yazmıştınız deadlift için gereksiz diye her türlü tartışırım sizinle body building de

1.squat 2.deadlift dir

bilgisi konusunda şüphem olmayan schwarzxxl bakın ne demiş:

Drug-free çalışan bir sporcunun deadlift yapmaması, ciddi bir anabolik tetikleyiciyi terketmesi demektir.

ayrıca deadlift çeşitleri ile ilgili bir başlıklar açmıştım çok faydalı bilgiler mevcut:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/stiff-legged-deadlift-t23380.html

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/deadlift-stiff-legged-deadlift-rl-t23959.html

iyi çalışmalar dilerim..

sultanmehmed, zrb20, Tank Jr. ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    deadlift çok baba bir harekettir elbet.
    deadlift belin kalınlaşmasına sebep olmaz, beli kalınlaştıran kas grubu obliklerdir. squat kalça kaslarını da çalıştırır elbet ama yine aynı şekilde squat hareketi de bel kalınlaşmasına sebebiyet vermez

not:bench press-squat-deadlift bu üçlüden en az ikisini kesinlikle yapın. barla olmazsa başka türevini. her programa dahil olması gerekir bu büyük üçlünün.

sultanmehmed ve deathlifter bunu beğendi.
  13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "dead lift " vg-cilerin "power,halter " spor dallarından aplike ettikleri, biraz da kas geliştirme yanında yapabildikleri ,uygulayabilecekleri güçlü olduklarını da göstermeleri bazıına yönelik bir harekettir, biraz da kolaylıkla yapılabilen hareket olduğundan rutine alınmış olunan aplike edilmiş bir harekettir...(vaktiyle "york yayınları ve felsefesi "vardı "weider ile çelişen ", york daha ziyade "power + ol+ vg" alanında yayın yapar bu tip "power hareketlerini "bünyede tutardı.. ) neticede deadlift " koparma ,silkme " kadar zor olmadığından rahatca uygulanabilinir...kısaca , hareket fazla egzantrik, zor olmadığından programa alınmış bir harekettir...hiçbir zaman,bacağı tam derinlikte çalıştıracak "squat hareketleri,çeşitleri "gibi fazla etki sağlamaz ...kısaca, vücut geliştirmede " squat tipleri" elzemdir, deadlift ise biraz butik hareket olarak kalır..)

beli kalınlaştırma (?) konusuna gelince ,ister "squat ister deadlift olsun burda kullanılan yüksek ağırlıklar sonucu karın ,oblik ,kalça kaslarında muazzam gerilme "hipertrofi "tabi ki yaratır...ancak, insanların aldandıkları nokta "müsabık vg-cilerin" aslında normal atletik insanlara göre gayet daha kalın ,büyük kas gruplarına sahip oldukları ,örneğin xl-beden pantalon giydikleri ,ancak bu konunun vg-cilerin diğer kasları da gelişmiş olduğundan bir bütün halinde göze çarpmaması,farkedilememesidir...yoksa ,isitisnasız bunların kas grupları gayet büyük ölçüdedirler ...yani ,halk terimiyle kas grupları kalındır ...

-yeterince "ağır çalışarak " zaten gerekli tetiklemeleri rahatlıkla yapabilirsiniz...mgf -faktörünü kaslarda lokal olarak oluşturabiirsiniz...
    ağır olarak yapılan "önde tutuş, çarpraz tutuş , ensede tutuş squatlar " bacak, karın ,kalça hipertrofileri için ,her türlü tetiklemeler için fazlasıyla yeterlidir...

ayrıca, konu eğer bel bölgesi ,yağları vb ise zaten konu çok farklı yönlere gider...)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:34 ----------

( deadlift ,"powerlifting " kapsam dışı tutulduğunda ancak , bazı ,uyum gösteren diğer sporlarda ,örneğin güreş "fonskiyonel güç "kazanma bağlamında yapılan bir harekettir...)

Son düzenleme: 5 Ekim 2011
    forzalazio bunu beğendi.
  14. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    deadlift zor değildir? basittir? kolay yapılan butik bir harekettir? egzantrik değildir?

o yüzden değil mi bu işlerin babası olan mark rippetoe bu hareketi öğrencilerine tahtada saatlerce şekillerle anlatıyor aşama aşama. deadlift bırakın basit olmayı en zorlarından biridir bir sürü dikkat edilmesi gereken noktası vardır ve ayrıca tehlikelidir de. yanlış yapılırsa ciddi sakatlıklara yol açabilir. mark rippetoe un youtube da videoları var aşama aşama bu hareketi anlatmış başlangıç pozisyonu kavrama yükselme gerilme vs vs.

bu butik! hareketin tüm ayrıntılarını inceleyip öyle yapmaya başlamak lazım. sırf hazırlık aşaması (setup) için ile bir sürü detay var. bunlar tam olmadan deadlift olmaz ayrıca sakatlık da çıkarır.

merak edenler mark roppertoe deadlift diye aratsın.

deadlift sadece sırt ve bacak için değil karın kaslarını ayrıca bilekleri de çok iyi çalıştıran bir harekettir. ve ayrıca bir sürü varyasyonu vardır stiff, romanian vs

deadlift basit, gereksiz ve kolay ve önemsiz bir hareket olsaydı bu kadar varyasyonu olur muydu?

15. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
  16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    o kişi , temelde ağırlıkcı ve power 'ci imiş?!...ne yapmasıı beklenebilkinir ki?...)

her hareketin de değişik varyasyonları mevcuttur. "örneğin "önde tutuş squat, ensede tutuş squat, geniş açılı squat, dar açılı squat, geniş press, dar press,dar körl , zotman körl vb vb ...)

deadlift ,squat a göre bacakları eskik açıdan çalıştıran bir harekettir, zira "belirli bir yükseklikten sonra harekete başlandığı için "yarım squat " sınırları çinde kalan bir harekettir...

zaten "ölü nokta hareketin özelliği itibarıyla aşılmış olduğundan "daha fazla "kilo kaldırılmasına "olanak sağlamış olur...

ancak, "tam,derin squat varyasyonları " bacakları "full ,maksimum sınırları "içinde çalıştıran ve konu "vg ve o/l halter "ise çok daha elzem bir harekettir...

17. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    deadlift yarım squat sınırları içinde kalır

bu tanımın kaynağı neresidir?

ayrıca deadlift ile squatı kıyaslamıyorum ben ikisinin de önemine parmak basıyorum hatta 1.squat 2.deadlift dedim zaten squat önce gelir ama deadlift de arkasında.

ayrıca deadlift bacakları squat a göre yarım çalıştırır demişsiniz zaten deadlift squat ın muadili değildir ikisi farklıdır. deadlift in standart versiyonu sırt günü çalışılır ve sırt bel odaklı olur ayrıca bilek kavrama vs de geliştirir.

bacak açısından ele alınırsa squat lunge deadlift(stiff) şeklinde ilerleyen bir bacak programında bacakları etkin bir şekilde çalıştırır yani hem squat hem deadlift yapılabilir aynı programda ama burada bacaklar sabit olacaktır ve gerilecektir. sağlık açısından dizlerin tamamen gerilmemesi de gerekir.

maalesef salonlarda squat deadlifte önem verilmemektedir bizim salonda envai kürlere girenler var müsabıklar var ama bu ikisini yapan bir tek ben varım bir de müsabık olmayan bu işi 20 yıldır yapan biri.

ben de zamanında yapmadım ama bu forumda gerek schwarz olsun gerek yabancı forumlar olsun gerek bu forum ve başka forumda saircon olsun

squat deadlift yapmayan vg yapmıyordur dediler.

peki başka bir konu.

bodybuilding.com a bakın profillerde 3 harekette maks sağırlık yazar herkesin bastığı squat deadlift bench

niye? bunlar vg nin temeli çünki.

18. schecter

schecter Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaşlar iyi güzel bu dediklerinize katılıyorum.Çünkü biliyorum. Sadece öğrenmek istediğim olay bu 2 hareketin belin kalınlığıyla ne kadar bağlantılı olduğu.Sonuçta ben estetik bir görünüş için çabalıyorum.Elbetteki büyük kollar geniş omuzlar,belirgin bir göğüs,ve sağlam kanat kasları yapmak hedefim.Ve bu hedef için squat ve deadlift'in önemi olduğunu düşünüyorum.Ancak yaparken korkuyorum.Bu korku harekete konsantre olmamıda engellemeye başladı şuan.Korkumun nedenide kalın olan belimin dahada kalınlaşmaya doğru gitmesi.

çünkü bu 2 hareketten sonra belimde gerginlik hissediyorum,yani kesinlikle belde bir değişim yaratıcak hissine kapılıyorum,Ama ne yönde bir değişim olacak,yıllarını vermiş ve bu 2 hareketi gerçekten yapmış kişiler,bellerindeki değişimi paylaşırsa çok memnun olucam.

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar:

**bu 2 hareketi çalışırsanız tabi ki "kalça, bacak ,bel "nahiyelerinizde oluşacak "hipertrofi "neticesinde belli oranda "ölçü büyümesi "oluşacaktır...bunu derecesiini yakalamak size kalmış birşey...yani , daha fazla ağırlığa girip ,beslenmenizi de daha fazla "hipertrofi "oluşacak şekilde dizayn ederseniz " l -beden pantalondan" , "xl-bedene " geçmeniz tabi ki söz konusudur...)

**ancak, bu oluşacak "hipertrofi "yi ,diğer bölgeleri de geliştirerek, ve diet de ekleyerek "estetik açıdan "bertaraf edebilirsiniz ...omuzları, göğüs ,sırtı vb geliştirerek estetik açıdan bakışla daha avantajlı duruma sokabilirsiniz ...

**"squat ve deadlift" hareketlerinin risklerine gelince , tabi ki "koparma, omuzlama ,silkme "kadar riskli olmasalar da "risk boyutu " hele çalışılan kilolar yüksek ise her zaman mevcuttur...kemer kullanmanız tavsiye edilir ve çok iyi şekilde gerdirme + "global, kasıl ve lokal ısınmaları " önceden yapın , vücut adaptasyonu için setlere hiç olmazsa 1 set hafif kilo ile başlayın...

hedefiniz sadece "omuz , göğüs, kol yani üst beden "açısından sınırlı kalacak bir estetik çerçeve yaratmak ise ,bu 2 hareketi de programa almadan bunu tabi ki gerçekleştirebilirsiniz...ancak, "hedef tam vücut kapsamı ve tüm vg-sınırları içinde ise "tabi ki "squat türevlerini " programa almak gerekir ...deadlift'i almayabilirsiniz,elzem değilidr )

Son düzenleme: 6 Ekim 2011
  20. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    özür dileyerek ben yine bazı şeylere muhalif olacağım.

öncelikle kemer konusu. bunu tartışmaya açıyorum.

eğer çok büyük ağırlıklara girmiyorsak mesela barbell row da veya squatta veya yapıyorsak deadliftte, küçük ağırlıklarda kemer takarsak:

kaslar tembelleşecek çünki işi kemer yapacak. eğer hareketi nizami yaparsanız kemere gerek yok merak etmeyin sakatlık olmaz. yanlış yapıyorsanız kemer de kurtarmaz.
    kemer takmak işi kemere bırakır ve gelişmesi gereken yerlerden eksik verim alırsınız.

ha deneme amaçlı veya program gereği 4 tekrara kadar düşüyorsanız yani ağır çalışıyorsanız son setlerde takılabilir.

bir de esneme konusu:

birçok yerde okudum en son da kaynak olarak göstereceğim yer menshealth in ekim2011 sayısı, ağırlık çalışması öncesi esneme ve gerdirme birişe yaramıyor,
    sakatlık riskini arttırıp performansı düşürüyor. esnemeyi sonra bırakmakta fayda var.
    ağırlığa girmeden önce ercan ın dediği gibi vücut adaptasyonu için setlere hiç olmazsa 1 set hafif kilo ile başlayın.

sultanmehmed bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş