Değerlendirme ve Öneriler ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Cheerub tarafından 15 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Cheerub

Cheerub Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    2. ayıma yaklaşırken hem aklıma takılan 1-2 soruyu hemde şimdiki durum değerlendirmemi yapayım ve siz büyüklerimdende önerileri alayım diye konuyu açtım.

16 yaşındayım boyum 1.78 61.6 kiloyum , başladığımdan beri 2 ayda 1.6 kilo alabildim.Kol hariç başlamadan önce ölçü almak aklıma gelmedi nedense şu anki ölçülerim ;

Kol . 31 ( başlamadan önce 27 )
    Bel . 80
    Omuz . 39
    Göğüs . 88 - 94

1. sorum başlarken ölçtüklerinde yağ oranım %5.6 çıkmıştı , diyetisten yağ oranın çok düşük kiloyla ilgili bi' problemin varmı kendini çok zayıf buluyomusun vs. dedi yok dedim ama tabi bu yağ oranı hakkında hiç bi bilgim yoktu daha sonradan öğrendim zaten erkeklerde taban %4 müş.Ne kadar az olduğu sonradan dank etti kafama.

Bi' yandan aslında biraz kilo alsam diyorum bunun için uğraşıyorum ama bi yandanda araştırdım yağ oranım kasların erken belirginleşmesi (özelliklede karın için) aşağı yukarı ideal siz ne önerirsiniz ?

2. sorum bir öğünde ortalama 25-30gr protein almak gerekiyormuş , genelde yediklerimin besin değerine baktım bi sabah kurtarıyorum oda yumurta sayesinde sonuçta öğrenci adamım yediğim öğle-akşam öğünlerinin toplamı 30u anca bulur

Bu eksikliği karşılamak için 2 günde 1 antreman sonrası protein bar kullansammı ? bi' sakıncası olurmu ?

3. 4-5. aydan sonra kullanmak için Ultimate Nutrituonun Kreatin tozunu aldım ama şimdiden 1 haftada yada 2 haftada bir antremandan önce aklıma esince tek doz /5gr kullanıyorum ama bol su içmeye dikkat ediyorum kreatinin bir zararı yok amma böyle düzensiz kullanmak bi' problem yaratırmı ?

4. son sorum 1.5 ay için vücut ölçülerim nasıl duh göğüs ve karın hatlarımda belirginleşmeye başladı sanki :D

Şimdiden saolun bench_O

Son düzenleme: 15 Kasım 2012
  2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bu sporda dostum amaca yönelik çalış 2. ayın olduğuna göre program değişmiştir ve hacimlenme istiyorsundur büyük ihtimal çünkü vücudun senin dediğin gibide yağ oranı o kadar az ise eğer mükemmel rahat hacimlenebilecek bir vücuda sahipsin.
    1. Sorun dediğin gibi yağ oranı ne kadar az olursa o kadar rahatsız kasların belirginliğinde çünkü bilassa karında bir yağ tabakası kasın önüne geçince belirgileştirmek için çooooook uğraşıyoruz kas var ama yağ izin vermiyor tabi karın kasları genellikle %8-%10 yağ oranının altındaki kişilerde kolay belli oluyor.Bence yağ oranı %5-6 iyi orda formunu tutmaya bakmalısın kilo istiyorsan almalısın ama yağ olarak değil kas olarak almaya bakmalısın bunun için antrenörünle konuşursun hem bu yağ oranını sabit tutup yani formunu nasıl alıcağın konusunda yardımcı olur.Yanlız normal bir insanda %3den alta inmemeli yağ oranı zararlıymış daha azalmaz zaten sen bodye başlayınca beslenmene önem vermeli düzgün almalısın.
    2. soru günlük kilonun en az 1,5 katı en fazla 2,5 katı protein almalısın dostum 61x2=122gr protein kasların yapı taşı olarak biliyorum yanlış hatırlamıyorsam bu yüzden protein çok önemli.122gr proteini tek bir öğünde almamalısın dediğin gibi öğünlere dağıtmalısın.Bence protein bara gerek yok ama eğer ki öğünler arasında vaktin varsa , haşlanmış tavuk , yumurta , bulgur birçok protein kaynağı var hayval protein olarak sıksık alman gerek ama diğer bitkisel proteinide almalısın.
    3.soru bilgim yok.
    4.soru fotoğrafta çek dostum öncesi sonrası olarak çünkü bu spor vücudunu değiştiriyor!

Sayfayı Paylaş