Dayanamadım, bu programı sorucam bakalım nediyeceksiniz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve saratoga tarafından 22 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bilirsinizki VG haftada 3 veya 4 gün yapılır genelde fakat, dikkat edildiğinde 1 kas grubunu sadece o hafta 1 kere çalıştırmış oluruz

peki eğer her kas grubunu çalıştıran hareketleri sadece 1 set yapsam 1 set yapıp ( 1 x 10 gibi ) , 4 gün yaparsam ne olur? böylece haftada 1 kere hedeflenen kas grubu yerine 4 kez veya 3gün ise 3 kez çalıştırıp daha iyi verim almazmıyız?

1 aralar biyerde böyle 1şey okumuştum, yorumlarınızı bekliyorum!:D

2. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğim kadarıyla verimli bir çalışma için çalıştırılan kas grubunun antremandan sonra bitme noktasına gelmiş olması lazım. Kısaca daha fazla set yapamayacak kadar çalıştırılmış olması lazım kasların. Eğer haftada 4 gün birer set nizami kaldırabildiğimiz en yüksek ağırlıklarla bir bölgeyi çalıştırsak dahi o bölge tamemen bitme noktasına gelmeyecektir. Bu da gelişimi olumsuz yönde etkileyecektir. Senin önerdiğin program çeşiti aslında body buildinge yeni başlayanların programında yapılıyor. Hergün her bölge çalıştırılıyor ama çok yüksek ağırlıklara çıkılamıyor.

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    kaslar sert çalışma uyarılır ve kana doyurulur..
    ve daha snra eğer bahsettiğimiz kas büyük kas grubundansa en az 72 saat dinlendirilir..
    bu dinlenme döneminin başlangıcında çalışılmış kasta az da olsa acı hissetmek yapılan idmanın veriminin göstergesi olabilir..

oysa sizin bahsetmiş oldugunuz sistemde kasın gelişimi için saymış oldugum gerekli noktalar sağlanmıyor.

Şöyle ki:

Kası tek set çalıştırarak daha o bölgeye kan pompalanmasına bile izin vermeden başka harekete ve bölgeye geçiyorsunuz. Böylece hiç bir bölgede kas tam anlamıyla zorlanmıyor.. Oysa gelişimin temel noktası çalışılan kasın zorlanmasıdır.. Bu sporda yaygın olarak söylenen "Ağır çalışın, hatta çok ağır çalışın" prensibine uymayan bir sistemden bahsetmişsiniz..

Ayrıca bu sistemde bir bölge en fazla 2 günde 1 tekrar çalışıldığından kas dinlenemez.. Oysa kasın dinlenme prensibi kas gelişiminin en önemli noktalarından biridir.. Bunun önemini baştan sonra tekrar anlatmaya gerek duymuyorum..

Özetle bu sistem kas gelişimi için değil, spora yeni başlayanlar için hareketleri tanıma ve öğrenme amaçlı, ya da kas geliştirme hedefi koymadan bütün vücudun kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmak maksadıyla aerobik çalışma amaçlı yapılabilir..

diez, saydam ve (silinen üye bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş