Düzensiz beslenme ve Testosteron

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Jremy tarafından 21 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Jremy

Jremy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bir şey kafama takılıyor.
    Diyelim ki bir tarafta testosteron seviyesi daha yüksek ama günlük gerektiği kadar beslenmeyen bir sporcu var.
    Diğer taraftan günlük beslenmesini tam yapan ama diğer kişi kadar testosteronu yüksek olmayan biri var.

Şimdi testosteronu yüksek olan kişi beslenmesi çok iyi olmasa bile daha iyi bir gelişme mi sağlar ?

2. Jremy

Jremy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bilen yok mu ?

3. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Soruyu neden sorduğunu öğrenebilir miyim acaba? :)

4. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Bence testosu fazla olan daha iyi olur, tabi beslenmesi duzensiz kabul ediyoruz vasat degil.

5. Jremy

Jremy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Düzensiz beslenmeme rağmen yeni başladım ama 4 ayda 18 kilo aldım ve bunun 4 kilosu yağ. Protein değil de daha çok karbonidrat ağırlıklı beslendim. Ne var ne yok yedim. Tabiri caizse ayı gibi yedim :D Tabi ayı abartı olur ama FAZLA yedim diyelim ve durum böyle oldu. Yeni başlayanlar kolay gelişiyor ama benimkisi mükemmel bir gelişim değil ama iyi bir gelişim 4 ayda. Ve beslenmemin protein yönünden çok zengin olmaması buna rağmen bu kadar gelişim sağlamam neye bağlı merak ettim ?

6. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Bana kalirsa hormon sisteminin yapim olaylarina yatkin calismasi. Karbonhidrat da cabasi. Sadece testo oldugunu sanmiyorum kas yapimi icin. Sayif insanlar kisir degil sonucta :) ama bakiyosun bi ameleye, adam ne bulabilirse onu yiyor, ac kaliyor ama kasli olabiliyor. Al sana hormon sistemi. Ote yandan hormon zayif kalmaya yonelikse vay haline, mesela ben. Bi tarafimi yirtiyorum kilo almak icin. 65 kiloyum, benchte 70 squatta 80 deadliftte 90 yapiyorum, gorsen incecigim ama. Demem o ki hormon sistemi almaya yonelikse eski model motor gibisindir her benzinle ilerlersin, ama degilse ara dur duzgun benzini.

7. Jremy

Jremy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Cevap için teşekkürler ama dediğin gibi tam emin olamıyorum dediklerinden. Buna adamakıllı bir tespit yapamaz mıyız ?
    Ben neden bu kadar iyi geliştim? Ve ektoyum. 185 kilo 65 kiloydum. Kilo alamazdım. Spor yapıyorum madem boşuna salona para vermeyeyim ne var ne yok yiyeyim dedim 4 ayda böyle oldum :D Güçlü olmamdan değilde sanki birazda saldırganlık tarzı şeyler oluyordu. Bu testosteronu fazla kişilerde de olabiliyormuş. Acaba dedim bende testosteron yüksek olduğundan mı oluyor bu ? Saldırganlık dediğimde öyle çok değil belki spor yaptığım için kendime güven gelmiştir o da olabilir ama gerçekten merak ediyorum bu gelişimim neden bu kadar iyi oldu ?

Sanıyorum ben bir çok çeşit şeyden yediğim için vücudum bunu iyi değerlendirdi. Kimisi sadece proteine kafayı taktığından sınırlı sayıda yemekler yiyor. Örneğin meyve yemeyi unutuyor. Ama ben ne var ne yok götürdüm :D Keşke o zaman ölçtürseymişim testosteron seviyemi.

8. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    14kiloya yakım kas aldınız yani öyle mi? 4 ayda özür dilerim ama bu imkansız yanlış anlamayım Sayılar için konuşuyorum iyi geliştim diyorsanız Öyledir tabi keşke bi before after görebilme imkanımız olsaydı

Bu arada saldırganlık sinirlilik durumu testo seviyesinin düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkmıyor muydu fazla olma durumunda da Çıkabilir mi "

9. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Çoğu yorumu okumadım , direk konuya cevap vereyim ,
    +Testo. = +Kas
    Beslenme düzensizse bu testo zamanla düşecektir elbet ama yinede testosu yüksek olanın kas kütlesi alması daha kolaydır. Ayrıca son yorumda sinirlilik diye birşey gördüm. Egemen doğru söylemiş, testo düştükçe "bunalım" gerçekleşecektir sebepsiz. Buda sizi sinirli yapar. Spor yapınca mutlu olmanızın bir sebebide yararlı hormonlar salgılanmasıdır.

10. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Evet testo fazlaligi agresiflik ortaya cikarabilir de sen nerden biliyosun fazla teston oldugunu? Sadece tek hormon bakmaz buna kac oldu soyluyorum. Demek ki ekto degilmissin, iyi yemediginden zayif dusmussun zamaninda. Soruya kesin cevapsa ancak deney yapilip verilebilir. O 14 kg kas degil yalniz ona suphen olmasin :)

11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    14 kilo kas kazanmadın, ölçüm yanlış. Bunun yanında epey bir kas kütlesi edinmişsindir. Yeni başlayanlar daha hızlı kas kazanırlar, ilerledikçe yavaşlar. Bu iki kişi arasında da, yani testosteron seviyesi daha düşükle daha yüksek arasında, ikisinin de ürettiği testosteron miktarı sağlıklı aralıktaysa eğer muhtemelen iyi beslenen daha çok gelişecektir, eğer diğeri bu iş için yaratılmış çok şanslı azınlıktan değilse. Ancak testosteron seviyesi düşük olanın testosteron üretimi sağlıksız derecede düşükse iş karışır. Durum diğerinin ne kadar kötü beslendiğine bağlı olur. Testosteron seviyesi sağlıklı aralıklarda olduğu sürece biraz az biraz fazla olmasının bir şeyi değiştirmediğini gösteren bir araştırma okumuştum, ona dayanarak yazıyorum. Araştırma yanlışlanırsa yazdıklarım yanlış demektir.

12. DaMountain

DaMountain Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    4 ayda 14kg kas AHAHAHA

13. Jremy

Jremy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bazı arkadaşlar 14 kilo kas almamı kıskanmış olacak ki böyle konuşuyorlar :) Ama tabi kaslarda su vs falanda var tam 14 kilo almamış da olabilirim. Ben yağ kas kütlesi ölçümünde böyle çıktı ona göre konuşuyorum. Ben buraya hava atmaya gelmedim. Kendiniz gelişemiyorsanız gidin sinirinizi başkalarından çıkarın. Bu konuya da bir daha uğramayın.
    YENİ BAŞLADIĞIMI belirttim. Evet gerçektende çok yedim diyebilirim. Ecto meso da olabilirim ama yukarıdaki arkadaşın dediği gibi yemiyordum. Belki de yemediğim için 185 boyunda 65 kilo bir insandım ama yiyince bir den vücut almaya yöneldi. Gören bakan dev gibi oldun diyor zaten :D
    Ama artık kas kütlesi kazanmam yavaşladı. Cidden çok pişmanım o hızlı gelişme gösterdiğim zamanlarda testosteronu ölçtürmediğime. Bu arada before after resmini koymayı planlıyorum. Spora başlamadan önce resim çekmiştim ama ölçü almamıştım. Spordan sonrada çektim yakında koyarım buraya.
    Ama şuda var. Bacak resmi çekmedim. Bacaklarım vücuduma göre BİRAZCIK kalındı yani resmi ona göre yorumlarsanız sevinirim :)

14. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    Sözün gülenleredir umarım özellikle özür dileyerek yazdım kaldı ki yılda bile 14 kg kas cok zor anabolik kullanımı hormon kullanımı Hariç,)bunun Birazi sudur kaliteli kas vs ayrımı var.uğramayın falan ayıp etmişsin eyvallah kolay gelsin sana ozaman başarılar

Lorethlorien bunu beğendi.
  15. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Sen biraz gaza gelmissin anlasilan, cunku bahsettigin durum anormal. Ellediginde serttir, disardan duzgun duruyodur ama bu kas demek degil ki. Yag ve su en az yarisidir onun. Inanmiyorsan definasyon yap bir ay, bak ne kadar hizla kuculeceksin. Gaza gelme, anladin :)

egemennn bunu beğendi.
  16. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Üzgünüm ama ölçümün yanlis. Bir insanin yilda kac kg kas kutlesi ekleyebilecegini google dan arastirabilirsin. Ben 400gr ekledigim zamani hatirliyorum :D

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

egemennn bunu beğendi.
  17. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yav he he tamam mr.olimp

18. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    anormal bir genetik üstünlük yoksa kötü beslenende düşük testesteronlu ama iyi beslenen daha çok değişim sağlar çünkü düzenli kaliteli beslenme ve artı iyi antremanla testesteron seviyesini yükseltir diğeri kötü beslenmeden dolayı yolda kalır

19. Jremy

Jremy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ben dalga geçip gülenlere demiştim o lafımı. Üsteki arkadaş kendine alınmasın ama bazı kişilerin gerçekten kişiliğini gözden geçirmesi lazım. Arkadaşım sizde ne kadar ego varmış. Yeni başlayan biri herhalde iyi gelişim sağlayacak.
    185 boy 65 kiloyken 4 ayda 84-85 kilo oldum. Spora başlamadan önce yağ oranım %6 idi. 85 kilo olduğum zamanlar ise %11 civarlarındaydı. Hadi 5-6 kilosu yağ diyelim. O kadarda bilgili değilim ama bu çok anormal bir gelişim değil.
    Ben burada size hava atmaya neden geleyim ? Ne çıkarım olabilir ki ? Ben bu dönemde her besinden yedim. Sizin gibi proteini kafama takmadım. Ne var ne yok yedim. Ama 85 kilo olduktan sonra artık daha fazla yemek yemek insanın canını gerçekten sıkıyordu ve artık gelişimim çok yavaşlamıştı. Yani kas kütlesini artık çok zor ekliyordum.

Tekrar söylüyorum sizin şu yaptığınız gelişiminizden ne derece memnuniyetsizliğinizi gösteriyor :) Ve bunu kafaya taktığınız da belli o yüzden buraya mükemmel gelişim sağlamayan ama iyi bir gelişim sağlayan biri gelince de bu takıntınızı daha çok açığa çıkarıyorsunuz. Stres yapmayın testosteronunuz düşmesin :)
    Valla gülesim geldi yani. Tutup 4 ayda kolumu 30 cm den 45 cm yaptım demişim gibi davrandınız ya ne diyeyim :)

20. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Dalga geçen üslup yanlış ama senin yanlışta ısrar etmen de yanlış. İki ihtimal var, ya ölçüm hatalı ya da dünyaya sayılı gelmiş genetik mucizelerden birisin. Sence hangisi daha mantıklıysa ona inan. Lyle Mcdonald'a göre ilk yılda herşeyi doğru yapan birisinin maksimum kas yapma potansiyeli 9-11 kg. Alan Aragon'a göre ayda vücut ağırlığının %1-1.5'u (senin durumunda bu en düşük ve en ağır kilolarını baz alırsak 0.65-1.2 kg demek), aşağı yukarı aynı hesap. Mark Rippetoe bunu daha üste çıkartır, hatta Lyle Mcdonald'la bu konuda epey küfürlü kavgaları olmuştur forumlarda, ancak onun da iddiası yanlış hatırlamıyorsam 1 yılda 20 kg civarıydı. 4 ayda 14 kg kas kazanmanın ne kadar gerçekçi olduğunu sen hesap et.

egemennn ve bowman96 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş