Düzenim Bozuldu

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Erkal16 tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Erkal16

Erkal16 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba arkadaşlar. Bu forumda yeniyim. Umarım iyi vakit geçiririz. Canımı sıkan konuyu anlatmadan önce biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Yaşım henüz 16. Geçen seneye kadar kilom 110 civarıydı. Şehir değişikliğinden sonra Kickbox, basketbol gibi sporlarla ilgilendim ve ardından salona başladım. Ama doğru, ama yanlış toplamda 6 ay devam ettim. Düzenli bir diyet uyguladım ve 68 kiloya kadar düştüm.(Boyum 1.83) Ancak bu süre içerisinde yeme düzenime çok büyük önem verdiğimi belirtmek istiyorum.

Geleyim sorunuma :) Araya yaz tatili girdi, arkadaş ortamı tatil derken yeme düzenim fast food a kaydı. Yazlıkta olduğum içinde salona devam etmedim.(Kilom yaz tatilinde 62 lere düştü) Yaz tatilinin sonlarına doğru ilerledikçe ayda bir yediğim fast food tarzı yemekler haftada 3-4 e çıktı.Sonradan kendimi sınırlamamla şuan haftada bir belkide 2 haftada bire indirebildim. Ancak 1 yıl boyunca uzak durduğum şeyleri haftada 1 gün fazlasıyla canım çekiyor. Örneğin 6 gün boyunca düzenli olarak besleniyorsam 7. gün canım gün boyunca fast food - abur cubur gibi şeyleri istiyor.Kilomun az olduğunu biliyorum ama yinede 1 yıl boyunca uzak durduğum şeyleri paket paket götürmek beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Tekrardan salona başladım. Kilom şuan 63-64 civarı. Yüzme gibi bir sporla beraber yapmayı düşünüyorum.

Umarım bu yemekle ilgili olan sorunumu anlatabilmişimdir. Bu konuda öneri ve düşüncelerinizi bekliyorum :)

2. legenDary

legenDary Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    Keşke 110 kilodan 60lara düşmeseymişsin 70te falan dengeleseydin yağ yakımı ile ağırlığa başlasaydın çok daha güzel olabilrdi şimdi birde hacim için uğraşacaksın.Soruna gelince mecburen kesmek zorundasın abur cuburu zorlada olsa dişini sıkacaksın düzenin oturuncada küçük kaçamaklar yapabilirsin

Erkal16 bunu beğendi.
  3. Degerli

Degerli Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Kastamonu
    hafta da bir gün abartmıcak şekilde ufacık bir kaçamaktan bir şey olmaz diye düşünüyorum

Erkal16 bunu beğendi.
  4. Celiki

Celiki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba..
    Bende bu forumda yeniyim:) ayni sorun bende de var ama benimki biraz daha aciklisi gibi... Bende 16 yasindayim ve duzenimi altust etmis vaziyetteyim. Eylul basinda 56ya varan kiloma bir dur demek icin diyetisyene gittim ve duzenli diyet+spor ile iki uc ayda 7-8 kilo verdim, 47 kiloya geldim. Ama kendimi gercekten zorladim, diyetten asla bir gidim fazla yemedim, haftada bir tatli oduulerini de yemedim.. Ve beklenen gerceklesti, kasimin ortasinda daha fazla dayanamadim ve saldirisa gectim.. 3 kilo geri aldim, fakat daha sonra diyetisyene giderek br haftada toparladim. Fakat insanlarin 'cok kilo verdin, anoreksik duruyorsun' vb zirvalayislari ve ustune bineb stresle (veya sadece bunlari bahane ederek) yine geri aldim, sonra yine verdim vs.. En sonunda suan siyet yapmadan onceki halime geldim veyahut cok yakin gibi biseyim, yeme duzenim yok, normalde yedigimden cok daha fazla yiyorum ve kendimi yeniden duzelmeye baslamaya calismaya ikna edemiyorum, cunku diyetisyen esliginde yaptigim diyeti bu derece fazla bozmam sadece benim basarisizligim ve becereksizligimden kaynaklaniyor gibi geliyor. Ote yandan sinavlarim var ve seneye universite sinavina girecegim icinde bunu artik cok kafamama takmamam gerektigini dusunuyorum ama olmuyor iste, aklimda sabah aksam bu var..
    Yardim eli uzatin bana lutfen:)

5. Erkal16

Erkal16 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Celiki,
    Öncelikle boyunu merak ettim 50li kilolar fazla geldiğine göre.
    Uzun zamandır foruma giriş yapmıyorum ve kendi sorunuma çözüm buldum diyebilirim.Aynen seninde dediğin gibi işin temelinde zihne fazla baskı uygulamak var. Sen ne kadar kendini kısıtlarsan belli bir süreden sonra patlamaya geçiyorsun. En azından bende öyle oluyordu. Diyetisyene gittiğini söylemiştin ona devam etmen güzel bir çözüm olabilir.Ama sana tavsiyem gerek olmadığı sürece, yani aşırı süren bir açlıktan çıkmadığın halde tıkanıncaya kadar yiyorsan ve yerken bilincini kaybediyorsan Psikolojik destek almalısın.Banada başta garip gelmişti ama gerçektende psikoloji kaynaklı olabiliyor. Ama dediğim gibi kafaya takmamakta yardımcı oluyor.Kendimden örnek vermek gerekirse canım 1 paket çikolata çektiyse, onu yememek için kendime çok baskı uygularsam, kendimi kaybedip 5 paket yemektense 1 paketi istediğim zaman yemek daha mantıklı.
    Sorunun yada sorunumuz çözülemeyecek bir şey değil.Sınavında başarılar dilerim :)

6. Celiki

Celiki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meraba hahaha boyumu yazmistim silmisim 158 boyundayim, o yuzden fazla geliyor :) psikolojik yardim almak bence de cok onemli bu surecte ama iste o da anne babam cok sacma buluyor ve bu konuyu hayatinin merkezine koyma, yapabildiginde yaparsin diyolar. Bu irade meselesi sanirim yalnizca ve senin dedigin gibi istediginde az bir sey yemen gerekiyor :) hadi bakalim umarim bende senin gibi asabilirim bu sorunumu :) tesekkurler :) :)

Sayfayı Paylaş