düz karın kası (baklava değil) yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mmehmet2003 tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Twist ve dambılla yana eğilmeler beli kalınlaştırmaz. Ağır ağırlıkla yapılan yana eğilmeler incelmeyi önleyip, direnç kazandırabilir. Ama twist beli kesinlikle inceltir.

O spurcunun yandan bakıldığı zaman göbekli gibi durmasının sebebi ise karın kaslarının aşırı gelişmiş olması. Bu, sıradan bir kişide birçok nedene bağlanabilir. Bu sporcu GH ile alakalı. Düz bir karın için kesinlikle yağ tabakası varken karın çalışılmamalıdır.
    Saygılar

DeL PotRo ve 307KD bunu beğendi.
  2. fatihiskender

fatihiskender Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    karadeniz
    kaynak diye tutturan herkes kaynağını gostermeli.

yada tecrubeye deneyıme saygı duymayı bılmelıyız.

bu hem bızım ıçın hem sayın mod.lar için geçerli.

gerçekten belim kalınlaşacaksa bırakayım bu hareketi.

yoksa lütfen sitede ki sağlıklı bilgi gelişimi açısından bu hususa açıklama gerek.

yiğitcanh.. açıklamanda sende kaynak gostermelisin yoksa ıkı bılgıde esassız olur.

bu bılgılerın hangısı doğru şimdi?

DeL PotRo bunu beğendi.
  3. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Bayanların kullandığı bir site:
    http://www.kadinlarkulubu.com/soru-cevap-bolumu/221469-twist-bel-inceltir-mi.html

Yazılı kaynak olarak hareketi yapan 1-2 bayan bulabildim.
    2+2=4 Bu öyle bir bilgi. Twist daha çok kardioya girer. Yağ yakımı beli inceltir. Kesinlikle kalınlaştırmaz.
    Yanlara eğilme hareketi de buna benziyor, fakat kas gelişimne daha yakın. Ağır ağırlıkla yapıldğında beli inceltmeden direnç kazandırır. Kalınlaştırması imkansız.
    Ben Saydam'ın kastettiği şeyi merak ediyorum.
    Saygılar

DeL PotRo bunu beğendi.
  4. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Beldeki yaglardan kurtulmak icin "Side Bend" (iki yana egilme) yapmalimiyim?

Hayir. Bel yanlarinda ve kalca kemigi uzerinde bulunan yag tabakalari, sadece dusuk yagli bir diyet ve genel aerobik egsersizleri ile atilabilir. Sadece bu bolgedeki yaglardan kurtulmaniz imkansizdir. Legendary Abs'e gore Side Bend hareketi yagin altindaki oblique kaslarini gelistirmekte ve bu yuzden yagi daha cok ortaya cikarmaktadir. Ancak bazi goruslere gore de oblique kaslari, cok fark edilecek derecede gelismez.

Herkes icin Spor, Erol Ugur ve Ozer Baysaling, S.206, 2002, Istanbul.

Bununla beraber standing veya seated bar twisting hareketenin aciklamasinda (S. 56), su ifade yer aliyor.

" Hareketin bel yanlarini inceltmesi icin duzenli ve cok tekrarli olarak calisilmasi daha iyi netice vermektedir"

Iki celiskili ifade.

The Abs Diet kitabinda oblique calistiracak hareketlere yer verilmis.
    Bible for Abs kitabinda da oblique calisilmasi tavsiye edilmiyor.
    Body Sculpting Bible for Woman kitabindaki karin egsersizleri arasinda ne twist var ne side bend.
    ACE Personal Trainer Manual'inde oblique'lerin calisilmasi gerektigi soyleniyor, cunku kaldirma, esneme gibi hareketlerde oblique'ler aktif olarak rol aliyor. Vucudun dengesinin saglanmasi acisindan obliquelere de zaman ayirmak gerektigi soyleniyor.

Benim elimdeki kaynaklarda celisen ifadeler var. Kendi fikrim ilk paragrafta yaptigim alintinin en mantiklisi oldugu yonunde. Eger cok yagli isek obliquelere cok yuklenmek dogru degil, cunku oldugunuzdan daha yagli gozukuyorsunuz. Saydam'in demek istedigi de bu ve bu okulu takip eden bir cok bodybuldingci var. Bununla birlikte, yeterince defineyseniz ve lat gogus ve omuz bolgeniz goreceli olarak gelismisse, oblique calismalarini ihmal etmemek lazim vucudun dengesini saglayan temel bolgelerden biri. Umarim konu acikliga kavusmustur.

Zer0, NHFL, DeL PotRo ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  5. fatihiskender

fatihiskender Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    karadeniz
    yiğitin belirttiği şekilde yorum yapmışsınız sayın anexi.... yani ben inceltme için bu hareketlere devam ediyorum.

DeL PotRo bunu beğendi.
  6. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Karnın ön bölümüne nasıl çalışırız? Mekik ve türevleri ile... Mekik ve türevleri kardio değil, vücut geliştirme amaçlı hareketlerdir. Ve bunlar karın kaslarında hacim yaratırlar. Bu nedenle yağlı birisi için mekik çekerek, göbeği eritme ifadesi tamamen yanlış. Aksine, daha çok göbekli durabilir.
    Fakat obliqler, ön karın kaslarından çok farklı. Bel kasına benzerler. Hacimleri ölçülemeyecek kadar az artar, çok çok iyi bir definasyon ile bunları belki görebiliriz. Obliqler hacim yapsaydı, iyi bir vücutçuya önden bakıldığında çok net göze çarparlardı. Oysa ön karın kasları hacim kazanırlar ve yandan bakıldığında mutlaka belli olurlar(karşıdan bakıldğında yapı gereği düz bir karın gibi olur).
    Bölgesel yakımın olmadığının bilincindeyim. Yanlara ağırlık ile yatma obliqleri başlıca çalıştırır, Evet. Ama kalınlaştırma yapıcağını KESİNLİKLE sanmıyorum. Burada çelişkili ifadeler doğabilir. Gelgelelim twiste... Başlıca kardıo hareketlerindendir. Ağırlık ile yapılmadığından ve vucüt ağırlığının bu harekette pasif kalmasından dolayı bu hareketi yaptığımızda kesinlikle kaslarda hacim beklememeliyiz(hoş, yana eğilme hareketi de obliklere ne kadar çok hacim verir(!)).Kardio hareketleri önce yağ yakımı amaçlıdır(bazı cardiolar kaslara direnç te kazandırır). Twist kardio hareketidir ve yan karın kaslarında kesinlikle hacim yapmaz. Aksine, yağ yaktırdığı için beli mutlaka inceltir(çalışıp, başarıya ulaşan bir çok tanıdğım var).

Önceden yazılan yazıda "obliqlere fazla yüklen", "bol bol yan karın kası hareketleri yap, incel" vb gibi kesin birşey göremedim ben. Jevric adlı üye Anexdromandros'un yaptığı alıntıya da ters birşey söylememiş. Oysa Saydam gelmiş, "Yanlıştır, banlandın" demiş ve bunun üzerine kendisi yanlış bilgi vermiştir. Bu açıkça ortada. Burada uyarılıp banlanması gereken kişi Jevric olmamalı. Bence Saydam admin de olsa formalite gereği 1 uyarı almalı. Sonuçta verdiği bilgi ve dayanağı yanlış(Olayı GH işine bağlamış, fakat yapılan açıklamada ben GH ile ilgili hiçbirşey göremedim. Ayrıca twist ile ilgili de hiçbirşey göremedim.).

Yanlış anlaşılmasın, benim amacım birilerini yanlış çıkarmak değil. Sorgulamak ve doğru-yanlışı ayırt etmek.

Anexsmandros, dediğiniz kitaplara mutlaka göz atıcağım.
    Saygılar

NHFL, caladvwch ve Morphling bunu beğendi.
  7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Jevric'in uzaklastirilma sebebi surekli yeteri kadar genel-gecer bilgisi olmadigi halde uyeleri kendi bildigi dogrulara gore yonlendirmeye calismakti. Ben ve yonetim kararin arkasindayiz. Burada bildiriyi Saydam yapmis ama Saydam tek basina hareket etmiyor, biri uzaklastirilacagi zaman yonetimde bu konu defalarca tartisiliyor. Bileti kesmek Saydam'a nasip olmus burada, hepsi bu.

Saydam'in GH'a bagladigi yukarida gosterilen resimdeki adamin karni. Coleman'in gobegi de ayni sekilde onde gidiyor, ve bu adamlarin GH'a bagli ic organlarinin buyumesi sonucu bu tip orantisizliklar, karin bolgesinde sarkmalar, meydana geliyor. Saydam Jevric'in ilk mesajina mudahele etmiyor burada, kendini hakli cikarmak icin koydugu resme mudahele ediyor. Jevric'in ilk vakasi olmadigi icin nasil hareket ettigini zaten biliyorduk. Siz sadece olayi Jevric'in iki mesajina bakarak degerlendirdiginiz icin biraz baglam disi kaliyorsunuz. Saydam'in karari yerindedir.

Ayrica dedigim gibi Saydam'in verdigi bilgi yanlis degil, bu konuda iki tane okul var. Biri oblique calisin diyor, biri calismayin diyor.

MT bunu beğendi.
  8. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Öleyse düzeltiyorum, Jevricin burada banlanması yanlış.
    Yanlara eğilme tartışılabilir. Ama Saydam ayrıca "twist beli kalınlaştırır" yazmış. Bu konuda çoğumuz tam tersini biliyoruz ve uygulayınca olumlu sonuç alıyoruz. Ben bu konuda bir kaynak görmek istiyorum.

9. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    yigitcanharmanci, yukarida ben kaynak verdigimi zannediyordum, twist oblique calistirmiyor mu? Twist ile Side Bend arasida calistirdiklari bolge anlaminda ciddi bir fark yok (twist fazladan rectus abdominus bolumune de vuruyor). Side Bend icin yapilan onerme twist icin de gecerli olmuyor mu sizce?

Jevric konusunda daha fazla bir sey soylemeye gerek yok zannediyorum, ben durusumu yeterince acik bir sekilde ifade ettim. Yaptirimin dogrulugu konusunda sizin dusuncenize de saygimiz var ama karar mercii olarak dogru karar aldigimizi dusunuyorum. Jevric'in alakasiz bir Bodyci'nin resmini koyup iste oblique calismis, beli kalinlasmis deyip bizi manipule etmeye calismasi etik degildi, son uyarisi da bu basliga denk geldigi icin uzaklastirmayi burada aldi.

MT bunu beğendi.
  10. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Jevric'e diyecek birşeyim kalmadı.

Söylediğiniz şeyin twist ile pek alakası yok. Belden yanlara eğilme dediğim gibi vücut geliştirme hareketi(nasıl sonuçlar doğurduğu tartışılır), fakat twist kardio hareketidir. Verdiğiniz cevap , "zıplarken ve squat yaparken bacak kaslarımızı kullanırız." gibi birşey oldu. Aynı bölge kasları kullanılsa da amaç çok farklıdır. Bu nedenle zahmet olmassa twist için ayrı bir kaynak bekliyorum.

11. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    yigitcanharmanci, size tavsiyem kinesioloji (hareketler ve vurduklari bolgeler) bolumu olan guvenilir bir kaynak bulup okumanizdir. Herkes icin Spor kitabi sizde su an yoksa, iyi bir referans kitabi olarak kullanabilirsiniz. Twist az agirlik cok tekrar mantigi ile yapilabildigi gibi side bend de ayni mantikla yapilabilir. Ya da tam tersi (agir bir spora ile, cok agir az tekrar). Kendinizi twist ile side bend'in ayni bolgeyi calistirdigina ikna ettikten sonra isterseniz tekrar tartisiriz oblique konusu. Umarim siz de Twist'in kardio hareketi oldugunu gosteren bir kaynak gosterbilirsiniz, cunku kardiodan kasit kardiovasculer egsersizdir, yani kalbi ve dolasim sistemini calistiran egsersiz demektir ve twist hareketi ile kalbin calistirilmasi benim ilk defa duydugum bir sey.

Son düzenleme: 18 Ocak 2009
  12. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuya açıklık getirmeye çalışıcağım. İnternete 2 hafta sonra giremeyeceğim. O zamana kadar kaynak göstererek makale niteğinde bir yazı çıkartmaya çalışıcağım. Hepimiz tartışalım.
    Saygılar

bonatschi ve aneximandros bunu beğendi.
  13. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Yigitcanharmanci, insiyatifinizi kullanarak olayi bilimsel bir tartisma platformuna tasima cabaniz icin ayrica tesekkur etmek istedim. Buyuk ihtimalle bir yere varamayacagiz, daha dogrusu tek bir dogruya hukmedemeyecegiz, halihazirda varolan iki okulun isaret ettigi uzere ama yine de bu enine boyuna tartilmasina engel degil.

yiğitcanharmancı bunu beğendi.
  14. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de; seviyeli ve sportmence bir tartışma ortamı olduğu için size teşekkür ediyorum.
    Bu konu hakkında mutlaka sitede bir makale olmalı. Ben 2 haftada üstesinden gelemezsem başkası araştırıp-kaynak gösterip mutlaka yazmalı.

15. mitt

mitt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    müh. adayı
    Yer:
    adana
    herkese slmlarr ben spora başlıyalı ortalama 2.5 yıl oldu kollar ve göğüste kaslandığımı hissediyorum ama durmadan karın çalısıyorum bi türlü kol ve göğüsteki gibi sertleşme olmadı bnde göbek yok ama anlamadım yardımcı olurmusunuz(hertürlü karın egzersizi yapıyorum mekik,ters mekik...)tşkürler şimdidn

16. caladvwch

caladvwch Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    konuyu açan arkadaşın sorunun aynısı bende de var. bende 3-4 kilo aldım fakat yanlış kilo alımı yaptım sanırım. göbek kısmı daha da dışarı çıktı. boy1,82 kilo 72. üst bölgem yağlı değil hemde yok denecek kadar fakat karın ve yanlarda yağlarım mevcut.şimdi bütün bu yazılanları tek tek okudum ama karar veremedim. kadriyo çalışması yapıp, mekik hareketlerine bir süre ara verip göbekteki yagın erimesini sağlayabilir miyim?göbek yağları giderken üst bölgemde bir zayıflama olur mu? çünkü 3 hafta oldu başlayalı ve gözle görülür bir genişleme oldu üst bölgemde, özellikle omuz kısımlarında.ayrıca pilav makarna gibi gıdaları çok yiyiorum bu tür gıdalar karın kısmında yağlanmaya sebep olur mu düzenli çalışma yapılmasına ragmen... değerli hocalarımdan bilgilerini paylaşmasını sabırsızlıkla bekliyorum...herkese sağlıklı ve huzurlu günler.

ayrıyetten şöyle bir video buldum. video hakkında değerlendirmeleriniz nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=IKStJ3iH8Vc

Son düzenleme: 25 Mart 2009
  17. DoktorTR

DoktorTR Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Webmaster
    Yer:
    Samsun
    Düzgün,abartısız(dilimsiz) ve şekilli bir karına sahip olabilmek için yapılması gereken temel hareketleri anlatan bir yazı yok mudur?

18. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kardio-ya-yakmak-m-d-t16890.html

Burada twist'in yağ yaktığını ve kalınlaştırmadığını belirten bir yazı var. İnternet'te bir çok yazıdada bunu okudum ve twistin kalınlaştırmadığını gördüm.

2 gün öncede bir programda Dr. Ender Saraç'ında twist önerdiğini izlediğimde bende programıma twist ekledim ve işe yarayacagını gerçektende düşünüyodum ki burada bu tartışmanın üstüne düştüm. Baya bi araştırma ihtiyacı duydum ama yinede iki farklı tezle (tez diyorum çünkü ikiside birbiriyle çeliştiginden kesinlik yok) karşı karşıya kaldım ve acaba programımdan cıkarsam mı cıkarmasam mı diye kendi kendimi yemeye basladım. Bu arada hastalığımla ilgili olarak doktora gittim ve göbegim (coğunu erittiğim) için sormalıyım diyerek hastahanedeki diyetisyene gittim ve hazır oradayken twist olayınıda sorayım dedim.

Bana anlatması şimdi cok karısık olucak ama bilinen iki yanlıs var. İki farklı görüşün savunduğu twistlerin yapılışları farklı dedi. Bir tanesinde ayakta diğerinde ise yerde bacaklar omuz hizasından biraz daha acık bir şekilde boyun arkasına sadece hiza almaya yaraması icin bir sopa konarak yapıldığını söyledi. Yerde yapılan harekette kalça yerden kesilmedigi icin vücudun zorlanmasına baglı olarak yağ yakımı max. seviyeyee çıkabiliyormuş. Ama ayakta yapılan twist hareketinde vücudun kendiside oynadıgından sadece olagan bir hacim calısmasından farklı olmadığını söyledi ve programıma yinede eklemememi cünkü ilerde bel ağrıları çekmeyeceğimi söyledi. Ama ben belimi inceltecegim icin ve bu cevap beni tatmin etmediği için şu Herkes İçin Spor Kitabı'nı almayı düşünüoyorum. Bakalım iki tezinde gerçekten ne önerdiğini en azından okuyup çözmeye çalışalım

19. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    http://lmgtfy.com/?q=ab+exercises

20. caladvwch

caladvwch Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

"""Coleman'in gobegi de ayni sekilde onde gidiyor, ve bu adamlarin GH'a bagli ic organlarinin buyumesi sonucu bu tip orantisizliklar, karin bolgesinde sarkmalar, meydana geliyor."""

bu kısım benim kafama takıldı. iç organların büyümesi nasıl oluyor açıklarmısınız biraz. ben göbeğimi salınca kocaman bi kütle ortaya çıkıyor fakat sıkınca ve hafif içeri cekince düz bi görüntü ortaya çıkıyor. salıkken mide ve diyafram kendini saldıgı için mi öyle yoksa gerçekten bende de bu organlar büyüdü mü? ayrıca bu diyaframı nasıl adam edicez. çok şişkin duruyor benim diyaframım.tşkler.

307KD bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş