Dünyada Sayılı Rapçilerden olmak...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve rap tarafından 25 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    öncelikle başarılar.. ilk öğrenim zamanlarında iyi gitar çalan, ilgilenen sonunda da bırakan biriyim.. müzik türleri bakımından daha farklı türler ile ilgiliyim..

açıkçası ben rap ve türevlerini radyoda denk gelmek dışında dinlemedim.. dinlediğim kadarıyla da sevmedim hatta hiç hoşlanmadım.. normalde benim size bir şey yazmam, benim açımdan ilginç bir durum.. zira ülkemizde bu kültürü temsil eden değerler ile biraz sorunum oluşmaya başladı.. açıklamam gerekirse sadece belirli bir kesimden aldığı destek ile ülkenin kanaat önderi olarak atandığını düşünen ve bilmediği değerleri çok saçma şekilde, sözde "eleştiren" kişiler var malesef.. bu yüzden ön yargım ve tepkim oluştu.. buna rağmen, ilgili olduğum müzik alanında, global hedefleri olan Siz'e, bu yolda algınıza göre belki de önemli olabilecek şeylerden bahsetmek istiyorum..

öncelikle iki sayfa boyunca yapılan yorumlar ne kadar size fayda sağlar bilemem ama hedefinize uygun değil.. ayrıca biraz önce bu forumda çiğ yumurtanın saç döktüğünü okudum ki düz mantık ile hayvansal gıdalar çiğ olarak tüketilmesinin bedenimiz için zararlı olduğunu bulmamız gerekir.. mesela çiğ sosis, sucuk, et gibi gıdalarda parazit bulunur ve çiğ tüketilirse çok ciddi rahatsızlıklara yol açar.. bunlar sadece etkisini bulabildiğimiz problemler..

eğer bb ile ilgilenecekseniz, forumda bir çok program, diyet ve deneyim yer alıyor lütfen birden fazla başlık okuyunuz ki doğruya yaklaşınız.. eğer imkanınız var ise bir profesyonelden faydalanın.. her bireyin fizyolojik, biyolojik yapısı farklıdır.. bunları göz önüne alınız..

rap konusuna gelirsek.. anladığım kadarıyla hedefiniz global bir şarkıcı olmak.. dünyadaki birçok müzik türünü inceleyiniz ama sizin türünüzde.. bir kere Türkçe ile bu iş yürümez.. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca sizin kitlenizi yakalayacak dillerdir.. eğer diyorsanız ki beni dünya dinlesin, bu üç dilden biri ile şarkı yapabilmeniz önemli..

kültürlü olun.. bu önemli zira etnik bir kökeni temsil etmiyorsanız yapacağınız müzikte bunu kullanacaksınız.. kültürden kasıt dostoyevski ciltlerini bitirmek değil tabii ki de yani sadece o değil.. eğer FARKLI olursanız sıyrılırsınız.. bunu yapamayan adamlar kendilerine dj, vj, mc gibi saçma saçma lakaplar takarak "dalga geçilen" tipler olarak yaptıklarıyla kalıyorlar.. özellikle de toplumumuz açık vurmak ile meşurken bunlar sizin için önemli noktalar haline geliyor..

kendi dilinize hakim olun.. kendi dilinizin ne olduğunu, nereye gittiğini anlayın ki siz o dili kullanarak, yukarıda yazdığım etkenleri de katıp, hedefinize ulaşabilin..

karakterinizi konumlandırın.. kendinizin ne olduğunu, ne yapabileceğini, sınırlarınızın ne olduğunu bilin.. hedef uğruna sadece sınırlarınızın izin verdiği yere kadar taviz verin.. güçlü bir karakteriniz yok ise bu iş en başından zor..

zaman koymayın.. 10 yıl diyorsunuz.. neye göre? kime göre? zaman koyarak ötelerseniz bu iş başından olmaz..

daha çok madde var fakat devamı danışmanlık ücretine girer.. :)

en basitinden curtis jackson'ı model olarak alalım.. bu adam sokakta gezerken 200 milyon doları yöneten bir "şarkıcı" haline geldi.. bu başarıyı etnik şarkıcılık ile başladıysa da (eminem ile çalıştığı dönemden bahsetmiyorum) global form ile açılabildi ve büyüyebildi.. en büyük etken burada dilin global olmasıydı yani derdini İngilizce olarak anlatabilmesiydi..

bir de en önemlisi, kişisel olarak birşeylerden hoşlanmayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz fakat bunu hakarete dönüştürmeyiniz.. bu sizi yüceltmediği gibi değerinizi düşürür..

benim en kısa bahsedebileceğim şeyler budur.. çokta uygulayacağınızı veya kafaya takacağınızı hiç sanmıyorum fakat yine de ileride dönüp bakabileceğiniz noktalar var..

başarılar..

edit: yaşım 17 gibi görünsede 92liyim 18 denilebilir :)

Son düzenleme: 18 Ekim 2010
  2. rap

rap Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bilgilerin için çok teşekür ederm . 18 yaşnda olduğunu söyleynce çok şaşırdım gerçekten gayet olgunca anlattın olayı...
    ve çok haklısın... söylediğin bir çok şeyde sana hemfikirm .
    özellikle Türkçe konusuna gelirsek. Bende ara ara çok fazla ümitsizliğe kapılıyorum bizim dilimizde neden dünyaca ünlü bi şarkı yok diyerek bizimde dünyaya açılamayacağımız aklıma geliyor... ama bi açıdan düşünürsek rap amerikada 35 sene önce çıktı ve ilk çıktığında çıkan ingilizce parçalar berbattı... Türkiyede ise henüz 15 senedir Rap var ve hala amatör.
    türkçe rapi şu an için sevmiyorum ben amerikan rapi dinliyorum daha çok ama 95 yılından önceki amerikan rapleride bna kötü geliyor.
    buda demek oluyorki Türkçeylede en az 10 sene sonra dünyaya açılan Türk sanatçılar çıkacaktır bence bu ülkeden... hiç kimse anasının karnından profesyonel doğmaz :)
    mesela Fransa Rapini düşün. Fransa Amerikadan sonra en iyi rap sıralamasında gelir hatta kimine göre Fransız Rapi amerikan rapinden iyidir.
    Peki Fransızca Türkçeden dahamı güzel bi dildi :) ?
    tabikide hayır fransızca bana göre kaba saba kulağa hiç hoş gelmeyen bi dil!
    bana göre ingilizceden sonra kulağa hoş gelebilecek en iyi dil Türkçe. ama bide bu dili adam gibi profesyonelce kullanabilen bi ses çıksa ülkemizden.
    şu an bu ülkede iyi bi rapçi yok gibi görünsede Rap istesekte istemesekte Türkiyede çok iyi konuma gelecek gençler harıl harıl çalışıyor amerikan rapini geçemesekde en azndan fransız rapini geçeceğimize inanıyorum.
    Yinede pek berbat sayılmaz türkçe rap sonuçta 15 senedir var ve az buçuk gelişti Dünyaya azda olsa açılabilen sanatçılarımız var Ceza gibi . yada Gekko G ... Gekko Türk ve Amerikada çok büyük mclerle duet yapmış bi isim üstelik türkçe söylüyor. Lil Wayne , T.I , Busta Rhymes , Hot Rod... bu isimlerle duet yapan bi Türk Rapçimiz. üstelik Türkiyede şu an sadece 3 yada4 tane bandrollü albüme geçen rapçi var gerisi hep yeraltında . amatör olduğunu burdan anla. amerikada ise binlerce bandrollü albüm çıkartan mcler var. zamanla burdada overgrounda çıkmaya laik olacak albümler çıkacaktır. Yani demek istediğim ümitsizliğe kapılmamak lazım dostum ;) Bigün Türkiyeninde çok iyi konumlara geleceğine inanıyorum ;) Tekrardan Teşekür ederm yorumun için :)

3. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    öncelikle övgünüze teşekkür ederim.. zira müzik ile farklı şekilde ilgilendiğimi belirttim..

burada problem şuradan çıkıyor.. ben ingilizce, almanca ve fransızca dillerini konuşan dolayısı ile anlayan biriyim.. sözlü bir müzik dinleyeceğim zaman ne dendiğini anlamak isterim ki dünyada da böyle bir anlayış var.. mesela bir amerikalı dinlediği şarkıyı veya tür olarak bakarsak rapi anlamak istiyor, zaten bunu düşünmesine gerek kalmadan beklentisi karşılanıyor..

eğer bu konuyu değerlendireceksek dünya da en yaygın kullanılan diller ile ilgili verileri incelemenizi öneririm..

ingilizce, fransızca, ispanyolca dünyanın en çok konuştuğu ve anladığı dillerdir.. verisel olarak daha fazla olan bir çin veya hindistan vardır fakat bu ülkeler genellikle batıdan gelen akımı, türü kopyalar yani çoğaltmak, yönlendirmek gibi yollara gider (mesela bollywood)..

global bazda müzik sektörünü incelediğimiz zaman endüstriyel olarak en çok gelişen ve dünyaya yayan ülke amerikadır..

sonuç olarak özgün olan bu sektöre yön veren ülkelerin dilleri ağırlıklı olarak ingilizce ve fransızcadır..

fransızca, fransızların şımarıklığından da kaynaklı olarak yaygındır.. mesela amerika da bu dili bilen biriysen rahat yaşayabilirsin (bir Türk'e göre)..

bir de şu var, rap türü daha çok bizim orta, orta alt ve tüm alt gelir/kültür grubuna hitap etmektedir.. yaygın olarak siyahilerin ortaya çıkardığı bu müzik türü yukarıdaki verimi de doğrulamaktadır..

bu bilgiyi vermemin nedeni ise fransızcanın rap konusunda neden yaygın olduğunu anlamanızdır..

bildiğiniz üzere, Afrika'da bir çok ülke fransa sömürgesiydi.. bu süreçte bütün bu ülkelerde fransızca öğrenilmesi ve yerel dillerin unutulması (yerel dilin unutulması ne kadar başarılı oldu bilemem) sağlandı.. dönemimizde sanırım ikinci nesilin çocukları var artık ve bu ülkelerde fransızca yerleşti.. bu ülkelerde ki sosyo ekonomik ve kültürel düzeye baktığımızda (yukarıda yazdığım gibi) rap kültürünün yaygın olduğunu görüyoruz.. sonuç olarak rapin bir resmi dilinin de fransızca olduğu ortaya çıkıyor..

ingilizce dünyanın kabul ettiği global bir dil.. zaten bu iki dil avrupa birliğinin resmi dilidir..

bahsettiğiniz gibi dilleri yarıştırmak doğru olmaz zira size kaba gelen fransızca bana kibar başkasına da kaba geleceği gibi dünya da da aşk, kibarlık, kültür dili olarak tanımlanıyor ve bu ortak kanı.. dillerden çok yazıyorum çünkü sizin işiniz şu anda bunun ile.. daha doğrusu rap kültürünü temsil eden kitle ile (eğer global sanatçı olmaksa amaç)

dil olarak bakarsak, isviçre, belçika (belirli kesim), ispanya (belirli kesim) hatta kanada gibi ülkelerde fransızca kullanılıyor..

neden Türkçe bir şarkı çıkmadı derseniz, dediğim gibi insanlar anlamadığı bir şarkıyı sevmez, dinlemez.. bunun örnekleri çok.. tını, müzik veya ezgide olayı götürmez.. herkes bizim ülkedeki gibi anlamadığı şeylere "tapan" topluluktan oluşmuyor malesef..

ben kişi olarak cezayı severim mesela.. dünyaya açılabilen bir sanatçı derken zaten almanya, ingiltere, hollanda, isviçre gibi bizim gurbetçiler için oluşturulan organizasyonlar ile yine bizimkilere açılabiliyor.. (sadece yüzeysel araştırırsak bile bunu bulabiliyoruz)

ülkemizde rap kültürünün gelişmesini isteyeceğimi pek sanmıyorum hedef kitlesi mali olarak baya fena kişiler.. bu tür de gelişim var ise ülkemizde mali disiplinsizlik ve mutsuzluk var demektir..

albüm konusunda zaten pop, rock gibi türlerdeki şarkıcılar satılamıyorken alt gelir grubuna hitap eden müzik türünün albümleri nasıl satılır onu bilemiyorum.. mantıken zor..

şu var ki sizin asıl hedefiniz fransız kitlesi olmalı.. zira siyahileri öven müzikler yapmayacaksanız :)

şunu da belirtmem gerekiyor ki komedi sitelerinden bir kaç görüntüyü arkadaşlarım göndermişler mail olarak, gerçekten, malesef acınacak bir görüntüydü.. ne olur kendinizi yaralı olarak göstermeyin arkadaşlar :) (bkz. yaralı stayla)..

global olmak istiyorsanız çok zor fakat bunları dikkate alırsanız neden olmasın..

4. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bir rap dinleyicisi olarak yanındayım "rap" :) hakkında hayırlısı olsun

rap bunu beğendi.
  5. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    kızdırdım galiba arkadaşı :D ama birilerinin gerçekleri söylemesi gerekir

6. rap

rap Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekürler dostum :)

Dostum evet söylediğin şeyler gerçekçi. doğruluk payı yüksek ama
    şu an Türkiyede bu işler amatör olduğu için hepimize öyle görünüyor (;
    bu düşünceleri yenmenin tek yolu sürekli çalışmak en az 30 tane profesyonel
    Türk Rapçi çıksa bu ülkeden dünyaya açıldık demektir ve çıkacağınada
    inanıyorm . daha 15 senedir yapılmasına rağmen Türkçe Rapin
    geldiği yerler hiçde fena sayılmaz (;
    Dediğin gibi keşke ingilizce öğrenmeye fırsatım olsaki
    anadilim gibi öğrenmek kaç senemi alır Allah bilir :D
    bide anadilim gibi öğrencemde üstüne inglzce liriklerimi flowlarımı geliştircem
    hahaha :D işte bu gerçekten olmayacak duaya amin demek gbi olur.
    bunu yapana kadar Türkçe yaparım :) dünyaya açılamasakda canımız sağolsun öyle değilmi :D kendi insanım dinler beni :D

7. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    sadece türklere dinletmek istiyorsan rap yapmana gerek yok bak bakalım sagopa kajmer'in yaptığı rap mi? ya da ben mi yanlış biliyorum rap in anlamınıi ingilizlere rapcilere bakınca türkler den en uygun ceza geliyor aklıma...

8. rap

rap Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    adamım bu sago ceza olayını hiç açma midem bulandı hangi siteye baksam bu ikisinin tartışmasını yapıyolar. dünyadaki müzisyenlerle karşılaştıramayacak kadar amatörler ikiside .

9. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    yok kişi olayına girmedim sadece örnekledim, yani Türkiye de ya oynak olacaksın ya da dertli...

10. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    dostum :)

siz global şarkıcılıktan bahsetmişsiniz ben de size bunun yollarını gelmişinin geçmişinin özetinin özetini anlatmaya çalıştım..

ama yukarıda açıkladığım sebeplerden ötürü umuyorum ki rap müzik ülkemizde gelişmez kısaca nedeni eğer gelişiyorsa ülkede işsizlik, eğitimsizlik, insan hakları gibi problemler bulunuyor demektir..

ülkemizdeki 15 sene rap sanırım ceza ile başladı (bu konuda hiç bilgim yok).. eğer bu kişi ile başlamışsa neden kızılıyor?

radyodan dolayı bundan 4-5 yıl önce denk geldiğim ceza ile yine benzer dönemde denk geldiğim sagopa (sagapo veya her ne ise) (zaten bunlardan biri yunancada sevgili(m) demektir, anlamı da oradan geliyor olabilir) karşılaştırıldığında biri kelimeleri belirli ritimde hızlı hızlı söylüyor diğerinde ise sanki arabesk bir şarkı vardı (radyoda denk geldiği için şarkısının adını bilmiyorum fakat sadece "baytar" tabirinin ne olduğunu babama sorduğum için o kelimeyi hatırlıyorum).. yani bunlardan hangisi rap?

global örneklere göre ceza sanki daha bir rap türüne yatkın..

bu arada size de başarılar :)

11. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Benim de bildiğim kadarıyla Türkiye'de ilk rap şarkı söyleyen grup Cartel'di. Yanlışım varsa düzeltin :)

12. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    wikipedia'ya göre (1995'ten bugüne) ceza..

yine wikipedia'ya göre bahsettiğiniz grupta 1995'ten bugüne gösteriliyor.. sanırım kimse tam tarih bilmiyor..

yalnız gözümden kaçmayan bir ayrıntı, türün sosyolojik özellikleri yorumlarını sevmediniz :)

13. rap

rap Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Rap Türkiyeye 1995te Cartel ile geldi. Yani Duyulan ilk Türkçe Rap parçası Carteldi...
    Bu grup o sırada almanyadaydı... Tabi Ceza Fuat Sago filan hepsi o sırada raple ilgileniyolardı ama ortada parçaları albümleri fln yoktu benim yaşmdaydı hepsi o zamanlar :D
    sagonun yayınlanan ilk parçaları bildiğim kadarıyla 1999 senesinde. Silahsız Kuvvet ismiyle.
    Tabi o zamanlar rapten haberim yoktu. ilk rapi 2002 senesinde Eminem'in Lose your self parçasıyla duydum . Siyahilerin müziği olduğunuysa çok daha sonradan öğrenmiştim.

50 centi ilk duyduğumda hiç sevemedim. Halada nefret ediyorum.
    onuda candyshop adlı parçasıyla duyduk. Candyshop 'un alt yapı müziği
    çok güzel ama üstündeki rapten ve sözlerinden nefret ediyorum.
    Benim Favorilerim ve şu an Dinlediklerim
    1. 2pac > bunu araştırın 1996 yılında öldürüldü eastside - westside çatışmasından.
    2. Eminem > hala çalışmalara devam ediyor ve facebookta şu an 18milyon'a yakın hayranı var geçen ay 13 milyondu son albümüyle 1 ayda 5.000.000 hayran arttırdı
    son zamanlardaki çalışmalarını pek sevemedim . bana göre eminem'in en verimli olduğu seneler 2002-2006 arasıydı. 8mile , Encore , The Eminem Show , present re up albümleri favori albmler bnm için.
    3.The Game > gayet sağlam
    4. Ice Cube > şu anda müslüman ve westside gangsta Rapin 2pactan sonraki en büyük temsilcisi
    5. Chamillionaire > ara sıra dinlerim
    6. Lil Flip > buda pek bilinmez ama hoş parçaları var.
    7. Rakim > 2, 3 tane sevdiğim parçası var bu da müslüman....

Son düzenleme: 23 Ekim 2010
  14. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    yok, ben de sizin gibi ufak bir ayrıntıya takıldım onu düzelteyim dedim :) yoksa okudum tamamını

15. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    öncelikle rap hayatında başarılar dilerim bende rap müzik seven biriyim hatta çok seven.. bu arada senin yazdığın şarkıcıların 1-2 tanesi dışında bnde severek dinliyorum ve ayrıca Akon-DMX-Justin Timberlake-Rihanna-Usher-Xzibit favorilerim... bu arada çok güzel bilgiler vermişsin..tekrar başarılar dilerim

saygılar...

rap bunu beğendi.
  16. rap

rap Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Dmx ve Usher bnde severm. Xzibitide Eminemle fln featlernde duymştum pek bilmiyorum onu. Teşekür ederm dostm ;)

wolf13 bunu beğendi.
  17. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    bende rap i eminemin lose yourself parçasıyla sevdim ondan sonra sadece eminem dinledim ha adam küfür ediyor doğru ama bilmediğimiz küfürüler değil ki 10 yaşındaki çocuk biliyor atık onları sözler zaten anlamlı eminem e diyecek laf yok :)

18. rap

rap Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

evet dostm. adam şu anda dünyanın en iyi müzisyenlerinden.
    hatta bana göre şu devirde en başarılı müzisyen .
    sadece Rap söylemiyor poptada bir numara rock tarzı parçalarındada
    bir numara. melodi bilgisi ve kulağı gerçekten çok gelişmiş.
    Türkiyedeki tüm müzisyenleri topla bir eminem etmez.
    Huyunu bilemem gerçek hayatta tanımadğm birini örnek olarak gösteremem
    ama tek bildiğim Müzikleri çok güzel müzik bilgisi oldukça üstün.
    tabi 2pac'ıda unutmamak lazım eğer 2pac 15 sene önce öldürülmeseydi eminem onun öğrencisi olurdu hatta.
    Yeni duyduğum bi habere göre (Yalanmı gerçekmi bilmem ama Detroit Recordztan önemli bi isim açıklama yapmış) 2pac'ın piyasada olmayan 200 tane parçası varmış ve acapellalarını (vokallerini) alıp yeni beatlerin (altyapı müziklerinin) üstüne montajlayıp piyasaya albümler halinde sunacaklarmış Eminem'in havasınında söneceğini söylüyolar :D
    inşallah doğrudur bu çünkü 2pac rapin en büyük temsilcisi
    şu devrimizin imkanlarıyla onun müzikleri çıkartılırsa eğer hiç şüphesiz
    en çok ilgi gören müzikler olacaktır ;)

19. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Eminem "Recovery" albümü ile müthiş bir çıkış yaptı. Onun müziğine olan hayranlığım bir kat daha arttı :) 2 ay önce full albümünü indirdim, şu an tüm şarkılarını dinliyorum. Şu son klip çektiği şarkısı da harika, klibi de süper olmuş :) seviyorum ya Eminem'i, orjinal bir rap sanatçısı :)

20. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    ben çokta ufak bir ayrıntıya takılmamıştım ama çokta fark etmez :)

yalnız şunu da düşünmek gerekiyor gerçi en büyük tartışmalardan biridir, müzisyen kime denir şarkıcı kime denir :)

mesela nihat doğan müzisyen midir? eğer nihat doğan müzisyen ise kerem görsev nedir? eğer kerem görsev müzisyen ise nihat doğan şarkıcı mıdır?

biraz zor galiba...

Son düzenleme: 24 Ekim 2010

Sayfayı Paylaş