Düşük karbonhidrat diyeti için lifi bol karbonhidratı düşük sebze önerileri?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 1 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Düşük karbonhidrat diyetine başlıyorum arkadaşlar. Bu süreçte proteinlerin yanında eşlik edebilecek sebze önerillerinizi alabilir miyim?

Aklıma gelenleri söyleyim.

Domates
    salatalık
    brokoli
    biber
    göbek marul
    bamya
    ıspanak

??lütfen belirtiniz. Hepsini araştırıp besin değerlerini ekleyeceğim.

2. sello

sello Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Pazardan aldığım en çok 3 çeşit sebzem vardır yeşillik anlamında:

1- Kuzukulağı (halk arasında ekşi ot derler)
    2- Maydanoz (vücuttaki suyu atmaya yardımcı hem)
    3- Kuşkonmaz (vücudu sıkılaştırır)

bunların dışında ünlü olan;

4- Lahana (suyu oldukça ödem söktürücü)
    5- Brokoli (lifli ve besleyici)
    6- Kabak (keza aynen lifli)

Benim sana önerim açlık hissini bastırmak için en güzel örnekler kırmızı biber ve domatestir, ki fırında bunları pişirir isen içindeki beta karoten miktarı iki katına çıkar, bu da vücutta tokluk hissini en uzun süre tutan muhteviyatlardan biri.

jimraynor bunu beğendi.
  3. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    bana da çok lazımdı böyle bir öneri. Fırında soğan , domates ,biber koyup patateside közlüyorum ama patates de az karbon var yapıcak birşey yok :)

4. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    kuşkonmaz ı pazarda bulabilecekmiyiz peki?

5. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Jimraynor öncelikle diyetinde başarılar, günümüzün en popüler ve en iyi sonuç veren diyetinde yolun açık olsun ...

Alabileceğin sebzelere bir sınır koymanı önermem, ama kaçınman gerekenlerin başında patates,yer elması geliyor bunlarda kalori yükü biraz fazla ama sporcuların öğünlerinde olmalılar mutlaka dengeli tükettiğin sürece onlarda sorun çıkartmaz ... Karnıbahar, brokoli, patlıcan, ıspanak, pırasa, enginar tüketiminde bence sınır koymamalısın, kırmızı biber çok yararlı, keza likopen içeren kırmızı renkli her türlü sebze tüketilmeli, soğan konusu biraz muallakta, inanılmaz yararlı bir sebze ve bol miktarda lif içeriyor ama kalori yükü biraz fazla kuru soğanın, taze soğan tüketme şansın varsa mutlaka tüket derim, aklıma geldikçe yazarım başarılar diyetinde, definasyon günlüğünün takipçisiyim aynı zamanda ;)

6. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    en güzeli mevsim salatası sebze yemeği falan bana ters rendelerim 1 havuç 1 salatalık 1 de taze soğan üstüne 1 yemek kaşığı zeytin yağı elma sirkesinide döktünmü yanınada 250 gr tavuk mis gibi öğün :)

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "domates, bamya, kabak, salatalık , patlıcan " sebze değildir...

meyva dır...))

göbek marul a dikkat "yağ "içerebilir (belli türleri) , aynı şekilde domates de şeker içerir...kuru soğan da kalorifik değer olarak bayağı yüksek sayılabilir (neticede ağırlıklı olarak besin stok sahasıdır) ...)

8. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    biz ne yiyek ? :D

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    benim bi talebem vardı , 120 kgs...vatandaşı gerçi 160 lardan düşürmüştük ,ama burda kaldı...nedenlerden birisi :

**valla sebze ,meyve yiyorum derdi...

**bir gün sıkıştırdğımıda gün içinde sadece "havuç ve mandalna " yediğini söyledi...sevindik...

**ancak , o da ne ?!...sonradan öğrendik ki , "doğru kısm mandalina ve havuç" ...

ama vatandaş günde 1.5 kilo havuç ve 2 kilo mandalina yermiş!!!...((

-------------------------------------------------

- lahana (doyurucudur) , brokloli, karnıbahar, ıspanak ,pazu, maydanoz ...havuca dikkat ,1 tane...
    - kepek ...bi kaç kaşık , bir bardağa koyun ve üzerine meyva gazozu ile için...
    -meyvalardan "ekşi elma, ayva, kivi, ananas (bol posa vardır, ancak fazla yenmemeli) ...

0nd3r bunu beğendi.
  10. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0

Her türlü yeşil sebzenin karbonhidratı düşük, lifi zengindir. Organik olan ve şeker ilavesi yapılmamış olan havuç için de aynı şeyler söylenebilir.

Maydanoz, enginar,turp, dere otu,kuzukulağı,marul,göbek salata vs bu türden sebzelere örnek verilebilir.

11. metallica

metallica Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    peki ketojen dieti uygulayanlar için pratik okula götürülebilecek düşük karbonhidratlı bir yiyecek öneriniz varmı okulda saat 08.00 la 14.00 arası aç kalıyorumda ?

12. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bodyforumtr'de gördüğüm en saçma sapan ve yanlış mesaj. Bunlar sebzedir arkadaşım ne meyvesi. Bilmiyorsan insanları yanlış yönlendirme. Saçma sapan yazılar yazmayın lütfen.

Bu arada eminim ki hala iddia edeceksindir meyve diye!!

Özgür ben bu belirttiğin öğünü havuçsuz ve yağsız yapıyorum sadece 1 öğüne yağ atıyorum. Bu çok güzel bir öğün ama sürekli bu sarmıyor.

Kepek kısmı dikkatimi çekti. Yulaf gibi kepek satılıyor marketlerde ondan bahsediyorsunuz değil mi?

13. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    sayın ercan gürgöze köklü bitkiler dışında yeşil yapraklı şeylerden gelen şekerden vücuda hiç bir şey olmaz. zaten şekeri bu yollarla almalıyız aslında. domates cok onemli minerallaer içeriri her ogunde bir adet yenilebilir. brokoli enginar kereviz karaciğerin yukunu azaltan bazı enzimlerin salgılanmasına yardımcı oluırlar her ogunde bir porsiyon alınabilir hiç sorun değil. ıspanak onemli bir glutamin kaynağıdır bir miktarda demir minerali içerir ve bazı anti oksidanları barındırır. bu tur şeylerden asla ama asla kaçınılmadan her ogunde tuketilebilir. zaten yoğun protein tuketen şahıslar olduğumuzdan diyetin asidik yonunun azaltılması maksadıylada bunlar cok ama cok onemlidir. salatalık sınırsız tuketilebilir. greyfurtun insulin duzeylerini dusurduğu deneylerle ispatlanmıştır. bu yuzden yatmadan 1-2 ssat kadar once harike bir iş olur onu yemek. elma portakal mandalina armut şeftali oldukça yavaş metabolize olan fruktozun en iyi orneği meyvelerdir. insulinde ani oynamalara neden olmazlar. bunlarıda coşmamak kaydıyla ogun aralarında 1 adet alabilirsiniz. bize topraktan gelen ve zarar verebilecek şeyler zaten belli : patates , pirinç , baklagiller (miktar aşılırsa. baklagiller gunde bir ogun içerisinde alınabilir) , kivi , karpuz , kavun , muz , mango (kısacası tropik kabuklu meyveler. ama idmandan hemen once alınacak bir büyük muz zarardan cok kardır oda ayrı) vs. vs...

meyve ve sebzelerle ilgili daha bir çok ornek verilebilir ama bunada vakit yetmez. ama sağlıklı bir liste yapmak gerekirse :

MEYVELER : elma , armut , portakal , mandalina , şeftali , greyfurt ( ağrı kesici vb ilaç kullanıyorsanız bunu yemeyin derim. bunun ilaçlarla negatif etkileşime girdiğini ispatlayan makaleler okudum)

SEBZELER : brokoli,enginar,kereviz,sarımsak , pırasa,taze soğan. roka,tere,maydanoz, dereotu vb ot çöp dediğimiz şeyler en iyileridi sınır yok. favorim roka ve maydanozdur :D bunları her ogunde korkmadan alın. hiç çekinmeden yiyebilirsiniz.

miktarda sınırlama gerektirenlerse her turlu koklu bitkiler. patates , kurusoğan , baklagiller , pirinç , bulgur , buğday vs her turlu tahıl grubu. bunlarıda gunde bir ogun yada iki ogun kısıtlanmış ve dikkatli bir şekilde alabiişlirsiniz. olası yağlanma riskine karşı idman oncesi veya sonrasında almak en mantıklı yontem gibi bgorunuyor. iyi çalışmalar dilerim.

14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sorun tabi ki miktarda...eğer oturup ,ben diyet yapıyorum, sağlıklı beslenicen diyip günde "2 kilo mandalina , 2 kilo havuç yerseniz " tabi ki burdan gelen şeker (karbonhidrat) miktarı önemli...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:37 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:34 ----------

domates, bamya, kabak, salatalık , patlıcan " sebze değildir...

Bodyforumtr'de gördüğüm en saçma sapan ve yanlış mesaj. Bunlar sebzedir arkadaşım ne meyvesi. Bilmiyorsan insanları yanlış yönlendirme. Saçma sapan yazılar yazmayın lütfen.

Bu arada eminim ki hala iddia edeceksindir meyve diye!!

---------------------------denmiş!::.

arkadaşımız ,herhalde "edebiyat kolu " okumuş...eğer "fen kolu okusaydı, meyva ile sebzenin ayırt edici farklarını biyolojik olarak öğrenirdi sanırım...bunlar bizim zamanımızda 7 nci sınıf biyoloji konulaında işlenirdi...)))

hele hele bi de fırça atma konusu daha da ilginç...önce ,biraz daha araştırın ,ondan sonra sebze mi meyva mı konusu daha açık olur...(

15. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
  16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    valla , sanırım bu sebzeci arkadaşlar ,veya wikipedia ya yazı yazanların "biyoloji "dersinden " 0 "vermek gerekir...wikipedia ,zaten baz olamaz ,o da ayrı konu...neticede ağzı olan herkes yazabiliyor..((

arkadaşım , "domates, bamya,kabak ..." bunların yediğin kısımı meyvadır...yani , bitkinin yediğin kısmı "meyva"dır!...

meyva , bitkinin "çiçeğinden oluşan ve içinde üreme tohumları olan " ksımdır...sebze ile meyva arasındaki temel fark budur...)

meyve birkinin generatif kısmından olurşur yani domates , salatalık , biber , patlıcan , elma , portakal aslında bunlar birer meyvedir sebze ise bitkinin vegetatif kısmından meydana gelir marul , lahana gibi :) ...tabi ki konu "botanik" se , bizim "gıda endüstrisi veya kooperatif tanımları işin içine girmeyecekse...işi zaten "p...ç "edenler buraları...tanımlardan birine gıda endüstrisi "şeker içeriği "konusunu koymuş...(

biraz daha ciddi araştırma yapıverirseniz, iyi olur sanırım...biraz daha inceleyin...)

-----------

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:19 ----------

Answer: “To really figure out if a tomato is a fruit or vegetable, you need to know what makes a fruit a fruit, and a vegetable a vegetable. The big question to ask is, DOES IT HAVE SEEDS?
    If the answer is yes, then technically, you have a FRUIT. This, of course, makes your tomato a fruit. It also makes cucumbers, squash, green beans and walnuts all fruits as well. VEGETABLES such as, radishes, celery, carrots, and lettuce do NOT have seeds (that are part of what we eat) and so they are grouped as vegetables.”
    By these definitions, a pumpkin is a fruit, botanically speaking. So are squash and zucchini.

--------------

tabi ki konumuz "botanik bakış açısı ", yani "gıda endüstrisi veya halk kültrü "değilse?!...)

17. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Jim, Ercan haklı... Saydıkları dediği gibi sebze değil, meyve...

Konuya dönecek olursak yazılanlara ek olarak tere tohumunu önerebilirim. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Herhangi bir iç hastalıkları ya da hormonel bozuklukları olanlar varsa sıkıntı yaratabileceği de yaygın olarak duyulup bilinmekte...

18. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0

bişey cok enteresan yukarıda yazmışsın :
    domates, bamya, kabak, salatalık , patlıcan " sebze değildir...

aynı zamanda şunuda yazmışsın :
    ''Bodyforumtr'de gördüğüm en saçma sapan ve yanlış mesaj. Bunlar sebzedir arkadaşım ne meyvesi. Bilmiyorsan insanları yanlış yönlendirme. Saçma sapan yazılar yazmayın lütfen.''

ilkinde bunlar sebze deildir diyorsun ikincisinde bunlar meyve deil sebzedir diyorsun. sen ne diyorsun ??? gerçektende komiksin. ben bunlara sebze zaten demedim yazıyı iyi oku. ikinciside sen bunlara once sebze deil diyorsun sonrada bunlara sebze diyorsun. ne yapmaya çalıştığını anlamadım. edebiyatta okumadım. sen ne okudun onuda bilmem. fırçada atmadım kimseye eğer attıysam attığım yerden alıntıyla cevapla. bu benim alıntı yaptığım gibi. dikkat eetiysen alıntı yaptığım yerler bodyforumtr deki en saçma sapan ve çakışan yorumlardır sendende benzerini bekliyorum. ispatla. ben sayın ercan gurgoze diye konusmaya başlamıştım o yazıda sense bana '' arkadaş'' , '' edebiyat okumuş , fırca atıyorsun gibi ithamlarda bulunuyorsun. nerede bu yaptıklarım bide onu gorseydim keşke. bi hara mı yaptım acaba diyip yazımı baştan sona bir daha okudum. ne sana bi saygıszılık yapmışım , nede o dediklerine meyva demişim.. bir daha bakın lutfen yanlış okumayasınız.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:20 ----------

bana onu bunu p..ç etme yazmışsın bide hakaret edici kelimelerle bu iş olmaz. hakaret etmeden yazı yazmayı ogren. terbiye sınırları içinde kal. ben sana hakaret manasında ne yazdım ki bana bunlarla karsılık veriyorsun ???

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:23 ----------

ben bunu yazarkende araştırma yapmadım itiraf edeyim. alıntıda yapmadım. diyelimki yanlış noktalar var yada atladığımız kısımlar var. bu kısımları uygun bir şekilde izah edebilirsin. fırca atma diyorsun , yedinci sınıf biyoloji diyorsun. fırcayı nerede atmışım hala anlayamadım.

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu yazı bana mı?!...eğer bize ise , ne alakası ola ki?!...

jim denilen arkadaşa ,yani " gördüğüm en saçma idda "diyen arkadaşa ...ondan alıntılar...

biraz daha dikkatli inceleyin...size , cavap unsuru dahi yok ki???...((

20. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    oklohama sen birçok şeyi yanlış yapmışsın. Ercan isimli bunların meyve olduğunu iddia eden arkadaş benim mesajımdan alıntı yapma tuşunu kullanmadığı için ---- ların arasına benim yazdıklarımı yazmış. Sende orada bunlar sebzedir yazdığı için benim yaptığım yorumu bu arkadaşın yaptığını zannetmişsin. Dikkat edersen sonuna --- denmiş yazmış arkadaş.

Her neyse zaten arkadaş sonunda da saçmaladığının farkına vardığı için tabii ki konumuz halk kültürü değilse demiş. Her neyse daha fazla yazmak istemiyorum. Boşu boşuna gereksiz tartışmalar.

Son düzenleme: 13 Nisan 2011

Sayfayı Paylaş