Dövüş sporunu destekleyen en iyi güç antrenmanı?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve nicolevis tarafından 23 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. nicolevis

nicolevis Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Arkadaşlar ben muay thai ve fitness yapıyorum.

Muay thai'de iyi olabilmek için kondisyon/güç antrenmanlarına başlıyıcam. Size sorum ise:
    salonda 5x5 (stronglifts) tarzı bir antrenman mı uygulıyım yoksa dışarıda street workout (şınav barfiks squat mekik) tarzı bir antreman programı mı?

veya bunların dışında önerebiliceğiniz güç/kuvvet anterenmanı var mı?

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Şınav ve barfiks, eğer düzgün formda yapar ve zamanla ağırlaştırırsan, çok faydalı olur. Ama ayrıca powerlifting de yapmalısın.
    Ben salonumda öğrencilerime, her iki programı da uygulatıyorum. Birisini diğerine tercih etmemizi gerektirecek bir sebep yok. Bench press, güçlenmek için ne kadar faydalı ise, şınav da en az onun kadar faydalı.
    Ama ekstradan, crossfit de yapmalısın.
    Tabi bu söylediklerim, ulusal ve uluslararası alanda derece yapmak istiyorsan yapman gerekenler. Yoksa hobi olsun diyorsan, muay thainin kendi antremanı yeterlidir.

nicolevis, abseto ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  3. nicolevis

nicolevis Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    @Dvrmchrky öncelikle yorumunuz için teşekürler.
    yapıcağım antrenmanlar zaten crossfit/powerlifting tarzında olucak. yani 5x5. İkisinin karışımı gibi düşünebilirsiniz. Stronglifts diye geçiyor internette.
    Şimdi ben haftanın 3 günü çok iyi stronglifgts antremanı yaparsam şınav barfiksi çok iyi yapmaya enerjim kalmaz ki veya vücudum kaldırmaz? Ya da yapsam bile verim alıcağım şekilde yapamam çünkü stronglifts'te bayağı bir yorulmuş olcam.

Hem deli gibi muay thai antrenmanları, hem çok ağır güç antrenmanları hem de barfiks şınav vs. antrenmanı derken çok fazla olmaz mı?
    Hafta da 3 gün muay thai antrenmanım var. Diğer 3 gün de salonda güç antrenmanları ve kondisyon çalışsam kalan 1 gün de dinlensem nasıl olur sence?

Bu arada antrenör felansınız sanırım?

4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Yurt dışında okuduğum dönemler, karate ve kick boksda lisans almıştım.Bir de judo tabi...
    Şimdi öğrendiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Benim en büyük şansım, birçok farklı salonda ulusal ve uluslaraarsı derece yapan sporcularla çalışıp, onların antreman programını gözlemlemiş olmam.

Eğer müsabık olacaksan; amatör düzeydeki müsabakalarda, çok fazla nakavt olmuyor(Profesyonel maçlara nazaran oran daha düşük.) Bu yüzden ilk etapta, hıza önem vermen daha önemli olur. Ne kadar çok puan alıcı vuruş yaparsan o kadar iyi olur. Profesyonelliğe geçince,sade hız çok işe yaramaz. Artık o dönemde de, darbe sertliği önemli.Patlayıcı kuvveti geliştirmen iyi olur. Nakavt etmen için, ağır kum torbalarında çalışmalısın.
    Yani amatör de hız; profesyonellikte ise daha çok patlayıcı kuvvet öne çıkıyor.
    Amerikada iken salonumuzda eyalet şampiyonu bir sporcu vardı. Manyak bir şeydi. Adam bizi havada yakalardı. Çok hızlı ve seri idi. Amatörde şampiyon oldu. Profesyonellikte ise çıktığı ilk 3 maçın 2 sini kaybetti. 2 sinde de nakavt oldu, hem de onu nakavt edenlerden birisi, amatörde birkaç defa karşılaşıp çok rahat yendiği birisi idi.
    Hızlı idi ama patlayıcı kuvveti yoktu.
    Yani, amacın amatör yarışmalarsa, hızını ve çevikliğini artırıcı antremanlar yapmalısın öncelikle (tenis bile uygundur), ama profesyonel olup başarılı olmak için, çok ağır kum torbalarında çalışıp, sinir sistemini güçlendirmen gerekiyor. Ekstradan da crossfit, powerlifting yapman gerekiyor.

nicolevis bunu beğendi.
  5. nicolevis

nicolevis Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    @Dvrmchrky
    Anladım hocam. Amatörde daha korunaklı olduğumuz için nakavt etme olayı zor bu yüzden puanlama ile kazanmalıyız. Bu hızı arttırmak için Muay thai antrenmanlarımda daha dikkat edicem ama güç için sizce hangisi daha uygun?
    Şimdi benim 2 seçeneğim var. Sadece ikisinden birini seçebilirim ve amacım 5-6 ay sonra Muay thai dalında amatör musabakalara çıkıp daha da yükselmek. ( Hayaller büyük hocam :D )

1. Salonda: Temel vücut geliştirme egzersizleri ile (bench press, deadift, squat, over head press, ağırlıklı barfis vb.) maksimum ağırlık az tekrar. Güçlenme adına çok sağlam bir program daha önce de denemiştim ve ağırlıklar kademeli şekilde çok güzel artıyor. Şuan da buna benzer bir antrenman uyguluyorum ve güç bakımından oldukça iyiyim. Eğer bu programa geçiş yaparsam çok daha güçleniceğimi düşünüyorum.
    2. Dışarıda: Dışarıda barfiks, şınav vs. vücut ağırlığımızla yapılabilen haraketleri nizami ve maksimum zorlayıcı derecede çok tekrar yapmak. Buda çeviklik ve dayanıklılık bakımından harika ama güç bakımından diğerinin yanına bile yakşalamaz.

Sizce hangi seçenek benim için daha mantıklı?

6. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Reis haklısın katılıyorum ancak amatörde bile olsak hız zaten heryerde gerekli ancak hızın yanında kuvvet ağırlıklı çalışsak ? :D sonuçta siz demişsiniz çoğu maç nakavtla bitmiyor ancak patlayıcı kuvveti arttırıp biz nakavta yönelik dövüşsek nasıl olur ?

nicolevis bunu beğendi.
  7. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kardeş, onu diyorum ben de. Her ikisi de ayrı ayrı faydalı. Yani, birisini diğerine tercih etmene gerek yok. Ama yok illa biri olmalı diyorsan, 1. madde uygundur. Ama orada da, yazdıkların yeterli. Bench press, deadift, squat, over head press, ağırlıklı barfiks. Bunlar gayet sağlam egzersizler.
    Şınav da olsun programında. Zorlaştırarak çalış sen de...Her iki el 4 er parmak ya da 3 er parmak ya da tek kolla...Bunu salonda yapabilirsin.

Bugün batı da, şınav mı yoksa bench press mi tartışması halen sürerken, şınavı ihmal etme bence. Sakatlanma riski de bench press e göre çok çok düşüktür.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Mayıs 2016 ---
    Onun için çok ama çok çalışmak lazım. Yani hem çok hızlı hem de çok güçlü ve teknik olabilmek çok zor. Her biri ayrı ayrı ciddi çalışma gerektiriyor. Tek işin bu olmalı. Ya da çocuk yaşlarda başlamalısın. Bu dediklerini kombine edebilirsen, başarabilirsen, zaten Dünya şampiyonusun demektir.

abseto bunu beğendi.
  8. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Aynen. Bende powerliftingi 3 au daha devam ettirip sonra ara vercem spora (okul yüzünden) seneye muay thai başlarsam üniversitede belki turnuvalarda yarışabilirim :) (tabi nasıl gelişcem veya yeteneğim varmı bilmiyorum artık olduğu kadar :) )

9. M.B

M.B Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Güç kazanmak istiyorsan ağırsağlamdan yararlanabilirsin.

10. Maninblack

Maninblack Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Ben de haftada 3 gun muay thai yapıyorum ayni zamanda guc kazanayim az da vucudum iyi gorunmeye baslasin diye fitnessa basladim ama nasil bi program izleyeceğimi bilmiyorum bi oneriniz var mi

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. TheUbereem

TheUbereem Üye

Beğenileri:
    204
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    isviçre
    Bu aralar boks antremani yapiyorum.. Eskiden 1 sene sert bir Boks klubüne gitmistim.
    Boksda ana filozofi vurup vurulmamak, bunun için hizli olmak gerek. Yani tavsiyem kondisyon ve boks antremanin üstüne hizli bench press ve halter orta agirliklarlan çalismak.
    Altin kuralda elini hep yukarda tut. :)

Sayfayı Paylaş