Dövüş Sporunda Beslenme Yardıma ihtiyacım var

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Scoobz tarafından 14 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    fitness yaparken protein ağırlıklı besleniyordum fakat artık muay thai yapıyorum ve cok fazla enerji harcanıyor antremanlarda beslenme günlüğümü nasıl değiştirebilirim? Artık karbonhidratlı mı beslenmeliyim yoksa protein devammı, kilo ve güç kaybına baslıyacağım bu gidişle antremanlar cok yorucu ve ama çok keyifli fakat kilo kaybetmek istemiyorum , önerilerinize ihtiyacım var. Kas kaybı yaşamakta istemiyorum

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    gunluk alman gerken kılonun 1-.15 katı proteını almak zorundasın

karbonhıdratı artırın antremandan önceki öğünde özellıkle kompleks karbonhıdrat alın uzun sure enerjı sağlasın

Scoobz bunu beğendi.
  3. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Muay thai haftada 3 gün 2 şer saatlik olarak yapıyorsun galiba...

Benim önerim..

Çalıştığın günler... karbonhidrat ağırlıklı, çalışmadığın günler protein ağırlıklı...

Yemeği 2 saat öncesinde yemiş olman lazım..( mesela akşam çalışma saati 18 de ise 16 da en geç 16.30 da yemiş olmalısın) 4 saati de asla geçmemeli... 4. saatten sonra zorlanmalar başlar...

Scoobz bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    %70 karbonhidrat % 20 protein %10 yağ

toplam karbonhidratın % 80-85 ini 'ini kompleks olanlrdan seçmeniz...)

yani " fasulye, makarna, tam buğday ekmek , patates vb" kompleks karbonhidrat olarak...

hayvansal protein oarak günde : 2 yumurta, 50 gr peynir, 1 kase yoğurt yeter...kalanını "bitkisel olarak almak" , yani "fasulye ,nohut, bakla vb"

2 öğün de yeterli olur...arada ufak çöplenme ...)

kalorimetre yi kilona göre ayarlaman önemli...

kerimagil ve Scoobz bunu beğendi.
  5. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    3gün 1er saat, antremanlar sabit 18-19 arası. tavsiye için teşekkürler=)

suan bende bunu uyguluyordum teşekkürler :)

kg zaten 54 falan şu sıralar ama 60a cıkmam gerekiyor 50e düşmemeliyim, antremanlarda cok susuz kalıyorum, su tüketmemin zararı olabilir mi ant sırasında, dudaklarım kuruyor özellikle ısınırken,

6. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Kilo almak istediğine göre sanırım müsabık değilsin ?

Scoobz bunu beğendi.
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antrenmandan önce (15 dakika) 1-2 (400 cc) bardak su, antrenmanda 200 cc ...yazın 400 cc olabilir...

kilo almak için ( müsabık edğilsin zaten) yavaş yavaş kademeli 60 kgs ye 1.5-2 yılda çıkmak hedef olmalı...)

Scoobz ve kerimagil bunu beğendi.
  8. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    "Çalıştığın günler... karbonhidrat ağırlıklı, çalışmadığın günler protein ağırlıklı.."

Derken...
    Çalışırken enerjiye çok ihtiyacın var... Muay thai agresif yorucu bir spor olarak biliyorum (ne kadar hocanın tarzına çok bağlı olsa da)

Diğer günler kasların kendini yenileme ve toparlanma fırsatı için protein ağırlıklı gerekir.

Scoobz bunu beğendi.
  9. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73

1-2 ayda 54den 60a cıkmayı hedeflemiyorum zaten zamana bağlıyorum, daha antremanlar baslıyalı 1hafta oldu 2- 2.5 senemde 62-63kg olup o zaman kendi kilomda müsabık olmayı düşünüyorum. Fakat 6 yıldır bu sporun içinde bir arkadaşım var dereceleride var ve kendisi hep 54-51kg arası gidip geliyor kilo almayı istiyor ama alamıyor oda 4-5ay kadar vg yaptı fakat yine alamadı kg ve ben onun gibi kalmak istemediğim için konu actım yardım istedim beslenmeye

evet hocam dediğiniz gibi hedef öyle, ben antreman öncesi yada antremanda su tüketmemeiştim ama ant sonrası 3 bardak kadar su tüketiyordum, fitness yaparken ant öncesi içilen su antremanda zorluk cıkartabiliyor diye fakat bu mt de aynı değil sanırım ant sonrası su tüketicem bundan sonra :) teşekkürler hocam

aslında ben suan her gün protein ağırlıklı besleniyorum ve günlük sadece 2 öğün kb alıyorum , kullandığım doktor tavsiyesi bir ürün var(günde 2kutu ensure plus) günlük ondan 32 gr bitkisel protein alıyorum ve hergün kesinlikle süt & yoğurt & peynir & kr yada beyaz et tüketerek hayvansal proteinde alıyorum. kas kaybı yaşadığımı sanmıyorum fakat daha 1.haftadan yağ oranım düştü bunu hissediyorum, karbonhidrat tüketmemde sorun var fazlasını midem almıyor, mesela hayatta şekerli birşey yiyemiyorum çay içemem nescafe içemem şekerli, eskiden ant sonrası jelibon yerdim (3-4ay önce) artık cok şekerli geliyor ağzma sanki ağzımın tadı değişti. Ve yağ görünce tiksiniyorum en ufak yağ tüketemiyorum kr ette yağ göreyim o yemekten bir kaşık alamam. Ve herkesin severek yediği çikolataları ben bir adet ufak çikolatada midem bulanır 3-4bardak su içerim içimdeki ateşi öyle alır yiyemem, birde şimdi muay thai baslayınca vücut yağ oranı %6-7lere kadar inicek insin bu kötü birşey değil sanırım ama hacimdede kayıp olacağı için + kg kaybı moral motivasyon açısından kötü oluyorum.

Son düzenleme: 14 Ocak 2012

Sayfayı Paylaş