Dövüş sporu vucudu şekle sokar mı?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Hallil tarafından 19 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Vg'nin dövüş sporuyla ilişkisine falan hiç tartışmaya girmeden cevap vereyim.

Evet. Dövüş sporları vücudu şekle sokar.
    Sokmaz diyen VG'ye gönül vermiş bazı arkadaşların vücudu şekle sokmak denince aklına direk olarak hacim yapmak geliyor. Aslında iyi niyetli olduklarından eminim. Ama heyecanlarına vermek gerek. Yaptıkları sporu severek yaptıkları buradan belli. Bir sporu severek yapmak müthiş bir duygudur.

Dövüş sporları vücudu şekle sokar evet.
    Fakat yapılan spora, yaptıran eğitmene, antremanın yapıldığı yerdeki şartlara ve antremanın kalitesine olmak üzere, bunlar gibi birçok değişkene bağlıdır bu süreç.

Örneğin aikido vücudunuzu şekle sokmaz. Fakat mükemmel bir şekilde takla atarak yere düşmeyi öğrenirsiniz. Kullanıp kullanmamak size kalmış :)
    Boks kollar için çok faydalıdır. Kasları besleyen damarları genişletir. Koldaki kas ve deri altı yağlarını eritir. Beyin için çok zararlıdır. Çünkü boks maçında boksörler %80 kafaya çalışır. Boks eldivenlerinin yapısı gereği de beyin çok sarsılır.

Kickboks ve thai boks için de aynısı geçerli fakat boksa ek olarak alt vücudu da çok iyi şekilde çalıştırıp şekillendirir, sıkılaştırır. Beyne olan zararı bokstan azdır.

MMA mükemmel bir spordur. Bilinçli yapıldığında tüm vücudunuzu çalıştırır. Aynı zamanda hem güç, hem definisyon, hem de (doğal sınırlar içerisinde) hacim sağlar. Bilinçsiz yapıldığında eklemleri zedeleme riski çok yüksektir.

İyi sonuç alabilmek için dövüş sporlarını icra ettiğiniz yerin havadar ve bol oksijenli biryer olması lazım. Sıcaklığın sabit olması lazım. Zeminin uygun olması lazım. Gerekli ekipmanların bulunması lazım. Eğitmenin yeterli seviyede olması lazım.
    Her kickboksçu dövüşebilir, fakat her kickboksçu eğitmen olamaz.

Çok fazla değişken var.
    Kötü bir dövüş okuluna gidip, antremanlarda vücudunuz hiç zorlanmaz, havasız bir ortamda kötü bir zeminde , dandik bir eğitmen gözetiminde çalışırsanız, hem kas olarak bir fayda görmezsiniz, hem teknik olarak. Hem karbondioksitten vücudunuz zarar görür, hem de zeminden dolayı her türlü eklem zedelenmesi mümkün olur.

Örnek olarak ben bir dönem MMA yaptım. Rahatça söyleyebilirim ki, Türkiye'deki en iyi eğitmen ile çalıştım. Her antremanımdan sonra vücudumun ve kaslarımın nasıl çalıştığını hissetmek o kadar zevkliydi ki anlatamam. Senelerdir yaptığım VG'den çok çok farklı bir his. (daha iyi demiyorum, farklı diyorum) İkisi de ayrı ayrı güzel. Vücudumun görüntü + güç + işlevsellik bakımından en iyi olduğu dönem, MMA + VG yaptığım dönemdi.
    Örnek olarak her MMA antremanından sonra şınav setlerine girer, squatlar yapar, halata falan tırmanırdık. Vücudu şekle bu çeşit bir antreman sokmayacak da ne sokacak?

Forumda link vermek serbest ise, MMA ile ilgili olan sitemize link verebilirim. Fotoğraflarda arkadaşlarımızın MMA ile yaptıkları vücutları görebilmeniz açısından.

Son düzenleme: 3 Aralık 2010

Sayfayı Paylaş