Dövüş Sporları Sokakta İşe Yarar Mı ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Haxcı tarafından 6 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar daha önce böyle bir konu açıldımı bilmiyorum biraz baktım bulamadım.Açıldıysada insanlar eski konulara çok bakmadığından burda tartışalım diye düşünüp açtım konuyu.
    Bu forumda ve başka forumlarda da gördüm.Genelde şöyle diyor insanlar.''Dövüş sporlarında teknik öğretirler sokakta teknik uygulayamazsın bu yüzden dövüş sporları sokakta hiç bir işe yaramaz'' şu cümleyi daha önce çok gördüm.Bence bu yanlış.Her dövüş sporu sokakta işe yarar ama bazıları çok işe yararken bazıları az işe yarar.Daha önce taekwondo,judo,kickbox yapmıştım şimdi box yapıyorum.Taekwondo gibi sporlar sokak kavgasında az işe yarar ama boks,kick box,muay thai gibi sporlar çok işe yarar.
    Mesela boksa 1,5 aydır gidiyorum.Direk,kroşe gibi teknikleri daha iyi atmaya başladım.İlk kum torbasıyla başladıktan 2 hafta sonra çalışmaya başlamıştım.Bikaç yumruk atıp omuzlarım düşüyordu acıdan.Torbayada fazla bir hasar veremiyordum yerinden zor oynuyordu.Şimdi bir ay öncekine göre bile fark belli oluyor.Omuzlarım daha fazla alıştı yumruk atmaya.Yumruğumun daha hızlı ve daha güçlü olduğu belli oluyor.Bu sokak kavgasına bir artı değil midir ? Ek olarak özgüven getiriyor.Sparringler.Elbette bir sokak kavgasındaki gibi tecrübe edinemezsin ama sparringlerinde sokak için bir işe yaramadığını söylemek olmaz bence.Sadece 2 antrenman hoca sparring yaptırtı daha.Birinde hayatımın yumruklarından birini yedim.Rakiple dövüşüyorsun yumruk atıyorsun yumruk yiyorsun.Bu da bir tecrübedir.Acıya yavaş yavaş diğer insanlara göre daha da dayanıklı olmaya başlıyorsun.İnsan ister istemez ''İşim kavga rakiple dövüşüyorum sokakta ki normal birinden daha fazla yumruk attım daha fazla yumruk yedim'' diyor.Şahsen ben böyle düşündüm ve boksa başladıktan sonra daha fazla özgüven geldi.

Tabii bunlar benim düşüncelerim.Okuduğunuz için teşekkürler.

2. sıfırşeker

sıfırşeker Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İskenderun
    öncelikler kavgaya karşıyız ama hak edene dayak şart :D sokak kavgasında kurallar yok tek hedef karşındakini indirmek nasıl olursa olsun farketmez o yüzden boks ve kickbox faydalı olur diğerleri pek sanmam özellikle boks fayda sağlar sağlam yumruklar iyi iş görür ;)

3. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Evet kurallar yok ama sonuçta sparringler sokak kavgası kadar tecrübe edindirmesede sokağa bence baya bir faydası var.Boks,kick box gibi sporlar bazılarına göre sadece teknik kazandırıyor.Saçma bence.Daha hızlı ve güçlü yumruklar,tecrübe,acıya dayanıklılık,özgüven bunların hepsi bir artıdır.Diğer sporların evet çok bi faydası yok sadece taekwondonun acıya alıştırdığını düşünüyorum.2 sene yapmıştım ve yerde nefes alamadığım zamanları hatırlıyorum.

Dediğim gibi ama az ama çok bence hepsinin faydası vardır.

4. ramil0350

ramil0350 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    çokda işe yaramıyo yani 55-65 % böyle :D

5. lonely2

lonely2 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    öğrendiklerini kavga esnasında uygulayabilirsen ve teke tek olduğunu varsayarsak %100 :D

6. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    907
    Ödül Puanları:
    123
    Valla bende kickboks yapıyorum ama sokakta 1 e 1 dövüşürken Bjj , güreş gibi sporların daha etkili olucağını düşünüyorum.

7. pusat.selim

pusat.selim Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Bende senelerdir kick boks yapıyorum. Fakat sokakta çok fazla işe yarayacağını düşünmüyorum. İşe yarar mı ? Evet yarar. Ama sokakta kural yoktur. Sarılma,ısırma boğuşma, bıçak,silah....
    Çok iyi bir muay thaicide olsan yere düşersen bitersin.
    Sokakta en etikili spor bence krav magna ve MMA dır. Bunların dışındakilerde etkilidir. Ama dediğim gibi çok fazla değil.

8. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    evet işe yarar, kavga etmemen gerektiğini, kavga sonucunda basına neler geleceğini öğrenir ve beladan uzak durursun.

Mertcan44 ve ilker altair bunu beğendi.
  9. witch95

witch95 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Sadece bu yorumunu okudum ozr dilerm ama bence;
    Butun dovus sanatlari teknik kazandirir.Ayrica boks,kick box daha cok dayaniklik ,sert, güçlü ve hizli yumruklara dayanir, aslinda Boks ve Kick boks ta var zaten o saydiklarin. sapmissin sen ama tabikide tekwando,muay thai(vb.) da iyidir yani bir dovus sanati sececek olsam yuzde yuz boksu secerdim.Zaten sokak diyorsun sokakta zombiler veya dinazorlarla dovusmiceksin insan oglunun neresi zayif belli zaten genellikle sokakta çene ve boyuna vurarak nakavt ederler ben hiç boks haricinde diger dövüs sanatlarina meraklanmadim

10. agitmahsun94

agitmahsun94 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    box kick box işe yarar şöyleki karşındakine yumruk atarken tekniği gücü doğru şekilde ayarlayarak vurabilirsin. veya savunma gard almada işine yarar mutlaka gurupta olsa tekte olsa yarar bunu okuyupta kavga etme sakın. :D

11. furkan96

furkan96 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    konya
    Dövüş sanatlarının sokakta işe yaramadığını söylemek gayet saçma bir şeydir. Ne yaptığını bilmeden yumruk atmaya çalışan kendi attığı tekmeyle yere düşen yumruk atıp eli kırılan gibi birçok örneği görmekteyiz. Sokakta kickbox, box, muay thai, bjj gibi dövüs sanatlarını icra eden arkadaşlar hiçbirşey bilmeyen kişilere göre büyük avantaj elde ederler. Sahşi tecrübelerime dayanarak bire birde en etkili dövüş sanatının bjj olduğunu söyleyebilirim. Bjjnin yanısıra box, kickbox, muay thai gibi dövüş sanatları da baya iş görür

12. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Zaten o +ları boksu düşünüpte yazdım.Çünkü bende boksörüm.İlk mesajımıda okusaydın keşke hacı.

Hacı bıçağı,silahı işin içine katma.Onları işin içine katacak olsaydım bu konuyu hiç açmazdım.Sarılma,boğuşma dedin.İşte bu dediğini güreş gibi bir spora gidersen normal bir insana göre bir boğuşma anında daha fazla şansın olur.Ve çoğu hatta belkide tüm kavgalar yumrukla başlar sonra boğuşma falan filan diye devam eder.Bir boksör,kick boxcu,muat thaicinin şansı kavga başında daha fazla olur.Ben fazla işe yaradığını düşünüyorum.Tabii bunun için 2 aylık bir boksör falan değil en az 9-10 ay veya 1 yıllık boksör olmak bile yeterli bence.

13. pusat.selim

pusat.selim Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Ben işe yaramaz demedim ki. Elbette yarar. Ama o dediklerimi çıkartırsanız yani silah, bıçak sopa gibi faktörleri etkisi mutlaka olur.
    Ben 6 senedir kick boks yapıyorum, türkiyede defalarca derece yaptım. Ama yukarıda belirttiğim gibi sokakta bunlar biraz yetersiz kalıyor bence.
    Gecen hafta 3 senelik MMA çalışan arkadaş ile küçük bir maç yaptım ayakta belki daha iiyiyim ama boğuşma ve yer dövüşünde sıfırım.
    Onun için MMA diğerlerinden bir kaç adım önde bence.

Savino89 bunu beğendi.
  14. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Sokakta mma derim boksta ringdeyken adam seni yere indirdiğinde raund bitiyor zaten sana yerdeyken ne yapıcağını öğretmezler ama mma da nerdeyse herşey serbest . Zayıf anına gelip biri seni yere indirip kilite alırsa bilgisiz biri kendi kendine debelenir durur buda tam tersi etki yapar ve dahada çabuk yorulmasını sağlar sonunda yenik düşer ama tekniği bilen biri rakiple hafif bir mücadele sergilemiş gibi yapar ama o adamın asıl amacı pozisyon değiştirmek rakibin açığını kollar ve genelde açığı yakalar bacaktan vs tutar yenik durumdayken birden kendi durumunu avantaja çevirir .

15. darius98

darius98 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Tabikide yarar ama iş birazda yürekte bitiyor.

16. xbress70

xbress70 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    biz lisanslı boksör olarak salonda öğrendiğimiz teknikleri dışarda kendisini savunmayi bilmeyen kisilere uygulamiyoruz çünkü bir boksör un attigi yumrukla normal bir insanın attığı yumruk aynı etkiyi yaratmaz.
    Fakat karşıdan müdahele geldimi kendimizi savunmak zorundayız en düşük sertlikte.
    Boks sokakta ise yarar fakat senin seviye ne bakar kapanirsin gardina adam sarilsa bile yakın mesafe kombine ile 2 yumruğa bakar yerde kalması fakat bu teknik tek kişi ise karşıdakine etkili olur. birden fazla ise muhammet ali gibi kaçarak .d.d kisacasi boks ise yarar.. yaramaz diyenlerede bakma daha hayatında yumruk atmamis kişiler öyle söyler .

ilker altair bunu beğendi.
  17. joerock

joerock Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Merhaba, foruma daha şimdi üye oldum girer girmez dövüş sporları başlığı dikkatimi çekti. Ben uzun yıllardır Boks sporu ile ilgileniyorum bir çok maça çıktım, sokakta kavga etmek kötüdür bizim için adil değildir ben karşımdakinden daha üstün olduğumun farkındayım bu sebeple onunla kavga etme gibi bir planım olmaz olmaması gerekir. Boks bilmesen dahi karşındaki ile kavga etmemen yine senin başka yönden üstün olduğunu gösterir. Gelelim sokak kavgalarına bir çok kavgaya karıştım istemsizce ve isteyerek yaptıklarım oldu. İstemsizce olanlarda rakibime pek fazla zarar vermedim kendimi kontrol edebildim. İstemsizce olanları anlatmak istemiyorum. Sonuçta boksla sokaktaki birinden çok fazla üstün bir yapıya sahip oluyorsunuz bu hiç adil değil. Boks yapın gerektiğinde kullanırsınız ama asla başklarına zarar vermek amacınız olmasın bakarsınız karşınızdaki de boks biliyordur sıkıntı çıkmasın. Herkes hırsını idmanda atsın dışarıya çıkarken hem düşünce hem beden sağlığı olarak iyi çıkın salondan.

18. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    231
    Ödül Puanları:
    53
    Bizim salonda büyük puntoyla bir yazı var. "Boks içerde spor dışarda vahşettir"

Mertcan44 ve özkan55 bunu beğendi.
  19. remzi44

remzi44 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    dövüş sanatları işe yaramaz diyenler hayatında sporla tanışmamış insanlardır. 2 senedir wushu sanda yapıyorum içinde tekme boks ve güreş barındırıyo ayrıyetten kick boksta tekmeyi yemek var bizde tekmeyi yakalayıp adamı yere düşürüyosun sokak için çok ekili bi spor. zaten bizim türk milleti kavga etmeyi bilmez biri kafa atar diğeri sarılır hemen boğuşurlar 2,3 tane rastgele kafaya yumruk vururlar dövüş sporu bilen biri zaten tek hamlede çene ucuna vurarak adamı bayıltır ama tabikide kavga etmek için spor yapmayın.

20. Kick-Box

Kick-Box Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Beyler bence Kick box vb sporlar çok işe yarıyor çünkü ben Kick Box gidiyorum eskiden dövemedim bir çocuk bana bulaşmışdı çoçuğu 2 yumurukta nakavt edim ve 2 gözü morarmıştı

Sayfayı Paylaş