Dövüş Sporları İçin Ağırlık Çalışması

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve KnightyCool tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. KnightyCool

KnightyCool Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Boks, karate-do, kick-box, güreş, taekwon-do, judo veya adı ne olursa olsun dövüş sporları çok talepkar sporlar yani kişiden en yüksek performansı istiyor. Bu tür sporlarda başarılı olmak için iyi bir tekniğin yanı sıra hem yüksek bir kuvvet hem de bu kuvveti en hızlı şekilde kullanma yeteneği gerekiyor.

Dövüş sporu hocalarının büyük bir bölümü hantallaşır düşüncesiyle öğrencilerinin ağırlık çalışmasını istemiyor ve hocasından böyle duyduğu için öğrenciler de ağırlık çalışmıyor. Oysa hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz. Çünkü eğer doğru bir şekilde ağırlık çalışırsanız size her sporda inanılmaz faydaları olur. Ağırlık çalışmak, dövüş sporları yapan bir kişiye aşağıdaki avantajları sunacaktır:

- Daha yüksek hız ve çeviklik
    - Daha yüksek kuvvet
    - Daha düşük sakatlanma riski
    - Daha sağlam ve güçlü yumruk/tekme
    - Daha yükseğe zıplama

Devamı için: Dövüş Sporları İçin Ağırlık Çalışması

2. Cellucorc4

Cellucorc4 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    istanbul
    bütün dövüş sporu ile uğraşanlar hemen hemen hepsi ağırlık çalışması yapmakta zaten yanlışın var senin .

ancak idmanlar güç arttırmaya yönelik oluyor ve genellikle süper setler halinde yapılıyor. ağırlık çalışmayan bi boksör yada kick boks cu olamaz zaten

3. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    ben haftada 4 gün vücut geliştirmeye 2 günde muay thai'ye gidiyorum.

muay thai'de vücudun esnekliğini, direncini , hızını , kondisyonunu arttırmaya yönelik çalışmalar yaparken,
    vücut geliştirmede tamamen kuvvet amaçlı çalışmalar yapıyorum.

omuz-göğüs-mide-bacak ve baldır kası önemli muay thai ve kick boksta.
    boksta ise omuz göğüs ve mide önemli sadece.

4. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Bilmediğin konulara yorum yapma Paul_
    Boks'ta ağırlıklı olarak Triceps(Arka kol),Omuz,Bacak ve Mide önemlidir

5. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    yorum yazıp yazmıyacağımı sana mı sorucam ?

6. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Evet,insanları yanlış bilgilendiriyorsun.

7. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    ben omuz göğüs mide dedim temel vuruşlar için ağırlık çalışması olarak. boks için bacak kası en iyi ip atlama ile gelişir spor salonunda ip mi atlasın adam ağırlık çalışsın dersen ozaman uzun kas çeşidine girer yine hatalı. sen göğüs yazmamışsın aparkat atmada hangi kas sana yardımcı oluyor bi öğren hocana sor. yada göğüs kası çalışmış birinde aparkat ye bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör: 16 Ocak 2014
  8. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    1-İp atlayan birinin bacağıyla squat yapan birinin bacağı arasında dağlar kadar fark olur,güç bakımından.Ama boksör kardiyo amaçlı ip atlama da yapmalıdır tabiki de ama bacakları çok güçlendirdiği söylenemez.
    2-Biz yumruk atarken her kas yardımcı olarak çalışır ama bunlar esas olarak Omuz,arka kol ve bacaktır.Hiç boks yapmadığın belli yapmış olsaydın kum torbası yumrukladıktan sonra yanan kasları hissederdin.Aparkat vururken göğüs kasının çalışıyor olması göğüs kasını önemli yapmaz.Göğüs kası olan birinden aparkat yersem canım yanar,çünkü göğüs kası sağlam olanın arka kolu da sağlamdır,aynı hareketlerde çalıştıkları için.

9. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    1. boksta kısa kaslar gerekir, squat yapan birinde uzun kaslar gelişir. ip atlama boksun temel hareketidir zaten. kondisyonu arttırdığı gibi bacak kaslarınıda geliştirir. tabi senin atlmana ve atlama sürene bağlı. ayrıca genelde profesyonel boksörler bazı kasların gelişimini ağırlık kaldırarak değil hareket yaparak geliştirmeye çalışırlar. bacak kasının gelişmesi için yapılan ekstra hareketler var mesela.

2. ben 1.5-2 ay boks yaptım . ama ben zaten boksa gitmeden önceki günler vücut çalıştığım için kum torbasında ve lapada çalışırken bir yanma hissetmedim sadece yorgunluk oluyordu, sen ham bir şekilde boksa gittiysen 15-20 yumruk atınca yanmaya başlar omuzların orası doğru. yumruk omuzdan çıkar bacak onu destekler ve dengeler. ama burdaki en büyük etken omuzdur, konuyu açan arkadaş yeni başlayanlar için demiş bende omuz dedim o yüzden. bacak zaten ivme kazandırmadan sonra dengelemek ve gücü ayarlamak için kullanılır, önce omuz gelişmeli.

'' aparkat vururken göğüs kasının çalışması onu önemli yapmaz '' demişsin, kendi kendinin cevabını vermişsin zaten, yahu arkadaş vuruşda sana yardım eden bir kas nasıl önemsiz olur ? bence sen gittiğin boks salonunu yada hocanı değiştir yanlış öğreniyorsun .

10. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    1- Kısa kaslar mı? Boks'ta ayakta kalmak için bütün bacak kaslarımız güçlü ve dayanıklı olmalı,Quadriceps ve Calflarımız yumruğumuzu itmede çok önemli.İp atlamanın bacak kaslarını geliştirdiği doğrudur ama hacimlendirmez veya güç artışı sağlamaz.Bazı profesyonel boksörlerin ağırlık kaldırmamalarının nedenlerinin ise kilo kontrolü problemi olabileceğini düşünüyorum,ağır kiloların altına girdikçe kaslarımız hacimlenir ve kilo alırız.Eğer dediğin gibi sadece ip atlama yeterli olsaydı Body'ciler de ağırlık altına girmek yerine ip atlarlardı.Ayrıca futbolcular bile sık sık ağırlık çalışır ve güç antremanları yaparlar,Konuyu açan arkadaşın post'unu okursan ağırlık çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlamış olursun.

2-Boksa başlamadan önce bende vücut çalıştım,konu kimin çalışıp kimin çalışmadığı değil hangi kasların ertesi gün ağrıdığı,geliştiği.Eğer acı,ağrı olmadıysa sen bir şeyleri yanlış yapmışsın sanırım.Kim sana omuzun önemsiz olduğunu söyledi? Bende zaten omuz'un önemli olduğunu vurguladım,Sen dominant elini nasıl vuruyorsun bilmem ama ben bacağımdan güç alıyorum ve yumruğumu itiyorum,çok da fark ettiriyor.Ayrıca bacak vücut ağırlığını doğru kullanmak için çok önemlidir,ring de ayakta kalmak için bacaklarımız güçlü ve sağlam olmalıdır yoksa düştükten sonra kalkamayız,vücut darbelerini çok ağır şekilde hissederiz.

Esas kullanılan kas göğüs kası değil,o sadece yardım ediyor.Her vuruşta kullanılan kaslar daha önemlidir,en önemlileridir.Malesef göğüs her yumruk atışımızda çalışmıyor bu nedenle omuz,bacak veya arka kol kasından önemli olamaz.Ha bide,göğüs çalışarak aparkat vuruşunu ilerletebileceğini zannetmiyorum aparkatı aparkat vurarak geliştirmelidir,aparkat vururken gerçekten göğüs çalışıyorsa o kas zaten gelişecektir."aparkatım güçlensin dur biraz bench press yapayım" mantığı saçma olur.

11. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    1. uzun kaslar vücudu yavaşlatır, dediğim gibi bilinçsiz spor yapıyorsun. kısa kaslar olmalı ki vücut hızını kaybetmesin. mesela ronaldo hızını kaybetmemek için bacakta ağırlık kaldırmıyor. yine anlamamışsın, ağırlık kaldırınca vücut şişmez. sen beslenirsen ve sonra ağırlık kaldırırsan vücud şişer. boksörler belli bir süre sonra ağırlığı bırakmalarının sebebi vücudu yavaşlatmasıdır. mesela düzgün ve kalteli çalışan futbolcularda belli bir süre sonra ağır kaldırmaz. uzun kaslar vücudun esnekliğini hızını çevikliğini azaltır.

2.ben boksa başlamadan önce demiyorum, mesela çarşamba body yapıyorum perşembe boks yapıyorum. oyüzden bir ağrı hissetmiyorum. sen ham şekilde gidiyorsan tabikide ağırlık hissedersin. bacağın sana zaten vücudu dengelediğini söylemiştim.

sadece yumruk atarak ve iyi beslenerek göğüs kasın ve omzun gelişir yine yanlış bilgilendirilmişsin. bizim hocamız çok az ağırlık çalışmış ama çok iyi bir göğüsü ve omuzu var.
    ben ağırlık çalışan biri iyi yumruk atar demiyorum, yumruk yumruk atarak gelişir. belki ağırlık çalışan biri daha güçlü yumruk atar ama 2 tane atar 3 tane atar. bir boksör yada dövüş sporcusu 30 tane atar 40 tane atar mesela. sen hem ağırlık çalışıp yumruğunu güçlendireceksin hemde yumruk atarak kondisyonunu ve hızını isabet oranını hacmini genişletireceksin.

hemen yarın ilk iş gittiğin salonu değiştir, beni dinle bence.

12. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Ronaldo'nun daha fazla ağırlık kaldırmaya ihtiyacı yok zaten,o yeterince gelişmiş.Ağırlık kaldırınca vücut hacimlenir,şişer şişmez o beni ilgilendirmez benim demek istediğim ağırlık kaldırınca ister istemez kaslarımız gelişir ve kilo alırız.Boksörler hiçbir zaman ağırlık çalışmayı bırakmaz,kandırmışlar seni.Onlar sadece olduğu kiloda kalır,yani ağırlık arttırmaz ve böylece formunu korur.

Çarşamba body yapıp ertesi gün boks yaparsan o antremandan verim alamazsın,zaten yorgun olan kaslarını boşu boşuna yorarsın.

Ben zaten yumruk atarak kasların gelişeceğini savunmuştum,sanırım tam anlamadın.Hocanıza gelince,ağırlık çalışmamış bile olsa şınav,mekik vb. tarzı hareketler yapmıştır kesinlikle bu da yardımcı olmuştur.
    Ağırlık çalışan biri boksörden daha güçlü yumruk atamaz,gene kandırmışlar seni.Ne kadar hızlı o kadar güçlü olur.Yani yavaş vurup da hızlı vurandan güçlü vurman zor.

13. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    boks hakkında hiçbirşey bilmediğin gibi body building hakkındada tek kelime bilmiyorsun, ronaldo yeterince şişmemiş, istese çok daha fazla şişer fakat kendini frenliyor ki hızı düşmesin. ağırlık kaldırınca kilo alıyorsun yani :D:D vücut ağırlık kaldırınca kendi besinini kendi karşılıyor vay be biz boşuna besleniyoruz. herkes duysun beslenmenize gerek yok :D boksörleri bırak ronaldo bile ağırlık çalışmayı bırakmış durumda. azalta azalta bırakırlar. sadece temel fizik hareketleri yapıyor. temel fizik hareketleri yaparken hafif ağırlıklar kullanıyormu bilmiyorum ama ağırlığın altına girmiyor. diyorum ya boşu boşuna yapıyorsun bu sporu sana hiçbir faydası yok. yada spor hakkında bir kaç kitap oku.

çarşamba hafif bir şekilde body yaparsan ve gerekli besinleri tüketirsen perşembe çok rahat bir şekilde boks muay thai antremanı yaparsın, kasların alışma sürecine bağlı. sen tabi beslenme nedir onuda bilmediğin için istersen pazartesi body yap cuma günü boks yap yine her tarafın ağrır.

hocamız ağırlık mekik ip atlama ve dövüş sporlarının fiziki kondisyon hareketlerini yapmış sadece. yumrukta darbenin gücüde çok önemli şöyle ki. ben sana bir adam getiririm bir yumrukla kum torbasını yerinden çıkarır. bu onun gücüne bağlı. zaten güç olmadan hızda olmaz bunuda unutma. önce kasların gelişir sonra yumruğun gelişir. bunuda yanlış biliyorsun. bak sana tavsiyem body building ve dövüş sporları hakkında hemen bir iki kitap alıp okuman seni küçümsemek için söylemiyorum sana yardımcı olmak için diyorum. sen salona gidip kum torbasına yumruk atıp salondakilerle maç yapıyorsun sadece... body ve dövüş sporlarının spordan önce ve sonraki kuralları vardır. bilinmesi gereken temel bilgileri vardır. felsefesi vardır ;)

14. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Belki ben hatalıyımdır yanlışımdır bilmiyorum ama yıllardır Muay Thai yapıyorum diğer sporlarıda inceliyorum Muay Thai ile bağlantılı oldukları için. Şimdiye kadar ağırlık çalışmasını bırakan boksör görmedim duymadım bilmiyorum dediğim gibi belkide benim cahilliğimdir. Şöyle bir rivayet var "şişersen hızın düşer". Hızının düşüp düşmemesi o sporcunun yaptığı antrenman programına göre değişiklik gösterir. Şişmesine rağmen yumruk hızı ve gücü muazzam olan insanlar var. Ayrıca yavaş veya hızlı boksta bir kriter olarak sunulamaz. Boks da iki tür boksör vardır. İnfighter ve Out - Boxer ( outfighter ) hızları ve güçleri birbirinden ayrı muazzam dövüşçülerdir. Ha bu dediğimi yanlış anlamayın biri diğerinden güçlüdür demiyorum güç kategorileri farklıdır demek istiyorum. Muhammed Ali out - boxer dı. Mike Tyson infighter dı. ( bilerek uç örnekler veriyorum ve ikisini karşılaştırmıyorum ) İki tür boksör içinde bacaklar aşırı önemlidir ancak birisi hız ve güç isterken diğeri güç ve dayanıklılık ister. İkisinin antrenman prensipleri farklıdır. Ancak ikiside istedikleri kadar ağırlık antrenmanına girebilirler programlarını bilemediğimiz için yorum yapamayız. İp atlarken bacakların gelişir ancak squat ile karşılaştırılamaz. Aynı zamanda ip atlarken omuzlarının da dayanıklılığı artmaya başlar ellerini yukarıda tutabilmen için. İki tür boksör'ünde ( hatta dövüş sporu yapan her kişinin ) pivot bacağı ( yani arkada duran bacağı ) aşırı önemlidir. İnfighter için rakibini boşa çıkardığı anda patlayıcı kuvvetini kullanarak içeri girip body blow yapmasına ardından kombinasyonları uygulamasına olanak sağlar. Out - Bokxer içinse kolayca vur kaç yapıp sivri yumruklarını rakibe sokup darbe almadan geri çekilmelerini sağlar. Bacak için bütün kas gruplarına ihtiyac vardır o kas seni yavaşlatır o kas hızlandırır gibi birşey söz konusu değildir yaptığı antrenmana bağlıdır. Şişme olayna gelince misal Muay Thai den örnek vereyim yaptığım antrenmanlardan dolayı normalde calflerimin şişik olması gerekirken sürekli tekme attığım için calflerim uzamış durumda güçlüler mi ? Tabiki güçlüler ancak uzadılar toplu değiller. Bunlar benim için büyük avantaj. Ayrıca son 3 yıldır Pazartesi Çarşamba Cuma ağırlık Salı Perşembe Cumartesi günleride Muay Thai antrenmanlarım var ve aşırı büyük bir katkısı oldu bana. Hiçbir supplement kullanmıyorum doğal ve düzenli besleniyorum. Kas gelişimim gayet iyi, antrenman sonrası onarımım gayet hızlı. Ayrıca HANGİ DÖVÜŞ SPORUNDA OLURSA OLSUN sert vurmak ellikten torbadan ses çıkarmak veyahut antrenman sırasında ter dökmek verim almak demek değildir sadece öyle sanılır. Hiç terlemeden hiç yorulmadan sadece düzgün şekilde sadece teknikleri uygulasan bile antrenmanda gelişirsin ve kabiliyetin artar.

Son olarak; Hangi spor olursa olsun yıllardır görüyorum ve karşılaşıyorum: İki tip dövüşçü vardır. 1. salon dövüşçüsü 2. ring dövüşçüsü..
    Salon dövüşçüsü; Salonda idman yaparken her hareketi fevkalade yapar aşırı sert vurur torba patlatır ellik patlatır uçar kaçar ringe bir çıkar aha.. o_O bi bakmışsın kıpırdayamıyor ee nerde kaldı o idmanlar ? :)
    Ring dövüşçüsü; Salonda orta düzeydedir ne uçar kaçar ne aşırıdır haa dersin birşey oladabilir olmayadabilir. Sonra ringe çıkar.. aha.. :O bi bakmışsın atmaca kesilmiş rakibe göz açtırmıyor ve gerçekten iyi dövüşüyor..
    3. bir tür dövüşçü de vardır aslında... Bu ikisinin karışımı ama emin olun bu tip dövüşçüler çook çok az.

15. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Gereken cevapları vermiş,

Ayrıca şişmenin insanları yavaşlattığı zaten apaçık ortada,ben sadece ronaldonun daha fazla ağırlık çalışmasını gereksiz buluyorum.Vücut ağırlık kaldırınca kendi besinini kendisi karşılamaz ama biz zaten günlük olarak düzenli besleniyoruz,bodybuilding yapalım veya yapmayalım hepimiz ister istemez protein karbonhidrat vs. alıyor,vücut illa ki günlük aldığımız besinlerle gelişecektir.Gene kandırmışlar seni :)

Çarşamba yaptığın body den sonra kasların ağrımıyorsa o antremanı iyi yapamamışsın demektir.Çünkü ağrı olmadan gelişme olmaz,ağrı vücudumuzun antremanlara verdiği bir tepkidir.Güç olmadan hız olmayacağı gibi,hız olmadan da güç olmaz.Hoca çok soru soruyorsun diye seni kandırıyolar olabilir,sen en iyisi muay thai'ne devam et bilmediğin konulara girme

16. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    haklı olduğun yerler var ama şu arkadaş bir türlü anlamıyor bunları işte.

mesela kısa kas ve uzun kas nedir daha onu bilmeyen insanlar bu sporlarla ilgileniyor. bu iş sadece yumruk atmakla bitmiyor, bunun arka planda tekniği var beslenmesi var. öyle paldır küldür kum torbasına girişmekle bitmiyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    güzel güzel seni eğitebiliyorum :) az önce sadece body yaparak vücut kilo alır diyordun şimdi dediğime gelmişsin.

her zaman ağrıyacak diye birşey yok. sen hergün 10 kilo arttırarak gidiyorsan yine bu senin bu işi bilmediğinden ve cahilliğinden kaynaklanır :)

yine dediğime gelmişsin , ben hem güç hem hız diyordum, sen sadece hız önemli diyordun şimdi dediğime gelip hem hız hem güç önemli diyorsun :)

:):)

Son düzenleme: 18 Ocak 2014
  17. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Gene çok mu sopa yedin sen :D:D
    Sadece body yaparak kilo alırız,illa protein tozu almamıza gerek yoktur.Günlük aldığımız besinler kilo almamıza yardımcı olur
    Sen 3 5 kilo kaldırıyosun sanırım ondan ağrımıyo
    Ben hız önemli demiyordum seni gene kandırmışlar,ben hız olmazsa güç olmaz diyorum

Ayık oku bir kere de

18. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    sen bence bir doktora görün , boksta yediğin yumruklar beynine feci hasar vermiş belli oldu :D sadece body yaparak düzensiz beslenerek bir şey olmaz . sen git orda habale hübele kaldır ağırlıkları o yağlar kas yerine geçecek. göbeğin dahada şişecek. şişman göbekle ringe çıkıncada bir yumrukla yere serecekler seni. zaten çok darbe yemişsin o kesin. sporu falan bırak sen bence cahilsin çünkü.

ama seni ne güzelde eğittim 2 günde be :)

19. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Sen hep yağ yiyorsun belli,beyin çalışmıyor artık protein eksik ya.Senin 3 öğünün 3'ün de de sadece yağ varsa tabi böyle olursun.
    O kadar cahilsin ki vücut tiplerinden bile haberin yok,Ektomorflarda göbek olmaz.Seni çok dövmüşler yoksa böyle konuşmazdın :D:D öğrencen ha gayret

20. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    dövüş sporlarında bütün kaslar önemlidir dövüş sporlarında en güçsüz kasınız kadar başarı elde edebilirsiniz su kas daha önemli diye ayrım yapmak yanlış olur...
    McCurry bir insan ağırlık çalışsın ama vücudunun gerektiğinden daha az kalori alırsa kilo alamaz...(ergenlikte metebolizma hızlı olduğu için istisna onlar fazla alsada kilo alamaz)
    bütün sporalrda güç ve hız önemlidir çünkü çoğu sporun felsefesi en iyi savunma saldırıdır :)

Sayfayı Paylaş